Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahlarda Görülen Pas Cinsleri
Değerli forum üyeleri
Sizlere bir sorum olacak...Yazın aşırı terleyen biri olarak silahınnkılıfsız bir şekilde belde taşınması durumunda. Silahda paslanma olacağı aşikar..Şu aralar zig m 1911 paslanmaz çelik tabancayımincelemekteyim ağır bir silah ancak paslanmaz çelik oluşu bu soruna ne kadar engel olabilir...Saygıyla

Alıntı

Selamlar.
Resimlerdeki pas-korozyon için ne yapmalı-yaptırmalıdır?
Saygılarımla.

[Resim: P_20180106_182538_p.jpg]

[Resim: P_20180106_182557_p.jpg]

[Resim: P_20180106_182642_1_p.jpg]

[Resim: P_20180106_182719_1_p.jpg]

Alıntı

Sn. yyildiz

Videoda gösterildiği gibi bir yöntem izleyebilirsiniz.
Ancak fırın boya üzerinde deformasyon yapabilir. Forumda daha önce konusu geçmişti, pirinç havya temizleme teli ile denemek daha uygun olur.
Eğer paslanma pitting tabir edilen metal üzerinde oyuk oluşturmaya başlamışsa -ki görüntü o yönde- iyi bir usta elinde meneviş yaptırma vakti gelmiştir kanaatimce.

İlerleyen günlerde gelişmeleri paylaşırsanız aynı sorunu yaşayanlar için oldukça yol gösterici olur.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
yyildiz, demirci57
Selamlar.
Evde lehim ekipmanları olmasına rağmen bu telden yokmuş. İki farklı marka tel sipariş ettim. Hafta içi elime geçerse hafta sonuna kadar bir deneme yaparım. Daha az bozulmuş ve dışarıdan gözükmeyen bir yüzeyde deneme yapıp önceki ve sonraki hali fotoğrafları şeklinde paylaşmaya çalışacağım.
Durum tahmin ettiğimden daha kötü ise, Ankara'da tabancayı katletmeden bu işi yapabilecek bir usta var mıdır?
Saygılarımla.

Alıntı

(07-01-2018, 11:42 AM)yyildiz demiş ki: Selamlar.
Evde lehim ekipmanları olmasına rağmen bu telden yokmuş. İki farklı marka tel sipariş ettim. Hafta içi elime geçerse hafta sonuna kadar bir deneme yaparım. Daha az bozulmuş ve dışarıdan gözükmeyen bir yüzeyde deneme yapıp önceki ve sonraki hali fotoğrafları şeklinde paylaşmaya çalışacağım.
Durum tahmin ettiğimden daha kötü ise, Ankara'da tabancayı katletmeden bu işi yapabilecek bir usta var mıdır?
Saygılarımla.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=8706

Saygılar

Alıntı

Selamlar.
Önceki mesajlarda bahsettiğimiz BHP üzerindeki pasları ilgili yöntemlerle temizlemeye çalıştım. Temizlenince pas kavramının biraz ötesine geçmiş olduğu anlaşıldı. Çekmiş olduğum fotoğraflarla birlikte Silahşör Av'a gittim ve Murat bey ile görüştük. Kendisi boya yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. Yakın zamanda götürüp yaptırmayı düşünüyorum. Her ne kadar orijinal rengini değiştirmek istemesem de, Murat Bey krom kaplama-boya nın daha uzun ömürlü olduğunu söyledi. Aslında ben hangisinin daha güzel olacağını merak ediyorum. Krom bir BHP mi yoksa meneviş mi?
Saygılarımla.

Alıntı

Sayın yyildiz,

Beyaz krom'un BHP de nasıl duracağını görmek isterseniz Dab Poligonda bir adet mevcut. Bana göre çok güzel görünüyordu.
Not: BHP stainless steel olabiliyor mu bilmiyorum, eğer öyle ise de parlak metal rengin nasıl durduğunu görebilirsiniz. 

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
Sn. yyildiz

Öncelikle silahınız için geçmiş olsun, bu hale gelmesi üzücü olmuş.

Krom kaplama her ne kadar sökülebilir denilse de sökülme esnasında metal üzerinden malzeme kaldıracak ve silah üzerindeki toleranslar bozulma gösterecektir.
Yani krom kaplamayı bir kez yaptırdığınızda geri dönüşü yoktur. Ayrıca krom uygulamalarında silahın iç kısmı ile dış kısmı arasında kaplama farkı oluşabilmektedir.
Özellikle siyah krom yapıldığında iç kısımlar birincil kaplama olan nikel renginde olurken dış kısmı siyah olabiliyor. Homojen krom kaplama yapmak gerçekten ustalık işidir.

Meneviş ise tuz banyosuna benzer çözelti kullanılarak metalin bir nevi paslandırılması ve renginin karartılması işlemidir.
Meneviş istenildiğinde uygun çözücüler ile çıkartılabilir ve tekrar uygulanabilir. Meneviş yaptırdıktan sonra fikrinizi değiştirip krom yaptırabilirsiniz ancak tam tersi pek mümkün değil.

Eğer silahınızı taşıma amacıyla kullanıyorsanız krom kaplama tabi ki menevişten daha dayanıklıdır. Bu konuda yorum yapamam .

Hasılı kelam silahınızı orjinal hali ile muhafaza edip değerini korumak istiyorsanız meneviş, terlemeye ve dış etkenlere daha dayanıklı olsun istiyorsanız krom yaptırmanız daha uygun olur.

Acizane tavsiyem Bhp gibi bir silahı orjinal hali ile koruyup gelecek nesillere aktarmak varken krom kaplatıp değerini düşürmeye hiç gerek yoktur. Sonra pişmanlığı fazla oluyor. Smile

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, yyildiz, demirci57, ugurucar57, PersonalDefence
Selamlar.
Silah zamanında rahmetli tarafından çok taşınıp muhtemelen az temizlendiğinden bu hale gelmiş diye düşünüyorum. Bende ise maalesef sadece bulundurma ruhsatlı. Yani yılda bir iki poligon ziyareti haricinde genelde kasada mahkum olarak kalacak. Bende sizin gibi her zaman bir ürünün orijinal hali ile saklanması taraftarıyım. Bu nedenle büyük ihtimal ile orijinal haline yakın bir işlem yaptırıp o hali ile saklamayı planlıyorum. Yinede sonradan acaba dememek için insanların görüşünü merak ediyorum. Son pişmanlık fayda vermez demişler.
Saygılarımla.

Alıntı

Selamlar.
Silahtaki pas sorunları ile ilgili olarak Emniyet'ten yol belgesi alarak bugün sabah Silahşör Av Murat Bey'e silahı götürdüm. Önceki hafta fotoğrafları görünce boyasak iyi olur demişti ama silahı yakından görünce bunların yüzeysel olduğunu, şimdilik boyamanın yazık olacağını söyledi. Sürekli yağlı ve bakımlı tutarsam uzun süre daha bir işlem gerektirmeyeceğini de belirtti. Bende gerisin geriye eve götürdüm. Bu vesile ile bir hava almış oldu BHP Smile.

Not: Halen bu şekilde kaliteli esnafların varlığının olması güzel bir olay. Sonuçta boyamak gerekir demişti ve ben kabul etmiştim.

Saygılarımla.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Gazanfer, usame, karabasan, Sabri, demirci57, serdaraktas, Ahmet Efe, mimaslan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi