Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATIŞLARDA AÇISAL HESAPLAMALAR VE DIŞ BALİSTİK..
(09-08-2012, 03:10 PM)Yavuzhan demiş ki: Üstad zihinlerde şimşek çaktırmaya devam ediyorsunuz. Bu konuda pek fazla kaynak bulamadım. Vikipedi bile detaylı anlatmıyor. Ama bir video var ki Sn.M16a2'nin de dediği gibi yan rüzgarın mermiyi dönüş yönü ve rüzgarın yönüne göre aşağı yada yukarı çektiğini ispatlıyor.

Araştırmaya devam...

Videoyu izledim.Buradaki cisim ileriye doğru bir hareket yapmakta kendi etrafında yarattığı hava akımının materyali yükseltmesi gerçekten ispatlanıyor ve biraz düşününce bunun zaten olabileceğinin anlayabiliyoruz.Ancak büyük bir süratle ileriye doğru hareket eden verdiğiniz namlu açısından dolayı zaten yükselme hattındaki mermiye etkisi ne oranda olur ?.Yana dönme esnasında yaratılan akım merminin almış olduğu süratten daha yüksek olmayacağından yörünge sapmasına ciddi oranda etki edeceğini düşünmüyorum.Öyle olsa idi attığımız hiç bir mermi hedefine ulaşmaz yarı yolda yön değiştirirdi.Bence mesele dönüş esnasında yaratılan hava akımının etkisinin mermi süratine oranla çok düşük kaldığından kayda değer bir ölçü arzetmediğidir.Ama çok uzun atışlarda 1000 metre üstü tüfek veya topçu atışlarında,füze atışlarında hesaplanabilir ve kayda alınabilir değer oluşturabilir.

Alıntı

Aslında bir derleme yapmıştım ama okuduğumu anlayıp anladığımıda buraya aktaramadığım için link vereceğm ne yazık ki. Bu konuya bakarken bir sürü şeyle karşılaştım. Okuduğum kaynaklarda görüş bildirenlerin %95'i magnus etkisini kayda alınmayacak kadar az olarak görüyor. Ama balistik üzerine kitap yazanlar azda olsa önemsiyor. Buraya herkesin okuyup faydalanabileceği bir özet hazırlamak isterdim ama çok karışık kavramlar olduğu için bir türlü derleyip toparlayamıyorum. Zaten bazı yorumcuların ortak noktası; "anlamaya çalışmayın, sadece mermi yoluna etki eden faktörlerden biri olduğunu bilin yeter" şeklinde. Sn.yivlici'nin de söylediği gibi 1000 yarda kadar hesaplanmasına gerek olmadığı yönünde bir görüş birliği var ama "Applied Ballistics for Long Range Shooting" kitabının yazarı Bryan Litz "Magnus etkisini Hedef Atıcıları pek önemsemiyor, Sniperlar ve uzun mesafe avcıları önemsiyor. Ve önemsemelide. İkinci kez atış şansları yok" şeklinde önemsediğini belirtiyor. Bryan Litz'in sitesini çok beğendim. Kitabını bulmaya çalışacağım. Aşağıda verdiğim linki ilk kez görenlerin incelemesini şiddetle tavsiye ederim.

Bulduğum en detaylı link.
http://www.nennstiel-ruprecht.de/bullfly...m#Contents

Bu siteyi ayrıca incelemenizi tavsiye ederim. İnanılmaz geniş bir arşiv var.
http://www.eugeneleeslover.com/USNAVY/CHAPTER-17-A.html

Bunlarda Bryn Litz in sitesinden beğendiğim konular;
http://www.appliedballisticsllc.com/inde...drift.html

http://www.appliedballisticsllc.com/inde...werve.html

http://www.appliedballisticsllc.com/inde...ting2.html

http://www.appliedballisticsllc.com/inde...ersion.pdf

Üstad belki kolaya kaçtım, istediğiniz gibi bir araştırma olmadı ama, teşekkür ederim size ki bu konuya yönlendirmeniz ile dış balistik ile ilgili çok iyi kaynaklara ulaştım. Bakış açım değişti. Magnus Etkisi derken Coriolis Etkisinin kutuplarda ve ekvatorda nasıl değiştiğini, Hiç önemi yok diye bilirken uzun mesafede grupmana bir kaç inçh etki ettiğini öğrendim.
İnşallah önümüzdeki günlerde özümsediğim konulardan madde madde anladıklarımı belirteceğim.

Tekrar teşekkürler.

Alıntı

Sn yavuzhan benim gibi gavurca bilmeyen meraklı garibanlara eziyet ediyorsunuz.Google hazretlerinin çevirisini yapmaya da çevirmen lazım.Undecided
Dipsiz bir kuyuya girdik haberiniz olsun.

Alıntı

Efendim biraz destek alarak önemli noktaları çevirebilirim aslında ama malum Ramazan. Çay ve Sigara olmayınca benim kalın kafa basmıyor. Türkçe'yi anlar gibi anlıyorum ama iş anladığını yazıya dökmeye gelince olmuyor. İnşallah bi ara toparlamaya çalışacağım.

Dipsiz kuyu ha, Hepsi sizin gibiler yüzünden efendim. Smile

Alıntı

(10-08-2012, 12:51 PM)yivlici demiş ki: Dipsiz bir kuyuya girdik haberiniz olsun.

Hesapları anlamak için ne kadar fizik derslerinde çektiğim karın ağrılarını çeksem de, dipsiz kuyuya düşen deneyimli üyelerimiz bilgilerini paylaştıkça keyifle takip ediyorum.
Saygılarımla,
TT

Alıntı

Değerli arkadaşlar konuya yaptıkları yorumlarla bilgilerini paylaşanlara teşekkürlerimi bildiririm. Konuya yorum yazan arkadaşların sayısına bakılırsa bu işe meraklı bir elin parmakları kadar anlaşılan. Forumdaki yivli tüfek sahiplerine bakıyorum ve konuyu takip edenlerle kıyaslıyorum anlaşılan bilgi paylaşımında bulunmak isteyen arkadaşımız bu kadar. Oysa yaptıkları atışta gözlemledikleri bir durumu da yazsalardı tecrübe aktarımı olur ve bilgi sahibi olunurdu. Neyse.

Sn. Wanted_Tr_Gun

Alıntı: Sn üstad, paylaştığınız videodan anladığım kadarıyla mermi yolu doğrusal olmayıp bir doğru etrafında merminin kendi etrafında dönme etkisi sonucu çizdiği spirallerden oluşmakta. Bu spirallerin çapı mermi hızı düştükçe büyümekte midir? Büyümekte ise bu oran uzun mesafe atışlarında kayda değer bir büyüme midir?

Bu durum dış balistik biliminde "Giderek Azalan Nutasyon ve Prezisyon Hareketi" olarak tanımlanır. Akabinde paylaşacağım dökümanda ayrıntılı okuyabilirsiniz.

Burada namluyu terk eden çekirdeğin ilk anda uğradığı kuvvetlerin etkisini ve akabinde jiroskop etkisi ile düzelmesini görmekteyiz. Bu da namlunun ve içindeki yiv setlerin, fem ağzı taçlamasının açılmasının toplamı namlunun ne kadar hassas olması gerektiğinin göstergesidir. Kaval namlu dediğimiz aşınmış namlularda bu toparlanma etkileri düzgün olmayacağından çekirdek isabet noktalarında saçılma ve takla atma olayı meydana gelmektedir. Katılımınız için sağolunuz.

(09-08-2012, 01:42 AM)Odeh demiş ki: Sayın xlcod3r,

Videodaki 1 derecenin karşılık geldiği ölçü -200 yard için- [(2xPix180,88m/21600)x100]=5,5cm e karsilik gelmektedir. Videoda yaklaşık 6 derecelik bir salınım olduguna göre; cekirdek neredeyse 33 cm çaplı bir çemberde salınarak ilerlemektedir?...

Doğru mu anladim/hesapladim acaba?

Saygılarımla,

Ve bu durumda 70-80 yard(yaklasik 70 mt) icinde yapilacak bir atis hedeften büyük sapmalar yapabilecektir?...

Sn. Odeh, aslında sn. m16a2 nin verdiği video olayı daha iyi anlatmaktadir. Çekirdek salınımı o kadar büyük rakamlarla salınmamaktadır. Bu olay tabii yan olarak bilinmekte ve nişangah ayarlarında önlemi alınmaktadır. Çoğu zaman farkına bile varmayız bunun. Katılımınız için sağolunuz.

(09-08-2012, 02:42 AM)m16a2 demiş ki: Dönüş yönü sağa olan bir namluda Magnus un mermiyi sola,,rüzgar varsa yukarı aşağı çektiğini.Poisson ve Jiroskobik etkinin mermiyi sağa çektiğini biliordum ama merminin havada gezinmesini sadece Harmonic vibration (titreşim) den kaynaklandığını sanıyordum sanırım Magnusta etkiliyormuş.

Bu video daha iyi anlatıyor;

Ama bu videoya göre mermilerin her zaman sola düşmesi lazım,gerçekte spin drift baskın gelip sağa düşüyor.

Sn. m16a2, videoda verdiğim olayı isimsiz vermiştim ama ayırdımına vardınız. YAW olarak adlandırılan dış balistik etilerinden sadece birisi. Yapılan bu salınım harmonic vibration ile oluşmakta ancak jiroskobik etki ile çekirdek doğrusal hattına ulaşmaktadır. Katılımınız için sağolunuz

(09-08-2012, 01:22 PM)yivlici demiş ki: Bu durumda atılan bütün mermilerin ilk sıfırlama mesafesinden sonra sürekli olarak sola çekmesi gerekir. Ancak fiiliyatta böyle bir eylem gerçekleşmiyor.

İlk sıfır mesafesini 200 kabul ediyorum, merminin de havada söz konusu etkiye maruz kaldığını varsayarsak, 200 metrede ayarlar ile tekrar namlu aksına sokup hedefi ortaladığımız merminin 2. ayar mesafesi olan 300 metrede sola çekmesi gerekir. Ancak namlu / dürbün aksında hata yok ise böyle bir eylem gerçekleşmiyor. Sıfır hata ile montajı yapılmış bir dürbünü olan, namlu merkezi ile dürbün merkezi aynı paralelde olan etli namlulu bir tüfek, ilk ayar noktası ile son ayar noktası arasında çekme yapmamalı. Tabii dış etken olan rüzgarı saymaz isek. Ancak söz konusu eylem belki 1000 metre üstü durumlarda kendini hissetirebilir.

Rüzgar karşıdan geliyor ise mermiyi havaya kaldıracak, arkadan gelen durumlarda aşağıya bastıracaktır. En tehlikeli durum ise atış hattınızda olmayıp hedef hattında olan rüzgardır. Bu durumda ne kadar kayma yapacağını hesaplamak veya tahmin etmek çok zor bir durum. Atış öncesi hedefin etrafındaki otları, yaprakları incelemek size bir fikir verebilir.

Bu tez belki güney yarım kürede gerçekleşiyor olabilir. Veya çok düşük ölçülerde gerçekleştiğinden atışta bunun farkına varmıyor olabiliriz. Bu durumda setler sola dönüşlü ise malum etki sağ tarafta oluşacaktır. Atışa direkt etki edeceğine emin olduğum diğer konu atışın hangi yarım kürede yapıldığı ve setlerin dönüş istikameti. Sola dönüşlü setler kuzey yarım kürede, sağa dönüşlü setler güney yarım kürede menfi etki oluşturur.

Ancak şu ana kadar konuştuğumuz faktörler ancak bir topçu atışını bağlar veya 1000 metre üstü atışlar yapmak isteyen atıcı bunu hesaba koymalıdır. Merminin uçuş anında namlu vibrasyonundan kaynaklanan etki ile kafa salladığını iyi biliyorum. Ancak 20 mm üstü kaliteli namlularda bu hedefte anormal sapmalara yol açmaz. Sizin yapacağınız kişisel hatalar bu sapmaların kat be kat üstündedir.

Sn. yivlici konunun ana hatlarını yazınızda belirtmişsiniz. Bu diş balistik etkileri karmaşık hesaplar sonucu elde edilmektedir. Atıcının çekirdek namluyu terk ettiği andan itibaren yaptığı hareketleri arkadaşlar bilsin amacı ile hazırlanmıştır bu yazılar. Bu dış balistik etkileri ancak ( Bize öğretilene göre) 20.000 metre üzeri yapılan topçu atışları ve roket iliminde öne çıkan hesaplamalar olmaktadır. Son sözünüz ise her atıcının bilmesi gereken bir söz. Katılımınız için sağolunuz.
(09-08-2012, 03:10 PM)Yavuzhan demiş ki: Üstad zihinlerde şimşek çaktırmaya devam ediyorsunuz. Bu konuda pek fazla kaynak bulamadım. Vikipedi bile detaylı anlatmıyor. Ama bir video var ki Sn.M16a2'nin de dediği gibi yan rüzgarın mermiyi dönüş yönü ve rüzgarın yönüne göre aşağı yada yukarı çektiğini ispatlıyor.

Araştırmaya devam...

Sn. Yavuzhan, sadece yazıp geçse idim, şöyle bir okunup geçilecekti. Bu şekilde bir beyin fırtınası yapabildiğimize inanıyorum. İkinci mesajınızda verdiğiniz bu link
http://www.eugeneleeslover.com/USNAVY/CHAPTER-17-A.html

dış balistiğin önem kazandığı topçu atışları ile ilgili ve yivli atışlarında fazla göz önüne alınmaması gerektiğine inanıyorum.
Katılım için sağolunuz.

(09-08-2012, 04:13 PM)yivlici demiş ki:

Araştırmaya devam...

Videoyu izledim.Buradaki cisim ileriye doğru bir hareket yapmakta kendi etrafında yarattığı hava akımının materyali yükseltmesi gerçekten ispatlanıyor ve biraz düşününce bunun zaten olabileceğinin anlayabiliyoruz.Ancak büyük bir süratle ileriye doğru hareket eden verdiğiniz namlu açısından dolayı zaten yükselme hattındaki mermiye etkisi ne oranda olur ?.Yana dönme esnasında yaratılan akım merminin almış olduğu süratten daha yüksek olmayacağından yörünge sapmasına ciddi oranda etki edeceğini düşünmüyorum.Öyle olsa idi attığımız hiç bir mermi hedefine ulaşmaz yarı yolda yön değiştirirdi.Bence mesele dönüş esnasında yaratılan hava akımının etkisinin mermi süratine oranla çok düşük kaldığından kayda değer bir ölçü arzetmediğidir.Ama çok uzun atışlarda 1000 metre üstü tüfek veya topçu atışlarında,füze atışlarında hesaplanabilir ve kayda alınabilir değer oluşturabilir.

Sn. yivlici size katılıyorum.

(10-08-2012, 01:35 PM)turan tactical demiş ki:
(10-08-2012, 12:51 PM)yivlici demiş ki: Dipsiz bir kuyuya girdik haberiniz olsun.

Hesapları anlamak için ne kadar fizik derslerinde çektiğim karın ağrılarını çeksem de, dipsiz kuyuya düşen deneyimli üyelerimiz bilgilerini paylaştıkça keyifle takip ediyorum.
Saygılarımla,
TT

Sn. TT, sn yivlici'nin bahsettiği gibi bu derin kuyuda İngilizce bilgileri had safhada olan arkadaşların çeviri yardımlarını beklemekteyiz.

İyi günler.

Alıntı

Üstad sanırım verdiğiniz link çalışmıyor, ben ilgili blogu inceledim ve konumuzla alakalı olduğu için ilgili dosyayı tahmin ettim. Tesadüftür ki bu dosyayı 1 saat evvel bulmuştum. Bu şekilde link verince forumdan yönlendirme yapmıyor.

Google a Mermi yoluna etki eden faktörler yazınca baştan 3. link.

Alıntı

Sn. Yavuzhan bende bir sorun var sanırım o yüzden linki kaldırdım. Aynı doc belgesinden bahsediyoruz. Sizin verdiğiniz linkin devamıda bende açılmadı. Açamayan başka arkadaşlar olursa diye yolu veriyorum. Google abide DIŞ BALİSTİK diye aratıyoruz. Çıkan sonuçlardan linki http://blog.eun.org/nanoyou/upload diye başlayan doc sayfasını açıp kaydetmek gerekiyor.

İyi günler.

Hamiş: Yazıdaki linke tıklamayınız, dediğim şekilde aratınız. Bu belgeyi aktarmak çok zamanımı alacaktı o yüzden linkini vermek istedim.

Alıntı

(10-08-2012, 11:23 PM)xlcod3r demiş ki: Oysa yaptıkları atışta gözlemledikleri bir durumu da yazsalardı tecrübe aktarımı olur ve bilgi sahibi olunurdu.

Sn.xlcod3r,malum malzeme teminin zorluğu ile bir artı kıllı observation teleskopu olmadan bunları gözlemek çok zor oluyor.Teleskobumuz olsa bile bunları gözleyecek bizim kadar meraklı bir observer bulmamız lazım ve bu kişiye dış balistiği ve mil dot kullanımını öğretmemiz lazım.Bu da çok zor birşey.Sanırım teleskop teminimle birlikte bu aparattan bulabilirsem bunu halledebileceğim.

(10-08-2012, 11:23 PM)xlcod3r demiş ki: YAW olarak adlandırılan dış balistik etilerinden sadece birisi. Yapılan bu salınım harmonic vibration ile oluşmakta ancak jiroskobik etki ile çekirdek doğrusal hattına ulaşmaktadır.

Sanırım bu yüzden ABD askeri kullanım klavuzlarında M24 ve M110 için 300m de silah doğrulanarak sıfırlanması gerektiği yazıyor.100m de dış balistik etkileri tam oturmuyor olabilir.300m de,dürbünün 300m skalası ile sıfırlamak mantıklı imiş.

Alıntı

Ayrı bir saha,çok derin ve ayrı bir uzmanlık alanı,yazılanlar o kadar net ve kesin olmalı ki en ufak hatalar büyük sapmalara neden olabilir.

Bence ders mahiyetinde bilgiler var,kıymetini bilmek lazım.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi