Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümüşay'a Ayrıntılı Bir Bakış
#1
Gümüşay, Gümüşhane'deki KÜSSAN tarafından üretilen, ülkemizin ilk ve tek modern çift-tek hareketli revolveridir. Gümüşay, bir Colt Python klonudur. Silah değişik namlu uzunlukları ve renk seçenekleri ile üretilmekle beraber, bizim inceleyeceğimiz tabanca 4'' beyaz krom modeldir.[Resim: 45096925.jpg][Resim: 99293501.jpg][Resim: 82820994.jpg][Resim: 62723535.jpg]
 
Alıntı

#2
Gümüşay, dışarıdan bakıldığında, ventile namlu üstü hattı, horozu, top açma manevelası ile tam bir Python siluetine sahiptir. Silah aynı zamanda klonu olduğu Colt Python'un mekanik özelliklerini gösteren bir tabanca. Silah klasik bir çift-tek hareketli toplu tabanca. İstenildiğinde silindir ve horoz tetikle döndürülerek düşürülebilirken, istenildiğinde horoz elle dışarıdan kurularak sadece tek hareketli tetikle atış yapılabilir.


Silindir, açma manevelası geriye çekilerek açılmaktadır. Manevelanın manüpüle ettiği silindir kilidi, geniş bir yüzeyle, tırnakların ortasındaki yatağına oturarak silindiri dönme eksenine kilitlemektedir. Silindir aynı Colt'taki gibi saat yönünde dönmektedir. SW 'larda ise silindir saat yönünün tersine dönmektedir. Silindir gövdeye sadece arkadan ve alttan kilitlenmektedir. SW 'larda ayrıca namlu altında da ejektörçubuğunu kilitleyen ek bir kilit vardır. Silindiri arkadan kilitleyen mekanizma tüm siklus boyunca kilitli olup, sadece top açma düğmesi ile açılabilirken, silindiri alttan kilitleyen mekanizma, silindirin dönüşüne izin verecek şekilde, sürekli olarak açılıp kapanmaktadır. Silindiri alttan kilitleyen mekanizma, silindiri SW'lardaki simetrik bir şekilde tam ortada yerleşmemiş olup, silindiri fişek yataklarının tam ortasından değil, kenarından kilitlemektedir.
 
Alıntı

#3
Silahın nişangah hattı, düz bir plato gibi uzanmaktadır. Ancak klonu olduğu Python'un tam tersine, maalesef olması gerekenin tam tersine parlatılmıştır. Arpacık iki ayrı pimle sabitlenmiş olup, değiştirilmesi kolaydır. Gezde yükselik ve yan ayarı mevcuttur. Ancak en son fabrika ziyaretinde gez komple parlak kroma boyanarak geldiğinden, parlak nişan hattı ile birleşince, nişan alırken atıcıyı inanılmaz derecede rahatsızlık vermektedir.[Resim: 73359664.jpg]

Silindir taşıyıcısı silindirle birlikte gövdeye kilitlendiğinde, namlu konu etrafındaki gövde kısmı ile birebir uyum sağlamamaktadır. Bu kusur herhangi bir meknaik soruna yol açmazken, bu tür bir silahta kabul edilemeyecek bir kozmetik kusurdur.[Resim: 94352093.jpg]Python 'un en güzel yerlerinden birisi de horoz mahmuzunun silueti ve bu mahmuzdaki elle çekilmiş hattır. Ancak Gümüşay' ın horozunun ne malzeme malzeme sertliğinin, ne de işçiliğinin bırakın Colt Python'u, standard üretim bir revolverinki ile bile uzaktan yakından bir alakası yoktur.[Resim: 77157832.jpg][Resim: horozmahmuzu.jpg]
 
Alıntı

#4
Silahın mekanizma muhafaza kapağı da sol taraftadır. Üzerinde silindir açma manevelası vardır. Kapak iki adet vida ile göveye sabitlidir. Vidalar söküldüğünde, kapak silindir açma manevelası ile beraber beraber gövdeden ayrılmaktadır. Kapak ve altında sizi karşılayan işçilik son derece kötüdür.[Resim: 31543834.jpg][Resim: kapakk.jpg][Resim: 54980041.jpg][Resim: 88942742.jpg]Tüm parçalar gövdeden alındıktan sonra kalan dikey eksendeki silindir alt gövde kilidini ve yayını görüyorsunuz.
Bu parça .357 magnum kullnaıldığı dönemlerde iki kez, daha sonraları sadece .38 Spl ile devam edildiğinde ise bir kez olmak üzere, toplam üç kez kırılmıştır. En son montaj fabrikada yapılmış olmasına rağmen, sabitleme vidası ağzı yetersiz sertlik ve uygunsuz tornavida kullanımı nedeni ile hemen deforme omuş olduğundan, bu parça yerinde bırakılmıştır. Parçadaki ve gövdedeki izlere yer yer takılmaktadır. En önde görülen tetik taşıyıcı pim ise yerinde çok sıkı durmayıp, bir miktar oynamaktadır. Ancak bu silahın şimdiye kadar gördüğü atım adedi nedeni ile meydana gelmiş standard bir yıpranma da olabilir.[Resim: 57492648.jpg]Aşağıda tırnakları görüyorsunuz. İç kısımdaki silindir çevirme dişlerindeki işçilik gerçekten çok kötü. Aslında net olarak hafif çapraz bir resim alabilseydim, dişlerin bıyutlarındaki farklılıları da daha net olarak gösterebilirdim. Bazı yerlerde malzemenin yetersiz sertlik nedeni ile zorlanma yönünde ezildiği ve sıyrıldığı görülüyor. Bu malzemenin tam ortasındaki boşluk ise, silindirin yatay eksendeki kilidinin oturduğu bölgedir.


[Resim: trnak.jpg]
 
Alıntı

#5
Aşağıda tetik üzerindeki tek hareket çentiğini görüyorsunuz.
Bu parçanın üst yüzeyi ise, çift hareket tulumbasını iterek, çift hareketli çekişte horozu kurmaktadır.
Parça yüzeyi son derece düzensiz ve asimetrik bir geometride kesilmiş.


[Resim: tekhareketentii.jpg]Yukarıdaki parça geometrisi, aşağıda okla işaretli alanın ortasındaki horoz çentiği ile bir araya gelince, işte o Gümüşay'daki meşhur sağma mesafeli tek hareketli tetik ortaya çıkıyor. Kesin konuşmayayım ama, dünyada başka hiç bir revolverde bu şekilde bir tek hareketli tetik geometrisi ve çekişine rastlayabileceğinizi sanmıyorum.[Resim: 66589498.jpg]
 
Alıntı

#6
Aşağıdaki '' V '' şeklindeki maşa yay, Python' un, dolayısı ile Gümüşay' ın da kalbidir.
Bu yay horozu çalıştırdığı gibi, tetiği ve silindir dikey eksen kilidini de çalıştırmaktadır.
Üst kol horozu, alt kol da tetik ve kilit manevelasını çalıştırmaktadır.
Söz konusu kilit manevelası aynı zamanda üzerindeki yay gerimi ile, silindir çevirme manevelasını da gerim altında ve yerinde tutmaktadır.


[Resim: vyay.jpg]Yukarıda gördüğünüz yayın geometrisi ve esnekliği, silahın tüm sisteminin yumuşaklık ve akıcılığını belirlemektedir. Yukarıda soldaki orijinal bir Colt Python yayı olup, halihazırda silahta bu yay takılıdır. Sağdaki yay ise Gümüşay'ın orijinal yayıdır. Yaylarınüst kısmındaki horoz taşıyıcı çentiğin açılarına, kavsine ve genişliklerine dikkat ediniz. Soldaki horozdaki küçük millere tam ve net olarak oturacak bir şekilde kesilmiştir. Sağdaki ise son derece geniş bir açı ve kavisle kesilmiştir.

Her iki yayın kıvrım bölgeleri farklıdır. Soldaki yayın sol kolunda, kıvrım yerinden sonra bir kot daha vardır. Bir önceki mesajın son resmine bakarsanız, bu kıvırmın ne işe yaradığı çok daha iyi anlaşılacaktır. Bu kıvrım sayesinde yay maksimum gerim altındayken, her iki kolu neredeyse birbirine paralel bir hale gelmektedir. Silaha takılı halde resmi olmayan sağdakinde ise arada hala bir açı kalmakta, üst kol kısmen gövdedeki köşeye temas etmekte ve horoza daha sert basmaktadır.

Yine orijinal yayın sağ kol açı ve uzunluğu da farklıdır. Dolayısı ile tetiğe ve silindir çevirme manevelasına gerekli gerimi ileten silindir kilidi açma manevelasına temas noktası ve parça üzerinde uyguladığı gerim de değişmektedir.

Her iki yayın arasındaki kalınlık farkı ise gerçekten çok fazla. Sanırım artık bazı arkadaşlar Gümüşay yaylarına neden kamyon makasından bozma yay dediğimi çok daha açık olarak anlayacaklardır. İşin komik tarafı yurt dışında orijinal bir yayın perakende satış fiyatı sadece 10 USD 'dir, toptan fiyatını varın siz düşünün. Maliyet düşürme uğruna kaçınılan masraf budur.
 
Alıntı

#7
Aşağıda silahın namlu girişini ve yiv set profilini görüyorsunuz.
Yoğun atım nedeni ile giriş bölümü oldukça ezilmiş durumda.[Resim: 77354732.jpg][Resim: 96822915.jpg][Resim: 39807448.jpg]
 
Alıntı

#8
Sayın Lupus, ayrıntılı ve özenilenerek hazırlanmış bu değerlendirmeden dolayı size çok teşekkür ederim.
 
Alıntı

#9
Yol gösterici değerlendirmeleriniz için teşekkürler sn. Lupus. Ama ben durumun vehametini tam anlayamıyorum. Durum cidden kötü mü,yoksa düzeltilebilecek seviyede mi? Yahut diğer yerli üretimlere göre durumu nasıl?Benzer mi içler acısı mı?
Işık ve sevgiyle...
 
Alıntı

#10
Nefis bir makale olmuş sayın lupus... Elinize, beyninize sağlık...Benim anladığım üretim hiç hemde hiç hafife alınacak bir konu kesinlikle değil...Yani amiyane tabirle "herkes ciklet çıtlatıyor ama ayşe hanımınki gibi olmuyor"...saygılar...
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi