Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yavuz 16' da emniyet?
Sn.Lupus sözlerinizin altına aynen imzamı atarım.Ben de artık aykın dostlarıma bu anlayıştaki firmalardan uzak durmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.Tabi artık biraz para kazandılar ya son model cipler alıp caka satmak dururken,ar-ge ye bütçe ayırmaya,müşteri memnuniyeti gibi abes şeylerle iştigale ne gerek var.Arsan ve Asilsanın durumu ortada böyle giderse bunlara Girsan da yakında eklenecek..Selamlar,saygılar..

Alıntı

Yavuz 16 ilk çıktığında bir arkadaşım almıştı.bir hevesle gelip nasıl ama f 92 aldım demişti.o esnada yanımda tamamen tesadüfen bulunan ve hiç birbirlerini tanımayan diğer arkadaşımda belinden krom taurusunu çıkarıp masaya koymuş ve şunu söylemişti;bu sendeki f92 ise bendeki ne o zamanSmileo gün bu gündür bu yavuz 16 bende fobi yapmış bir silahtır.Gerçi o ilk çıkardığı seri ile şimdikiler arasında gerçektende fark var.saygılar.

Alıntı

Sn.Radius , mesajınızı okurken bir anım aklıma geldi.Seneler önce babam F-92 yi yeni aldığında memlekete gitmiştik.Bizim övünmeyi çok seven amca oğlu belindeki Taurus u gösterip bu silahtan Türkiye'de olmadığını iddia edip( ki kendisi Almanyada işçidir) kasılıp dururken ,kendisine bunun babamda orijinali var demiştik.Hadi yav ,baban nereden orijinalini bulacak deyip bir güzelde dalga geçmişti bizimle.Akşam olup babam eve geldiğinde pederin F-92 yi görünce yüzünün aldığı kırmızı mor tonları hiç unutamıyorumBig GrinBig Grin

Alıntı

Valla peşin para bulabilseydim berettadan başka tabanca almazdım fakat bulamayınca bu tabancayı aldım(saolsunlar taksit yapıyorlar).Belki tabanca bana hiç lazım olmayacak ama yinede insan tabancasına güvenmek istiyor ne yapalım bi 4 sene bunla idare edecez,kirmsede hayrına al gardaşım sana bi fs92 demiyor...

Alıntı

sayın cengiz hayırlı olsun bende 2006 yılında yavuz 16 TUĞRA almıştım olumsuz eleştiriler karşısında bayağı zorladım 2 gün içinde 250 mermi attım bunların yarısımp-5 idi tek bir tutukluk yaşamadım ancak alaşım gövdede kızaklarda hafif bir iz oluşmuştu.Burada bahsedilen sık sık tutukluk olayaını emniyet teşkilatıdaki arkadaşların kullandığı yavuzlardada pek görmedim.ayrıca benim tuğranın deldiği sacı arkadaşımın orjinal ihale barettası delememişti
Şunuda eklemeden geçemeyeceğim.MKE de satılan ve yurt dışından getirilen silahlara bir diyeceğim yok ancak ihale ile getirtilern silahlara inanın yerlileri değişmem.anlayamadığım şu??? burada görüşlerine değer verdiğim arkadaşlar cz-75 ve ruger'in üstünlüklerinden bahsediyorlar ben emniyet teşkilatında ikisinide kullandım 1991 yılında gelen ruger silahımda yaklaşık 300 mermide alaşım gövde kızaklarında gözle ve tırnekla hisedilir oyuklar oluşmuştu şu anda ise piyasada o silahlardan bir tane bile yok şu an üzerimdeki cz -75 imde sorunlar birden fazla mesela emniyet mandalı manevelasının gövdeninsağ yüzündeki yuvasında 1 yada 1.5 milim civarında boşluk var silahı emniyete alıp tetiğe yüklendiğinizde bahsettiğim mil ve maknızma ileri geri bariz şekilde oynuyor.Tabi bunları kıstas tutarak bu markaları lekelemek haddim olamaz ama böyle kalite farklılığıda gözlenebiliyorsa bunu kimlerin nasıl becerebildiğide bence sorgulanmalı.

Alıntı

Değerli forum uyeleri, öncelikle mobilden yazdiğim icin harf ve noktalama hataları için özür dilerim.

Ben de bir Yavuz 16 Compact MC kullanicisi olarak tabanca konusunda şanssiz kullanicilar arasındayım. Tabancamdan memnun olmamakla birlikte üstadlarin yardimina ihtiyac duydum. Malumunuz uzere Yavuz 16' larda emniyet mandalini kapatiginizda horoz dusmektedir, bu normal olandir.

Ayrica bildigim ancak tabancamda goremedigim kadariyla emniyet mandalı kapalıyken horoz elle çekildiğinde geride kalmamasi gerekmektedir. Forumda bu konuyla ilgili bir yazi bulamadim.

Soru şudur;

Emniyet mandali kapali iken elle horoz cekildiginde neden kurulu kalmaktadir?

Bir de geçen gün atış esnasinda besleme yaparken namluya sıkışmış surguyu cekmek icin yüksek miktarda guc uygulayarak, tabiri caizse abanarak ancak mermiyi atim yatagindan cikarttim. Bunun sebebi ne olabilir?

Alıntı

İlk sorunuzun cevabını tam olarak anlayabilmek için öncelikle aşağıdaki animasyonda cock / decock şıklarına tıklayarak izlemenizi öneririm.

http://www.genitron.com/Basics/Interacti...tta-Pistol

Emniyet manivelası aşağıya döndüğünde horoz düşmüyorsa neden / nedenleri;

1. Sürgü / gövde toleranslarındaki bozukluk,
2. Gövdedeki horoz düşürme manivelası toleranslarında bozukluk,
3. Horoz kurma parçası toleranslarında bozukluk olabilir.

Zati demirbaş beylik silahı Yavuz 16 Compact MC bir arkadaşımın silahında, emniyet manivelasını devreye soktuğunuz halde, kurulu horoz düşmüyordu. Sürgüye üstten bir darbe vurunca horoz düşüyordu. Aynı şekile bazen emniyet manivelası aşağı pozisyonda sürgü manevrası yapıldığında horoz kurulu kalıyordu. Bu nedenle sorunun büyük ihtimalle sürgü / gövde toleransları ile alakalı olduğu düşünülebilir.

Nedeni ne olursa olsun, yapılması gereken şey, o tabancanın horoz düşürme fonksiyonunu asla kullanmamaktır. Aslında en akıllıca şey, hiçbir yerli silahın horoz / iğne düşürme fonksiyonunu kullanmamaktır.

Silahınız horozlu / iğneli ateşleme sistemine sahip olduğu için, namlu fişek yatağında fişek sürüp, horozu tetikle ve eller emniyet çentiğine kadar indirebilir, bu şekilde namlu fişek yatağı dolu, çift hareketli konumda taşıyabilirsiniz. Ama gerçekten çok ciddi çalışma, alışkanlık, dikkat isteyen bir ameliyedir. CZ 75 tabancalarını bu şekilde namlu fişek yatağı dolu, çift hareketli olarak taşıyan pek çok silah sahibi var. Ama biraz önce belirttiğim gibi, herkese göre bir ameliye değildir, herkese tavsiye edilebilecek bir ameliye hiç değildir.

Namluda fişek sıkışmasının pek çok nedeni olabilir. Bunun en sık nedeni mühimmat kusurlarıdır. Bir ara ortalıkta 30 mm' den uzun 9x19 mm MKEK fişekleri dolanıyor, şarjör veya elle yapılan doldur boşalt manevralarında namlu fişek yatağında sıkışıyordu. Öncelikle mühimmatınızı kontrol edin. Eğer mühimmatta sorun yoksa tırnak, tırnak yayından başlayarak fişek / kovan tahliyesi esnasında çalışan tüm parçaları, altlarını iyice temizleyerek kontrol edin. Tabancanızı mutlaka atış yaparak test edin. Çünkü elle sürgü manevrası yaparak fişek sürmek yoluyla mekanik kontrol yapmak her zaman çok sağlıklı ve doğru sonuç vermeyebilir.

İyi akşamlar.

Alıntı

Teşekkürler sayın lupus. Mesajinizi okuduktan sonra yapmış olduğum kontrollerde ve incelemelerde toleranslarda problem oldugunu müşahade ettim. Bu tabancadan cektigimi bir ben bilirim bir de Allah bilir. Iste zati demirbaş olması nedeniyle elden çıkaramıyorum.

Alıntı

Sn.Aslan2910,

Kendisi de bir forum üyesi olan arkadaşımın silahı toleranslardaki bu bozukluğa rağmen tek bir fişek besleme, ateşleme, kovan tahliye sorunu çıkarmadan binden fazla atış yapmıştı. Silahının son durumunu bilemiyorum, ama silahınız sorunsuz çalışıyorsa, emniyet manivelası yokmuş gibi kabul edip bütün eğitim ve emniyet anlayışınızı bunun üzerine bina edin. Eğer el mahkum bu silah kullanılacaksa, durumu tespit edip, kabullenip tedbirinizi ona göre alacaksınız, yapılacak başka birşey yok.

İyi günler.

Alıntı

Keske öyle olsa sayın lupus. Silahim belki 1000' i devirmistir. Ama okadar ayrintili bakim yapmama ragmen yaklasik ilk 200 atimdan sonra tutukluk yapmadigi atisim neredeyse yok denecek kadar azdir. Tabancamin grupmanı cok iyi ancak ya tabancam bana kustu yada ben tabancama bilemiyorum. Bunda yillar onca tabancamadaki ariza yuzunden ve birazda acemilikten yapmis oldugum silah kazasi sonucu kendimi yaralamaminda cok etkisi oldu. Cok sukur ama buzamana kadar yaptigim atislarda karavanam olmadi hic.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi