Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
T Serisi Zamanı
Sn.muzo55, bu yuvarlanmalar mekanik tutukluğa neden olmuyor. Ancak belirli bir düzeyin üzerinde olduğunda, namlu kilitlerinin kapanma ve açılma zamanlarında ve sıhhatinde bozukluklara neden olarak, özellikle hedefteki dağılımı etkilemeye başlıyor. Eğer bu yuvarlanmalar belirli bir düzeyi aşarsa, sürgü zamanından önce ve daha hızlı bir şekilde kilitlerinden kurtulmaya başlıyor. Bu da silahın diğer yerlerindeki yorgunluğu arttıran bir durum. Tabii ilerleyen zamanlarda mekanik tutukluklara da zemin hazırlıyor, ancak bu hale gelmesi için bayağı bir aşınma olması şart.

Bu alanlara hassas kaynak ile metal ekleyerek tekrar ısıl işleme tabi tutmak mümkündür, ancak çok dayanıklı olmayacağı da aşikardır. Eğer bu hale gelmiş bir BHP ile karşılaşılırsa uzak durmak en iyisidir. BHP ' nin bu hale gelmemesi için ise, elden geldiği kadar sür şarj fişeklerden kaçınıp, standard mühimmatla en geç 2500 atımda, halihazırdaki MKEK mermileri ile ise mümkünse 1500 atımda bir icra yayını değiştirmenin faydalı olacağını düşünüyorum. MKIII ' lerde ise genel olarak 2500 atımda bir icra yayını değiştirmek standard bir bakım disiplini haline getirilmelidir.

Saygılar.

Alıntı

peki üstad ; bu icra yayını herhangi bir tesviye atölyesinde yaptırabilirmiyiz. veya araba yedek parçası gibi bu parçalarında satışının yapıldığı yerler mi var. birde mesajınızda bu korozyona tabii olmamış eski bhp görmedim diyorsunuz. bu durumda bu korozyonun alt sınırıda bilinmiyorsa kısaca 2. el bhp lerden uzak durmak mı gerekiyor. bu durum gerçekten böyle can sıkıcı bir şeyse bhp için bir handikap değilmi ve diğer marka silahlarda böyle bir şey söz konusu olmuyormu. umarım çok fazla soru sormamışımdır. farkındayım ben foruma katkıdan çok sizlerden çalan bir üyeyim, ama mazur görün; ki çok uzun zamandır seviyenin bu derece üst düzey olduğu başka bir platform ve forum'a rastlamadım. hazır sizleri bulmuşken son derece samimi duygularla sizlerden ne alabilirsem kar düşüncesiyle biraz daha canınızı sıkacağımdan emin olabilrisiniz. ve hala mkIII süzüm sizden haber bekliyorum. belki Sn farsez de sesimi duyar. ondaki makineyede talibimRolleyes.

Alıntı

Sn.muzo55, eski nesil BHP ' lerdeki sürgü alaşımı ve sertliği nedeni ile, özellikle yüksek basınçlı mühimmat kullanımda, dayanım konusunda handikaplar mevcuttur. Ülkemizde çok yaygın olarak olarak bulunan 245 PV, PZ, PM gibi 80 ' li yılların BHP ' lerindeki metal sertliği T veya C serilerinden biraz daha iyidir. Ancak gerçekten yüksek atım adedlerine çıkmayı düşünen atıcıların tek tercih edebileceği modeller MKIII ' lerdir. MKIII ' de de mümkünse 1995-96 sonrası üretilenleri tercih etmeye çalışmak yerinde olacaktır. 1995-96 sonrası üretilmiş bir BHP ' de zamanında yapılan yay revizyonları ile, uzun yıllar, oldukça yüksek atım adedlerinde kolay kolay bir sorun yaşamazsınız.

İcra yaylarını mümkünse yurt dışından tedarik edin ya da bir tanıdığınıza tedarik ettirin.

Saygılar.

Alıntı

sn. lupus ben bu işin zevk tarafındayım. senede yapacağım atış en fazla 300-500 olur. ve bu atışlarda da sorun yaşamak istemem açıkçası. birde oğluma öldükten sonra arkamdan kötü şeyler söylettirecek bir emanet bırakmak istemem. dolayısıyla temiz bir bhp benim işime fazlasıyla yarar fazla kafaya takmama gerek kalmadı. bir an için hevesim kırılmış gibi olmuştu. neyse ilgi ve alakanıza çok teşekkürler.

Alıntı

s. lupus konunun devamı diye düşündüğüm için buraya yazıyorum.haftasonu bir arkadaşımla sohbet derken laf döndü dolaştı silahlara geldi. işte benm taşımamı yoksa bulundurmamı alacağımı tartışıyorduk. ve mkIII aşkımdan sözederken memlekette dayısımı amcasımı herneyse t2 serisi bir bhp si varmış. şimdilerde boş kovan tahliyesinde sorun yaşıyormuş. yani boş kovanı tam tahliye etmediği için alttanda dolu fişek yatağa geldiği için sliah tıkanıyormuş. silahını usta diyebileceğimiz birkaç kişiye göstermiş bir tanesi demiş bunun icra yayı 33 halka bu mkek mermileri için ağır bunu 30'a düşür hallolur demiş ve dediğini yapmış ama sorun devam etmiş. bir diğer usta ise namlu kilit yeri kızaktaki kilit yerlerine oturduğunda çok hafif bir boşluk oluşuyormuş. icra yayını taktığnda bu boşluk kalmıyormuş gerçi. bundan dolayı yapar demiş . ve bu durum içinde yapılacak birşey yok demiş. adamda silahını değiştirmeyi düşünüyor haliyle. acaba ben devreye girsem ve devrini alsam en azından hallolacak bir problemse üstesinden gelinebilirmi. bu boş kovan tahliyesi neden yapılmaz . bu konu hakkında da bilgi verirseniz çok sevinirim.

Alıntı

muzo55 demiş ki:t2 serisi bir bhp si varmış. şimdilerde boş kovan tahliyesinde sorun yaşıyormuş. yani boş kovanı tam tahliye etmediği için alttanda dolu fişek yatağa geldiği için sliah tıkanıyormuş.
Sn.muzo55, öncelikle silahın tırnağının kovan dip tablasında yaptığı iz ve tırnağın dip tablasını ne kadar iyi kavradığı kontrol edilmeli. Zamanla aşınan veya öelliğini kaybedeb tırnak yayları nedeni ile tırnak kovan dip tablasını olması gerektiği gibi kavrayamaz ve kovan tahliye edilmeden atım yatağında kalır.

İkinci kontrol eidlmesi gereken şey ise tırnağın ağzıdır. Özellikle eski BHP ' lerdeki tırnak ağızları oldukça kırılgandır. Hele hele bir de direk atım yatağına fişek bırakıp, müteakiben de sürgüyü bunun üzerine bırakma alışkanlığı varsa, tırnağın kovan dip tablasını kavrayan ağzı kolaylıkla deforme olabilmekte ya da kırılabilmektedir.

Üçüncü olarak tırnakta ve çalışma yatağında biriken kir ve tortular da tırnağın çalışma sıhhatini bozabilmektedir ki, aslında en sık görülen kovan tahliye sorunu nedeni de budur. Bazen sadece ayrıntılı bir tırnak, tırnak yatağı ve yayı temizliği bile kovan tahliye sorunlarını oradan kaldırmaktadır.

BHP ' lerde kovan tahliye sorunlarının en sık nedenleri bunlardır. Bazen de çok set horoz yayları alttan sürgüye fazla baskı yaparak, özellikle düşük basınçlı mühimmatlarda kovan tahliye sorunlarına neden olabilmektedir ancak bu neredeyse ihmal edilebilir düzeyde çok nadir görülen bir durumdur.

muzo55 demiş ki:birkaç kişiye göstermiş bir tanesi demiş bunun icra yayı 33 halka bu mkek mermileri için ağır bunu 30'a düşür hallolur demiş ve dediğini yapmış ama sorun devam etmiş.
Çok sert icra yayları bazen kovan tahliye sorunlarına neden olabilir, ancak BHP ' lerde 20 lb lik icra yayı takılı iken bile şimdiye kadar standard MKEK fişekleri ile hiç bir zaman her hangi bir kovan tahliye sorunu yaşamadık. Yukarıdaki nedenleri kontrol etmeden böyle bir tadilat yapmak, özellikle eski nesil BHP ' ler için hayati bir hatadır ki, görüldüğü gibi sorun da giderilememiş.

muzo55 demiş ki:bir diğer usta ise namlu kilit yeri kızaktaki kilit yerlerine oturduğunda çok hafif bir boşluk oluşuyormuş. icra yayını taktığnda bu boşluk kalmıyormuş gerçi. bundan dolayı yapar demiş .
Özellikle eski BHP ' lerin kilit yataklarında az da olsa boşluk olması normaldir, silah tam monte edilip kilitlendiğinde bu boşluklar kalmıyorsa, silah sorunsuz bir şekilde çalışır. Bozulan kilit dişleri ve yatakları ise eğer fişeğin atım yatağına, dolayısı ile tırnağın kovan dip tablasına oturmasına etki etmiyorsa, bu tür bir tutukluğa neden olmaz ki, bu da kolay kolay ihtimal dahilinde olan bir şey değildir.

muzo55 demiş ki:acaba ben devreye girsem ve devrini alsam en azından hallolacak bir problemse üstesinden gelinebilir mi.
Sn.muzo55, bence son sahibi olma ihtimaliniz yüksek olan, geçmişinin silahın durumuna ve geleceğine çok etkili olabileceği modellerin tüm yol hikayesini ayrıntılı olarak bilmediğiniz örneklerinden fiyatı ne olursa olsun uzak durmanızı öneririm.

Saygılar.

Alıntı

saygı bizden üstad ; hakkınızı helal edin. aydınlatıcı bilgilerinizin inanın çok faydasını görüyoruz. dolayısıyla "hakkını verin hakedeni alın" diyorsunuz. neyse hala aramaktayım ozaman mkIII ümü.

Alıntı

tokoglu demiş ki:.....Bu nolar haricindeki (üstte sıraladıklarım )bhp nerde üretildiklerini bilmiyorum ancak kesin orjinal bir bhp değil.

Sy Tokoglu asagida ekte sizin verdiginiz numaralarla baslamayan bir T serisi bhp görüyorsunuz.
Ayrica yine buna benzer 5 haneli seri numarasi olan ve namlu ,sürgü ve gövdede ki sanayi kodlari yerinde olan bir bhp de ben gördüm.Okadar arastirdim hic bir sanuca varamadim.Tek tahminim toplama bir bhp olmasi.

[Resim: hp113.jpg]

Alıntı

Alıntı: İkinci kontrol eidlmesi gereken şey ise tırnağın ağzıdır. Özellikle eski BHP ' lerdeki tırnak ağızları oldukça kırılgandır. Hele hele bir de direk atım yatağına fişek bırakıp, müteakiben de sürgüyü bunun üzerine bırakma alışkanlığı varsa, tırnağın kovan dip tablasını kavrayan ağzı kolaylıkla deforme olabilmekte ya da kırılabilmektedir.

Sn. Lupus,
Yukarıdaki işlem ile sürgünün şarjörden fişek alarak kapanması arasındaki farklılıklar nelerdir acaba? Sonuçta her ikisindede tırnak son noktada devreye girerek kovan dip tabla yatağını kavramakta.
Saygılar...

Alıntı

Sn.xlcod3r, sürgünün fişek süren tablası şarjörden bir fişek aldığında, fişek dip tablasındaki tırnak yatağı, direk aşağıdan yukarıya doğru, tırnakla sürgüdeki kovan dip tablası yatağının arasına girer, tırnağın ön yüzü ile temas etmez. Bu nedenle pek çok silahın tırnağının alt iç kenarı tatlı bir açı ile kesilmiştir. Bazı silahların tırnaklarının iç yüzeyinde de bir açı vardır. Özellikle CZ 75 ' inizin tırnak alt kenarlarını ayrıntılı bir şekilde incelediğinizde, bu ayrıntılar hemen göze çarpacaktır. Bu kesimler sayesinde fişek dip tablası tırnağa olabilecek en yumuşak şekilde yerleşir.

Fişeği atım yatağına elle yerleştirip, bunun üzerine sürgüyü hızla bıraktığınızda ise, fişek dip tablası direk tırnağın ön yüzü ile temas eder. Tırnağın fişek dip tablasına oturması için, kovan dip tablasının dış kenarı aşacak kadar esneyip, çentiğe yerleşmesi gerekmektedir. Ancak fişek şarjörden alındığında tırnağın sadece çentik iç çeperi kadar esnemesi yeterli olacaktır.

Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde, atım yatağındaki bir fişeğin üzerine sert bir şekilde sürgü salmak, tırnağı ve yayını olması gerekenden daha fazla zorlamakta, ama daha da önemlisi fişek dip tablası tırnak ile ideal açı ve noktalardan temas etmemektedir. Bu nedenle özellikle BHP veya CZ 75 gibi silahlarda bu şekilde atım yatağı doldurmaktan uzak durmakta fayda vardır.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi