Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalibre Kıyaslamaları
Tüm mermilerin balistik değerleri hakkında teknik bilgi/karşılaştırma için:
http://www.gunsandammomag.com/ballistics/

Alıntı

Bu sitede baktımda .50 AE ile .50 SW arasında fark var, bu işi bilen arkadaşlardan bunu anlayacağımız şekilde tercüme etmelarini isteyecem... merak ettim de...

Alıntı

Sn. Arkadaşlar,

Bir arkadaş, espirili bir bakış açısıyla, kalibrelerin farkını anlatmaya çalışmışSmile
Çok hoşuma gitti, yolluyorum..Smile

Yorum sizin..?
Sevgiler

Alıntı

Tongue Tongue Tongue

Alıntı

10 mm auto 175 gr (11.3 g) JHP 1,290 ft/s (390 m/s) 649 ft·lbf (880 J)
357 sig 115 gr (7.5 g) JHP 1,564 ft/s (477 m/s) 624 ft·lbf (846 J)

10 mm auto çok güçlü bir mühimmattır ilk yapıldığı zaman Bren Ten'i zorlamakta ve bazı arızalara yol açmakta idi. ayrıcada Bren Ten çok ağır bir tabancadır 1070 gramdır.Ancak glock 20 ile 10mm auto çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.Bren Ten 11 mermi alırken glock 20, 15 mermi almaktadır hatta 10 mm auto çap olarak büyük olsada 9x19 dan namlu çıkış olarak daha hızlıdır. hem hız hemde çekirdek ağırlığı birleşince daha öldürücü olmaktadır ayrıca FBI 9 mm nin delemediği hafif balistik yelekleri delmek içinde bu mermiyi kullanmaktadırlar. Bazı yabancı forumlarda okuduğuma göre en ideal mermi türü olarak 10 mm autoyu beğenmektedirler.

Ayrıca 357 sig hakkında pek bi bilgim yok ancak bu mermide namlu çıkış hızı çok yüksek olduğundan enerjiside fazladır. 357 magnuma göre de hız olarak üstündür. ancak 357 sig hakkında halen araştırma yapıyorum ing çok yeterli olmadığından her sayfadan yeterince yararlanamayabiliyorum. Elimde İmkan olsa kendime Glock 20 alırdım

Alıntı

Sn. Ombra Selam, hosgeldiniz foruma. Ilk mesajiniz da hayirli olsun. Heat arkadasimiz da sizin gibi koyu bir 10mm taraftari. Hic kullanma firsatim olmadi ama insallah bir gun denersem burada tecrubemi paylasirim... Eminim bizim poligonda vardir bir tane...

Alıntı

Sn Ombra hoşgeldiniz,
Fakat en sinir olduğum söz olmasına rağmen burası Türkiye diyicem 10 mm ne kadar iyi olsa dahi burada işe yaramıyor ne tabancayı bulabilirsiniz ne de mermiyi, karşılama mesajı biraz üzücü oldu mam kusura bakma malum memleketimizde iyi değil birilerinin seçtiği ve sizi seçmek zorunda bıraktığı en iyidir, daha yakın zamana kadar .357 magnum bile sıkıntılıydı, .40 SW, .357 Sig mermisi bile tam olarak güven verecek şekilde ithal edilememekte, dolayısıyla en iyi de olsa ülkemizde en kötü kalibre 10 mm auto, üzgünüm ama gerçek bu...
saygı ve sevgiler...

Alıntı

melihaga demiş ki:Sn Ombra hoşgeldiniz,
Fakat en sinir olduğum söz olmasına rağmen burası Türkiye diyicem 10 mm ne kadar iyi olsa dahi burada işe yaramıyor ne tabancayı bulabilirsiniz ne de mermiyi, karşılama mesajı biraz üzücü oldu mam kusura bakma malum memleketimizde iyi değil birilerinin seçtiği ve sizi seçmek zorunda bıraktığı en iyidir, daha yakın zamana kadar .357 magnum bile sıkıntılıydı, .40 SW, .357 Sig mermisi bile tam olarak güven verecek şekilde ithal edilememekte, dolayısıyla en iyi de olsa ülkemizde en kötü kalibre 10 mm auto, üzgünüm ama gerçek bu...
saygı ve sevgiler...

Ben zaten 10 mm hakkında bilgileri hep yabancı sitelerden buldum. zaten elimde imkan olsa glock 20 alırım dememin nedenide Türkiye'de 10 mm auto nun olmaması zaten Türkiye'yede glock 20 leri ithal etmiyorlar mke nin sitesinde 357 sig (REMINGTON) (125 GRN) var gerçi bunun neden var olduğunu anlayamadım

Alıntı

Merhaba arkadaşlar bu başlık altında tabanca mermileri ve kalibreleri hakkında çok şey öğrendik,
fakat benim merak ettiğim konulardan biri de yivli tüfek mermi kalibreleri bu kalibreler söylenirken birçok değişik isimde anılıyorlar bu konuda bilgili arkadaşlardan yardım istiyorum...
mesela 375, 300, 308, 222, 243, 270, 30x30, 30m1, 8x68, 22 magnum gibi...

Alıntı

375 300 bunlar genelde inç cinsinden yazılmış şekillerdir mesela 30 kalibre falan diyince 7.62 oluyor mesela 223 remington 5.56x45 oluyor 308 Winchester da 7.62x51

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi