Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çekirdeğin namluyu terkederken sahip olduğu devir?
Çöpcü demiş ki:Arkadaşlar, forma yeni üye olmuş birisiyim. Değişik marka ve model tabancaların, namlu çıkış hızını merak ediyorum. Bazı markalr kataloglarına koymuşlar bazıları koymamışlar. Halbuki, bunun tabanca seçimi için önemli olduğu kanaaindeyim. Bilen varsa yazarsa sevinirim

Herkese Selam ve muhabbet.

Teorik olarak düşünüldüğünde farklı fabrikaların ürettiği namluların fem ağzından ölçümlerinde mikronluk farklılıklar olabilir. Bu farklılıklar namludan çıkan merminin hızına etki edebilir.
Fakat bu bahsettiğiniz gibi bir seçim sebebi olmamalıdır.
Bahsettiğiniz tarzda ilk hız ve menzil gibi kavramları genelde yerli silah üreticilerinde görürsünüz.
Bakınız Tisaş'ın bir ara bastırdığı kataloglarda 45 acp nin menzilini 75 metre gibi bir rakamla anlatmaya çalıştılar. Kendilerine bu kadar uzun bir mesafede nişan hattını kaybetmeden uçabilen bir 45 acp çekirdeği nasıl elde ettiklerini sorduğumda ise "Biz hesabını yaptık namlusunu uzattık.Siz anlamazsınız gibi bilimsel bir anlatım" yaptılar.
45 acp mermide dünya litaratüründeki en iyi silah olan Thompson'u bile geride bırakan bir tabanca ürettiler demek.
Thompson kompansatörsüz 268 mm, kompansatörü ile beraber 305 mm namlu boyu vardır.
Bu makinalı tüfekte merminin nişan hattında tölere edilebilir düşüşü ile etkili menzili bir çok kaynakta 40 ile 50 yarda arasında değişmektedir.

Alıntı

Bu konu üzerinde el yazısı ile yazılmış denklem, formüller ve anlatımların resimlerini çekip ekliyorum.
Resimleri sırasıyla takip ederseniz aradığınız soruları bulabilirsiniz.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Sn. Smith

Bu konular ile ilgili benim gibi meraklı arkadaşlara önerebileceğiniz bir kaynak mevcut mudur?

Saygılarımla...

Alıntı

Ne yazıkki....
Ülkemizde iç balistik ve dış balistik üzerine yazılmış bir kitaba rastlamadım henüz.
Ancak el yazısı ile yazılmış notlar mevcut. Bu notlarda bu konuları bilmeyenlere anlatmak yerine bilenlere yol göstermek üzere alınmış notlar.

Alıntı

Hımm...

Teşekkürler Sn.smith

O zaman bu işi yabancı kaynaklardan az biraz İngilizcemizle öğrenmeye çalışıcağız...

Alıntı

blog.eun.org/nanoyou/upload/DIŞ%20BALİSTİK.doc
paylaşımda merak ettiğiniz her türlü bilğiye erişebilirsiniz, yalnız kısa bir açıklama olarak söyleyebileceğim şey; MKEK'nin ürettiği 9mmx19 Parabellüm fişeklerde (test silahı ile) namlu çıkış hızı 375 m/sn, mermi hızı ise 370 m/sn civarlarındadır.Bunun alacağınız tabancanın seçiminde fazla bir etkisi (en azından amatör manada) olmaz.saygılar...

Alıntı

Saygılarımla.

Alıntı

(12-10-2008, 10:50 PM)xlcod3r demiş ki: Çekirdeğin namluyu terk ederken aldığı devir ile ilgili olarak yazılanları okudum. Formüller, tanımlamalar..
Burada konunun iyi anlaşılabilmesi için öncelikle bilinmesi gereken konu Balistik'tir. Balistik için çekirdeğin namlu içindeki hareketi ve namlu dışındaki hareketi konumuz ile esasen ilgilidir. Namlu içi balistik terminoloji de TERMİNAL BALİSTİK, namlu dışındakide EXTERNAL BALİSTİK konu başlıklarında bulunur.
...
...

Biraz gerilere döndüreceğim konuyu üzgünüm. Umarım sayın üstadım kızmaz, maksadım muhtemelen yorgun bir anda yazılan karışıklığı düzeltmektir.
Balistik biliminde Terminal Balistik çekirdeğin (veya saçmanın/atılan objenin) hedefe çarpması anından itibaren hesap kitabı devralan alt dalıdır.

Namlu içindeki hareketi, INTERNAL ballistics dalı inceler.
Akabinde serbest uçuş anı yani namludan hedefe kadar olan kısmı EXTERNAL ballistics yani dış balistik dalı
Ve nihayetinde ilk cümlemde belirttiğim terminal ballistics devreye girer.

Çoğunlukla bilinen budur ancak eksik kalan bir alt dal gittikçe incelemeye değer bulunarak terminolojiye eklendi ve iç balistik ile dış balistiğin arasındaki geçiş kısmına yerleştirildi.
Bu daTransitional ballistics olarak geçen ara/geçiş balistik alt başlığıdır. Transitional ballistics çalışmalarında çekirdeğin namluyu terk ettiği anda bile ardında halen var olan yüksek basınç etkisinin ortamla eşitlendiği ana kadar geçen zaman diliminde olan biteni, projektile (çekirdeğe vb) etkilerini inceler. Böylece iç ve dış balistiğin arasında kalan ancak hassas atışlarda önemli boşluğun dolgusu olarak yerini almıştır.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi