Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çekirdeğin namluyu terkederken sahip olduğu devir?
Çekirdeğin namluyu terkederken sahip olduğu devir aşağıdaki deneysel formül ile ifade edilir.

n= 60/n x(çarpı) Vo/D X(çarpı)tg&e(devir/dakika)

Vo=ilk hız.
D=mermi çapı
&e=nihai helis acısı(derece)

Helis açısı: Namlu içindeki yivlerin hatve acısıdır. Bu dakikada yapılan devirin formulüdür. Bu 60 ' a bölerseniz saniyedeki deviri bulursunuz.1 sn de mermimizin kaç metre gittiğini bidiğimize göre, kaç metrede bir tur attığını buluruz.

Umarım zorlanmazsınız........ Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin

Alıntı

helis acısı:helis acısı namlu içindeki yivlerin hatve acısıdır, güzel bunu anladık da hatve açısını nasıl bulucaz...

Alıntı

9*19 luk bir fişeğin bir sağniyede aldığı yol kaç metredir arkadaşlar

Alıntı

vayyyyyyySmile
tamam hocam bugun içinde hatve acısınında nasıl hesaplandığını anlatırım...ama bu değişecek bir olay değil fabrikasyon...
bak bunu da yazdıktan sonra bu denklemlerin sonuçlarını isterim ama......

Alıntı

smith demiş ki:vayyyyyyySmile
tamam hocam bugun içinde hatve acısınında nasıl hesaplandığını anlatırım...ama bu değişecek bir olay değil fabrikasyon...
bak bunu da yazdıktan sonra bu denklemlerin sonuçlarını isterim ama......

okul biteli yıllar oldu ama hala kurtulamadık şu sınavlardan, helede matematik problemlerinden...

neyse çözemezsek kopye çekeriz...Cool

Alıntı

mrt083 demiş ki:9*19 luk bir fişeğin bir sağniyede aldığı yol kaç metredir arkadaşlar

murat kardeş umarım şaka niyetine yazmamışsındır, ilk düşen ben olmayayım, merminin ilk çıkış hızı sana neyi hatırlatıyor acaba...

Alıntı

Cool

Alıntı

Evet şakasına yazmadım şöyle birşey var ilk çkış hızı ortalama 350m/s oluyor..Burda belirtilen merminin namludan ilk çıktığı hız 350m/s dir bu mermi yol aldıkça düşer ,saniyede 350 metre yol alamaz...İlk çıkış hızı adı üstünde ilk çıktığı hız göz önüne alınırsa 350 metre gider...İnsanlar genelde ilk çıkış hızı derken böyle düşünüyorda yani mermi saniyede 350 metre yol alıyor diyorlar...Bilmiyorum belkide ben yanlış düşünüyorum ..Daha bilgili arkadaşlarımız var onlar açıklar...

Alıntı

mermi ucuş eğrisi vardır.
dediğin doğru sabit hızda devam edemez çünkü yer çekimi ve benzeri ıvır zıvırlar mermimizi etkiliyorBig Grin
bi uçuş eğrisi fotoğrafı koyarım incelersiniz.ama ilk önce nerde olduunu bulmam lazım...

Alıntı

İşte soru şimdi içinden çıkılması zor bir hal aldı.
Çünkü bir cismin kazandığı ivme ve ilk hız, ortamla temas edilmesi ile beraber düşmeye başlar.
Uzun mesafe yivli tüfek mermilerinde, kaç metrede ne kadar hız kaybı olacağı ve buna bağlı vuruş noktasında ne kadar düşme olacağı skalası vardır. Yani hız değişmektedir.

Namludan çıkar çıkmaz ise gerçekten, çıkış hızına yakın bir mesafe derhal katedilmektedir.
Bunu tabanca ile uzak mesafe atışı yapmayı deneyenlar, ama en iyi uzun menzilli silahlarla haşır neşir olan arkadaşlar bilir.
Çünkü çok uzun mesafelere yapılan atışlarda, Sayın Smith'in verdiği ilk hız, mühimmat özellikleri, çevresel faktörlerle ilgili daha karmaşık skalalarla, uçuş zamanı ve ihtimali vuruş noktaları hesaplanır. Conilerde, sniper ekiplerinin kullanması için, direk tüm verilerin girildiği, hatta mühimmat ve silahla ilgili verilerin hazır olduğu, sadece çevresel faktörlerle ilgili verilerin girilip, uçuş süresi, sapma oranları ve hayali vuruş noktalarını hesaplayan sahra bilgisayarları vardır. Çok sükür artık bizim de envanterimize böyle sofistike atış aparatları girmiş durumda.

Toparlarsak, evet, mermi bir saniyede yaklaşık çıkış hızı kadar mesafeyi katetmektedir.
Yaklaşık diyorum çünkü, çevresel faktörler her zaman ilk çıkış hızı kadar mesafeyi almasına müsaade etmeyebilir. Ama bu kayıp, bizlerin fark edebileceği yada ölçebileceği bir oranda değildir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi