Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sevk barutlarının nem ve sıcaklığa tepkisi.
Sevk barutlarında aranan en büyük özelliklerden biri de nem ve sıcaklığa mümkün olduğu kadar direncli olmasıdır.

Sevk barutlarının nem ve sıcaklıklarındaki değişiklilkler, barutların, silahların haznelerinde yanmalarından ötürü oluşan gaz basınçlarında ve yanma hızında önemli değişiklikler meydana getirir.

Sevk barutları her zaman nem alma eğilimindelerdir.ancak alacakları nem miktarı barutların tanelerinin biçimlerine, barutların kimyasal yapılarına ve havanın ihtiva ettiği nem miktarına göre değişir. Normal olarak nitroselilozlu barutlar %1, nitrogliserinli barutlar ise
%0.5 nem ihtiva eder.

Yaz ve kış mevsimleri arasında barutların nem miktarlarının değişmesi, mermi ilk hızında +/- 4 m/sn ve maksimum basınçta da +/- 55 kg/cm kare lik bir değişmeye sebeb olmaktadır.

Alıntı

Merak ettiğim birkaç husus var sayın smith;
İlk olarak barut nemi hangi aşamada kapar ikinci olarak da kovana dolan fişeklerin nem almasını önleyici tedbirler ne olabilir?
Bu konularda bilginiz varsa aydınlatırsanız memnun olurum.
Saygılar...

Alıntı

tam olarak engelleyemezsiniz. çünkü barut kovana girip ağzı kapandığı anda orda bulunan hava sıcaklığı ve nemi mermi ortam değiştirdikçe ortama uyum sağlamaya çalışacak. tabi bu çok çok önemsiz bir olay.
ağzı sıkıca kapatılmış ve havası alınmış bir buzdolabı poşetine koyup oda sıcaklığında yani 17-20 derecede muhafaza etmek en idealidir.

Alıntı

ben mermi kutularına birkaç tane pirinç atıp poşete sarıp saklıyordum ama benim yöntem sanırım geçersizmiş.

Alıntı

zaten yukarıdaki yazıdan da okuduğudunuz üzre barutun normal gün ve ortam şartlarında (yani güneş görmeden-suya sokulmadan) 17- 22 derece arasında beklemesi ve bu arada ki nemden etkilenmesi çok önemli değil.
ama yinede uzun vadede kullanmayacağınız mermileri havası alınmış poşetle güneş görmeyen biyere koymanız daha mantıklı.

Alıntı

Bu eczanelerde satılan nem emici poşetler işe yararmı acaba ?

Alıntı

Mühimmatın nemlenmesine çözüm olarak benim kullandığım yöntem vakum hurçlar.

En küçük boy vakum hurçunun içerisine mühimmatı saklayacağım şekilde yerleştirip elektrik süpürgesi ile vakumlatıldıktan sonra aylarca vakum bozulmuyor. Hava koşullarından ve nemden bu şekilde etkilenmiyorlar.

Saygılarımla.

LAMRETOEJ

Alıntı

En garanti yolu 3-4 poşet içinde saklamak değilmidir? yani hava ile tamamen irtibatını kesmek

Alıntı

By_MuSTy demiş ki:En garanti yolu 3-4 poşet içinde saklamak değilmidir? yani hava ile tamamen irtibatını kesmek

Sadece bu yöntemin pratikte faydası olmaz. Sıcaklık faktörünüde unutmamak lazım. Sıcak soğuk değişimide neme sebep olur.

Alıntı

Dünya rekoru olarak kabul edilen 2.400 mt atışın sahibi Kanadalı asker (yanılmıyorsam Afganistan'da, 3 taliban milisi hedefti) atış öncesi, mühimmatını güneşte bekletmenin neredeyse standart bir prosedür olduğunu anlattığı bir video izlemiştim. Bunun etkisinin küçük olacağını kabul ediyor ama bir çeşit alışkanlık olarak lanse ediyordu röportajında.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi