Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beretta 92 FS İcra Yayı Kılavuz Mili ?
Sayın cengiz63;
Bir beretta sahibi olaraktan, sorduğunuz soru üzerinde epey düşündüm, kendimce bir cevap bulmaya çalıştım.
Benim kanaatimce, bu mil'in çelikten, plastiğe dönmesinin tek mantıklı açıklaması, namludaki, kilit bloğunun çalışmasını rahatlatmak, olası bir kırımı engellemek.
Çelik mil'de hiç esneme olmuyor. plastik, azda olsa esnek bir malzemedir. Mekanizma, tüm silahlarda önce geri, sonra ileri, hareket eder. Kilit bloğu ise önce aşağı sonra yukarı hareket ediyor. Oluşan kırılmalar hep bu hareket esnasında gerçekleşiyor. Sonuçta bu mil'in, kilit bloğunun hemen altında dayandığı bir bölüm var. Silah ile ateş edildiği anda, kilit bloğu aşağı , yukarı hareketini yaparken, bir sıkışma halinde plastik mil esneme yaparak kilit bloğunun sıkışma esnasında zarar görmemesi, ve aşağı , yukarı hareketini tamamlasını sağlamak amacı ile koyulmuş olabilir.
İkinci ihtimalde, kilit bloğunda gerçekleşecek bir sıkışmada, oluşan gücü, basıncı kendi üzerine alarak plastik mil kırılacak,
böylelikle kilit bloğu kırılmasını önleme amaçlı olmalı.
Olası iki tahminimdede, mil'in plastik olarak koyulma sebebi kilit bloğunu koruma amaçlı olduğunu düşünüyorum.
Kilit bloğu, plastik mile göre çok , çok pahalı ve temini daha zor bir parça.
Bu benim nacizane fikrimdir.
Ama şundan kesinlikle eminim! Sebep ne maliyeti düşürmek nede silahın hafiflemesini sağlamak olamaz.
Çünki; mil'in ağırlığı silahta hisedilmeyecek kadar az.( Bir mermi ağırlığında.)
Maliyete bakılırsa belkide plastik daha pahalı bile olabilir.
saygılarımla.

Alıntı

Bir forumda plastiğin 'self-lubricating' olduğu ve o yüzden metalden vazgeçildiği yazıyordu.

Alıntı

Sayın zucchero;
Ben tamamen fikir yürüttüm.
Kesin bir bilgiye yada deneyime dayalı bir bilgi değildir.
Benim yorumum hakkında ne düşünüyorsunuz.

Alıntı

Sn Alper f92,
Aşağıdaki mesaja göre milin esneklik sağladığı ve silahı rahatlattığı belirtiliyor. Söylediğiniz hususta maalesef fikir beyan edecek tecrübem yok...

Beretta forumundan alıntıdır...(Sıkça sorulan sorular kısmından alındığı için doğru olduğunu varsayıyorum)

Polymer Parts ( Plastic ) vs Metal Parts and what parts are they?
There is a misconception that polymer parts (it's not plastic) are not as good as metal. The parts in the 92FS that appear to be polymer are mostly polymer coated metal parts. There are a few reasons that Beretta has done this. The smaller amount of metal requred to produce the polymer coated parts saves considerably on raw materials and machining. This translates to a great savings to Beretta, and in turn, the end user (Consumers, US DoD, etc.). Beretta didn't just do it as something to save money, and researched it at great length prior to introducing these newer parts. They found that there are some advantages to the polymer coated parts. Polymer (by its very nature) is self-lubricating, and they don't wear on other components as much. An added benefit is that there is no finish to wear off the polymer.

Regarding the guide rod, as this is a sore spot with some people... The M9 contract had a lot to do with this one. One of the problems with the metal guide rods is that if they bend even a little for any reason, it can inhibit the slide's action (slow slide or binding). The polymer is not only flexible, but self-lubricating so even if it's bent, it goes back into position and keeps working.The fluting adds strength to the design, while allowing the spring and slide to actuate more freely if there is debris. All the guide rod is for is a guide for the spring, but if the slide binds on it, it's a problem. Thus, polymer.

Alıntı

Sayın zucchero;
Paylaşımınız İçin teşekkür ederim.

Alıntı

Ayrı bir konu yerine bağlantılı olduğunu düşünerek burdan devam etmeyi uygun gördüm:

Beretta FS92'lerin fabrika çıkış irca yayları 13lbs. Tabancanın tetiği boyutlarına göre rahat ve hızlı. Mekanizma akıcı. Lakin 13lbs yerine 18lbs bir irca yayı değişikliğinin kullanıma ne gibi bir artısı olur merak ediyorum. MKE mühimmatları malumumuz. 18lbs+D horoz yayı değişikliği fantazi bir yaklaşım mı yoksa olabilecek makul bir durum mudur?

Cougar'ımda yapılan D tipi horoz yayı değişikliği DA atışlarda tetikte epey yumuşama sağladı. Lakin irca yayının sertleşmesinin sonuçlarını pek kestiremiyorum.

Alıntı

Sn. lupus,

FS92 İnox için bir arkadaşımıza aşağıdaki gibi bir tavsiyeniz söz konusu olmuştu ;

15, 16, 17 lb irca yaylarından birer tane edinin. Eğer 17 lb ile sorunsuz çalışırsa, MKEK fişekleri ile kesinlikle 17 lb yay ile atış yapın...

17 lb ile sorunsuz çalışırsadan kastınız nedir acaba?

Geçen hafta Brownells'ten Wolff'un irca yayı setini sipariş ettim.

Aklıma takıldı ; ekstra güç olarak ifade edilen 20 lb. irca yayının kullanım alanını merak ettim. 20 lb. bir yayla manipüle etmek haddinden fazla bir sertlik sağlamaz mı?

18 lb. yay değişiminden sonra buffer takmak bir anlam ifade eder mi ?
( Kullanımın sadece hedef atıcılığı olduğunu varsayarsak )

Selam ve saygıyla.

Recoil Calibration Pak:
1 each 15 lb., 16 lb., 18 lb., and 20 lb. extra power recoil springs, plus (3) extra power firing pin springs.

http://www.brownells.com/handgun-parts/r...003&ch=aff

Alıntı

Sn.Borz,

Evet manüpülasyon zorlaşıyor, bir sıkıntı bu. Ancak asıl sıkıntı, farklı namlu kilit geometrilerinde, irca yayı sertliği silahın sıhhatli çalışması çok önemli. Namlu kilitlerinin kapanma açılma şekli, fişek basıncı, şarjör yaylarının tam bir uyum içerisinde olması gerekir.

Halihazırdaki 9 x 19 mm MKEK fişekleri ve standard veya biraz kullanışmış irca yayları ile atış yaparken, sürgünün resmen gövdeye '' küt '' diye vurduğunu hissediyorsunuz. Mevcut fişeklerle, silahın besleme sıhhatini bozmayacak ve sürgünün fişeklerin bitmesini müteakiben geride kilitlenmesine engel olmayacak en sert irca yayını kullanıp, sürgüyü bu yayla manüpüle etmeye alışmakta fayda var...

Saygılar.

Alıntı

Sn. Forum sakinleri.Öncelikle selam ederim.

Bugün sanayiye gittim. Sevdiğim bir dostumun silahı ile sorunu vardı, onun ile ilgili araştırma yapayım derken aklıma geldi. Önce malzeme satan bir yerden alüminyum mil buldum. İmkanlar dahilinde tornada mili yaptım. Malzeme fazla gelince ikincisini de yapalım dedik. Silahım İnox olduğunda yakışıklı da durdu kanaatindeyim.

[Resim: HPIM0548_zpsd7813c84.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi