Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümüşay'a Ayrıntılı Bir Bakış
Sn Barış size sonuna kadar katılıyorum, bunu bizzat deneme imkanı bulan birisi olarak diyorum ki aynı markanın seri ve özel üretim tabancalarını aynı anda incelerseniz bunu kemen farkedersiniz, örneğin SW 686 Security Special ve normal 686...

Alıntı

baris demiş ki:Umarım bahsettiğim fenomeni anlatmaya dilim dönmüştür, zira kelimeler ile anlatmak çok güç, ele alıp görmek akabinde insanın kanına giren, ve insanı akabinde gördüğü herşey ile kıyasa sürükleyen bir işçilik bu. Smile
Saygılarımla.

+1 , aslında imkan bulabilseydim, aynı zamanda bir Gold Cup sahibi de olan ve kargadan başka kuş, Colt'tan başka tabanca tanımayan bir dostumun Payton ' u ile Esas Oğlan vs Çakam Dublör karşılaştırması yapacaktım, ama maalesef işleri dolayısı ile bir türlü poligonda buluşamadık. Sanırım aradaki fark o zaman daha çarpıcı bir şekilde ortaya konulabilirdi.

Bir Python 'un saat gibi çalışmasının sesini dinleyen her hangi birisine, standard üretim herhangi bir revovlerin mekanizmasını beğendirmeniz mümkün değildir. Ömrümde bir kez dahi olsa da 50' lere ait bir Python'un iç aksamını görme ve mekanizma sesini dinleme bahtiyarlığına ulaşabilmiş birisi olarak, bunula karşılaştırıldığında dostumdaki Python ' un bile tat vermediğini eklemeden de edemeyeceğim. 50 ' lerin Python'u gerçekten başka zamanlarda, çok başka insanların, yine kendileri gibi başka insanlar için ürettikleri bir silahtı. Böyle bir geçmişi olan bir revolverin genlerini, Gümüş Ayı postuna bürünmüş olarak görmekten ve bu silaha bu muameleyi reva görenlerin bizim insanımız olmasından ne kadar büyük bir üzüntü duyduğumu anlatamam.

Saygılar.

Alıntı

Bu konuda sıfır tecrübeli biri olarak (benim bir havalı tüfek ve bir de havalı tabancam var) yani silahı gerçek manada yalnızca askerde görmüş biri olarak her yazdığım cümlede inanın sizin gibi, sn. melihağa gibi silah görgüsü saygı uyandıracak düzeyde olan insanların yanında konuşmanın sıkıntısını çekiyorum... ancak bu bir forum ve aklıma yatmayan şeyler sayesinde de soru sorarken, itiraz ederken gelen cevaplardan pek çok şey öğreniyorum...
Ancak netice de konuştuğumuz konu teknik bir konu, ben de teknik biriyim...Örneğin rulman geçme sıkılığı 0,01 mm dir, bu toleransı klasik talaşlı imalat metotlarıyla yakalamanın ciddi bir iş olduğu eski yıllarda gereken parçaları elden geçirmeyi yani alıştırmayı anlardım zaten zorundaydık ta... Ama artık nerdeyse ufak sanayilerde bile bulabileceğiniz CNC tezgahlarıyla bu toleranslar hiç sorun olmamaktadır...Sn.Melihaga "bunu bizzat deneme imkanı bulan birisi olarak diyorum ki aynı markanın seri ve özel üretim tabancalarını aynı anda incelerseniz bunu hemen farkedersiniz" diyor e bana da susmak kalıyor, çünkü olayı yaşayan birinin direkt yorumu ve tabi ki doğrudur... Sn.Lupus Üstat kafamdaki karmaşayı galiba siz çözebilirsiniz...

Alıntı

Arkadaşlar, fabrikasyon '' custom hand fitted '' silahların parçaları da CNC veya dökümden standard ölçülerde gelirler. Bu parçalardan özellikle mekanik özelliği olanlar seri üretimden, özellikle mekanik temas alanları ve noktalarında bir miktar '' oversize '' yani bir miktar etli olarak gelirler ve bundan sonraki aşamalarda bu bölümler maharetli ellerde tek tek mekanik aksama oturtulur. Benzer işlemler custom yarı otomatiklerde de yapılmaktadır. Sürgü ve gövde kızakları, namlu ve kilitlerinin sürgü-gövde bileşenine oturtulması ve diğer mekanik aksamın ayarlarının yapılması tamamen elde yapılır. Ancak yapılan işlemler kesinlikle kaba saba ve hatalı olarak üretilmiş parçaları eğe ve zımpara ile kullanılabilir ve çalıştırılabilir hale getirme işi değildir.

Saygılar.

Alıntı

Sayın lupus incelediğiniz silahın görmüş olduğu toplam atış adedi nedir acaba??

Alıntı

kucukcanakkaleli demiş ki:Sayın lupus incelediğiniz silahın görmüş olduğu toplam atış adedi nedir acaba??

Bu silah 1700 kadarı .357 magnum, kalanı da .38 Spl olmak üzere, 20.000 kadar atım görmüştür. Başlangıçta .357 ile yapılan atışlarda iki kez alt top kilitleme manevelası kırılınca ve silindir toleransları gevşemeye başlayınca, .357 ile atış terk edilerek, sadece .38 Spl kullanımı benimsenmiştir ki, bu bence çok doğru bir tercihtir, çünkü bu silahın orijinali de L / N gövdeli SW veya Ruger revolverleri gibi sürekli .357 magnum mühimmat kullanımına uyugn değildir. Sürekli olarak ve yoğun bir şekilde .357 magnum kullanılan bir Python ' a hiç bir şey olmasa dahi zamanlama ayarları ve tetik hassasiyeti bozulmaktadır.

Alıntı

Arkadaşlar, fırsat budukça elimdeki resimlerden Python / Gümüşay ' ın mekanik özellikleri ayrıntılandırmayı düşünüyorum. Aşağıda silahın temel emniyet mekanizmasını görüyorsunuz. Gövdede iğne hattına doğru uzanan parça horoz irtibat kesme manevelsıdır. İstirahat pozisyonunda horozun önündeki bir çentiğe denk gelir ve horozun iğneye temasını engeller.

[Resim: 91466901.jpg]

[Resim: 52480672.jpg]

Tetiğin çekilmesi ile beraber, tetik ile irtibatlı bir tulumba tarafından aşağıya doğru çekilerek,
Horozun önünden çekilir ve horozun iğneye temasına izin verir.

[Resim: 90264497.jpg]

[Resim: 76025371.jpg]

Alıntı

Sanırım irtibat manivelasının pime geçtiği yatak ta bir miktar ovalleşmiş, ben bu parçanın parlatılması ve altındaki yatağın freze izlerini silmek için bayağı bir uğraşmıştım, tetik hissiyatında çok önemli bir parça, zira sürtünmenin önemli bir miktarı bu temas yüzeyinden geliyor.

Alıntı

Sn.Barış, parçanın yatağında ovalleşme yok, ancak siyah renkli tortu ve korozyondan dolayı parça gövde ve pim üzerindeyken sadece beyaz kısım algılandığından, o boşluk sanki ovalleşmiş gibi görünüyor.

[Resim: 63904776.jpg]

Alıntı

Sn. Lupus, evet renk yüzünden göz yanılması olmuş.

Bahsettiğim şekilde bu iki parça ve tahminen altlarındaki yüzey de bu kadar atışa rağmen kırçıllı görünüyor, yeni bir silahta çok daha vahim olacaktır. Ben tümünü ayna haline gelene kadar cilalım, ve sonra da elde menevişlemiştim, tetik çekişi çok farkediyor bu işlemlerle. Ayrıca topu çeviren zamanlama kolunun üst kapağa temas ettiği yüzeyler için de aynısı geçerli, nedense tüm bu yüzeylerde çok özensiz işçilik, ve alet izleri mevcut. Biraz daha yavaş işlense, kullanılan freze uçları daha bakımlı olup sık sık bilense bu kadar kötü olmazdı sanırım, biraz sallapatilik mi yoksa ekonomi mi bilemediğim bir durum sözkonusu...

Sn. Lupus, eğer 20.000 atış gördü ise, acaba silindir zamanlamasını kontrol ettiniz mi? Bu kadar sayıda atışta, orjinal Python bile peyderpey hem silindir hizasını hem de zamanlamasını kaçırır, ceketsiz mermilerde sıyrılma yüzünden atışta yanınızdakini kurşun sıyrıklarıyla vurmanız işten bile değildir. Gerçek Python'da hal böyle iken, naçizane Gümüşay'ımızda bunun ne kadar atışta gerçekleştiğini merak etmiyor değilim...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi