Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümüşay'a Ayrıntılı Bir Bakış
sandeman demiş ki:Ama ben durumun vehametini tam anlayamıyorum. Durum cidden kötü mü,yoksa düzeltilebilecek seviyede mi? Yahut diğer yerli üretimlere göre durumu nasıl?Benzer mi içler acısı mı?
Sn.sandeman, yukarıda sıraladıklarımız bizim sadece amatör bir kullanıcı olarak görebildiklerimiz, bu işten gerçekten anlayan bir ekibin değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkacak sonuç daha da vahim olabilir. Ama yine de düzeltilemeyecek bir şey değil. Ama Sn.Starvuk 'un da belirttiği gibi, işi gerçekten çok ciddiye almak lazım. Bu işin başına adam gibi revolver kültürü ve tecrübesi olan, yurt dışında deneyimi komple bir ekip getirmek lazım. ABD 'de bile bir colt Python ' un iç mekaniğine gerçek manada müdahale edebilecek adam sayısı en fazla iki elin parmakları kadardır. Yurt içinde üretilemeyen parçaların gerekirse en azından şimdilik yurt dışından tedarik edilmesi lazım. Ama en önemlisi gerekirse bu iş için gerekli know-how birikimine sahip ithal eleman getirmek lazım. Aksi takdirde heba olan yine millletin zaman ve kaynakları olacaktır.

Saygılar.

Alıntı

Bu tabanca geri toplanıp tekrar çalışır hale geldimi? Big Grin Binbeşyüz mesajdan fazladır burdayım sahra sökümünün üzerinde söküm gördüğümde hala içim titriyor... Smile

Alıntı

Sn. lupus,

Silindir ile namlu arasındaki mesafeyi ölçme şansınız oldu mu?Ölçtüyseniz ne değer buldunuz ve bu değer mermi çıkış hızını sizce ne kadar etkiler?

Saygılar

Alıntı

Sn.Northwolf, silah şu anda '' faprika '' yolunda. Big Grin .

Alıntı

fallout demiş ki:Sn. lupus,

Silindir ile namlu arasındaki mesafeyi ölçme şansınız oldu mu?Ölçtüyseniz ne değer buldunuz ve bu değer mermi çıkış hızını sizce ne kadar etkiler?

Saygılar

Poligonda ayar çakısı olmadığıdan, ölçemedik maalesef.
Ama bir Sn.Göktuğ' un aparatları ile ölçüp eklemeye çalışırım.

saygılar.

Alıntı

Biliyordum.. böyle bir sonuçla birgün karşılaşacağınızıBig Grin

Alıntı

Elinize sağlık Sn.lupus,umarım bu değerlendirmeler üreticiye ulaşır ve umarım şöyle ele alınıp tetiği çekildiğinde güzel tabancaymış helal olsun verdiğim para !,helal olsun yapanlara! ,dedirtecek özen ve kalitede bir silah ortaya çıkartırlar.
Saygılar.

Alıntı

lupus demiş ki:Bu işin başına adam gibi revolver kültürü ve tecrübesi olan, yurt dışında deneyimi komple bir ekip getirmek lazım. ABD 'de bile bir colt Python ' un iç mekaniğine gerçek manada müdahale edebilecek adam sayısı en fazla iki elin parmakları kadardır. Yurt içinde üretilemeyen parçaların gerekirse en azından şimdilik yurt dışından tedarik edilmesi lazım. Ama en önemlisi gerekirse bu iş için gerekli know-how birikimine sahip ithal eleman getirmek lazım. Aksi takdirde heba olan yine millletin zaman ve kaynakları olacaktır.

Saygılar.
Sn. Lupus,

Öncelikle bir ayrıntılı inceleme için daha teşekkür ederim, gerçekten arşivlenecek çalışmalar yapıyorsunuz.
Söylediklerinizi ilk elden tecrübe etmiş birisi olarak, kesinlikle katılıyorum, Python gibi özellikle biri birine uymayacak kadar (bir Python'dan çıkan parçayı, diğerine doğrudan, alıştırmadan taktığınızda işleyiş bozulur) ince ve hassas el işçiliği ile üretilmiş bir modeli alıp, kabaca kopyalayarak aynı performansı beklemek yanlış iken, üretimde çok daha kötü işçilik, ve üretilen silaha, sanatına saygısız şekilde iç yüzeylerinin çapaklarını bile almayan bir zihniyete ne denir bilemiyorum. Python, benim gözümde, revolver mekanizmasının seri üretimdeki en tatlı tetiğe ve parçaların elde uyumunu sağlayan eski usul el işçiliği ile en değerli revolverlerin başında gelir iken (Korphilla'yı saymayalım) Smile , sevgili Gümüşay'ımızın, memlekette var olduğunu da bildiğimiz ehil ustalar ve zanaatkarlar yerine seri üretim ve ucuz maliyet mantığı güdülerek üretilmesi çok üzücü.

Python, özellikle silindir zamanlaması, tetik hareketi ve parçaların uyumu anlamında üzerinde çalışılması son derece zor bir mekanizmaya sahip. Hakkı ile bunu yapabilecek usta sayısı söylediğiniz kadar az. Özellikle zamanlama kolunun milimetrik uyumu ve açısı, silindirin kilitleme zamanlaması ve tam yerine oturması, tek harekette tetik çekildiğinde silindirdeki oynamayı sabitleyip, çok hızlı ve sıkıntısız, "smooth" şekilde iğneyi vurması, gerçekten hassas işçilik gerektiriyor. Gümüşay'da da parçaların birbirine alıştırmasının elle yapıldığı ortada, ama ne yazık ki standartlar Colt'un el işçiliğinin yanına bile yaklaşamıyor, ayrıca tetiğin tek hareketteki çekişindeki uzun sağma gibi komik "özellik"ler içermesi de cabası. Yeni modellerde eskiden yaptıkları birkaç hatanın düzeltilmiş olduğunu görüyorum, fotoğrafladığınız örnekte eskiden gelen komik pembe gez insert'i yok, silindir açma butonunun altında, oynamayı kesmek için yerleştirilmiş beyaz pulun olmaması, yuvanın daha düzgün açıldığını gösteriyor, sanırım silindir ve namlu arası daha yakın, ve namlu giriş konu daha düzgün kesilmiş. Ama aynı konun atışlarda abrazyona uğramış olması, silahı sökünce veya en basidinden kabzayı çıkarınca bile görülen özensiz ve çirkin işçilik, iç parçalarda aynen devam ettiğini gördüğüm, en basit örneği horoz basamağının şaka gibi geometrideki "yamuk" şeklinde kesilmiş olması gibi kötü ve özensiz üretim, top tırnaklarındaki akıl almayan ezilme, hala firmanın mentalitesinin değişmediğini, ve yurtdışında iyi durumda neredeyse iki adet (artık üretilmediği için 2. el) Colt Python alınacak olan satış fiyatınını haketmediğini gösteriyor...

Sadece görünümü aynı yapmak olsa, (ki o bile yapılmıyor, bkz. nişangah hattı) Pakistan-Afgan sınırındaki ev-atölyelerin yaptığı AK'ler, Webley'ler gözde olurdu. Sayın üreticilerimizin biraz daha özenli işçilik ile düğüncülere değil, gerçek silahseverlere hitap edecek ürünler çıkarması dileklerimle...

Alıntı

baris demiş ki:
lupus demiş ki:Bu işin başına adam gibi revolver kültürü ve tecrübesi olan, yurt dışında deneyimi komple bir ekip getirmek lazım. ABD 'de bile bir colt Python ' un iç mekaniğine gerçek manada müdahale edebilecek adam sayısı en fazla iki elin parmakları kadardır. Yurt içinde üretilemeyen parçaların gerekirse en azından şimdilik yurt dışından tedarik edilmesi lazım. Ama en önemlisi gerekirse bu iş için gerekli know-how birikimine sahip ithal eleman getirmek lazım. Aksi takdirde heba olan yine millletin zaman ve kaynakları olacaktır.

Saygılar.
Sn. Lupus,

Python gibi özellikle biri birine uymayacak kadar (bir Python'dan çıkan parçayı, diğerine doğrudan, alıştırmadan taktığınızda işleyiş bozulur) ince ve hassas el işçiliği ile üretilmiş bir modeli ...

Sayın Barış, öncelikle okuduğum tüm entry' lerinizi saygıyla hatırladığımı bilmenizi isterim... Ancak alıntı yaptığım bu entry' yi algılamakta zorlandım...Tekrarlanabilirlik pozitif bilimin en majör özelliklerinden biriyken, nasıl oluyorda bu Python' lar bunun dışına çıkma cüretini gösterebiliyorlar, adam gibi bir imalat sürecinden geçmiş parçada alıştırmakta ne oluyor, alıştırma atölye düzeyindeki üretimlerin ya da tarihsel olarak baktığımızda ölçme tekniklerinin hala zayıf olduğu dönemlere has bir imalat metodur... Zaten alıştırılsalar da (dremel v.s.Smile) Lupus Üstadın makalesinden anladığım kadarıyla bunlardan ne köy olur ne kasaba... Saygılarımla...

Alıntı

Sn. Starvuk,

Şöyle ki, Python, el işçiliği ile hazırlanıp, şu anda en bilindik örneği neS&W Custom Shop denilen, üretim bandı yerine ustaların elinden çıkan bir döneme ait bir imalat olduğu için, her tabancanın parçaları ayrı ayrı, o mekanizmaya göre "hand fit" ediliyordu. Bahsettiğim parçalar, silindir, kabza gibi büyük parçalar değil, zamanlama kolu, tetik-horoz lipleri gibi birbirine elle alıştırılan ve normal bir kullanıcının farketmeyeceği, ama kaliteli ve saat gibi işleyen bir ürün arayanların farkedebileceği bir kusursuzluk içeren küçük parçalar. Averaj bir kullanıcı, çift hareketli tetik çekiminde silindir zamanlamasındaki miniskül farkları hissetmeyecek iken, ehil bir göz, el-kulak, bunu farkedip, honlayarak birbirine kusursuz uyumu talep eder.

Aynı şekilde, özellikle çok pahalı el üretimi çiftelerde, bir örneğin dipçiğini çıkarıp diğerine takmaya çalışırsanız, orjinal örneğinde metal-ahşap çizgisi kusursuz olan o güzel cevizin, sadece mükemmeliyetçilerin gözüne batacak şekilde, milimetrenin ondalığı kadar bile olsa oturmayacağını veya boşluk olacağını görürsünüz. Bunun sebebi üretim tolaransından çok, orjinal örnekte hem metalin hem de ahşabın aynı anda birbirine alıştırılarak kusursuz şekilde çıkarılmış olmasındandır. Tabii burada en başta üzerinde çalışılan parçanın tezgahta mükemmele en yakın çıkmış olması elzemdir, sizin tahayyül ettiğinizi düşündüğüm kaba üretimin sadece birbirine geçmesini sağlamak amaçlı değil, misal: revolverin yan kapak çizgisinin, vidaları söküp kapağı ayırana kadar dışarıdan görülemeyecek kadar ince çalışılmış olmasıdır. Bu hissiyatı, hiçbir CNC-hassas işleme tek başına veremez, ve ne yazık ki bu tür ustalık artık dünyada yokolmaya yüz tutmuş bir türdür.

Umarım bahsettiğim fenomeni anlatmaya dilim dönmüştür, zira kelimeler ile anlatmak çok güç, ele alıp görmek akabinde insanın kanına giren, ve insanı akabinde gördüğü herşey ile kıyasa sürükleyen bir işçilik bu. Smile
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi