Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahlarda Görülen Pas Cinsleri
O yüzden arada havalandırmak lazım... Smile

Alıntı

Silah ve mühimmatın düşmanı ter bence.Bir bezle silerek ve beze sarılı olarak saklamak işe yarıyor.Geçenlerde 2003 model merminin kutusunu ilk defa açtım.Mermiler altın gibi parlıyordu,hiç iz-pas yoktu.Daha önce sıfır aldığım 2012 model mermiler çekmeceye dökülünce topladım ve kutuya koydum .8 ay sonra kutuyu açtım birde ne göreyim , mermiler haşat olmuş.Hepsi parmak izi şeklinde paslanmıştı.Ben kızağa çektiğim tabancalarımı biraz yağlı bırakıyorum paslanmaması için.Taşıdığım tabancama ise haftada bir bakım yapıyorum.Böylece tabanca hem paslanmaz hemde ihtiyaç halinde daha randımanlı çalışır diye umuyorum.

Alıntı

Merhaba,
Forumu uzun zamandır takip ediyorum ve tecrübeli arkadaşlarımızın paylaştığı bilgilerden çok yararlandım. Bu ilk mesajım, öncelikle bu forumu yürütenlere ve bilgisini esirgemeden paylaşan ustalara teşekkür ederim. Herşeyin parayla ölçüldüğü günümüzde, bilginin paylaştıkça artacağına inanan birisi olarak bu forumda olmaktan mutluyum.
Bir yakınımın evindeki tüfeği görünce çok üzüldüm. Yıllardır kılıftan çıkmamış ve kimi yerler paslanmış. Namlu içinde pas yok ama kirli, namlu dışında şerit boyunca paslı yerler var. Mekanizma dışında lekeler, içinde yanık baruttan pas başlamış. Yatak karıncalanmaya başlamış gibi.Yani atıldıktan sonra kılıfa konmuş, temizlik yağ vs hak getire, senelerce kalmış. Bilgi vermek açısında becerebildiğim kadar bir kaç resim ekliyorum.
Silahı hemen temizlememiz gerektiğini anlattım. Elimde WD40 var, paslar zor yerlere girmesin diye fırçalamadan silmeden direk WD40 püskürterek pası akıtmayı, 15 dk bekleyip tekrarlamayı, çıkmayanı çelik yünüyle silmeyi düşünüyorum. Pas temizlendikten sonra yüzeyi inceleyip hasar derinliğini tespit edeceğim.
Duruma göre ya yağlanıp ustasına gidecek, ya da yağlanıp muhafazasına konacak.
Resimleri gördükten sonra yorum ve önerilerinizi özellikle yanlış yapabileceğim işlemler konusunda uyarılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Pasın tekrar oluşmaması için arada havalandırmasını söyleyeceğim ama artık fayda etmez iş işten geçmiş enişte silaha yazık etmiş diye düşünüyorum.  
Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, 1905sss
Sn.Ahmet Özalp,

Yakınınıza silahın içerisinde beklediği kılıfı atmasını, mutlaka yeni ve kaliteli bir kılıf almasını söyleyin.

Mevcut pasın bir kısmını kimyasal müdahale ile çıkarabilirsiniz. Ancak mekanik temizlik için şimdilik çelik yünü değil, bakır/bronz kılları olan temizlik fırçası kullanmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde mükerrer uygulamalarla mevcut boyaya en az zararı vererek mümkün olan en iyi düzeyde temizlik yapabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, demasoni, alpago
(23-11-2016, 02:37 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Merhaba,
Forumu uzun zamandır takip ediyorum ve tecrübeli arkadaşlarımızın paylaştığı bilgilerden çok yararlandım. Bu ilk mesajım, öncelikle bu forumu yürütenlere ve bilgisini esirgemeden paylaşan ustalara teşekkür ederim. Herşeyin parayla ölçüldüğü günümüzde, bilginin paylaştıkça artacağına inanan birisi olarak bu forumda olmaktan mutluyum.
Bir yakınımın evindeki tüfeği görünce çok üzüldüm. Yıllardır kılıftan çıkmamış ve kimi yerler paslanmış. Namlu içinde pas yok ama kirli, namlu dışında şerit boyunca paslı yerler var. Mekanizma dışında lekeler, içinde yanık baruttan pas başlamış. Yatak karıncalanmaya başlamış gibi.Yani atıldıktan sonra kılıfa konmuş, temizlik yağ vs hak getire, senelerce kalmış. Bilgi vermek açısında becerebildiğim kadar bir kaç resim ekliyorum.
Silahı hemen temizlememiz gerektiğini anlattım. Elimde WD40 var, paslar zor yerlere girmesin diye fırçalamadan silmeden direk WD40 püskürterek pası akıtmayı, 15 dk bekleyip tekrarlamayı, çıkmayanı çelik yünüyle silmeyi düşünüyorum. Pas temizlendikten sonra yüzeyi inceleyip hasar derinliğini tespit edeceğim.
Resimleri gördükten sonra yorum ve önerilerinizi özellikle yanlış yapabileceğim işlemler konusunda uyarılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Pasın tekrar oluşmaması için arada havalandırmasını söyleyeceğim ama artık fayda etmez iş işten geçmiş enişte silaha yazık etmiş diye düşünüyorum.  
Saygılar.  

Sayın Ahmet Özalp,

Eniştenizin Benelli'yi paslandırmış olması gerçekten üzücü. Ancak fotoğraflardan bakarak paslanmanın çok derine işlemediğini , silahı kurtarabileceğinizi ümit ediyorum. WD 40 iyi bir pas temizleyici olmakla birlikte, okuduğum bazı yazılarda WD 40 ın kendisinin de paslanmayı arttırabileceğini yazıyor. Temizledikten sonra, kurulayın, üzerinde bırakmayın diyorlar. Pas temizliği için "Ballistol" tavsiye edilen yağlar arasında. 

"Dust removal shotgun barrel" yazarak (cümle düzgün değil ama arama motorları sıraya baktığı için) ararsanız İnternette namludan pas temizlemeyle ilgili epeyce video var . Çoğunda izlediğim; yağla birlikte (hırdavatçılarda bulabileceğiniz) Bakır yünü veya sizin de düşündüğünüz gibi çok ince 4/0  (0000 çelik yünü) bulaşık teli kullanılmış. Amerika'da bakır para kullanan da var.  Bakır çelikten yumuşak olduğu için çizme sorunu olmaz. Sanırım, üstadlarımızdan bu konuda yorum gelecektir, ben de öğrenmiş olurum.

Size kolay gelsin

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
demasoni, usame
Namludaki pasları nasıl temizleyebilirim. Yardımcı olursanız memnun olurum. Teşkekkür ederim.
[Resim: 1480025449111_423845607.jpg]

[Resim: 1480025568857_1185175522.jpg]

free image hosting

Alıntı

[quote='Ahmet Özalp' pid='329711' dateline='1479857833']
Merhaba,
Saygılar.  

Sayın arkadaşlar,
Silahı temizledim, paslar çok yüzeyseldi, şeritin kenarında küçük bir yer haricine metalde karıncalanma yok, fişek yatağı namlu içi, pırıl pırıl oldu, Enişte sağolsun 'Bu tüfeği sen daha çok hakediyorsun sana verdim.' dedi, o heyecanla temizlik sonrası resim çekmeyi bile unutmuşum. Tahminimce Salı günü devir işlemini yapacağız.
Hafta sonu sizlere bakımı yapılmış Benelli M3 S90'ı takdim edeceğim. (Resimde Üstteki model) Tabi hemen şerit namluyu slug'la değiştirmek ve taktik gez-arpacık monte etmek fikri geldi ise de fiyatları düşününce vazgeçtim. Üstünde Silindir şok var, belki de böyle bırakıp diğer şokları da edinip tecrübe ederim. Ancak pompalı+kinetik sistem tüfeğin ön tarafına belirgin ağırlık bindirmesine rağmen çok sağlam ve işlevsel görünüyor. Beretta'ya göre çok ağır geldi, şarjör dolu hali sağlam kondisyon gerektiriyor. Şahsen tüfeği sağa sola savurma gibi bir derdim olmadığından önemsemiyorum.
Saygılar.

[Resim: BENELLIM3_S90.jpg]

photo hosting

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
alpago, usame, tirendaz
(25-11-2016, 12:16 AM)Sayın William Wallace, Resimlerden pasın siyaha yakın koyu  renkte olduğunu görüyorum. Siyah pasın düşük oksijen ve rutubet ortamında uzun süreçte oluştuğundan hareketle silahın uzun süre belki sandık içinde havasız kapalı kaldığını düşünüyorum. Pas lekeli parçaları solventleyip bekleyip silin, siyah pas daha inatçı olduğundan bu işlemi birkaç kere tekrarlamanız gerekecek. Bütün işlemlerde pamuklu bez kullanın.Solventi silmeden bekletip ertesi gün sildiğinizde hala kalan yerler varsa dikkatlice hassas  yüzeyleri aşındırmadan aşındırıcı kullanmanız gerek. Genelde 0000 çelik yünü tercih ediliyor, 300-600 no. zımparaya eşdeğer olduğundan ben kullanmıyorum çünkü elimde daha ince 1000-1200 no. su zımparaları var. Bunlarla solvent kullanarak sadece lekeli yerleri silebilirsiniz. Ancak fişek yatağı, sürgüler, ve hareketli yerlere dokunmayın, yani tasarım ölçülerinin ve toleranslarının değişmemesi gerekir. Daha sonra solventi silerek temizleyip incebir tabaka halinde yağlama yapmanız gerek. Kullanacağınız solvent ve yağları internette veya bir av mağazasından bulabilirsiniz.  Uzun süreli pastan kaynaklanan karıncalanma için kaplama yapıldığını biliyorum ancak detaylı bilgim yok, bu konuda sözü ustalara bırakıyorum. demiş ki: WilliamWallaceNamludaki pasları nasıl temizleyebilirim. Yardımcı olursanız memnun olurum. Teşkekkür ederim.
[Resim: 1480025449111_423845607.jpg]

[Resim: 1480025568857_1185175522.jpg]

free image hosting

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
WilliamWallace, Sabri
Sayın Ahmet Özalp ballistol marka yağ kullanıyorum. İş görür mü? Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn. WW,
WD40, Ballistol, Ultrarust, vb.. ürünlerle kıyasladığımda "Gunslick" marka "Ultralube" yağın hepsinden daha iyi pası çıkardığını tecrübe etmiş bulunmaktayım. Tabi metale işlediyse korozyon izleri kalıyor mutlaka.
Forum sponsorumuz olan TAC87 mağazasından veya başka mağazalardan temin edebilirsiniz.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=11530

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, WilliamWallace

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi