Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruger'in yeni "devrimsel" silah platformu
hehe... Bir gun gelecek elbet orasi da normale donecek insallah...

Alıntı

inşallah sn. ilksurfer, inşallah...

sevgiler,

Alıntı

Evet, tam geri sayımın bitmesi ile operasyona gitmem bir oldu, ancak bugün görebildim. Şirket sunumundaki gibi Obama sayesinde patlayan AR pazarına, bir başka HK416 klonu ile girmeye çalışıyorlar sanırım. Ama şu anda asıl patlayan pazar, silahı kit olarak alıp kendisi parçalardan toplayan, ve ucuza getirmek amacında olanların yöneldiği "lower receiver" pazarı. Kanunlarına göre sadece seri no'su olan alt gövde silah sayıldığı için, insanlar yeni silah kanunu gelmeden önce üretilmiş bir alt gövdeyi rahatça satın alıp, sonradan bunlara peyderpey namlu, üst gövde vs takarak tam bir tüfek haline getirmek amacında. 1983 yılındaki kanun ile bu silahlarda aynı anda "tabanca kabzesi, alev gizleyen, süngü ayağı, bombaatar" özelliklerinden sadece ikisi bulunabilir ibaresinden beri, 1983 öncesi üretilmiş ve yasal olarak bu listenin tamamını takabileceğiniz alt gövdeler değer kazandı. Şu anda satın alınan bir alt gövdeye, kanun çıkmadan tam tüfeğe çevrildiği takdirde, bu listeden herhangi ikisini takabilirsiniz, ama 3ü olmaz. Yani kayıt derdiyle uğraşmadan bombaatar ve tabanca kabzası takabilir, veya bombaatar ve alev gizleyen kullanabilirsiniz, ama tabanca kabzeli, süngü ayaklı bir silahta alev gizleyen olamaz. ATF vergilerini ödeyerek kayıt altına alınmayı kabul ederseniz, yasal olarak çoğu eyalette tam otomatik ağır makinalı tüfek, susturucu ve hatta alev makinasına bile sahip olabilirsiniz, ama çoğu kişi bunu bile kişilik haklarına ve özel yaşamına saldırı ve yılda ödenen 200 dolar vergiyi çok bulduğu için kabul etmiyor.

Velhasıl, Ruger, yeni başkanın getireceği düşünülen silah kısıtlaması ile patlayan bir pazara çok geç, çok pahalı ve yanlış yönden girdi, kit halinde çok kaliteli alt gövde veya diğer gövdelere takılacak pistonlu tam üst gövde satmadığı sürece, Colt, Bushmaster gibi üreticiler var iken, sayısal CNC'si ve ateşli silah üretim izni olan herkesin rahatlıkla piyasaya sürdüğü CNC alt gövdeler ile rekabet edemeyecektir...

Alıntı

Sayın Barış, ar15 platformunda başta abd olmak üzere bir çok ülkede benzer modeller üretiliyor. bunların içinde en kaliteli, en çok tutulan model hangisidir? Colt, busmaster, armalite, dpms, lwrc, rockriver, vb'den. bir de m16'nın bir modelini modelini fn sitesinde okumuştum, fn'de üretiyormuş. bizim TSK ve EGM Colt mu kullanıyor? Yoksa bushmaster vb modelleri de kullanıyor mu? Bir ara Bushmaster firmasının sitesinde satış yapılan ülkeler balığı içinde TR’de vardı. sevgiler.

Alıntı

Sn. Erdal,

Şu anda COLT'un AR serisi silahlarda patent haklarının 1983'te sona ermesi ve akabindeki davalardan başarısız olmasından bu yana sayısız küçük CNC atölyeleri dışında, aşağıdaki firmalardan AR modelleri (ve klonları) çıkıyor:
Noveske
Colt
LMT
S&W
LaRue
KAC
BCM
Defensive Edge
Sabre
LRWC

Tabii ki bütçe var ise en tavsiye edilen model orjinal COLT, en çok satılan modellerin bir karşılaştırma tablosu için:
[Resim: 070810-ar-chart.jpg]
FN M16 modeli üretimi ihalesini 1988'de 5 yıllığına COLT'tan kapmıştı, ama şu anda tüm eforunu P90, F2000 ve tabii ki yeni SCAR için harcıyor, AR isimli yeni 7.62'side zaten eski BAR platformu üzerine.
http://www.fnmfg.com/products/m16fam/m16a4.htm
http://www.fnhusa.com/le/products/firear...&cid=FNC01
Bizde silahlı kuvvetler ve özel harekattaki modeller sivil AR familyası değil, askeri M16, M4 ve CAR-15 ailesinden olduğu için, Bushmaster ve Colt kullanılıyor.

Bahsettiğiniz şekilde bushmaster sitesinde listede Türkiye hala duruyor:
http://www.bushmaster.com/community-military-index.asp
Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Barış verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Alıntı

Sn Barış konusu açılmışken obamanın tam otomatik silahları tamamiylen sivil kullanımdan kaldıracağı söyleniyor,şu aşamada anladığım kadarıyla gerekli lisanslarla tam otomatik,susturucu vs askeri kullanım amaçlı ürünleride sivillerin alması mümkün,peki önümüzdeki dönem hakkında ne olup biteceğine dair herhangi bir bilginiz varmı?
saygılar.

Alıntı

baris demiş ki:Şu anda COLT'un AR serisi silahlarda patent haklarının 1983'te sona ermesi ve akabindeki davalardan başarısız olmasından bu yana sayısız küçük CNC atölyeleri dışında, aşağıdaki firmalardan AR modelleri (ve klonları) çıkıyor:
Noveske
Colt
LMT
S&W
LaRue
KAC
BCM
Defensive Edge
Sabre
LRWC

Ben bir ihale için yukarıdakiler de dahil 22 büyük üretici bulmuştum ve 18'si ile temasa geçmiştim. Bu M16/M4'ün neyini sevdiklerini anlamıyorum. Son derece güvenilmez bir platform, sürekli arıza yapıyor; bunca üretici ile zaten problemli silah iyice güvenilmez oldu. Hadi memleketi Ameriican Rifle diyor alıyor da biz ne buluyoruz, diğer ülkeler neden alıyor gençekten anlamıyorum.

baris demiş ki:Bahsettiğiniz şekilde bushmaster sitesinde listede Türkiye hala duruyor:
http://www.bushmaster.com/community-military-index.asp

Bushmaster bize hiç M16 vermedi. Bugüne değin bizdeki tüm M16'ların ihalelerini Colt aldı. Bushmaster sadece yedek parça ve tüfek altına takılan M203 bombaatarları tedarik etti.

Alıntı

baris demiş ki:Firearmsblog'a göre, Ruger, bugün birkaç saat sonra "bilindik bir silah platformunda devrimsel bir yeniliği" açıklayacak. Bu daha önceki polimer snub-revolver'in büyük ölçeği de olabilir, AR-15 platformu da olabilir, 1911'de deniyor...
Ruger şirket sunumundan:
[Resim: picture-26-7-tm.jpg]

Bakalım, takip edip Ruger kısmında yayınlamak niyetindeyim, bu PR hamlesinin ardında ne çıkacağını merak ediyorum.
http://www.ruger.com/index.html

Saygılarımla..

Yine geri sayim basladi. Bu sefer ne geliyor bakalim. Hadi beyler son 1 gun tahminleri alalim... Baris Bey'in bahsettigi diger yenilikler gerceklestigine gore ben artik bir 1911 bekliyorum Ruger'dan... (hemde laylon Big Grin Big Grin Big Grin)

[Resim: 0132.jpg]

http://www.ruger.com/index.html

Alıntı

Artık laylon şatgan yapar herhalde Ruger, revolverin laylonunu yaptığına göre Smile
Saygılarımla...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi