Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalibre Kıyaslamaları
Cevap için teşekkür ederim Sn Ombra

Alıntı

Big Grin
müsait bir zamanda büyük çap mermilere de gireriz...
en kısa zamandaBig Grin

Alıntı

smith demiş ki:Big Grin
müsait bir zamanda büyük çap mermilere de gireriz...
en kısa zamandaBig Grin

Ya bu silah harbiden kadın gibiymiş ömrüm onları beklemekle geçtiBig Grin Big Grin Big Grin

Şaka bir yana sabırsızlıkla bekliyorum çünkü bu aralar yivli tüfeklere ilgim arttı...

Alıntı

Sn.MelihAga,

Yivli tüfek merakınız varsa, silahı sadece bayramdan bayrama, düğünden düğüne, yada nadiren ava gittiğinizde kullanmayacaksanız, ki öyle yapmayacağınızı gayet iyi biliyorum Big Grin, en azından başlangıçta tercih etmenizi önereceğim kalibre .308 Win' dir.

.308 Win, 7.62x51 mm' dir.
7.62x51 mm NATO, yani namı diğer G3 mühimmatı ile çok ama çok benzerdir. Benzerdir diyorum, çünkü sanılanın aksine birebir aynı değildir.
Kovan ölçü ve şekillerinde gözle görülemeyen ince farklılıklar vardır. İki mühimmatın fişek yatak ve çalışma basınç değerleri de oldukça farklıdır. Bu ince ayrıntılar kollu tüfeklerde pratikte anlamlı farklar oluşturmadığı için, .308 Win kalibre bir kollu tüfekte, rahatlıkla 7.62x51 mm NATO mühimmatı kullanılabilmektedir.

Ancak yarı otomatik bir .308'i, 7.62x51 NATO bazen çalıştırmayabilir. 7.62x51 NATO için üretilmiş bir yarı otomatikte ise .308 kullanılması KB'ye davetiye çıkarabilecek bir hatadır.

Bir de ülkemizde yaygın olan 30.06 vardır, bu da 7.62x63 mm 'dir.
Bu mühimmatı kullanan kollu tüfeklerde de, zorunluluk hallerinde .308 veya 7.62x51 NATO mühimmatını kullanabilirsiniz, ama ben bunu bir yivli silahın hassaslığını koruma azmindeki bir atıcıya asla önermem. Bu pratik geçerliliği olan bir uygulamadır, ancak çok doğru bir uygulama değildir.

Özetlemek gerekirse, yivli tüfeğe yeni başlayacak arkadaşlara, başlangıç ve eğitim aşamasında mühimmat kaygısı olmadan atış yapabilmeleri için, ülkemiz şartlarında .308 Win ile başlamalarını öneririm. Zamanla ihtiyaç ve atıcılığınıza göre farklı kalibrelere yönelebilirsiniz.

Saygılar.

Alıntı

LUPUS demiş ki:Sn.MelihAga,

Bir de ülkemizde yaygın olan 30.06 vardır, bu da 7.62x63 mm 'dir.
Bu mühimmatı kullanan kollu tüfeklerde de, zorunluluk hallerinde .308 veya 7.62x51 NATO mühimmatını kullanabilirsiniz, ama ben bunu bir yivli silahın hassaslığını koruma azmindeki bir atıcıya asla önermem. Bu pratik geçerliliği olan bir uygulamadır, ancak çok doğru bir uygulama değildir.
Saygılar.

sn lupus; ilk defa sizle bir konuda uyuşamadık heralde bu kadar silah muhabbetinden sonra...Smile
büyük çap lar çok tehlikeli ve sonuçları ölümlü kazalar doğurabilen silahlardır.
silahın atım yatağında bulunan bir boşluk bolluk suursuz,dengesiz patlama meydana getirir ve bu atım yatağını patlatıp çatlatabilir.....
basitçe anlatırsak;
normal çapında bir yatağa aynı çapta mermi koyarsanız kovanın basıncı atım yatağının duvarına 5000 mbar basınc yapar.....
ama yatak kovana bol ise yada dar ise kovan patlama anında genleşip yatağa hız alarak çarpar.buda yatağa zarar verir.
şahsen ben böyle bir risk almam...
bak valla uzun zamandır ilk defa böle bi tartışma konusu acıldı...
heyecanlandımBig Grin

Alıntı

bende sn. LUPUS dediğine pek katılmıyorum ancak ölüm kalımm dışında bende pek kullanmayı tercih etmem. mesela bir 308 lik mermi 3000 j den fazla enerjisi vardır eğer 7.62x63 yerine 308 koyarsak büyük olasılıkla namluyu tam patlatmasada namluya hasar verir yada namlunun çabuk yıpranmasına neden olur ben bu riski asla göze alamam

ayrıca yivli tüfekle atış yapmak çok zevklidir amcamın mavzeri vardı onunla 5-6 kere ateş ettim ama hevesimi alamadım yazın tekrar kullanacağım inş.

Alıntı

Sayın Lupus, haddim olmayarak .308 Win yerine .300 Win Magnum mermi önereceğim. Eşit şartlarda .300 Win. Magnum, (.308 Win.'e göre); daha düz bir mermi yolu ve daha fazla etkili menzil sunuyor. Bilgili arkadaşlar düzeltme yaparlar ve/veya ayrıntı verirlerse sevinirim.
Saygılar...

Alıntı

Arkadaşlar, yazımın çok iyi anlaşılmadığı yada yanlış anlaşıldığı kanaatindeyim. Cool .

Sn.Üşengeç, yazdığım yazı ağırlıklı olarak Sn. MelihAga içindi ve kendisi yivliye yeni giriş yapma durumunda olan, yani daha henüz işin başında olan ve başlangıçta oldukça fazla mühimmat kullanma durumunda kalacağını düşündüğüm birisi olduğu için aşağıdaki cümlelerle kendisine öneride bulundum;

Alıntı: Özetlemek gerekirse, yivli tüfeğe yeni başlayacak arkadaşlara, başlangıç ve eğitim aşamasında mühimmat kaygısı olmadan atış yapabilmeleri için, ülkemiz şartlarında .308 Win ile başlamalarını öneririm. Zamanla ihtiyaç ve atıcılığınıza göre farklı kalibrelere yönelebilirsiniz.

Elbette zamanla profesyonelleştikçe, kısıtlı mühimmatla işini rahatlıkla görüp zevkini tatmin eder düzeye gelince, MKEK'nin aklına estikçe mühimmat ithalatı yaptığı, birim fiyatı genelde daha yüksek olan, .300 Win Mag, 7 mm Rem Mag gibi kalibrelere geçiş yapabilir. Bu kalibrelerin üstünlüğü elbette ki tartışılmaz.

Ancak tüm yeni başlayacaklar için, yukarıdaki önerimde hala ısrarcıyım.

Sn.Ombra ve Sn.Smith, 30.06 bir kollu tüfekte, .308 kullanılmasını sadece zaruret hallerinde önerdiğimi, gereksiz ve devamlı kullanımın silahın çember yataklarına zarar verip hassaslığını bozacağını tarif etmek için sanırım aşağıdaki cümle yeterlidir;

Alıntı: Bu mühimmatı kullanan kollu tüfeklerde de, zorunluluk hallerinde .308 veya 7.62x51 NATO mühimmatını kullanabilirsiniz, ama ben bunu bir yivli silahın hassaslığını koruma azmindeki bir atıcıya asla önermem. Bu pratik geçerliliği olan bir uygulamadır, ancak çok doğru bir uygulama değildir.

Cool

Alıntı

anam anamSmile
dilekçe gibi olmuşBig Grin
bide sonuna arz ederim ekleseydin abiBig Grin

Alıntı

Teşekkür ederim Sn Lupus ve diğer arkadaşlar, Sn. Lupus'un da dediği gibi mühimmat sıkıntısı çekeceğim kesin, ayrıca öyle herhaftasonu ava da gidemem benimki daha çok heves, dağa bayıra gidince uzak mesafelere hedef dikip atış yapmak ayrıca senede 5-10 defa domuza da gidebilirim, çok profesyonel bir avcı olmadığımdan öyle sürekli gidip çok uzak mesafelerden av falan da yapmam ama çok mermi harcayacağımdan Sn. Lupus'un tavsiyelerine uyucam, ama bende biraz ayarsız olduğum için alırken heran fikrimi değiştirip başka birşey alabileceğim için tüm kalibreler hakkında bilgi edinmek istedim, ve sanırım öğrenmek istediğimide öğrendim hepinize çok teşekkür ederim, bu arada Sn. Lupus'un bu konuda da tecrübeli olduğunu ve yivli tüfeğe sahip olmuş ve av yapmış olduğunu öğrendik, durun bakalım Sn Lupus'tan daha ne cevherler çıkacak...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi