Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalibre Kıyaslamaları
Bu konuyu ben ve heat diğer forumda tartışmıştık. Burada da yararlı olacağı düşüncesindeyim.

HEAT;
Bu bölümde kalibreler arasında kıyaslamaları yapalım benim ilk olarak değinmek istediğim 10 mm ve 45 acp kalibreleri arasındaki farklar,45 acp çıktığın ilk zamanlardan bu yana neredeyse 100 yıla yakın tarihi geçmişi olan bir kalibre ve şuanda dünya üzerinde durdurucu güç ve portatiflik bakımından en çok tercih edilen kalibrelerden bir tanesi,artı yönleri,durdurucu gücünün yüksek oluşu,dez avantajları arasında ebatlarından dolayı ağırlığı ve silah ebatlarını büyütmesi ve genellikle bu kalibredeki silahların az kapasiteye sahip olması,namlu çıkış hızının 10 mm ve 9 mm reye göre yavaş olmasından ötürü penerate yani delici gücünün az olmasını örnekleyebiliriz,yanlız benim 45 acp den ziyade değinmek istediğim konu 1983 yılında fbi ajanlarının mevcut kullandığı tabancaların kalibrelerinin yetersiz güçte olmasından ötürü Dornaus & Dixon tarafından geliştirilmiş olan 10mm auto kalibresidir,daha sonra bu merminin uysallaştırılmış versiyonu olan 40sw kalibre çıksada benim ve pek çok kişininde görüşü olarak 40 sw aynı performansı sergileyememekte,Gene bu kalibredeki mermiyi üreten firmanın çıkarttığı bren ten marka cz 75 sistemli tabancadan sonra bu kalibreye ilk silahı çıkartan firma colt firmasıdır,ama colt un ürettiği 1911 dizaynı 10 mm re tabancanın atış kontrolü zor olduğundan daha sonradan gene fbi için kalibre üretimine girilmiş ve üreticiler arasından smith wessonun ürettiği 40 sw kalibre yer çıkmıştır,hatta smith wesson bu kalibreyi üretip fbi in silah ihalesine bu kalibrede tabanca üreterek girmeye çalışmasına rağmen glock elini daha çabuk tutup 40 sw de tabanca üretimini smith wesson dan daha hızlı tamamlayarak fbi ın ihalesini almıştı,10 mm renin başlıca özelliklerine değinirsek 10 mm rede 45 acp nin durdurucu gücüne extradan ebatlarının 9mm reden büyük olmasına rağmen(ebat ne kadar büyürse ilk hız genellikle düşer)mermi çıkış hızının 9mm reden hızlı olmasından ötürü delici gücünün daha yüksek olması,fişek ebatlarının uzun ince bir yapıya sahip olmasından ötürü otomatik doldurma yapan tabancalarda tutukluk ihtimalini azaltması,Şarjör kapasitesinin 45 acpden fazla olması ve balistik değerlerinin 357 magnum mermisinden güçlü olmasını örnekleyebiliriz,yani kısaca 357 magnumdan güçlü ve standart 10mm dolumu 45acp+p ratingli mermilerde aynı güçte,Şahsi kanaatimce durdurucu güç ve delici gücü hat safada olan 2 özelliğin harmanı bir kalibre,Ama gelin görünki bu kalibrede şuan silah üretimi yapan pek fazla üretici yok,Sebebi ise colt ve muadili tabancaların bu kalibrede atış kontrolünün zor olmasını gösterebiliriz,ama glock 20 de ise recoili azaltan esneyen frame sisteminden ötürü silah çok daha iyi kontrol edilebilmekte yani glock 20 de recoil problemi halledilmiş,ve şuan piyasada bulunabilinecek en iyi 10mm auto tabanca 15+1 mermi kapasitesiyle gene glock 20 modeli,Şahsi fikrim olarak 10mm Auto merminin hakettiği değeri görmediğini ve 45 acp den daha etkili bir mermi olduğunu düşünmekteyim,sizlerin fikirlerinide almak isterim.
Aşşağıda 10mm re ile karşılaştırılmış mermi balistik özellikleri yer almakta

41 mag w/ 200 gr pill @ 1200 fps = 498 ft lbs @ 50 yds

10mm w/ 200 gr pill @ 1100 fps = 474 ft lbs @ 50 yds

357 mag w/ 158 gr pill @1100 fps = 365 ft lbs @ 50 yds

Görüldüğü üzere namlu çıkış feet hızları ve ağırlık değerleri 357 magnuım mermisinden daha hüçlü,ortalama ağırlığı 1000-1200 gram olan 6 patlar 357 magnum tabancalar yerine daha hafif ve kapasitesi daha fazla olan 10mm tabancaları taşımak daha mantıklı.
Keşke ülkemizdeki mermi üretimi mke tekelinden kalkıp özel sektöre verilsede 50 senedir kullandığımız standart kalibrelerin dışına çıkabilsek.Fikirleriniz nelerdir hep beraber tartışalım.

SMİTH;
şimdi heat bi merminin çıkış hızınn yüksek olması durdurma gücününde yüksek olacağı manasına gelmez. durdurma gücünü etkileyen 3 önemli faktör vardır.
durdurma gücünün sağlanması için merminin kinetik enerjisini vurduğu yere bırakması gerekir. yani mermi hedefin içinde kalıp enerjisinin hepsini bırakır.
1- mermini ilk hızı
2- merminin çekirdek ağırlığı
3- merminin çekirdek yapısı

bu konuya girmeden önce bir şeyi hatırlatmak istiyorum amerikada yapılan araştırmalara göre sokak çatışmaları maksimum 3-8 metre arasında ve 3-5 mermi içinde bitiyor.
yani bizim tabancayı kullanacağımız mesafe max 15 metre.

şimdi 9 mm parabellum u ele alalım.
1- 340-360 m/sn
2- 124 grain (8 gram)
3- sivri uçlu

mermi sivri uçlu olduğu için delmesi daha kolay olur ve ilk hızıda yüksek olduğu için eğer kalın kemiklere gelmediyse deler gecer.zaten çekirdek ağırlığıda hafif oluğu için çok fazla bir güce sahip değildir.
yani şöyle örnek verelim,
saatte 60 km ile giden bir arabanın çarpma şiddetiyle aynı hızda giden bir kamyonun çarpma şiddeti bir değildir. sebebi ise kamyonun ağırlığının kütlesinin daha fazla olmasıdır.
9 para ile uzak mesafeen adam vurulur ama durdurma gücü düşüktür.

2. örnek;

7,62x 38 nagant mermisi
1- 270 - 450 m/sn
2- 98 grain(6,3 gram)
3- küt uçlu
şimdi görüldüğü üzere bu silahın çok iyi bir delme özelliği olmasına rağmen durdurma gücü çok çok azdır. ama mermisinin küt uçlu olması sebebiyle sadece hedefte girip çıktığı yeri delikli zımba gibi deler.

3. örnek;

45 acp
1-250-260 m/sn
2-230 grain(14,8 gram)
3-sivri uçlu
mermi yavaş ve ağır olduğu için durdurma güçü hat safadadır. delme ihtimali çok düşüktür ve bütün enerjisini hedefe bırakır.sivri uçlu değilde wet cutter yada semi wet cutter mermi kullanırsan mükemmel durdurma gücü sağlanmış olur.

4.örnek
40 sw
1-piyasadaki bazı 40 sw mermileri
135 gr JHP 1200 ft/s (~366 m/s) 432 ft·lbf (~588 J)
155 gr JHP 1140 ft/s (~348 m/s) 447 ft·lbf (~608 J)
165 gr JHP 980 ft/s (~299 m/s) 352 ft·lbf (~479 J)
180 gr JHP 1000 ft/s (~305 m/s) 400 ft·lbf (~544 J)
görüldüğü üzre bu merminin durdurma gücüne sahip olabilmesi için 180 grain lik cekirdek kullanıp o cekirdeğinde semi wet cutter olması lazımdır.
semi wet cutter mermi cekirdeğinin anlamı merminin ucu sivri değilde küt olmasıdır.böylelikle delme gücü engellenmiş olur.

gelelim 5. ve son örneğe

38/200 british service revolver round
bizde kısa 9,65 diye gecer.
1- 160 m/sn
2- 200 grain(13 gram)
3- sivri uçlu

zaten yukarıdaki yazılar okuduysanız artık bunu yorumlamaya başlamışsınızdır. ilh hız çok yavaş mermi ağır. yani vurduğu adamı yere yıkar.hatta bu silahın ham kurşun mermileri 2. dünya savaşı sonrası insan hakları vs. gibi kanunlara aykırı olduğu için yasaklanmıştır.vurduğu zaman ezilip çok daha fazla darbe etkisi yarattığı ve bu ezilmelerden kalan parçalar insan vucudunda kalıp doğum sakatlıkları yarattığı için yasaklanmıştır.

bunların hepsini yazdım ama bu yazılar mesafeye göre çok büyük değişiklik gösterir.

HEAT;
9x19 parabellum fişeğin standart versiyonları artık günümüz ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaktadır,40 sw 357 sig vb alternatif kalibrelerin üretimide şüphesiz 9mm renin yetersiz kalmasından kaynaklanmaktadır,bakın 45 acp demiyorum 45 acp farklı bir kalibre alanı olmakla beraber bu kalibreyi kullanan tabancalarda şarjör kapasitesi ya düşük yada şarjör yuvası yani kabze ebatları 9mm,357 sig ve 40 sw kalibrelerde üretilen tabancalara göre büyük olmaktadır dolayısıyla önce alt klasman olarak adlandırdığım birbirine yakın balistik özellikler taşıyan kalibrelere değinelim,şimdi öncelikle 9mm ve 40 sw arasında kıyaslama yaparsak 40 sw de mermi çıkış hızlarının yavaş (yani delici gücü az) çapının 9mm den biraz daha fazla ve büyüyen çekirdek ebatıyla beraber çekirdek ağırlığınında artmasından ötürü durdurucu gücünün yüksek olmasını örnekleyebiliriz,yanlız dez avantajı ise 9mm reye nazaran delici gücü düşük ve durdurucu güç bakımından aralarında ciddi bir fark yok,dolayısıyla 9mm 124 grain +p hollowpoint klasmanındaki bir merminin,recoil yani geri tepme bakımından 40sw ye nazaran daha avantajlı olmasının yanında durdurucu güç bakımındanda 40 sw den aşşağı kalır bir yanıda bulunmamakta,yani standart 9p fişeğin biraz geliştirilmiş,çekirdek ağırlı ve barut oranı arttırılmış versiyonları 40 sw ile aynı performansı verdiği gibi bunun üzerine extradan 9p nin namlu çıkış hızının 40 sw den yüksek olmasından ötürü delici güç olarakda daha avantajlı olduğu kanısındayım,benim bu 2 alt seviye olarak adlandırdığım kalibrelerden ziyade değinmek istediğim kalibre 357 sig dir,357 sig in avantajlarına kısaca değinirsek birincisi bu kalibrede üretilen standart merminin öncelikle 124 grain +p ratingli merminin durdurma gücüne sahip olmasını,dolayısıyla az önce özetlediğim gibi durdurucu güç bakımından 40 sw ve yüksek güçlü 9p den aşşağı kalan bir yanının olmamasına extradan,delici yani penerate olarak bu 2 kalibredende çok daha yüksek bir delici güce sahip olması bu kalibrenin en büyük avantajı,yani kısaca özetlemek gerekirse 357 sig de 40 sw nin ortalama durdurucu gücüne extradan,kevlar kurşun geçirmez yelekleri delmek ve özellikle trafik çevirmelerinde polisler için araç içerisine atış yapıldığında kolaylıkla kaportadan geçip durdurucu gücünden pek birşey kaybetmeden şahsa etki edebilen delici gücü bence daha önemli,kısacası,yeterli seviyede durdurucu güç+delici güç.9p standartta ilk hız ortalama 350m/s iken 357 sig de bu hız 475-500 m/s olmakta,dolayısıyla 9mm yerine tercih edilecek en makul kalibre.Gelelim bir üst seviye olan 45 acp klasmanına,45 acp ile kıyaslaması yapılacak kalibre ise 10mm auto dur,10 mm autonun başlıca özelliği yukarıda balistik değerlerini vermiş olduğum tabloda göreceğiniz gibi 357 magnum mermisinden kuvvetli durdurucu ve delici güce sahip olmasına nazaran birde cm2 başına uyguladığı ağırlığın fazla olmasıdır,standart 45 acp mermide ise durdurucu güç yüksek olmasına karşın namlu çıkış hızı smith kardeşiminde bahsettiği gibi 240-250 metre civarındadır,10 mm de ise durdurucu güç bakımından 45 acp den aşşağı kalır bir yan olmamakla beraber,kovan ebatlarının büyüklüğüne rağmen namlu çıkış hızı 9p den yüksektir,yani durdurucu güce extradan delici güç avantajı vardır,şahsi yorumum olarak 10mm reye 45 acp nin geliştirilmişi diyebiliriz,10 mmredeki tek problem recoilin yani geri tepmenin biraz daha fazla olmasıdır,yanlız 15+1 kapasiteli glock 20 model tabancada recoil dumping sistemi sayesinde geri tepme tolere edilerek makul seviyelere indirilmiştir,yani aşşağı yukarı 45 acp ile aynı seviyededir,şimdi soruyorum bir mermide olması gereken her 2 özelliğe sahip bir mermi kullanmak var iken,niçin sadece tek bir özellik üzerinde yoğunlaşalım,zira 6 patlar 357 magnum smith wessondan daha güçlü olmasına rağmen 15+1 kapasistesiyle glock 20 bu kalibre için biçilmiş kaftan,yanlız gelin görünki ülkemizde halen 9p,32cp,38acp ve 45acp kalibreleri dışına çıkılmadığından bu özelliklerden yararlanamamaktayız.

SMİTH;
kardeş dediklerin doğru bi yanlışlık yok,benim söylediğim şey merminin içerde kalarak durdurma gücünü sağlamasıydı.
bide bak 357 magnumu yada toplu tabancaları kullananların asıl kulllanma sebebi atım hassasiyetinin yüksek olması,tutukluk olmaması, namlunun sabit olması vs gibi şeyler. yani bir toplu tabanca kullanıcısı olarak değil 357 sig ondan 2 kat daha kuvvetli bir mermi çıksada ben ve benim gibiler yinede toplu tabanca kullanır.
6 mermi yeterde artar.
yazacak çok şey varda kafam cok bulanık toplayamıyorum.
ya bide bu verileri dikkate alırken sivri uclu mermileri ele alalım.

45 acp
320.3 kp 230 gr 850 ft/s 368.9 ft-lb 0.868 slug ft/s
9mm luger
225.2 kp 115 gr 1200 ft/s 367.6 ft-lb 0.613 slug ft/s
200 yarda da hesaplanırsa;
.45 acp 200 yard specifications
240 kp 230 gr 772 ft/s 304 ft-lb 0.788 slug ft/sec
9 mm 200 yard specifications
95 kp 115 gr 900 ft/s 207 ft-lb 0.478 slug ft/sec

45 acp mermi

Mass = 230 Velocity = 816 Kinetic Pulse = 283.328 kp Kinetic Energy = 339.997 ft-lb Momentum = 0.833 slug ft/sec Energy/Momentum = 408.000 E/M

40 sw mermi

Mass = 135 Velocity = 1000 Kinetic Pulse = 179.652 kp Kinetic Energy = 299.710 ft-lb Momentum = 0.599 slug ft/sec Energy/Momentum = 500.000 E/M
Mass = 165 Velocity = 980 Kinetic Pulse = 252.586 kp Kinetic Energy = 351.806 ft-lb Momentum = 0.718 slug ft/sec Energy/Momentum = 490.000 E/M
Mass = 180 Velocity = 1000 Kinetic Pulse = 319.381 kp Kinetic Energy = 399.613 ft-lb Momentum = 0.799 slug ft/sec Energy/Momentum = 500.000 E/M
Yukarıda görüldüğü üzere cekirdek ağırlığı fazla olursa ancak 45 acp yi yakalıyor 40 sw.

SMİTH;
bir örnek daha
40 sw 200 grain 1100ft/sn
Kinetic Pulse = 524.810 kp

357 magnum
mermi çeşitleri

200 gr. hardcast LBT-type (advertised @ 1200 fps) - 1376 fps Kinetic Pulse = 1027.257 kp

140 gr. JHP (advertised @ 1325 fps) - 1741 fps Kinetic Pulse = 449.436 kp

125 gr. JHP (advertised @ 1450 fps) - 2062 fps Kinetic Pulse = 469.556 kp

110 gr. JHP (advertised @ 1500 fps) - 2183 fps Kinetic Pulse = 1240.825 kp

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ransin
Arkadaşlar,

Nihayet bizim forumda da yurt dışındakilerde olduğu gibi kalibre savaşları başladı. Big Grin.

Ben kalibreden ziyade vuruş noktası ve isabetliliğine inananlardanım.
Bir atıcının, en hızlı, en isabetli mükerrer atışları yapabileceği kalibrenin, o kişi için en durdurucu olacağına inananlardanım.

Arkadaşlar FMJ formatında olduktan sonra, tüm kalibrelerde '' overpenetration '' yani, lüzumundan fazla delicilik söz konusudur. Ama doğal olarak daha geniş yüzeyli, daha düşük hızlı .45 ACP'de bu oran daha azdır. Ülkemizde maalesef sadece FMJ formatında yarı otomatik tabanca mühimmatı bulmak mümkündür. Hal böyle olduktan sonra .45 ACP mantıklı bir seçenek gibi durmaktadır.

Ancak ülkemizde, .45 ACP mühimmatı hala bir sorun olup, bu kalibrede her atıcı profiline hitap eden tabanca bulmak zordur. HK'lar ve Glock'lar aşırı iri kabzeli, tetik erişimi zor, SigSauer P220 ve 1911 ise kapasiteleri nedeni ile tercih edilmemektedir.

Kapasite konusunda ise tamamen Sayın Smith ile aynı görüşteyim. Hiç bir sivil kullanıcı, özel bir durum olmadıkça, 4-5 fişekten fazlasına ihtiyaç duymayacaktır. Üzücü ve hoş bir örnek olmamakla beraber '' Mimar-Polis '' tartışmamızı hatırlamınızı isteyeceğim. Bir atıcı 4 diğeri ise 5 mermi atabilmişti. Bunlardan da 4 atış yapana ait, sadece iki tanesi isabet kaydedip, olayı bitirmişti. 5 mermi atan atıcı ise hiç isabet kaydedememişti.
Eğer bu arkadaşlar gibi ortaya kurşun saçarak şansınızı denemeye yönelik bir savunma konseptine sahipseniz, o zaman alabileceğiniz en yüksek kapasiteli silahı alıp kendinizi savunun. Tabii bu arada karşınızda tecrübeli biri varsa, göğsünüze iki adet 7.65 veya kısa 9 çakar, işi bitirir, size de yaptığınız hamallık kar kalır.

Konuyu dağıtmadan, kısa bir özet yaparsak, en hızlı ve etkili kullanabildiğiniz kalibreyi tercih edin. FMJ formatına mahkumsanız, ki öyleyiz, hızlı ve isabetli olabildiğiniz en büyük kalibreyi tercih edin.
Atıcı, silah sistemi / kalibresi ve hedef ,durduruculukta bir bütün olarak çalışır. Bu kombinasyonun sizin için en verimli olduğu model ve kalibreyi tercih edin.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ransin
LUPUS demiş ki:Arkadaşlar,

Nihayet bizim forumda da yurt dışındakilerde olduğu gibi kalibre savaşları başladı. Big Grin.

Ben kalibreden ziyade vuruş noktası ve isabetliliğine inananlardanım.
Bir atıcının, en hızlı, en isabetli mükerrer atışları yapabileceği kalibrenin, o kişi için en durdurucu olacağına inananlardanım.

kesinlikle.....
ben o yüzden 22 lr yi hiç bir şeye değişmem...
yeterki karşımdaki kurşun geçirmez olmasınBig Grin

ve ayrıca keşke bizde bir kalibre savaşı yani bilgi savaşı yapabilsek.....
Smile

Alıntı

mukemmel bilgiler bunlar ....teşekkürler

Alıntı

Öncelikle verilen bilgiler çok güzel ve açıklayıcı, bunları okuyup kavrayınca bu konuda resmen profesyonel olmamak elde değil, bilgiler için teşekkür ederim.

birde şunu eklemek istiyorum, bu yazılanlardan çıkarılacak sonuca göre en ideal silah .357 magnum mermiler, bunun içinde desert taşıyamayacağımıza göre toplu tabanca en ideali görünüyor. çünkü yukarıda da yazıldığı gibi çok mermiye gerek yok zaten topluların atışı çok daha iyi yani hedefi vurma şansı çok daha yüksek. bu arada elbette 357 sig de elbette çok ideal ama türkiyede bu kalibre mermi atan kaç marka ve model silah var vede fiyatları, bu yüzden 357 magnum ve toplu dedim.

ama ülkemiz şartlarında özelliklede şarjörlü silah istiyorsak 2 seçeneğimiz var onlar da 9 mm ve 45 acp, durdurucu güç için ve eğer az mermiyle işi halledebilecekseniz 45 acp, ama herzaman mermim fazla olsun nolur nolmaz ve tek silahınız varsa ve çok mermi tüketiyorsanız en iyisi 9mm.

Alıntı

Alıntı: bu yazılanlardan çıkarılacak sonuca göre en ideal silah .357 magnum mermiler, bunun içinde desert taşıyamayacağımıza göre toplu tabanca en ideali görünüyor.

Kesinlikle doğru bir tespit.

Eğer tepmesini kontrol edebiliyorsanız, sesinden irkilmiyorsanız, 2.5'' veya 3'' bir SW, eğer taşımak problem olmaz derseniz, 4'' .357 / .38 Spl bir SW gerçekten idealdir.
Eğitimde silahı yormayıp, maliyeti düşük .38 Spl, savunmada etkili .357 iki farklı mühimmatı kullanabilen, 4'' olduğu zaman kesinlikle tam tatminkar bir hedef atıcılığı imkanı sağlayan, yeterli eğitim yapıldığında da gerektiğinde av silahı olarak bile kullanılabilen bir platforma sahip olmak istiyorum derseniz, 4'' 686 veya Python biçilmiş kaftandır.

ABD'de inanamayacağız kadar çok profesyonel, pek çok silah arasından istediğini seçme imkanı varken, 2.5, 3, 4 inch toplu taşımaktadır.

Alıntı: tek silahınız varsa ve çok mermi tüketiyorsanız en iyisi 9mm.
Bu da maalesef ülkemiz gerçekleri ile ilgili diğer bir doğru tespittir.

Alıntı

bence iyi kaliteli bir toplu tabancayı hic bir şeye değişmem.
şarjörlülerde de beretta 22lr mod 72-77 arası,sig p 210 (8+1), hk p7 m8, bulabilrisem feinwerkbau aw 93,hammerli p 280

Alıntı

sayın smith,

hammerli p 280
nedir? acaba

Alıntı

acaba derken?
hammerli p 280 32 sw atabilen aynı anda kapak takımı değişip 22lr atabilen atış hassasiyeti dünya üzerinde üretilen silahların içinde en iyi si olan bir tabancadır.

Alıntı

smith demiş ki:acaba derken?
hammerli p 280 32 sw atabilen aynı anda kapak takımı değişip 22lr atabilen atış hassasiyeti dünya üzerinde üretilen silahların içinde en iyi si olan bir tabancadır.

sayın smith p 280 diye google de arattım ama silahla ilgili bişey denk gelmedim, nasıl bir tabanca olduğunu merak ettim. acaba derken onu kastettim... resim vs varsa eklerseniz sevinirim cidden merak ettim nasıl bir alet..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi