Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATIŞLARDA AÇISAL HESAPLAMALAR VE DIŞ BALİSTİK..
(11-08-2012, 04:12 AM)m16a2 demiş ki:
(10-08-2012, 11:23 PM)xlcod3r demiş ki: Oysa yaptıkları atışta gözlemledikleri bir durumu da yazsalardı tecrübe aktarımı olur ve bilgi sahibi olunurdu.

Sn.xlcod3r,malum malzeme teminin zorluğu ile bir artı kıllı observation teleskopu olmadan bunları gözlemek çok zor oluyor.Teleskobumuz olsa bile bunları gözleyecek bizim kadar meraklı bir observer bulmamız lazım ve bu kişiye dış balistiği ve mil dot kullanımını öğretmemiz lazım.Bu da çok zor birşey.Sanırım teleskop teminimle birlikte bu aparattan bulabilirsem bunu halledebileceğim.

(10-08-2012, 11:23 PM)xlcod3r demiş ki: YAW olarak adlandırılan dış balistik etilerinden sadece birisi. Yapılan bu salınım harmonic vibration ile oluşmakta ancak jiroskobik etki ile çekirdek doğrusal hattına ulaşmaktadır.

Sanırım bu yüzden ABD askeri kullanım klavuzlarında M24 ve M110 için 300m de silah doğrulanarak sıfırlanması gerektiği yazıyor.100m de dış balistik etkileri tam oturmuyor olabilir.300m de,dürbünün 300m skalası ile sıfırlamak mantıklı imiş.

300metre tam kırılmanın başladığı mesafedir.Yaptığım denemelerde 300 metrenin risk mesafesi olduğunu tespit etmiştim.Bu yüzden 2. el tüfek almayı düşünenlere mümkün ise 300 metrede sıfır sallantılı bir sehpa ve sıfır açıda bir kaç farklı tipte mermi ile grupman atarak tüfeği denemelerini öneririm.Benim gavurcam olmadığı için bildiğim şeylerin % 90 denemelerimden kaynaklanır.Birde Alman kataloglarının rakamsal değerlerini baka baka ezberledim artık.Ama gönlümden hep Amerikalı bir keskin nişancı ile 10 15 gün birlikte atış yapıp ciddi bir eğitim almak geçer.Okumak ile yaşamak çok farklı şeyler.Çok şükür imkan olarak bir çok insana göre çok şanslıyım,ama yeterli bulmuyorum.Aslında üstte de yazdığım gibi bu iş dipsiz bir kuyudur.Türkiye şartlarında bu işte ilerleme kaydetmek imkansızdır.Dürbünü bulmak bir bela,tüfek desen imkansız seviyesinde,mermiyi konuşmak bile zulüm.Ancak şu an yaptığımız gibi kopyala yapıştır yapıp elin adamının yaptıkları üzerine bu böyledir,şu şöyle imiş gibi samimi ancak fiiliyata dökülemeyen teori seviyesinde kalırız.Bana sorarsanız devletin eşşek gözlüklü,dar beyinli bürokratları ve tamam efendimci bakanları yüzünden hiç bir yere de gidemeyiz.Bol bol vatan millet sakarya edebiyatı yaparak ömür tüketir gideriz.Dua edelimde Allah bu günleri aratmasın.Dua edelimde bazı gavurcuklar acıyıp namlu tezgahlarını ( eski meski) bize vermeye lütfetsinler.Dua edeyimde dilime sahip olayım,yoksa beni de mecburiyetten banlamak zorunda kalmasınlar.

Alıntı

(11-08-2012, 02:37 PM)yivlici demiş ki: Türkiye şartlarında bu işte ilerleme kaydetmek imkansızdır.Dürbünü bulmak bir bela,tüfek desen imkansız seviyesinde,mermiyi konuşmak bile zulüm.Ancak şu an yaptığımız gibi kopyala yapıştır yapıp elin adamının yaptıkları üzerine bu böyledir,şu şöyle imiş gibi samimi ancak fiiliyata dökülemeyen teori seviyesinde kalırız.Bana sorarsanız devletin eşşek gözlüklü,dar beyinli bürokratları ve tamam efendimci bakanları yüzünden hiç bir yere de gidemeyiz.Bol bol vatan millet sakarya edebiyatı yaparak ömür tüketir gideriz.Dua edelimde Allah bu günleri aratmasın.Dua edelimde bazı gavurcuklar acıyıp namlu tezgahlarını ( eski meski) bize vermeye lütfetsinler.Dua edeyimde dilime sahip olayım,yoksa beni de mecburiyetten banlamak zorunda kalmasınlar.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...%B1z%C4%B1

Ne hikmetse bu işe dalıp da hayatı dipsiz kuyularda geçen herkes aynı görüş ve düşünceleri paylaşıyor....

(15-05-2012, 10:21 PM)lupus demiş ki:
(15-05-2012, 10:10 PM)clean one shot demiş ki: Bu gavurlar çocuk yaşta silahı biliyorlar herhalde. Biz bunlarla nasıl başa çıkarız ya rab. Kurallara uygun olmayan üslup ve yazı oluşumu yaptıysam şimdiden affola.

Bu ülkede 6,1,3 ve 6 rakamları ile ifade edilen cenabet kanun ve bunun etrafında şekillenen tüm yönetmelikler, ihtiyaç hasıl olduğunda bu gavurlarla başa çıkamamanız için hazırlanmış olup, tek amacı bu ülkede amacına uygun olarak gelişebilecek bir atış ve atıcılık kültürünü iğdiş etmektir...Bunun yanında da ucuz '' Vatan, Millet, Sakarya!..'' edebiyatı ile '' Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarız...'' ninnileri eşliğinde bunun farkına varmadan uyumanız sağlanmaktadır...

Alıntı

(11-08-2012, 02:37 PM)yivlici demiş ki:
(11-08-2012, 04:12 AM)m16a2 demiş ki:
(10-08-2012, 11:23 PM)xlcod3r demiş ki: Oysa yaptıkları atışta gözlemledikleri bir durumu da yazsalardı tecrübe aktarımı olur ve bilgi sahibi olunurdu.

Sn.xlcod3r,malum malzeme teminin zorluğu ile bir artı kıllı observation teleskopu olmadan bunları gözlemek çok zor oluyor.Teleskobumuz olsa bile bunları gözleyecek bizim kadar meraklı bir observer bulmamız lazım ve bu kişiye dış balistiği ve mil dot kullanımını öğretmemiz lazım.Bu da çok zor birşey.Sanırım teleskop teminimle birlikte bu aparattan bulabilirsem bunu halledebileceğim.

(10-08-2012, 11:23 PM)xlcod3r demiş ki: YAW olarak adlandırılan dış balistik etilerinden sadece birisi. Yapılan bu salınım harmonic vibration ile oluşmakta ancak jiroskobik etki ile çekirdek doğrusal hattına ulaşmaktadır.

Sanırım bu yüzden ABD askeri kullanım klavuzlarında M24 ve M110 için 300m de silah doğrulanarak sıfırlanması gerektiği yazıyor.100m de dış balistik etkileri tam oturmuyor olabilir.300m de,dürbünün 300m skalası ile sıfırlamak mantıklı imiş.

300metre tam kırılmanın başladığı mesafedir.Yaptığım denemelerde 300 metrenin risk mesafesi olduğunu tespit etmiştim.Bu yüzden 2. el tüfek almayı düşünenlere mümkün ise 300 metrede sıfır sallantılı bir sehpa ve sıfır açıda bir kaç farklı tipte mermi ile grupman atarak tüfeği denemelerini öneririm.Benim gavurcam olmadığı için bildiğim şeylerin % 90 denemelerimden kaynaklanır.Birde Alman kataloglarının rakamsal değerlerini baka baka ezberledim artık.Ama gönlümden hep Amerikalı bir keskin nişancı ile 10 15 gün birlikte atış yapıp ciddi bir eğitim almak geçer.Okumak ile yaşamak çok farklı şeyler.Çok şükür imkan olarak bir çok insana göre çok şanslıyım,ama yeterli bulmuyorum.Aslında üstte de yazdığım gibi bu iş dipsiz bir kuyudur.Türkiye şartlarında bu işte ilerleme kaydetmek imkansızdır.Dürbünü bulmak bir bela,tüfek desen imkansız seviyesinde,mermiyi konuşmak bile zulüm.Ancak şu an yaptığımız gibi kopyala yapıştır yapıp elin adamının yaptıkları üzerine bu böyledir,şu şöyle imiş gibi samimi ancak fiiliyata dökülemeyen teori seviyesinde kalırız.Bana sorarsanız devletin eşşek gözlüklü,dar beyinli bürokratları ve tamam efendimci bakanları yüzünden hiç bir yere de gidemeyiz.Bol bol vatan millet sakarya edebiyatı yaparak ömür tüketir gideriz.Dua edelimde Allah bu günleri aratmasın.Dua edelimde bazı gavurcuklar acıyıp namlu tezgahlarını ( eski meski) bize vermeye lütfetsinler.Dua edeyimde dilime sahip olayım,yoksa beni de mecburiyetten banlamak zorunda kalmasınlar.

Sn. yivlici bir Amerikan hayranlığımı sezinliyorum acaba? Bu işi en iyi onlar bilir yaklaşımımı? Kanadalı ve Fransızlar da iyidirler. Bizimkilerden de yabana atılmaz ustalar çıkar. Burada yapmaya çalıştığımız, copy- paste edebiyatından milleti kurtarmak. Bilginin sahibine gelince; Maalesef elin adamının buldukları üzerinden bilgi sahibi olacağız. Bizim akademisyenlerin bu konuda ortaya koydukları bir tez yok. İnternette rastlananlarda ecnebilerin tercümesi. Bilginin kimden geldiği değil, doğru olup olmadığı önemlidir. Sıcaklık atışa ne kadar etki eder, rüzgar rüzgar diyoruz yokmu bunun hesabı kitabı? Hava yoğunluğu nedir, ne yapar? Elin küffarı da bu bilgiyi kullanıyor, biz de kullanacağız. Onlar ekipmandan kazanıyor.

Bilinmeliki atışa etki eden faktörlerin incelenmesi ve hesabı da küffarın işi olmuş. Biz de kolayca onlardan alıp kullanmaya başlamışız. Koca koca bilim adamları tercüme yolu ile intihal edince onların tercümeleri okuyarak bir şeyler ögrenen bizler de intihale ortak oluyoruz aslında.

Mevzuat ve bekçileri konusunda ise haklısınız.

İyi günler.

Değerli arkadaşlar, rüzgar rüzgar diyoruz da, bu rüzgar hakkında ne biliyoruz? Herkes bildiğini eklesin lütfen. Nedir, atışa ne biçim etki eder. v.s.

İyi günler.

Alıntı

Sn. xlcod3r,

Doğru bilgilendirme konusundaki hassasiyetinizi ve gayretlerinizi merakla takip etmekteyim. Yivli tüfekler ve optikler hakkında maalesef hiç birşey bilmiyorum, merakımın ise sınırı yok. Fakat ülke şartlarında elimden gelen bir şey yok. Ancak memlekete gidebildiğimde istihkakını yeni almış arkadaşların tüfekleriyle 5-10 fişek atabiliyorum hepsi o kadar. Umarım henüz tüfek kullanabileceğim bir yaşta ve sağlıkta bu işler biraz kolaylaşır. Yoksa malum şartlar altında gözüm açık ve bu muameleyi bize reva görenlere hakkımı helal etmeden gideceğim.

Ülkemiz akademisyenlerinden balistik konusunda çalışan hiç kimseye rastlamadım. Varsa da ben bilmiyorum. Haddim olmayarak bir de düzeltme yapmak istiyorum. Kullandığınız "İrtihal" kelimesi göç etmek veya kabaca ölmek anlamlarına gelir. Sanırım siz, sizin olmayan bir eseri sahiplenmek, eser hırsızlığı anlamındaki "İntihal" kelimesini kullanmak istediniz.

Selamlar

Alıntı

Bu da gelinen son nokta. Daha da ileri sistemler çıkacaktır mutlaka, o zaman insana sadece düğmeye basmak kalıyor.

İyi günler.

Alıntı

Konuyu birkac gündür takip ediyorum. Sayın form üyelerinin konuyla ilgili ülkemizin kanayan yarası hakkındaki görüşlerinin hepsi cok doğru. İşin teknik kısmını ise sayın xlcod3r gayet güzel anlatmakta, kendi adıma emeklerinden dolayı tesekkür ediyorum.

Bu işin tam olarak yada amatör olarak yapılabilmesi konusuna gelecek olursak, eğer bir kamu kurumunda görevli değilseniz bir yivli uzun menzilli silahla yapabileceğiniz atış miktarı bellidir. Tüm imkanlarımız olsa bile yıllık elinize gececek mühimmat ortadadır. Bu yüzden bizim için faydalı olacak bilgilerin dışardan alınmasında bir sıkıntı görmüyorum ki zaten bu bilgileri deneme yoluyla test edecek kişi sayısıda bellidir. Bana göre uzun mesefa atıcılığı başlı başına bir daldır. Öteden beri özel görev nişancıları her zaman özel eğitimlere tabi tutularak yetiştirilir. Eğer yanında teknik ekipmanda yeterli değilse atışını kendi tecrübelerine göre yaptığı cok olur. Bazen işi şansa bırakır, ecnebilerde ise işin büyük kısmını zaten elinizdeki ekipmanlar halleder. Tabi bunları icra safhasında kullanabilme ise uzun eğitimler sonucunda elde edilir.

Her zaman bahsedildiği gibi sıcaklık, rüzgar, nem, mühimmat hatta uzun mesafelerde dünyanın dönüşü bile hesaba girer. Tabi kullandığınız silah ve techizat bunların değerlerini size vermelidir.

Burda sayın xlcod3 ün rüzgarla ilgili sorusuna kısaca cevap vermek isterim. Aslında atıcının en sevmediği durumlardan biridir bu dahada kötüsü ani rüzgar değişiklikleridir. Özellikle uzun mesafelerde cok yavas bir rüzgar bile hesaba katılır. Mermiye en fazla etki eden atış istikametine göre saat 9 ve 3 yönünden esen rüzgarlardır. Diğer istikametlerden esen rüzgarlarda mermiye etki eder fakat en önemlisi 3 ve 9 yönüdür. Bazen atıcılar kullandıkları silahlara göre rüzgar düzeltme cetvellerini yanlarında tasırlar. Yapılan düzeltmelerde rüzgarın esme yönüne dogru yapılır.

Kısaca konuya değinmek istedim. Umarım ülkemizdede bu konuda güzel gelişmeler olur. Saygılar.

Alıntı

Yarım saat öncesine kadar 300 win magnum, match namlu bir Blaser R8 ile 35 mermi attım...Yine match namlu custom bir Remington 30-06 ile 15 mermi attım. Son noktam 600 metre idi. Sol çaprazdan esen rüzgar yüzünden takribi 5 saat uğraşmak zorunda kaldım. Tüm verileri her zamanki gibi not aldım. Bizi en çok etkileyen rüzgar, ama dağdaki değil Ankara' daki rüzgar. Ankara' daki rüzgar ne zaman diner veya yönü tam belli olur o zaman atışlarımız çok daha sağlıklı ve stabil olur. Ama sürekli kıvıranların yarattığı MAGNUS etkisinden mermilerimiz bir o yana, bir bu yana gitmekte. Söz konusu kıvırtanların dönekliğinden kaynaklanan CORİOLİS etkisi sürekli sürat değişikliklerine ve sapmalara sebep olmakta. Bu yüzden genel olarak bir türlü ayar tutturamıyoruz. Eskidem İMF' nin balistik programı kullanılırdı ve hiç tutmazdı. Bütün atışlarımız hep alt giderdi. Şimdi direk Amerikan balistik programı kullanılıyor. Mermilerimiz hep kıvırmaya, komşularımıza çarpmaya ve oradan da bize sekmeye başladı.

Alıntı

(11-08-2012, 04:08 PM)lupus demiş ki:
(11-08-2012, 02:37 PM)yivlici demiş ki: Türkiye şartlarında bu işte ilerleme kaydetmek imkansızdır.Dürbünü bulmak bir bela,tüfek desen imkansız seviyesinde,mermiyi konuşmak bile zulüm.Ancak şu an yaptığımız gibi kopyala yapıştır yapıp elin adamının yaptıkları üzerine bu böyledir,şu şöyle imiş gibi samimi ancak fiiliyata dökülemeyen teori seviyesinde kalırız.Bana sorarsanız devletin eşşek gözlüklü,dar beyinli bürokratları ve tamam efendimci bakanları yüzünden hiç bir yere de gidemeyiz.Bol bol vatan millet sakarya edebiyatı yaparak ömür tüketir gideriz.Dua edelimde Allah bu günleri aratmasın.Dua edelimde bazı gavurcuklar acıyıp namlu tezgahlarını ( eski meski) bize vermeye lütfetsinler.Dua edeyimde dilime sahip olayım,yoksa beni de mecburiyetten banlamak zorunda kalmasınlar.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...%B1z%C4%B1

Ne hikmetse bu işe dalıp da hayatı dipsiz kuyularda geçen herkes aynı görüş ve düşünceleri paylaşıyor....

Bu ülkede 6,1,3 ve 6 rakamları ile ifade edilen cenabet kanun ve bunun etrafında şekillenen tüm yönetmelikler, ihtiyaç hasıl olduğunda bu gavurlarla başa çıkamamanız için hazırlanmış olup, tek amacı bu ülkede amacına uygun olarak gelişebilecek bir atış ve atıcılık kültürünü iğdiş etmektir...Bunun yanında da ucuz '' Vatan, Millet, Sakarya!..'' edebiyatı ile '' Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarız...'' ninnileri eşliğinde bunun farkına varmadan uyumanız sağlanmaktadır...

----------------------------------------------------------------------
Sn üstadım iş heves boyutunu geçince mantıklı ve etrafında olup biteni görebilen herkes aynı şeyleri düşünüyor.Mesele bu işin neresinde olduğunuz ile alakalı.

Alıntı

(11-08-2012, 05:19 PM)xlcod3r demiş ki: Değerli arkadaşlar, rüzgar rüzgar diyoruz da, bu rüzgar hakkında ne biliyoruz? Herkes bildiğini eklesin lütfen. Nedir, atışa ne biçim etki eder. v.s.

İyi günler.

Konu arada kaynamasın tekrar güncelleştireyim dedim.

Üstad bir iki gündür dürbündü, çeviriydi zaman ayıramadım. İnşallah yarın bir iki kelam edeceğim bu konuyla alakalı. Diğer üyelerden de ricam katılımda bulunmalarıdır.

Alıntı

İngilizce ama güzel bilgiler mevcut.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi