Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümüşay'a Ayrıntılı Bir Bakış
Aşağıda silindiri dikey eksende kilitleyen alt gövde kilidini görüyorsunuz.
Bu kilit ortadaki vida etrafındaki eksende dönerek açılıp-kapanmaktadır.
Kilit ön tarafta gördüğünüz yayın baskısı ile silindiri dikey eksende kilitlemektedir.

[Resim: 55925578.jpg]

Aşağıda silindir kilidini açıp kapayan, aynı zamanda silindir çevirme manevelası ve tetiğe gerekli gerimi uygulayan zamanlama kolunu görüyorsunuz. Bu parçaya '' rebound lever '' yani '' yerine getiren manevela / kol '' da denilmektedir. Bu kola da gerekli gerimi maşa yayın alt kolu uygulamaktadır.

[Resim: 95336764.jpg]

Aşağıda tetik üzerinde duran silindir çevirme kolunu görüyorsunuz.

[Resim: silindirevirmemanevelas.jpg]

Aşağıda yerine getiren kol ve silindir çevirme kolunun ilişkisini ve getiren kolun ucunun, silindir çevirme koluna nasıl yerleştiğini görüyorsunuz. Silindir çevirme kolunun iç yüzeyindeki bir yatağa yerleşen yerine getiren kol ucu, maşa yayın alt kolunun gerimi ile tetiğin de istirahat pozisyonuna geri gelmesini sağlamaktadır.

[Resim: mekanik2.jpg]

[Resim: mekanik1.jpg]

İstirahat halinde maşa yayın alt kolunun baskısı ile zamanlama kolu ve üzerinde '' B '' ile işaretlenmiş olan bölüm, dikey silindir kilidinin üzerinde '' A '' ile işaretlenmiş parçanın altına yerleşir. Bu pozsiyonda tetik, silindir çevirme kolu, silindir kilidi ve horoz irtibat kesicisi istirahattedir. Silindir kilidi altındaki yayın kuvveti ile yukarıda ve silindir üzerindeki yataklardan birisine oturmuş olarak kilitli konumdadır.

[Resim: kiltstirahat.jpg]

Tetik çekilmeye başlandığında, yerine getiren zamanlama kolu yukarıya doğru kalkmaya başlar ve yukarıdaki resimde '' B '' ile işaretli çıkıntı, silindir kilidinin arka ksımındaki '' A '' ile işaretli çıkıntıyı yukarı doğru iterek, silindir kilidini kendi etrafında döndürür ve öndeki kilitme mahmuzunu gövdenin içerisindeki yatağa çekerek, silindiri etrafında dönmek üzere serbest bırakır. Bu esnada silindir çevirme kolu da yukarıya doğru hareket etmeye başlayarak, dikey eksende serbest kalan silindiri, yatay eksende kendi etrafında döndürmeye başlar. Horoz irtibat kesicisi de horozla iğnenin arasından çekilmek üzere aşağıya doğru hareketine başlar.

[Resim: kilitara.jpg]

Horoz ve ekleri tetikteki tutucu eklerden kurtulma aşamasına geldiğinde ise, silindir kilidinin '' A '' ile işaretli çıkıntısı, yerine getiren zamanlama kolunun '' B '' ile işaretli olan çıkıntısının üzerinden kayarak kurtulur ve silindir kilidi ön taraftaki yayının kuvveti ile tekrar kendi etrafında döner ve kilitleme mahmuzu silindir üzerindeki yataklardan birisine oturarak silindiri dikey eksende tekrar kilitler. Bu esnada atıma hazır silindir fişek fişek yatağı ve namlu giriş ağzı tam ölçülerde karşı karşıya gelmelidir. Bu son aşama Python ' da ayarlanması en zor olan aşamadır. Tüm bu parçalar bir araya geldiğinde, horoz irtibat kesicisi de iğne ve horozun arasından çekilmiş olup, iğneye ulaşan horoz gerekli ateşleme işlemini yapacaktır.

[Resim: kilitsons.jpg]

Alıntı

baris demiş ki:Sn. Lupus, eğer 20.000 atış gördü ise, acaba silindir zamanlamasını kontrol ettiniz mi? Bu kadar sayıda atışta, orjinal Python bile peyderpey hem silindir hizasını hem de zamanlamasını kaçırır, ceketsiz mermilerde sıyrılma yüzünden atışta yanınızdakini kurşun sıyrıklarıyla vurmanız işten bile değildir. Gerçek Python'da hal böyle iken, naçizane Gümüşay'ımızda bunun ne kadar atışta gerçekleştiğini merak etmiyor değilim...

Sn.Barış, mükerrer ve hızlı çift hareketli tetik çekişlerinde arada sırada silindir kilidi kaçırılıp, mekanizmanın kilitlendiği oluyor. Silindir fişek yatağı ve namlu girişi zamanlamasını ise çok hassas olarak ölçebilecek çubuklarım yok, ancak tam horoz iğne temas anında namlu ucundan ışıkla bakarak kabaca değerlendirildiğinde, silindir fişek yatağı ve namlu girişi arasında bariz bir asimetri ve kaçak gözlenmiyor, ancak dediğim gibi tam kalibreye uygun kontrol çubukları olmadığı için, değerlendirmemiz daha çok subjektif olarak kalıyor.

Alıntı

Aşağıda Gümüşay'ın silindir taşıyıcısının içindeki parçaları görüyorsunuz.
Ortadaki ejektör yayının, ön arka sabitleme tapalarına doğru oturtulması önemlidir.

[Resim: 42165912.jpg]

Yay çift yönlüdür.
Tapalardan üzerinde vida yivi olmayan ve ayrı bir taşıyıcı çıkıntısı olana yay oturulur.

[Resim: 31972299.jpg]

Daha sonra yay ve ucundaki tapa silindir taşıyıcısının arka kısmında, ön kısmına doğru itilerek yerleştirilir.

[Resim: 48997253.jpg]

Vida yivi açılmış olan tapa, taşıyıcı içerisindeki dişlere oturtulur.
Üzerindeki iki adet tornavida dişi kullanılarak, sıkışana kadar çevrilir.
Aşağıdaki resimde vidalı tapanın tam oturmamaış halini görüyorsunuz.

[Resim: 45467331.jpg]

Silindir taşıyıcısının montajı tamamlandıktan sonra, tırnakların milindeki yatağı silindirdeki yerine oturtarak, tırnaklar arkadan öne doğru silindire yerleştirilir. Daha sonra da ejektör saat yönü tersinde çevrilerek, tırnak mili dibindeki yivli yatağına vidalanır.

[Resim: 40213972.jpg]

[Resim: 75971201.jpg]

Alıntı

sn lupus elinize sağlık.
sanırım konu sabitlenirse bu değerli çalışma ilerde arada kaynamaz
saygılarımla

Alıntı

çok güzel bir yazı olmuş bunu konuşmayı bırakmalı artık işte türk sanayisi bir yere gidemiyor abi kalite istiyorsan vericen parayı alıcan smith wesson artık hiç takmıyorum yani bende gümüşay alacağım napim smith wessona o kadar vericek paramız yok işte 1,000 tl lik tabanca bu kadar oluyor abi herşeyin klonu var bizde ne hikmetse herkes şikayetçi normal versiyonlarıda mke de mevcut gidin alın smith browning baretta parası olmayan adam bunlan idare edecek yapcak bişey yok artık

Alıntı

ertug_tamur demiş ki:kalite istiyorsan vericen parayı alıcan smith wesson artık hiç takmıyorum yani bende gümüşay alacağım napim smith wessona o kadar vericek paramız yok işte 1,000 tl lik tabanca bu kadar oluyor

ertug_tamur demiş ki:smith browning baretta parası olmayan adam bunlan idare edecek yapcak bişey yok artık
Sn.ertuğ_tamur, biraz zorlandığında, çok uygun fiyata ikinci el SW bulunabiliyor. Hele hele Model 10' u bazen 1000 TL ' nin altına bulabiliyorsunuz. İlla ki .357 kapasitesi istiyorsanız, piyasada çok uygun fiyatlara Model 65 veya 19 / 66 bulunabiliyor. En son geçen ay içeirsinde emekli milletvekili olan bir tanıdığın 4'' 686-4' ünü yine bir başka arkadaş 1500 TL aldı. Size sadece şu kadarı söyleyeyim, burada bir silahçı, silah sahibinden neredeyse sıfır sayılabilecek bir Bodyguard modelini 600 TL ye aldı, gerçi daha sonra bir başkasına 2000 TL ye sattı. Sabırlı davranır ve silah karaborsacı, vergi kaçakçılarının eline geçmeden sahibi ile muhatab olabilirseniz, çok çok uygun fiyata çok temiz SW revolverleri bulabilirsiniz.

Saygılar.

Alıntı

ama söylediklerimde haksızmıyım usta mesela ben gri renkli tüfeklerden çok hoşlanıyorum aynı tüfeği 300-400-600-900 bulabiliyorsun şimdi 300 lükle 900lük bir mi abi 300 tl lik konya malı tuvalettemi atölyedemi ürettikleri belli değil diğeri 900 bugün otomatikleriyle bütün türk avcılarının beğenisini toplayan firma bu denklem ne yazıkki hayatın her yerinde para para para hee bi tek bu denklemi bozan sarsılmaz yüksek fiyat dandik tabanca HAKSIZMIYIM

Alıntı

Merhaba Sayın Lupus Usta.Size birşey sormak istiyorum;
Eğer mümkünse,vaktiniz var ise cevaplandırırsanız çok çok memnun olurum.Gümüşay revolverlerde şu anda bir s&w,bir colt konforunu bulamasakta,mekanik olarak ya da hayati önem arz eden bir problem var mı sizce ? Yılda en fazla 150 mermi atılacaktır.Açıkçası sormak istediklerim ise; horozu kurmadan üst üste atış yapmak mümkün mü ? Yıllık bu atım adetlerinde Topta vs. herhangi bir çatlama,kırım olabilir mi ? Yazılarınızı baştan sona kadar dikkatle okuyorum,aslında sorduğum soruların cevabı yazınız içinde de geçmekte ,fakat şu anda bir iyileştirme vardır diye tekrar sormak istedim.Eğer cevap verebilirseniz çok sevinirim Sn.Lupus Usta.
Saygılarımla..

Alıntı

Selamlar,
Gümüşay ile bana aktarılan bir olumsuzluğu paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşımda 4'' Gümüşay var-2008 yılı üretimi.
Söz konusu silah ile yaklaşık 150 adet atış yapıldı sadece ancak son kullanımda (daha öncekilerde yaşanmayan) boş kovanları tahliye sorunu yaşanmış. Bana anlatıldığına göre önceki atışlarından sonra boş kovanları silahı ters çevirerek bile tahliye edebiliyorken son 3-4 uygulamada boşaltma için ejektör bile yeterli olmamış ve boş kovanlar yuvalarında sıkışmış. Bana iletilenlerden sorunun mermilerden kaynaklandığı izlenimi edindim. Fakat sorunu gerek fotoğraf ile dokümante etmemesi gerekse de silah ve mermiler (boş-dolu) ile ilgili detaylı gözlemde bulunmaması sebebiyle net bir çıkarımda bulunamadık.
Vesselam.

Alıntı

okabi demiş ki:Selamlar,
Gümüşay ile bana aktarılan bir olumsuzluğu paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşımda 4'' Gümüşay var-2008 yılı üretimi.
Söz konusu silah ile yaklaşık 150 adet atış yapıldı sadece ancak son kullanımda (daha öncekilerde yaşanmayan) boş kovanları tahliye sorunu yaşanmış. Bana anlatıldığına göre önceki atışlarından sonra boş kovanları silahı ters çevirerek bile tahliye edebiliyorken son 3-4 uygulamada boşaltma için ejektör bile yeterli olmamış ve boş kovanlar yuvalarında sıkışmış. Bana iletilenlerden sorunun mermilerden kaynaklandığı izlenimi edindim. Fakat sorunu gerek fotoğraf ile dokümante etmemesi gerekse de silah ve mermiler (boş-dolu) ile ilgili detaylı gözlemde bulunmaması sebebiyle net bir çıkarımda bulunamadık.
Vesselam.

Sn Okabi sanırım bu silahın değil arkadaşınızın yada mühimmatın hatası, eğer silindirde mermi yuvalarında pislik biriktiyse böyle bir sorun yaratabilir veya mühimmattaki hatadan dolayı kovan genişleyerek sıkışmış olabilir...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi