Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalibre Kıyaslamaları
merhaba arkadaşlar kalibre ve mermi konusunda arkadaşlara daha iyi fikir vermesi açısından bazı mermi resimleri ekliyorum...

[Resim: k-195088-mermi.jpg]

[Resim: k-195089-mermi.jpg]

[Resim: k-195091-mermi.jpg]

[Resim: k-195092-mermi.jpg]

[Resim: k-195093-mermi.gif]

[Resim: k-195094-mermi.gif]

alttaki resimleride sadece ilginç oldukları için ekliyorum... 1. ve 3. resimdeki çekirdeğin sapması da ilginç...

[Resim: k-195095-mermi.jpg]

[Resim: k-195096-mermi.jpg]

[Resim: k-195097-mermi.jpg]

[Resim: k-195098-mermi.jpg]

Alıntı

bunlarBig Grin

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Sayın Smith,

'' Bu silah ben de '' demeyin sakın.
Benim başıma iş çıkaracaksanız yoksa.

Alıntı

smith demiş ki:bunlarBig Grin

Teşekkür ederim...

Alıntı

[Resim: 9mmvs40vs45as8bc0.th.gif]

Alıntı

neden demiyeyimBig Grin

Alıntı

hakikaten bu alet bir silah.
hani deriz ya silah adamın uzuvu gibi olacak....
yani yarabbim biz insanlara bir silah eklemek isteseydi emin olun ki bunu eklerdi. anatomiye bu kadar uyumlu bir el aleti görmedim ben.

Alıntı

Alıntı

Kalibre kıyaslamaları bölümünü atlamışım.Bugün ilk kez okudum.Sn.Heat ve Sn.Smith arasındaki konuşmaları da hatırladım.Öncelikle verilen açıklayıcı ve değerli bilgiler için herkese teşekkür ederim.
Sn.Melihağa'nın yukarıdaki görüşlerine katılıyorum. Türkiye şartlarında şarjörlü silahlarda tercih edilecek 2 kalibre mermi var.
1)Namlu çıkış hızı ve delici özelliği yüksek olan 9 mm.Türkiye'de en kolay bulunan mermi olması ve 9 mm tabancaların şarjör kapasitelerinin fazla olması avantajları. Dezavantajı ise durduruculuk özelliğinin fazla olmaması.
2)Yüksek durduruculuk özelliğiyle 45 acp mermi.Namlu çıkış hızının düşük olması ve 45 kalibre tabancaların genelde düşük mermi kapasiteli olmaları dezavantajı.
Bu 2 kalibre mermi arasında tercih yapmak kişiden kişiye,kullanım amacına göre,zevke göre değişir.Bence eğer şahsın tek tabancası olacaksa 9 mm olmalı.Ama 2.tabanca mutlaka 45 kalibre olmalı.
10 mm ve 40 SW ülkemizde fazla tanınmayan ve kolay kolay bulunmayan mermiler.Hem durdurucu hem delici olma özellikleri ve namlu çıkış hızları yukarıda arkadaşlarımızca ayrıntılı olarak anlatıldı. Ancak MKE tarafından mermileri bol getirilmediği veya yaptırılmadığı takdirde TR'de tanınacaklarını ve yaygınlaşacaklarını tahmin etmiyorum.
Toplu tabancada en iyisi 3.57 Magnum görüşü bence doğru. Sn.Lupus'un dediği gibi 2.5 veya 3 inçlik 3.57'lik bir SW ideal bir toplu tabancadır.Yalnız bu konunun ayrı bölümde tartışılması gerekiyor. Saygılarımla.

Alıntı

10mm Auto,357. Sig,40 SW Türkiye standartlarnda bunların tabancalarınıda mermilerinide bulmak imkansıza yakın.Ben bir kutu 9mm Winchester 127 grain Talon +P+ mermi bulabilsem altın bulmuş gibi sevinirim,eski 124 veya 147 grain Black Talon a bile fit olurdum.Ama bulamıyoruz istediklerimizi.İlksurfer atsın bizim yerimize.Bu arada Amerikada 9mm ve 45 lik için Incendiary Tracer diye hem izli hemde patlayıcı yangın mermisi var.Amerikadaki arkadaşlardan kullanan nasıl birşey olduğunu bize açıklarsa sevinirim.Bu link ten bakabilirsiniz http://www.gunbroker.com/Auction/ViewIte...m=97303904

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi