Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1898 Nagant revolveri
Bir arkadaşımda rastladığım bu silahı paylaşmak istedim. İnsan eline alınca bile bir hoş oluyor. Atış yapınca ne hale geleceğimi bilahare ben de görmek istiyorum

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Topunun tam açılmaması bir handikap değil bence,tabi topu tek seferde doldurmak için kullanılan aparatlar olmadığı sürece.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

7 patlar olması da ayrıca hoş
-Sence altı mı oldu yedi mi serseri :p

Alıntı

Mermilerinin uzunluğunu görünce şaştım kaldım.Sahibi 7.62 dedi ama mermiler üzerinde tam bir ibare göremedim.Mke arada ithal ediyormuş.Türkiye'de güzel şeyler de oluyormuş demek Smile

Alıntı

sandeman demiş ki:7 patlar olması da ayrıca hoş

Yedi yedi sayın sandeman Tongue
Harika resimler, paylaşım için teşekkürler...

Şu serseri kelimesi de bana hep şu dizeleri hatırlatır... Bir pazar sabahı armağanı olarak yazıyorum tüm şiir severlere...

Yeryüzünde yalnız benim serseri,
Yeryüzünde yalnız ben derbederim.
Herkesin dünyada varsa bir yeri,
Bende bütün dünya benimdir derim.

Alıntı

gerçekten güzel silahmış sn. sandeman, paylaştığınız için teşekkür ederim... yalnız ben horozuna ve özellikle iğnesine koptum Smile bu arada atış yapınca ne hale geleceğinizi bende merak ettim... atıp sonucu bizimle de paylaşırsanız iyi ( Smile ) olur...

sevgiler,

Alıntı

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...=63&page=1

Alıntı

sandeman demiş ki:7 patlar olması da ayrıca hoş

Aman yanlış anlaşılma olmasın. Bizim gibi revolvere yabancı bir nesil için bu silahlar hep malum filmdeki o repliği aklıma getiriyor

Alıntı

Sn Arkadaşlar,

Bidayette Belçika'da Nagant firması tarafından yapılan yukarıdaki resimlerde görülen 7-atımlı ve 7.62mmR Nagant fişeği (KÖR FİŞEK) atan tabanca 1895 modelidir. 1898 tarihi silâh üzerinde yazılıysa büyük ihtimalle üretim tarihidir. Daha sonraları Rusya'da Tula Arsenali'nde de yapılmıştır.
Ülkemizde "HAREKETLİ" olarak da tanınan bu revolver atış pozisyonunda öne hareketle namlu üstüne geçer. "Kör" denilen kovanın boğazıda atış sırasında ileri giden çekirdek tarafından yine 1mm kadar uzatılarak namlunun arkasındaki faturaya girer. Bu şekilde atış sırasında silindir/top ile namlu arasından gaz kaçağı olmaz.
Sistem belki de gereksiz komplike olması ve kolay arızalanması sebebiyle diğer ülkelerde (Bulgaristan hariç) pek rağbet görmemiştir.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn lupus'tan özür dilemek isterim.
Yukarıda #7 mesajdaki http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...=63&page=1 linkinde 1895 Nagant hakkında hem çok etraflı bilgiler vermiş hem de çok güzel çizimler eklemiş. Maalesef vaktinde farketmeyerek onun yazdıklarının bir kısmını tekrarlamış oldum.
Bu arada; Sn ares 32.20'nin de bu silâhda atılmasından bahsediyor. "Cartridges of the World" 3. baskısında 7.62 Nagant çekirdeği için .295 inch (7.49mm) 32-20 çekirdeği için ise .312 inch (7.92mm) çap verilmiş. Bu 0.4mm çap farkı bilhassa eski silâhlarda kritik basınç artışlarına sebep olabilir.
Yine bu arada; Sn Lupus'un eklediği çizimler hem "hareketli" silindirin nasıl çalıştığını gösteriyor hem de gerek ateşleme iğnesinin gerek topu ileri itme parçasının "sapının" ne kadar ince olduğunu gösteriyor. Yani her ne kadar SSCB ordusunda yarım asırı aşkın kullanımı olsa da silâhlarda sağlamlık ve mekanik güvenilirlik isteyen SSCB ordusunda bu silâhın bu kadar uzun süre kullanılması ya göründüğü kadar nazik/kırılgan olmadığını ya da çok fazla sayıda atış yapmak için kullanılmadığını gösterir sanıyorum.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi