Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FATİH 13 Yol Hikayesi
Hatırladığım kadarı ile bu silah 13+1 baretta amaçlanarak yapılmıştı. Kabza kalın gelebilir ama amaç + hizmet tip silah olarak düşünüyorum. Yerliler içinde dayanımı en yüksek silahlardan birisi. Üstad'a bu bu inceleme için teşekkürlerimi bildiririm.

Alıntı

Elinize sağlık üstadım.Sayenizde kullandığımız halde fark edemediğimiz herşeyini öğreniyoruz tabancaların.

Saygılarımla.

Alıntı

Forumda yerli silahlarla ilgili yorumlarınızı incelemem neticesinde En dayanıklı ve tutukluk yapmayan yerli silah Fatih 13 olduğu düşüncesine vardım. Girsan,Canik gibi markaların 5000 atım sonrası telafisi toparlanması imkansız parçalanmaları çok üzücü.Asilsan'ın 5000 atımı üzerine bir bilgim yok sitenizde bulamadım.Kısıtlı bir bütçeyle Fatih 13 almak istiyorum Sayın Lopus'un incelemeleri beni bu yöne sevk etti.İncelemeleri için ayrıca teşekkür ediyorum kendilerine.Sayın Lopusa ayrıca bir sorum olacak 7.65 ve 9X17 arasında kararsız kaldım biri 25 metreden etkili diğeri 40 metreden. 9X17 fatih'de 7.65 kadar dayanıklı mıdır?

Alıntı

Sn Lupus tarafsızlığınızı ve yerli silahlarla ilgili görüşlerinizi ilgiyle takip ediyorum. Anladığım şu ki kısıtlı bütçeye sahip kişilerinde gönül rahatlığıyla alabilecekleri , fakat hava atamayacakları yerli silahlarımızda mevcutmuş.
Saygılar.

Alıntı

Değerli arkadaşlar,
Uzun zamandır sizleri beğeniyle takip ediyorum.

Sayın Lupus;
Açıkçası tecrübelerinizi bizlerle paylaşmanızı takdir ediyorum.
Poligonda kullanılan Fatih -13 tabancasının 20.000 atımda hiç namlu değişmediğini anladım. Aynı poligonda bu rakamlara çıkabilen 9 mm ürün var mı acaba?
Bu konuda fikirlerinizi de öğrenmek isterim şahsen?

Alıntı

Bu fikrim yok, birinci elden yapılmış gözleme dayalı bilgim var...

9 x 19 mm kalibredeki Canik 55 modellerinin namluları rahatlıkla 20.000 atımı geçiyor...

20.000 atımdan sonra 9 x 19 mm TİSAŞ namlularının eli kulağında oluyor...

Alıntı

Tisaş Fatih13 ile Girsan mc13 bakıyorum. Sanırım ikisi de aynı platforma sahip ve aşağı yukarı aynı kalitede lakin mc13'ün şekli biraz agresif, bi de kapalı kapak takımı olduğu için toz toprak mevzularında daha avantajlı gibi. uzun silah muhabbetine girmeyeceğim, zaten görev gereği Beretta FS92 taşıyorum. Kriterlerim:

- Senelik izinde yılda toplam 10-15 gün taşıyacağım tişört altından bile belli olmayan ufak bi silah olmalı
- 7.65 olsun hem ağırlık yapmasın hem de hasımda hayati tehlike olmasın.
- ikinci şarjör taşımak istemediğim için kapasitesi 10'dan az olmasın
- işçilik, tetik hassasiyeti mühim değil sadece tutukluk yapmasın çatır çatır çalışsın yeter.
- fiyatı 1000 tl'yi aşmasın, neticede senede on gün taşıdıktan sonra yağlayıp temizleyip kutusunda duracak.

Girsan mc13 ile ilgili forumda çok fazla bilgi yok ancak yukarıdakileri okuyunca sanki Tisaş Fatih 13 daha mantıklı bir tercih gibi, sizce?

Alıntı

Hasımda hayati tehlike olmasın istiyorsanız tabanca kullanmamak daha mantıklı olur.

Onun dışında MC13 mekanik güvenilirliği pek de yüksek bir tabanca değildir. Bir dönem üretilen modellerde tetik kolunun searı kaçırıp horozu düşüremediğini ve üreticinin de bu sorunu ampirik yöntemlerle çözdüğünü biliyorum.

Bu sebeple, eğer aynı mekanik güvenilirlikte üretimi devam ediyorsa Fatih 13, MC13'ten daha mantıklı bir tercih olmakla birlikte 1500 lira ve altına alınabilecek Beretta 81FS, ki forumda bu fiyatlara satıldığı dile gelmişti, sözü edilen ihtiyacın tam karşılığı olur.

Saygılar.

Alıntı

(01-03-2013, 02:11 PM)Red Kit demiş ki: Hasımda hayati teklike olmasın istiyorsanız tabanca kullanmamak daha mantıklı olur.

+1

Konu silah olunca hayati tehlike olmaması durumu ihtimaller dahilinde değil.

Alıntı

(01-03-2013, 02:37 PM)ecorotti demiş ki:
(01-03-2013, 02:11 PM)Red Kit demiş ki: Hasımda hayati teklike olmasın istiyorsanız tabanca kullanmamak daha mantıklı olur.

+1

Konu silah olunca hayati tehlike olmaması durumu ihtimaller dahilinde değil.

Haklısınız konu silah olunca hayati tehlike olmaması durumu ihtimaller dahilinde değildir lakin bi 45'lik ile 7.65'in ihtimaller dahilinde farklı kategorilerde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi