Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SIG Sauer Rutin Bakım ve Tadilat Zamanları
Alıntı: SIG SAUER's current parts replacement schedule

Barrel: If the pistol exhibits keyholing or unacceptable accuracy.
Decocking lever spring: 10,000
Extractor: 20,000
Extractor spring: 20,000
Firing pin: 20,000
Firing pin spring: 20,000
Magazine spring: When magazine fails to lock the slide open. *
Recoil spring: 5,000 †
Roll pins for breechblock retention (pins, HD): 5000‡
Safety lock spring: 20,000
Slide catch lever spring: 10,000
Takedown lever: 20,000
Trigger bar spring: 10,000

SIG Sauer'in halihazırda önerdiği rutin bakım ve tadilat zamanları;
Zamanlamalar atım adedleri olarak verilmiştir,
Yoğun kuru tetik çalışmaları yapılıyorsa, tetik yayı gibi bazı parçalar daha önce de değiştirilebilir.

Namlu ; Dağılım özellikleri bozulana kadar kullanılabilir
Horoz İndirme Manevelası Yayı; 10.000 atım
Tırnak; 20.000
Tırnak Yayı; 20.000
İğne ; 20.000
İğne Yayı ; 20.000
Şarjör Yayı; Sürgü geride kilitlenmemeye başladığında
İcra Yayı ; 5.000
Sürgüdeki Sabitleme Pimleri; 5.000
İğne Kilidi Yayı; 20.000
Sürgü Yakalama Manevelası Yayı; 10.000
Sökme Takma Mandalı ; 20.000
Tetik Yayı ;10.000

Alıntı

Sn Lupus Değişim için atım adetleri diğer marka ve modeller içinde fikir verebilir mi? Yoksa modeller arasında çok farklı değişim için atım adetleri mi oluşur? Sizin tecrübelerinize göre yanıt verirseniz sevinirim.

Alıntı

Sevgili lupus bende de sigsauer p228 var.Silahı alalı 2 şarjör attım ya da atmadım.Silahın attıgı fişek sayısıyla elbette alakalı bir parça ömrü var, silahı benim gibi pek kullanmayanlar için tadilat zamanı ne olmalı?Herhalde o 20.000 leri bulmaya ömrüm yetmez diye düşünüyorumSmile Ya da bir insan 20.000- 30.000 kez hayatı boyunca atış yapamaz gibime geliyorSmile
Bir de seri atan tabancalara ülkemizde ruhsat veriliyor mu onu soracaktım...tesekkurler

Demir tava gelir kömür biter,
akıl başa gelir ömür biter..

Alıntı

Çok güzel ayrıntılar Sn.lupus.Silahın sağlıklı kullanılması adına bu ve benzeri kullanım şartlarını belirten ayrıntılar önemli.Bu parçalar bozulana kadar değilde, bozulması ihtimalinin kuvvetlendiği aşamalarda değiştirilip, sorun yaşanmadan önüne geçilebilir,böylece kullanımın hayati olduğu durumlarda önlemimizi önceden alırız.Saygılar.

Alıntı

fatihaltun demiş ki:Sn Lupus Değişim için atım adetleri diğer marka ve modeller içinde fikir verebilir mi? Yoksa modeller arasında çok farklı değişim için atım adetleri mi oluşur? Sizin tecrübelerinize göre yanıt verirseniz sevinirim.
Sn.fatihaltun, malumunuz SIG Sauer' lerde, üçlü sarmal halinde bir icra yayı vardır. Bu yay hem sertliğini, hem de esnekliği oldukça iyi koruyabilen bir yaydır. Ancak yine de ideali mümkünse en geç 5000 atımda bir değiştirmektir. SIG Sauer'lerimde atış yaparken Wolff'ün tek sarmal yaylarını kullanıp, diğer zamanlarda ise orijinal fabrika yayını takıyordum.

BHP ve CZ gibi tek sarmal yayı olan silahlarda ise genelde önerilen, kullanılan fişeklerin basıncına göre 1500-2500 atımda bir icra yayını değiştirmektir. Her iki silahla hiç yay değiştirmeden çok çok daha yüksek atım adedlerine ulaştığı halde, görünürde herhangi bir sorun yaşamayan atıcılar olabilir, ancak bu kesinlikle genellebilecek bir bakım disiplini değildir. Özellikle yeni MKEK mermilerinde, özellikle de BHP ' de en geç 2000 atımda bir icra yayının değiştirilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. BHP ve CZ lerin tırnak yaylarının da çabuk yorulabileceği akılda tutulmalıdır.

HK, + P fişekler bile kullanıldığında, tüm yayların silahta fonksiyon bozukluğu meydana gelene kadar kullanılabileceğini söylüyor, sanırım malzeme ve konstrüksüyon şekillerine gerçekten çok güveniyorlar. Şimdiye kadar kullandığım HK modellerinden sadece birisinde 1500 atım sanırına yaklaşabildim ve icra yayı hala ilk günki kıvamındaydı. Silahı benden devr alan arkadaş da yaklaşık olarak bir o kadar fişek yakmış durumda, ancak onu uzun süredir silahı ile beraber göremediğimden, yayların son durumu ile ilgili olarak net bir fikir veremeyeceğim.

Sahip olduğum ilk polimer silah olan, birinci jenerasyon P99 benden önce bayağı bir yorulmuştu. Ben de silahı bir miktar yorduktan sonra, özellikle çift hareketli tetikte tetiği çektiğimde, iğneyi kurmak için geriye doğru baskı yapıldığında, icra yayı kıvamından dolayı sürgünün de resmen griye doğru zorlandığını ve hareket etmek istediğini görebiliyordum. Silahı kılıfına sokarken bile sürgü geriye doğru bariz bir şekilde geliyordu. İcra yayı reviyonundan sonra bu durum ortadan kalktı.

Colt Gold Cup ve Tanfoglio Witness 1911 ile hatırı sayılır miktarda fişek yakmamıza rağmen, sadece Tanfoglio ' da yay revizyonlarına ihtiyaç duyduk ki, o da daha ilk baştan beri silahın doğru dürüst çalışmaması nedeni ile olmuştu, yoksa yay yorgunluğu nedeni ile değil.

SW, Beretta gibi silahlara ise, yay revizyonu gerektirebilecek kadar uzun süre, daha doğrusu yoğun atış ile şahsi olarak sahip olmadım, ancak özellikle poligondaki Beretta 92 serisinden takip edebildiğim kadarı ile, bu silahta da mümkünse en geç 5000 atımda bir yay revizyonu yapmak gerekiyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, fırsat buldukça kendi şahsi ve arkadaşlarımın tecrübelerine de eklemeye çalışırım.

Saygılar.

Alıntı

DrKingSurgeon demiş ki:Sevgili lupus bende de sigsauer p228 var.Silahı alalı 2 şarjör attım ya da atmadım.Silahın attıgı fişek sayısıyla elbette alakalı bir parça ömrü var, silahı benim gibi pek kullanmayanlar için tadilat zamanı ne olmalı?
Herhalde o 20.000 leri bulmaya ömrüm yetmez diye düşünüyorum Big Grin Ya da bir insan 20.000- 30.000 kez hayatı boyunca atış yapamaz gibime geliyor Big Grin

Bir de seri atan tabancalara ülkemizde ruhsat veriliyor mu onu soracaktım...tesekkurler

Çok yoğun atış yapılmayan silahlarda, özellikle de SIG Sauer P serisinde uzun yıllar herhangi bir yay revizyonu gerekli değildir.

Ülkemizde seri atış yapabilen silahlara ruhsat verilmemektedir.

Saygılar.

Alıntı

Arkadaşlar bende elimdeki p228 ve p229 a bakım kiti getirttim ve yayları değiştim fakat her iki silahta 5.000 atımı gördüğü halde yeylarda yenileriyle arasında gözle görünür bir fark yok, ve bu atışların çok daha fazlasını rahatlıkla görebileceklerini düşünüyorum, ancak silah gibi hayati önemi olan bir alette kesinlikle bu riske girmemek lazım, ve Sn Lupus'un yaptığı gibi yapmak en doğrusu aslında yoğun atışlarda ve poligonda başka yay kullanıp taşırken yorulmamış orjinal yaylarla taşımak çok mantıklı...

arıca maganda bir arkadaşımda bulunan p229, sadece benim elime geçtiği zamanlar yağlanıp bakım yapılır onun dışında asla bakım nedir bilmez, ve bu silah sayılamamıştır ama en az 15-20.000 atımı çoktan görmüştür, düğünlerde bile hem kendisi hem eline mermi geçiren herkes bu silahla mermisi tükenene kadar atış yapmıştır, fakat en son 10 gün kadar önce söküp incelediğimde yaylarda bariz bir yorulma veya serliklerinde bariz bir değişiklik yoktu, bendeki parçalarla kıyasladım sadece icra yayı biraz kısa duruyordu o da kasılmaktan kasılıp kalmışBig Grin neyse en azından ona da benim silahtan çıkan eski yayları taktım, ona acıdığımdan değil silaha acıdığımdanBig Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

Sn.LUPUS,
bende p226 also var.bu bahsettiğiniz parça değişimi ve bakımlarını nerede yaptırabilirim.Bu konuda herhangi bir bilgim yok.
Bir sorum daha olacak,namluya KROM kaplama yaptırmak istiyorum,sizin fikrinizi alabilirmiyim(faydası ve zararı nedir).teşekkürler.

Alıntı

Soruma cevap alamayacağım galiba.

Alıntı

Sn. sergok,

Krom konusunu aşağıdaki linkleri inceledikten sonra bir daha değerlendirmenizi tavsiye ederim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=184

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=3000

Yani Türkiye'de böylesini yaptırmak için yer bulmanız gerçekten zor olabilir:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=3001

SS'lerin parça değişim ve bakımı konusunda size tavsiye verebilecek kadar bilgili değilim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi