Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MKEK ve Walther P99
lupus demiş ki:Arkadaşlar, karşısındakini bu kadar salak yerine koyan başka bir zihniyet var mı bilinmez, mutlaka vardır, ancak halihazırda konumuz P99, salak yerine konulanlar da bizler olduğumuza göre, ben asıl başka konu başlıklarında, Walther distribitörü Tuğra Gravür ' ün esnaflığından, dürüstlüğünden, profesyonelliğinden dem vuran arkadaşların bu konuda da bir yorum yapmasını beklerdim... Arkadaşlar, MKEK standında çakılı kalan P 99 Compact AS 'ler ile, yüksek fiyatlı mevcut HK modelleri eriyene kadar, standard P99 modellerinin satışa çıkmasını unutun...Olay bu kadar basit.

Saygılar.

+1

Alıntı

harun demiş ki:Üstadım,

Forumda yeni sayılırım. Ancak çok uzun saatlerimi burada yazılanları okumakla geçirdim ve hala da okuyorum. Ben savunma sanayi ve silahlarla ilgili olarak uluslararası iş yapıyorum. Piyasanın üstünü (üretici, satıcı) iyi tanısam da, altını (alıcı, kullanıcı) yeni yeni tanımaya başlıyorum. Bu foruma katılmamdaki asıl amacım da buydu.

Gördüğüm şu ki, memleketimin bilinçli silahseveri sadece kalite arıyor. Bu kaliteye ulaşabilmek için resmi ya da gayrı-resmi fahiş fiyat ödemeyi de kabulleniyor. Bu foruma üye, geliri hepimizce malum asker-polis-devlet memuru arkadaşlar bile, dişinden tırnağından artırıp, elinden geldiğince en kaliteli silahı almaya çalışıyor.

Ancak yurdumun silah üreticisi bu kaliteyi bizlere sunmaktan çook uzakta. Fabrikalarda bilimsel çalışma yok denecek durumda. Ar-ge yabancı malı kopyalamak, ya da birkaç modelin özelliğini bir araya toplamaktan ibaret durumda. Ne malzeme bilgisi var, ne doğru malzemeye ulaşma gayreti, ne balistik bilgisi, ne mekanik hesaplama, ne doğru mekanik test var. Hadi bunlar yok, estetik de yok, güzel işçilik de yok, yüzey işleme de yok, yok oğlu yok... Hele mekanik tasarım, yenilik, icat, bunların lafı ağıza alınmaz. Üretimden satışa cehalet had safhada. Adam üretiyor ama ne ürettiğini biliyor, ne de sattığı malı biliyor. Bir de üstüne üstlük bazı firmalar ticari terbiyeye sahip değil. Yapabildikleri, kendilerinden kaliteli malların baskı yaparak fiyatlarını yükseltmek; bu fiyatın altında oynamak.

Dikkat ederseniz, yabancı şöyle iyi, böyle iyi demiyorum, yerliler kalitesiz diyorum. Kopya da olsa, düzgün silah yapılsın almazsam şerefsizim. Hani bizim ustalarımız süperdi? Al bir Colt 1911'i, ki dünyanın en çok klonlanan silahı, hakkıyla klonla, kopyala ne yaparsan yap. Malzemesi, işçiliği, mekaniği, çalışması, akıcılığı, güvenirliği, yüzey işçiliği, nişangahı, kabzesi gerçekten Colt'a eşdeğer olsun. Adam ABD'de bunu 1000 Dolara satıyor, sen de 1100 Dolar fiyat koy, devlet onu 3000 Dolar yapsın, yine alacağım. Ama nerede, yapılanları görüyoruz.

Kopya iyi birşey değildir. Ama başlarken kopyalarsın, sonra geliştirirsin. Kaç yıl oldu bizim silah sanayi yasallaşalı? 20 yıl mı? Neredeyiz? Bana kalırsa hala başladığımız yerde. Ghost'u ilk yabancı bir sitede görmüştüm, başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Şimdilerde forumda tanıdığım için iyi niyetli ve gelişmeye yönelik üreticiler olduğunu anlıyorum, ancak silaha bu ismi koymak bir "milli felaket". Özetle, bu zihniyetle bizim işimiz yürümez.

Kalite istemek herkezin hakkıdır. Kaliteyi sunanın da karşılığını istemek hakkıdır. Forumdaki biz kullanıcılar bunun gayet iyi farkındayız. Yüksek milli duyguya sahip biriyimdir, ama sırf yerli diye kötü silaha bir alay para verecek kadar kendisine saygısı olmayan biri değilim. Bu forumdaki çoğunluğun da benimle benzer fikirlerini taşıdığına eminim.

Sürçü lisanım affola, saygı ile,

Sn Harun Ağzınıza sağlık...
bende bu yazının altına imzamı atıyorum...

Alıntı

harun demiş ki:Üstadım,

Forumda yeni sayılırım. Ancak çok uzun saatlerimi burada yazılanları okumakla geçirdim ve hala da okuyorum. Ben savunma sanayi ve silahlarla ilgili olarak uluslararası iş yapıyorum. Piyasanın üstünü (üretici, satıcı) iyi tanısam da, altını (alıcı, kullanıcı) yeni yeni tanımaya başlıyorum. Bu foruma katılmamdaki asıl amacım da buydu.

Gördüğüm şu ki, memleketimin bilinçli silahseveri sadece kalite arıyor. Bu kaliteye ulaşabilmek için resmi ya da gayrı-resmi fahiş fiyat ödemeyi de kabulleniyor. Bu foruma üye, geliri hepimizce malum asker-polis-devlet memuru arkadaşlar bile, dişinden tırnağından artırıp, elinden geldiğince en kaliteli silahı almaya çalışıyor.

Ancak yurdumun silah üreticisi bu kaliteyi bizlere sunmaktan çook uzakta. Fabrikalarda bilimsel çalışma yok denecek durumda. Ar-ge yabancı malı kopyalamak, ya da birkaç modelin özelliğini bir araya toplamaktan ibaret durumda. Ne malzeme bilgisi var, ne doğru malzemeye ulaşma gayreti, ne balistik bilgisi, ne mekanik hesaplama, ne doğru mekanik test var. Hadi bunlar yok, estetik de yok, güzel işçilik de yok, yüzey işleme de yok, yok oğlu yok... Hele mekanik tasarım, yenilik, icat, bunların lafı ağıza alınmaz. Üretimden satışa cehalet had safhada. Adam üretiyor ama ne ürettiğini biliyor, ne de sattığı malı biliyor. Bir de üstüne üstlük bazı firmalar ticari terbiyeye sahip değil. Yapabildikleri, kendilerinden kaliteli malların baskı yaparak fiyatlarını yükseltmek; bu fiyatın altında oynamak.

Dikkat ederseniz, yabancı şöyle iyi, böyle iyi demiyorum, yerliler kalitesiz diyorum. Kopya da olsa, düzgün silah yapılsın almazsam şerefsizim. Hani bizim ustalarımız süperdi? Al bir Colt 1911'i, ki dünyanın en çok klonlanan silahı, hakkıyla klonla, kopyala ne yaparsan yap. Malzemesi, işçiliği, mekaniği, çalışması, akıcılığı, güvenirliği, yüzey işçiliği, nişangahı, kabzesi gerçekten Colt'a eşdeğer olsun. Adam ABD'de bunu 1000 Dolara satıyor, sen de 1100 Dolar fiyat koy, devlet onu 3000 Dolar yapsın, yine alacağım. Ama nerede, yapılanları görüyoruz.

Kopya iyi birşey değildir. Ama başlarken kopyalarsın, sonra geliştirirsin. Kaç yıl oldu bizim silah sanayi yasallaşalı? 20 yıl mı? Neredeyiz? Bana kalırsa hala başladığımız yerde. Ghost'u ilk yabancı bir sitede görmüştüm, başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Şimdilerde forumda tanıdığım için iyi niyetli ve gelişmeye yönelik üreticiler olduğunu anlıyorum, ancak silaha bu ismi koymak bir "milli felaket". Özetle, bu zihniyetle bizim işimiz yürümez.

Kalite istemek herkezin hakkıdır. Kaliteyi sunanın da karşılığını istemek hakkıdır. Forumdaki biz kullanıcılar bunun gayet iyi farkındayız. Yüksek milli duyguya sahip biriyimdir, ama sırf yerli diye kötü silaha bir alay para verecek kadar kendisine saygısı olmayan biri değilim. Bu forumdaki çoğunluğun da benimle benzer fikirlerini taşıdığına eminim.

Sürçü lisanım affola, saygı ile,

Sn Harun,

Yazınızın bu bölümüne (kırmızı ile işaretlediğim) kendi adıma katılmıyorum. Silaha fahiş fiyat ödemeyi kabullenmiyorum, kabullenemiyorum. Bence kimse de kabullenmemeli...
Yıllardır, "çakı-bıçak-ateşsiz silahlar" üzerine elimden geldiğince, okur araştırırım. Bu yıllar içinde kafamda şöyle bir terazi oluşmuştur. Yurt dışından gelen bir mala, vergisi-gümrüğü..otu..ku vs; ödenmesi gereken maksimum miktar yurt dışı fiyatının 3 katı kadardır.
Bu tamamen subjektif bir yargı da olabilir. Ancak sonuçta şahsen hem aklımın, hem de "midemin kaldırabileceği" kabullenebileceğim miktar budur.

Bu anlamda örneğin US de 500 dolara satılan bir tabancaya, burada 1500 dolar (HS örneği) veririm. Ama 1000 dolara satılan bir tabancaya 5000 dolar vermem. (SIG örneği). Yine 500 dolara satılan "Glock" 2500 dolar örneği...
Bu markaları satarken de aynı paraya satılabileceği düşüncesi, bu silahları satın almanın mantığını bir anlamda açıklayabiliyor. Ki bir HS ile Glock arasında 800 dolar farkettirecek bir fark da yok, herhalde sebep bu...Yoksa, insan "bu o fiyata geliyorsa, bu neden gelemiyor" diye düşünüyor...

Velhasılkelam, maalesef bizlere başka bir imkan sunulmadığı için zaman zaman alıyoruz...

Ancak işin gerçeği, 5 kat fiyat "benim için", "yok artık çüş.." kategorisine girer ki alsam bile bu "bu durumu kabullendiğimi göstermez".
Yukarıda da değindiğim gibi, kabullenmiyorum, kabullenemiyorum.

Sevgiler

Alıntı

Kesinlikle ben de katılıyorum.
Sn. Harun düşüncelerimize tercüman olmuş.
Kalite konusunda pazar var, ama arz zayıf, ve bunun için birşey yapılmaması çok üzücü....

Alıntı

Vırgülüne kadar katılıyorum. 'Milli ekonomi'yi bir sevıyede tutmak için başımıza gelmeyen kalmadı.

Alıntı

ekeke demiş ki:Yıllardır, "çakı-bıçak-ateşsiz silahlar" üzerine elimden geldiğince, okur araştırırım. Bu yıllar içinde kafamda şöyle bir terazi oluşmuştur. Yurt dışından gelen bir mala, vergisi-gümrüğü..otu..ku vs; ödenmesi gereken maksimum miktar yurt dışı fiyatının 3 katı kadardır.
Bu tamamen subjektif bir yargı da olabilir. Ancak sonuçta şahsen hem aklımın, hem de "midemin kaldırabileceği" kabullenebileceğim miktar budur.

Bu anlamda örneğin US de 500 dolara satılan bir tabancaya, burada 1500 dolar (HS örneği) veririm. Ama 1000 dolara satılan bir tabancaya 5000 dolar vermem. (SIG örneği). Yine 500 dolara satılan "Glock" 2500 dolar örneği...
Bu markaları satarken de aynı paraya satılabileceği düşüncesi, bu silahları satın almanın mantığını bir anlamda açıklayabiliyor. Ki bir HS ile Glock arasında 800 dolar farkettirecek bir fark da yok, herhalde sebep bu...Yoksa, insan "bu o fiyata geliyorsa, bu neden gelemiyor" diye düşünüyor...

Sn. ekeke,

Bildiğim taraftan açıklama yapayım:

Glock ABD pazarı için fiyatı subvanse edilen bir üründür. Avrupa ve dünya için tavsiye edilen parekende satış fiyatı 700 Euro civarındadır. Bu da yaklasik 800$-900$ karsilik gelir. Sizin sistematiğinizden yola çıkarsak fiyatının 2,400$-2,700$ USD olması gerekir ki, öyle...

MKE'nin Glock alış fiyatı modeline göre 500 Euro civarlarındadır. Yani ortalama 650$. Bu durumda satış fiyatı = alış fiyatı x4. Buna göre HS de malını 400$ mertebesinde MKE'ye veriyor ki 1,600$ fiyattan satılıyor.

Saygı ile,

Alıntı

Sn Harun,

Bilgiler için teşekkürler...Anlayabildiğime göre, sonuçta 4 katı imiş...Hs de de aynı hesabı yaptığınıza göre, MKEK de standart olan bir "4 katına satış" durumu mu vardır?

Sevgiler

Alıntı

ekeke demiş ki:MKEK de standart olan bir "4 katına satış" durumu mu vardır?

Hesap onu gösteriyor. Mal bedeli (+ masraf) + %25 MKEK + %100 SSM + %20 ÖTV + %18 KDV = yaklaşık x4 oluyor. Daha önce mahşerin 3 atlısı demiştim ama galiba bunlara "mahşerin 4 atlısı" demek daha doğru olacak.

Tüm ithal silahlar aynı kefede değerlendiriliyor ve aynı oransal fiyatlandırma uygulanıyor.

Saygı ile,

Alıntı

Arkadaşlar bu P-99'lar yılan hikayesine dönmüş anlaşılan. 1. belgemi P-99 için çıkardım. Süresi dolunca mecburen başka tabanca aldım. 2. satın alma belgem hali hazırda bekliyor ama çıkmaz ayın son perşembesini bekliyorum.

Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Alıntı

Arkadaşlar hepinize selamlar.Walther'lerin mke kurumuna ne zaman geleceğini bilen varmı aramızda.Şuan sadece 1 modeli satışta görünüyor.Bilgisi olan cevaplarsa memnun olurum. Saygılar!!!

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi