Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çekirdeğin namluyu terkederken sahip olduğu devir?
10-04-2008, 03:07 PM
RE: mermi namluyu terkederken sahip olduğu devir
Sayın Lupus yeteri kadar açıklamış, ve dediği gibi mermi tabiiki hızını kaybedecek ve bir müddet sonra duracak, ama etkili menzil içinde bu azalma farkedilmeyecek kadar azdır...

mermi ilk çıkış hızını örnek vermemdeki sebep bu hızla başlar ve bir süre sonra yavaşlamaya başlar ama genelde hızı budur demek içindi...
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2008, 03:19 PM (Bu Mesaj 10-04-2008 03:35 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : mrt083.)
Şöyle örnek vereyim bende 300m/s lik bir havalı tüfek var 50metreye atış yaptığımda tetiği çektikten birazdaha sonra hedefte tınn diye sesini duyuyorum..Yani gerçekten 300m/s yol alsa anında benim o sesi duymam lağzım gramaj az oldğundan pellet çabuk yorgun düşüyor..Çıkış hızı 300m/s ama çıkış anında 300m/s....Veya bu 300-350m/s lik çıkış hızına sahip havalı silahlarla 45 derece açıyla havaya yapılan atışlarda pellet 400-500 metre civarında yere düşüyor..Yani saniyede bu pellet 350 metre gitseydi hatrı sayılır bi düşüşe geçmez ve çok daha uzun mesafeler katedebilirdi....Örneği gramajı az olan mermilerde yorgun düşmeyle birlikte çıkış hızıyla kat edilen mesafenin daha iyi ayırt edileceği için verdim...Yani anlatmak istediğim çıkış hızı sadece namludan çıkış anıdır, Bir 9-19 350 metreyi .bir 300win 1000 metre yolu bir sağniyede kat edemez...Çıkış hızı merminin namudan ilk çıktığı andaki hızı göz önüne alınırsa o yolu kat eder...Valla bilmem anlatabildimmi..Bunları hepsi benim düşüncelerimdir yanlış varsa düzeltin arkadaşlar..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2008, 03:23 PM
şimdi ben bunu anlatırım da yani o tın sesini nie gec duyduğunu karışık olur biraz ama....
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2008, 03:25 PM
Evet sesin bana geliş süreside var değilmi...Onun farkındayım onuda hesaba kattım Smile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2008, 03:28 PM
ses sn de 340 m/sn yol alır. yani işin acıkcası çok yoğun bir rüzgar,yağmur, hava yoğunluğu yoksa 50 -60 metrede tabancadaki ilh hız düşümü çok önemli değildir.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2008, 03:32 PM (Bu Mesaj 10-04-2008 03:54 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : mrt083.)
50-60 metrede gramajı ağır olan o mermi neredeyse çıkış hızıyla aynı bir hız sergileyecektir ..50-60 metre deilde bizim sorunumuz çıkış hızıyla aynımı ,saniyede aldığı yol ,çıkış hızıyla bence aynı değildir ve hatrı sayılır derecede düşük olur...Aradaki hız farkınıda ancak fizikçi arkadaşlar hesaplıyabilir sanırım..
Çıkış hızında anlatılmak istenen merminin 1 saniyede aldığı yol değilde, namludan ilk çıktığı andaki hızın saniye cinsinden ifadesidir..Adı üstünde ilk çıkış hızı...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2008, 03:47 PM
Bu gün artık bu hesapların ve skalaların hazır olarak bulundugu atış kontrol ünitelerini iceren piyade silahları üretilmektedir. Her ne kadar tabancalarda önemli bir fark yaratmasada yerçekimi ve sürtünme gibi faktörlerden etkilenen uzun mesafe mühimmatlarında cok bariz bir fark yaratır. Yalnızca keskin nişancılar değil piyadeler içinde artık isabetli atış cok önemlidir. Değişen ordu yapısıyla birlikte kücülen birliklerin ateş güçü yüksek isabetle artırılmaya çalışılmaktadır.
Aşagıdaki link te F2000 GL de kullanılan AKÜ anlatılmaktadır.
Saygılar.
http://splodetv.com/video/fn-f2000
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2008, 04:03 PM (Bu Mesaj 10-04-2008 04:03 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : L@stmohik@n.)
Şunu da belirtmek isterimki bir silahın namlusundaki en öenmli kriterlerden biriside helis acısının nekadar bir dairesel hızı çekirdeğe yüklediğidir. Bu oran iyi ayarlanmalıdır. Zira çekirdeğe yükleye bileceğiniz enerji miktarı bellidir. Bir kısmı çizgisel(ilk çıkış hızı) bir kısmıda dairesel hareketten kaynaklanan kinetik enerji vasıtasıyla yüklenir. Eger gereğinden fazla dairesel hız yüklerseniz cizgisel hızı düşürürsünüz aynı şekilde cizgisel hızı gereğinden fazla düşürürseniz cekirdeğin aerodinamik özellikleri düşer ve takla atma olasılıgı ortaya çıkar. Bunların içine sürtünme yerçekimi, sıcaklık ve rüzgar gibi faktörlerde girdiği zaman uzun mesafe atıcılıgındaki önemi daha da artar.
Saygılar...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2008, 07:32 PM
mrt083 Yazdı:50-60 metrede gramajı ağır olan o mermi neredeyse çıkış hızıyla aynı bir hız sergileyecektir ..50-60 metre deilde bizim sorunumuz çıkış hızıyla aynımı ,saniyede aldığı yol ,çıkış hızıyla bence aynı değildir ve hatrı sayılır derecede düşük olur...Aradaki hız farkınıda ancak fizikçi arkadaşlar hesaplıyabilir sanırım..
Çıkış hızında anlatılmak istenen merminin 1 saniyede aldığı yol değilde, namludan ilk çıktığı andaki hızın saniye cinsinden ifadesidir..Adı üstünde ilk çıkış hızı...

tekrar merhaba arkadaşım ilk çıkış hızı mermi namludan çıktıktan 10 metre sonra ölçülür yani ilk çıkış hızı, mermi sürtünme, yerçekimi gibi dış etkenlerle hızı düşmeye başlayana kadarki sürede saniyede aldığı yol miktarını gösterir...
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2008, 07:43 PM (Bu Mesaj 10-04-2008 07:44 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : mrt083.)
Valla bilimsel olarak ölçülme tekniği öyleyse doğrudur ..Bu ilk çıkış hızının nasıl ölçüldüğünü ayrıntılı olarak açıklayan bir yazı varmıdır nette merak ettim ..Gerçi varsada ingilizcedir muhtemelen..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 3 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS