Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FATİH 13 Yol Hikayesi
Arkadaşlar aşağıda bulunduğum ildeki özel poligonun envanterindeki, 7.65x17 mm çapındaki bir Fatih 13' ü görüyorsunuz. Silah 3.5 yaşında olup, 20.000 atımdan fazla atım görmüştür. Bu meyanda silahın bir kez tetik yayı, bir kez kovan fırlatıcısını sabitleyen pimi kırıma uğramış olup, silahta bunun dışında herhangi bir kırım yaşanmamıştır. Bu dayanım performansında sabit namlulu bir silahta, düşük basınçlı mühimmat kullanmanın etkisi olduğu aşikar olmasına rağmen, yine de alüminyum alaşım bir gövdeli bir silah için, oldukça tatminkar bir dayanım performansı olduğu söylenebilir. İşin en sevindirici yanı ise, silahın bu dönem içerisinde hiç bir türde mekanik tutukluğuna şahit olunmamasıdır.

[Resim: sl271321.jpg]

[Resim: sl271323.jpg]

Silahta mevcut en önemli işçilik kusuru, namlu kilit noktaları ve sürgü-gövde ölçümlerinde yapılan hata sonucu, sürgü arka noktalarının gövde arka hattından geriye doğru taşmasıdır. Bunun dışında metal aksamın bazı yerlerinde de takım izleri mevcut, ancak ödenen paraya göre alınan malzeme ve işçilik tatminkar düzeyde. Tabii yine de uygun fiyata bulunabilecek bir Beretta Model 70 veya FN 1910 / 1922 ile karşılaştırılması mümkün değil.

[Resim: sl271318.jpg]

Silahın şarjörleri akıllıca bir hareket yapılarak direk İtalya'dan alınmış.
Silah şimdiye yaptığı tüm atımları tek şarjörle yaptı.
Şarjör hala sağlam ve fonksiyonel.

[Resim: sl271312.jpg]

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
blueokkes, Emre bozkurt, Yasin06
Silahın çelik sürgü kızaklarında belirgin bir malzeme aşınması yok, boyada yer yer açılmalar mevcut. Sürgüde fişek süren tablanın mermi alan kısmındaki boya neredeyse tamamen sıyrılmış durumda, ancak malzemede herhangi bir aşınma yok. Boyanın altında görülen takım izlerine tırnak takılmıyor. Sürgü yakalama manevelasının ve tetik kolu irtibat kesme mahmuzunun sürgüye temas ettiği yerlerdeki boya da tamamen açılmış durumda.

Alüminyum alaşım gövdenin sürgü taşıyıcı kızaklarındaki elokselin çoğu gitmiş durumda, ancak bunlarda da malzemede ele veya tırnağa takılan diş vermiş korozyon veya hasar yok. Gövde üzerindeki parçaların çalışan temas noktalarındaki boya da neredeyse tamamen sıyrılmış durumda. Bu parçaların keskin yüzeylerinin hepsi ezilip yuvarlanmış durumda. Aynı şekilde icra yayı mili üzerindeki boyanın da tamamı sıyrılmış durumda.

[Resim: sl271270.jpg]

[Resim: sl271308.jpg]

[Resim: sl271303.jpg]

[Resim: sl271304b.jpg]

[Resim: sl271310.jpg]

[Resim: sl271293.jpg]

[Resim: sl271287.jpg]

[Resim: sl271283.jpg]

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
blueokkes, Emre bozkurt, Yasin06
Namlu dışındaki boyanın da çoğu sıyrılmış durumda.
Ancak namlu yivi seti çok iyi durumda.
Silahın 15 m deki dağılım değerlerinde de herhangi bir bozulma yok.
Ancak çıkış hızı ölçümü yapamadığımız için, bu konuda bir fikrimiz yok.

[Resim: sl271296.jpg]

[Resim: sl271297.jpg]

[Resim: sl271300p.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
blueokkes, Yasin06
Yine çok güzel bir rapor Sn.lupus, Elinize sağlık.Bu silahla ilgili soru soranlar oluyordu herhangi bir kullanmışlığım olmadığı ve kullanan tanıdığım olmadığı için bilgim yok diyordum.Sayenizde soranlara artı ve eksilerini söyleyebileceğim.Özellikle 50 yaş üstü silah edinme niyetinde olanların sorduğu bir silah.Bütün samimiyetimle söylüyorum,hakkınızı helal edin hakikaten silahlar konusunda üstümde emeğiniz çok.Saygılar.

Alıntı

alpago demiş ki:Yine çok güzel bir rapor Sn.lupus elinize sağlık.Bu silahla ilgili soru soranlar oluyordu herhangi bir kullanmışlığım olmadığı ve kullanan tanıdığım olmadığı için bilgim yok diyordum.Sayenizde soranlara artı ve eksilerini söyleyebileceğim.Özellikle 50 yaş üstü silah edinme niyetinde olanların sorduğu bir silah.Bütün samimiyetimle söylüyorum,hakkınızı helal edin hakikaten silahlar konusunda üstümde emeğiniz çok.Saygılar.
Sn.Alpago, hak ne demek, burada hepimiz hastlık düzeyinde tutkulu silahseverleriz, hepimiz elimizden geldiğince, yaşadığımız tecrübeleri paylaşarak birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Evet, Fatih 13 her şeyiyle, özellikle de işçilik konusunda kesinlikle tam bir Beretta 81 / 84 / 87 olamaz ve bunların yerini tutamaz, ancak kısıtlı bir bütçe ile, özellikle az paraya, mümkün olan en çok yakın mesafe savunma silahlarından birisi almak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bir tabanca. Özellikle kolay kolay mekanik arıza vermeyecek bir tabanca olması, bu konudaki en büyük artısı.

Tetik çekiş kalitesi çok mükemmel değil. Tetik yolları aynı Beretta gibi uzun. İlk başlarda bu silahın tetik çekişinde de bazı takılmalar vardı, ancak zamanla atış gördükçe, parçaların kenarları kırıldıkça, bunların hepsi kayboldu. Gönül, diğer işçilik kusurları ile birlikte bunların hepsinin direk fabrikada giderilmesini arzu ederdi, ancak halihazırda elimizde olan bu.

Silahın 15 m de dağılımı tatminkar. Bu mesafede iyi ve tecrübeli bir atıcı, 10 dairesinin dışına çıkmıyor. Ancak bu silahın nişan hattında bir sorun var, sürekli olarak üstten vuruyor. 5 m de nişan ve vuruş noktası arasında çok fark yok, ancak 10 m ve üzerinde bariz bir şekilde üstten vuruyor. 15 m mesafede, 10 dairesinde saat tam 6 hizasına nişan alındığında, vuruşlar bu dairenin üst sınırında toplanıyor. Bu silahın genel bir kusuru mudur, yoksa bizim silahımızın arpacığının üst kısmının bir miktar korode olmasından mıdır, bilemiyorum. Ancak dediğim gibi mesafe uzadıkça, nişan ve vuruş noktasının arasındaki fark açılıyor, ancak bu fark hayati kütle vuruş alanının dışına çıkılacak düzeyde bir fark değil.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
blueokkes, Yasin06
Bu silahın dağılımını gösteren bir resim varmıydı acaba. Bir arkadaşımda ilk üretilen prototiplerden vardı. Namlusu sürgü kapalı pozisyonda yuvasında oynuyordu. Atış sıhhati yönünden durumunu merak ediyorum doğrusu.

Alıntı

Sn. üstadım gecikmiş de olsa teşekkürlerimi kabul buyrun lütfen..

Mkek Fatih 13'ler ila Tisaş çıkışlı olanlar arasında kalite kontrol yönünden de olsa bir fark olabileceğini düşünen var mıdır acaba sayın üstatlarımız arasında?

Alıntı

Yaklaşık 7-8 yıl önce bu silahın üretildiği sanayi sitesi içindeki fübrikasına gitmiştim. Hayatımda ilk CNC tezgahını orada görmüş, hayran kalmıştım. O yıllar sadece Fatih 13 modeli üretiliyordu fabdıkada. Başka üretim yoktu. O zama da çok beğenmiştim silahı ancak bence Fatih 13 yerine Fatih 8 olsaydı çok daha iyi olurdu. 7.65 tabancada fazla kapasiteye gerek yok diye düşünüyorum. En büyük özelliği inceliği küçük ebatları olmalıydı bence. Ama kabzesi bence boyuna, ebatına göre çok kalın. Konforsuz demiyorum, sadece kalın.

Alıntı

zorbey34 demiş ki:ancak bence Fatih 13 yerine Fatih 8 olsaydı çok daha iyi olurdu. 7.65 tabancada fazla kapasiteye gerek yok diye düşünüyorum. En büyük özelliği inceliği küçük ebatları olmalıydı bence. Ama kabzesi bence boyuna, ebatına göre çok kalın. Konforsuz demiyorum, sadece kalın.

+1

Alıntı

ARKADAŞLAR ACP 38 LERDEDE BU SAĞLAMLIK MEVCUTMU YOKSA BAZI SORUNLAR OLABİLİRMİ

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi