Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahlarda Görülen Pas Cinsleri
Sayın Lupus verdiğiniz bilgilere teşekkürler.

Alıntı

Paslanmaz çelik demek, kesinlikle paslanmayan çelik demek değil, sadece daha zor ve geç paslanan çelik demektir...

Paslanmaz çelik bir S&W Model 66' ın içerisindeki pas;

[Resim: jatm.jpg]

Her silah düzenli ve usulüne uygun bakım ister...

Her silah en azından bir kaç yılda bir işinin ehli bir usta tarafından ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmelidir...

Saygılar.

Alıntı

Sayın forum üyeleri,
Öncelikle herkese selamlar saygılar sunarım.
Dedemin geçen sene bana armağan ettiği Fransız Mab marka Model A (6,35) tabancamı siz değerli ustalara göstermek istiyorum. Sanıyorum biraz paslanma var.
Forumu yaklaşık 1 haftadır okuyorum. Bu konudaki hemen her konuyu okudum diyebilirim. Çok değerli bilgiler öğrendim. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Benim tabancamın bakımsız hali beni üzüyor. Dedemin hatırasına saygı ile ona çok iyi bakmak istiyorum.
Hiç atış yapmadım, ama dedemin yaptığını görmüştüm yıllar önce.
Lütfen bana net bir öneri sunar mısınız? Ne ile ve nasıl temizleyeceğim. Benim hiçbir malzemem yok. Yağ vesayre hiçbir şey yok. Buradan sizler ne önerirseniz onu internetten bulup alacağım.
Yeni üye olduğumdan sanıyorum yeni konu açamıyorum. Kurallara aykırı davrandıysam özür dilerim. Silahımın fotoğrafları aşağıdadır.
http://k1311.hizliresim.com/1h/k/un1f3.jpg

[Resim: un1j6.jpg]

http://u1311.hizliresim.com/1h/k/un1kk.jpg

[Resim: un1m9.jpg]

[Resim: un1pr.jpg]

Alıntı

(17-11-2013, 08:25 PM)nayi80 demiş ki: Sayın forum üyeleri,
Öncelikle herkese selamlar saygılar sunarım.
Dedemin geçen sene bana armağan ettiği Fransız Mab marka Model A (6,35) tabancamı siz değerli ustalara göstermek istiyorum. Sanıyorum biraz paslanma var.
Forumu yaklaşık 1 haftadır okuyorum. Bu konudaki hemen her konuyu okudum diyebilirim. Çok değerli bilgiler öğrendim. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Benim tabancamın bakımsız hali beni üzüyor. Dedemin hatırasına saygı ile ona çok iyi bakmak istiyorum.
Hiç atış yapmadım, ama dedemin yaptığını görmüştüm yıllar önce.
Lütfen bana net bir öneri sunar mısınız? Ne ile ve nasıl temizleyeceğim. Benim hiçbir malzemem yok. Yağ vesayre hiçbir şey yok. Buradan sizler ne önerirseniz onu internetten bulup alacağım.
Yeni üye olduğumdan sanıyorum yeni konu açamıyorum. Kurallara aykırı davrandıysam özür dilerim. Silahımın fotoğrafları aşağıdadır.
http://k1311.hizliresim.com/1h/k/un1f3.jpg

[Resim: un1j6.jpg]

http://u1311.hizliresim.com/1h/k/un1kk.jpg

[Resim: un1m9.jpg]

[Resim: un1pr.jpg]

Sn nayi80 ;Kaliteli yağ adlı konuyu atlamışsınız bu konuyu incelerseniz sorularınızın tüm cevapları mevcut .

Saygılar

Alıntı

(17-11-2013, 09:34 PM)Lvnt demiş ki: Sn nayi80 ;Kaliteli yağ adlı konuyu atlamışsınız bu konuyu incelerseniz sorularınızın tüm cevapları mevcut .

Saygılar

Sayın Lvnt,
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.
En çok da o konuyu okudum. Bugün de defaatle tüm sayfalarını okudum. Ancak Hemen herkesin kullandığı veya önderdiği farklı ürünler var. Kafam çok karışık. Bu konuda bilgi ve fikir sahibi olmadığım için tüm marka ve modelleri ilk kez duyup görüyorum. Bu nedenle silahımı sizlere gösterip güvenebileceğim tavsiyeler rica etmiştim.

Alıntı

Mevcut konudaki Sn Alpagonun kullandığı ürünler tüm sorunlarınızı çözeceğine inanıyorum , nasıl ve ne amaçla kullandığınıda belirtmiş silahlarınına cok titiz bir kişi , gördüğünüz üzere pas ve bakım için kullandığı ürünler tavsiye edilebilecek ürünler olduğunu düşünüyorum

Saygılar

Alıntı

Peki, çok teşekkür ederim.
Silahım için ne düşünüyorsunuz. İnternetten araştırayım dedim ama hiçbir bilgi dahi bulamadım.
Dedemin dediğine göre Ona da babası vermiş. Herhalde 1930 ların veya 1940 ların tabancası.

Alıntı

Silahınızı çok beğendim daha önce hiç görmediğim çok değişik bir silah ama İrca yayı reforme olmuş gibime geldi insallah çalışıyordur , pas lekelerini iyi bir pas çözücüye çıkar sanıyorum düzgün bir temizlik ve bakımdan sonra inşallah uzun yılar çalışır bir şekilde saklarsınız ..

Saygılar .

Alıntı

Sayın Levent,
Çok teşekkürler. İcra yayı bükülmüş evet. Aynından birgün bulursam veya bir silah ustasına ulaşabileceğim bir yere gidersem temin ederim artık.
İyi akşamlar dilerim.

Alıntı

(14-07-2013, 12:26 PM)lupus demiş ki: Sn.hosbey21,

Kumlama işlemleri amaca göre farklı çap ve evsafta tanecikler, farklı basınç ve hızla kumlanacak yüzeye püskürtülerek yapılmaktadır. Sanayide uygunsuz kalınlıktaki tanecikler ve basınçla yapılan kumlama sonrası yüzeyi ay yüzeyine benzer kraterlerle dolmuş bir CZ 75 görmüş birisi olarak, böyle bir işlem yaptırmadan önce iyice araştırmanızı, kumlama işlemini yapacak kişiyi bu konuda iyice bilgilendirmenizi, işlemi yapacak kişinin de konuya ne kadar vakıf olduğunu iyice sorgulamanızı öneririm. Ancak en güzeli bu işlemi, tecrübeli bir tamir bakım atölyesinde yaptırmaktır...

Saygılar.

15 sene kadar cam atölyemizde kumlama bölümünde çok değişik malzemeler kumlamıştık.
Kumlama yaptırmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem; cam kumlama yapan bir atölye bulabilirseniz eğer o atölyede kullanılan Silis kumlar hem çok kalın partikül yapısına sahip olmaz , hemde gemi metal aksam kumlamacıları kadar yüksek basınçla kumlamada yapmazlar. Malum kimi zaman çok ince cam eşya kumladıkları için camı kırmadan bozmadan kumlama yapabilmek için ince kum vede nispeten düşük basınçla kumlama yapmak zorundalar.
Bu türlü bir atölyeye giderseniz şayet ellerinde hortum tertibatından başka tabanca ile kumlama yapıp yapmadıklarını sormanızda fayda var.
Tabanca ile kumlama hadisesinde bir kovadan kum çeken tabanca mevcuttur vede kullandığı basınç hortum dediğimiz tertibattan çok daha azdır.
Örnek vermek gerekirse bir süre eski gaz lambalarının camlarını bu ekipmanla kumlamıştık. Cam o kadar inceydiki, en ufak bir hatada kırılıp giderdi.
Tabanca ile kumlama yaparak dikkatsizlik sonucu kırmazsak eğer kumlamada bu camlar kırılmazdı.
Metal yüzey kumladığımızda bahsettiğim küçük partiküllü silis kum ve düşük basınçla çok hassas yüzeyli ipek gibi bir satıh elde ediyorduk.
Daha sonra metal kumlama yapan tertibatlarda gördüğüm yüzeyler kullandıkları granül malzemelerden dolayı çok pütürlüydü.
İstanbulda modoko sitesi etrafında hala bir kaç atölyede bahsettiğim hassas kumlama işleri yaptırılabilir.
Saygılar.
Hortum tertibatı,
[Resim: sandblast.jpg]
Tabanca tertibatı;
[Resim: 0605kc_03_sandblasting_gun_z.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi