Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MKEK ve Walther P99
Arkadaşlar,yanlışlıkla Japonya'ya gönderilen Walther tabancalara Japonya tarafından el konulmuş.Bu nedenle o parti iptal edilmiş.Yeni bir parti ısmarlanmış.Bu partinin gelmesi de maalesef 3-5 ayı bulacakmış.

Alıntı

bu gelısmeden sonra p99 bekleyen arkadasların yerınde ben olsam bırdaha dusunurdum. Bır partı malı Turkıye yerıne Japonya ya sevk eden bu ınsanlar bu partının uretımınde kımbılır ne hatalar yapmıstır.

Alıntı

Son alınan duyumlara göre Japonya ya giden P99 ları gözlerinden ateş saçan, burunlarından alev fışkıran ejderler yemiş. Gövdeleri hemen yutmuşlar da, birkaç tanesinin boğazına sürgü takılmış, doktor müdahalesi gerekmiş. Japon devleti, çok kıymetli ejderlerine zarar verdiği için Walter'e dava açmaya hazırlanıyormuş.
Walter'de bu olaya çok kızdığı için bir daha Türkiye'ye P99 göndermeyecekmiş. Bekleyen arkadaşların bilgisine.

Alıntı

Arkadaşlar, karşısındakini bu kadar salak yerine koyan başka bir zihniyet var mı bilinmez, mutlaka vardır, ancak halihazırda konumuz P99, salak yerine konulanlar da bizler olduğumuza göre, ben asıl başka konu başlıklarında, Walther distribitörü Tuğra Gravür ' ün esnaflığından, dürüstlüğünden, profesyonelliğinden dem vuran arkadaşların bu konuda da bir yorum yapmasını beklerdim... Arkadaşlar, MKEK standında çakılı kalan P 99 Compact AS 'ler ile, yüksek fiyatlı mevcut HK modelleri eriyene kadar, standard P99 modellerinin satışa çıkmasını unutun...Olay bu kadar basit.

Saygılar.

Alıntı

08 Eylül ayından başlayarak M.Karslıoğlu ile sürekli bu sevkiyat konusunu görüştüm ve her seferinde partinin yakında geleceği cevabını aldım. Sn Lupus'un dediği üzere ortada dürüstlük ve profesynellil anlamında ciddi sıkıntı var. Bu firmanın bundan sonraki süreçte silahları getirse bile arkasında nasıl duracağı şüpheli. En son bu ay başında P99'dan ümidi keserek HS2000 aldım ve gayet memnunum, bekleyen arkadaşlar bence başka alternatifleride gözönünde bulundursun. (Bu arada 5 yıllık vergi size silah satınalma belgesi verildiği andan itibaren başlıyor, ben P99 bekleyerek altı ayı boşuna geçirmişim)
Saygılarımla

Alıntı

lupus demiş ki:Arkadaşlar, MKEK standında çakılı kalan P 99 Compact AS 'ler ile, yüksek fiyatlı mevcut HK modelleri bitene kadar, standard P99 modellerinin satışa çıkmasını unutun...Olay bu kadar basit.

Sn Lupus Walther konusunda haklı olabilirsiniz. Çünkü Walther MKE'ye silahları konsinye vermiyor. Yani distribütör silahların parasını Walter'e ödüyor, MKE de aylık olarak (en az 10 adet için) satılanların parasını Walther'e ödüyor; oradan da para distribütöre gidiyor. Çevrim böyle olunca, distribütörün elinde yeni silah alacak parası yoksa, P99 daha çok beklenir.

Ancak buradaki HK bağlantısını anlayamadım.

Alıntı

harun demiş ki:Ancak buradaki HK bağlantısını anlayamadım.

Sn.Harun, burada da MKEK nin satış politikasının devreye girdiğini tahmin ediyorum. P99 ve Glock modelleri geldikçe, yüksek fiyatlı, ayrıca P99 ile kıyaslandığından daha kaba göründüğü için daha az talep gören, özellikle kompakt sınıftaki HK modelelrinin de erimesini bekleyeceklerini düşünüyorum.

Vatandaşın beyaz renkli paslanmaz çelik sürgü hevesine rağmen, zamanında 9x19 mm HK USP C Stainless hala 3500 USD civarında iken, talep açısından 3600 USD lik HK P2000 modelinin önüne geçememişti. Gerçi bunda P2000 ' in yeni bir model olması da etkili oldu, ancak P2000'in özellikle sürgü siluetini, horoz indirme manevelasının yerini ve kabzasını gören, ben de dahil pek çok silahsever, bu modeli mevcut USP C ' lerden daha çok tercih etmeye başladı.

Saygılar

Alıntı

lupus demiş ki:burada da MKEK nin satış politikasının devreye girdiğini tahmin ediyorum. P99 ve Glock modelleri geldikçe, yüksek fiyatlı, ayrıca P99 ile kıyaslandığından daha kaba göründüğü için daha az talep gören, özellikle kompakt sınıftaki HK modelelrinin de erimesini bekleyeceklerini düşünüyorum.

Sn. Lupus,

İnanın bunlar MKE'nin umurunda değil. MKE'nin satış politikası filan da yok. Tek politika "çok satan ithal silahtan fazla sipariş vermeyelim, yerliler çok baskı yapıyor"... Bir satış politikası olsaydı, her geldiğinde 2 günde tükenen Glock'a sipariş geçip piyasa isteğine cevap verir, karaborsanın önüne geçerlerdi. Ne oluyor? Senede 1000 tane Glock siparişi verip, piyasa talebi fazla olan malın yok yere ikinci el fiyatını şişirtiyorlar. Halbuki birkaç bin sipariş açsa, piyasa mala doyacak, talep düşecek, MKE'ye giden silahı rafta bulabilecek, kaptırmatör Glock'tan ekmek yiyemeyecek.

MKE son birkaç yıldır silahların parasını önceden ödemiyor, konsinye alıyor. Bu nedenle hangi silah satılmış, hangisi satılmamış, bu artık temsilcilerin derdi. Bizim sivil piyasa adetleri üreticiler için de zaten sadece itibar konusu, hiçbiri yıllık 300-500 tanelik satışın peşinde değil.

HK konusu ise tamamen üretici/temsilci problemi. Daha önce de belirttiğim gibi, HK sivil bölümünü Araplar'a sattı. Şu anda HK'da "işini bilmeyen çavuşlar" durumu var. Bunun üzerine, temsilci de geçen yıl sipariş konusunda stratejik bir hata yapınca iş tam oldu. MKE'ye yeni model HK'ların gelmesi daha çook uzayacak.

Saygı ile,

Alıntı

harun demiş ki:İnanın bunlar MKE'nin umurunda değil. MKE'nin satış politikası filan da yok. Tek politika "çok satan ithal silahtan fazla sipariş vermeyelim, yerliler çok baskı yapıyor"...
Sn.Harun, şimdiye kadar buradaki bazı arkadaşlarımızı az çok tanımışsınızdır, şimdi size tüm samimiyetimle soruyorum, silah piyasasının içerisinde olan, bu piyasayı ve ürünlerini az çok tanıyan birisi olarak, yerli piyasada bizleri tatmin edebilecek herhangi bir ürün var mıdır ? Bizler gerçekten bazı arkadaşların iddia ettiği gibi yerli ürünlere çok ön yargılı olarak yaklaşan, yabancı hayranları mıyız ? Yani sorun bizde midir ?

Eğer sorun bizde değilse, kim ne hakla bizi kendi ürünlerini kullanmaya mecbur etmeye çalışmaktadır ? Bu memlekette serbest piyasa ekonomisi ve kuralları, memleketimizin bildik eşitlik anlayışı içerisinde mi işlemektedir ? Bizler inanılmaz oranda vergiler verdiğimiz halde, ne hakla istediğimiz tercihleri yapmaktan men edilmeye çalışılmaktayız ? Yerli firmaların rekabet ve kaliteden anladıkları buysa, gerçekten vatanımı seven birisi olarak, bu adamlardan artık kesinilkle bir çöp bile almam, görüşümü nazarı dikkate alarak tavsiye talebinde buluna hiç bir dostuma da aldırmam.

Saygılar.

Alıntı

Üstadım,

Forumda yeni sayılırım. Ancak çok uzun saatlerimi burada yazılanları okumakla geçirdim ve hala da okuyorum. Ben savunma sanayi ve silahlarla ilgili olarak uluslararası iş yapıyorum. Piyasanın üstünü (üretici, satıcı) iyi tanısam da, altını (alıcı, kullanıcı) yeni yeni tanımaya başlıyorum. Bu foruma katılmamdaki asıl amacım da buydu.

Gördüğüm şu ki, memleketimin bilinçli silahseveri sadece kalite arıyor. Bu kaliteye ulaşabilmek için resmi ya da gayrı-resmi fahiş fiyat ödemeyi de kabulleniyor. Bu foruma üye, geliri hepimizce malum asker-polis-devlet memuru arkadaşlar bile, dişinden tırnağından artırıp, elinden geldiğince en kaliteli silahı almaya çalışıyor.

Ancak yurdumun silah üreticisi bu kaliteyi bizlere sunmaktan çook uzakta. Fabrikalarda bilimsel çalışma yok denecek durumda. Ar-ge yabancı malı kopyalamak, ya da birkaç modelin özelliğini bir araya toplamaktan ibaret durumda. Ne malzeme bilgisi var, ne doğru malzemeye ulaşma gayreti, ne balistik bilgisi, ne mekanik hesaplama, ne doğru mekanik test var. Hadi bunlar yok, estetik de yok, güzel işçilik de yok, yüzey işleme de yok, yok oğlu yok... Hele mekanik tasarım, yenilik, icat, bunların lafı ağıza alınmaz. Üretimden satışa cehalet had safhada. Adam üretiyor ama ne ürettiğini biliyor, ne de sattığı malı biliyor. Bir de üstüne üstlük bazı firmalar ticari terbiyeye sahip değil. Yapabildikleri, kendilerinden kaliteli malların baskı yaparak fiyatlarını yükseltmek; bu fiyatın altında oynamak.

Dikkat ederseniz, yabancı şöyle iyi, böyle iyi demiyorum, yerliler kalitesiz diyorum. Kopya da olsa, düzgün silah yapılsın almazsam şerefsizim. Hani bizim ustalarımız süperdi? Al bir Colt 1911'i, ki dünyanın en çok klonlanan silahı, hakkıyla klonla, kopyala ne yaparsan yap. Malzemesi, işçiliği, mekaniği, çalışması, akıcılığı, güvenirliği, yüzey işçiliği, nişangahı, kabzesi gerçekten Colt'a eşdeğer olsun. Adam ABD'de bunu 1000 Dolara satıyor, sen de 1100 Dolar fiyat koy, devlet onu 3000 Dolar yapsın, yine alacağım. Ama nerede, yapılanları görüyoruz.

Kopya iyi birşey değildir. Ama başlarken kopyalarsın, sonra geliştirirsin. Kaç yıl oldu bizim silah sanayi yasallaşalı? 20 yıl mı? Neredeyiz? Bana kalırsa hala başladığımız yerde. Ghost'u ilk yabancı bir sitede görmüştüm, başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Şimdilerde forumda tanıdığım için iyi niyetli ve gelişmeye yönelik üreticiler olduğunu anlıyorum, ancak silaha bu ismi koymak bir "milli felaket". Özetle, bu zihniyetle bizim işimiz yürümez.

Kalite istemek herkezin hakkıdır. Kaliteyi sunanın da karşılığını istemek hakkıdır. Forumdaki biz kullanıcılar bunun gayet iyi farkındayız. Yüksek milli duyguya sahip biriyimdir, ama sırf yerli diye kötü silaha bir alay para verecek kadar kendisine saygısı olmayan biri değilim. Bu forumdaki çoğunluğun da benimle benzer fikirlerini taşıdığına eminim.

Sürçü lisanım affola, saygı ile,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi