Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bıçağı bilemek... ama ne ile?
(28-11-2017, 09:44 PM)Cem1964 demiş ki: Yakın zamanda sonlandıracağım projemin önemli parçası olan biley aparatım.

Aparatı henüz  yoğun şekilde tecrübe etmiş olmasam da,  daha önce kullandığım  Ruxin pro da yaşadığım sabitleme zorlukları,  iki taraflı bileme esnasında bıçak yada çakının diğer yanını çevirdiğimde  oluşan açı farkları bu aparat ta tamamen çözümlenmiş durumda. 

İlgi duyabilecek sayın üyeler için kısa bir bilgilendirme;

Tasarımı, bıçak bileme aparatları konusunda çalışmaları ile  tanıdığım Aydın Karakişi'ye ait.  2017 Prohunt fuarında bu aparatın bir önceki versiyonunu görmüş çok beğenmiştim.  

Aparat plastikten matkap kutusu benzeri bir kutu içinde geliyor.

[Resim: YOayM2.jpg]

Alt tabla 6 mm galvaniz kaplanmış saç malzeme üzeri elektro statik fırın boya. Tabla ağırlığı ve ayak malzemesinin plastik kıvamı uygulama esnasında kıpırdama olmadan çalışmaya imkan sağlıyor. 
[Resim: 8N3Okn.jpg]

Bıçağın bağlandığı kıskaçlar namluyu gayet güzel sabitliyor.  Öyle ki zorlamadan hafifçe sıktığınızda dahi bıçakta en ufak bir oynama olmuyor.  7- 8 cm uzunluğundaki namlular için tek kıskaçlı bağlantı daha rahat kullanım imkanı sağlıyor.

[Resim: 8N3pJ7.jpg]

[Resim: YOazAZ.jpg]

Kıskaçları bağlı olduğu döner kafa üzerindeki  çelik pimli, prinç aksam ve arkasındaki tansiyonu ayarlanabilir yay sayesinde,  bıçağın hangi yüzünü çevirirseniz, kafa çevirdiğiniz şekilde en ufak bir kımıldama olmadan sabit kalıyor.

[Resim: NOdX9a.jpg]
[Resim: 9D3zGO.jpg]
Kullanılan malzeme;
Aluminyum parçaların cnc sonrası işçilik kalitesi oldukça iyi sanırım 6000 yada 7000 serisi malzemeden  imal edilmiş, diğer metal aksamlar ve civatalar paslanmaz çelik,  bakalit tutamak ve plastik kafalı vidalarda ithal malzeme kullanılmış. 
Döner kafanın kaidesi, bileme taşlarını tutan tırnaklar ve mafsallar siyah derlin  malzemeden.

[Resim: yzvW47.jpg]

[Resim: 6yEBn3.jpg]

[Resim: bLa1yn.jpg]

Aparatın  güzel yanlarından biri de, açılı kola hassas ayar imkanı tanıyan vida sistemi, 

[Resim: 5G30YA.jpg]

Aparatın açı aralığı 10-35 derece arası. 
Kullandığım kısa süre zarfında gördüğüm tek handikap, bileme kolunun takıldığı dikme üzerinde açı cetveli olmaması. (Ustanın bu konuda bir çalışması var diye biliyorum) 
Çin den açı ölçer temin edene kadar, akıllı telefonun açı ölçer fonksiyonu ile işimi görüyorum. 
Ayrıca kullanılan açıları, dikme üzerine çıkmaz kalemle işaretlemek de pratik bir yöntem olabilir.

Montaj sonrası,
[Resim: AyvVnQ.jpg]

Aparat için bir kaç taş sipariş ettim, onlar gelene kadar Ruxin de kullandığım taşları kullanıyorum.

Saygılarımla,
C.E

Cem Bey, 

Yeni setiniz hayırlı olsun. Buradan bakınca çok profesyonel gözüküyor. Açılı bileme aparatlarında dereceyi bozmadan bıçağın her iki yüzünü de eşit derece bileyebilmek gerek. Bu sistemin ufak çakıları tek taraflı kıskaçla sabitleseniz dahi ayarı kaçmaz. 

Ruixin Pro' da bıçağın yüzünü değiştirmek istediğinizde mecburen sistemden ayırmanız gerekiyor. Bunun için ben bıçağın bir tarafını biledikten sonra kalemle referans alabileceğim noktalardan bıçağı işaretliyor, simetrisinden geri sisteme yerleştirmeye çalışıyorum. Başarıyorum da; ama bu işlemi iyice körelmiş bir bıçakta en az 10 sefer tekrarlamak gerekiyor. Bu mükerrer işlemler de bileme süresini uzattığı gibi çok zahmetli oluyor. Bu sistemin sevmediğim tek yanı da bu. Elim iyice alıştı ama... 

Geçenlerde bir arkadaşımın Endurası açılırken zorlanıyor sürtünüyor gibi, bazı aksamları pas yapmış içler acısı bir haldeydi. Ayrıca bıçağı bilemeye çalışmış ve rezil etmiş, artık bıçaktan vazgeçmek üzereydi. O' na bıçağına hayat verebileceğimi söyleyince inanamadı. Discovery Channel da araba yenileyenler gibi bıçağı görünce gözlerine inanamadı. Komple söktüm temizleyip yağladım ve biledim. Yalnız tek bir korkum, diğer çakılarını da getirmesi... Smile

Bu sistemde olduğu gibi Ruixin Pro' da da acı ayar imleci yok. Bunun için ben setin sehpası ile bileme kolu arasındaki mesafeyi ölçüyor ve not alıyorum. Hangi bıçağı hangi aralıkta biledi isem, o bıçağı yine aynı aralıkta biliyorum. Bıçağı tam olarak kaç derece ile bilediğimi bilemesemde hep aynı açıda bilediğimden eminim. Siz tabi daha iyisini biliyorsunuzdur ama belki bir fikir verebilir amacıyla yazmak istedim.

Güle güle kullanınız efendim. 
Sağlıcakla...

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
gaul, PersonalDefence, Cem1964, ugurucar57
Sayın Yasin 06 iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim, forumdan ve özelden paylaştığınız tecrübelerinizden her zaman faydalanıyorum. Sağolunuz.  

Ruxin de yüz değişimi esnasında çakı yada bıçağı sabitlemek, hele ki yüksek giritlere çıkıp ta  bilemenin sonuna  doğru yüz değişimi  sıklaştıkça,  bıçağı aynı noktadan tutturabilme zorluğu  benim de  en muzdarip olduğum konuydu. Hele çakılar da tek taraflı başparmakla hızlı açma çıkıntısı varsa (thumb stud), işin keyfi iyice kaçıyor. Birde ben yağla bileme yaptığımdan,  namlu yağlandıkça neodium mıknatısın sabitleme konusunda bir hükmü kalmıyor. 

Benzer sistemlerde açı ayarı için basit  açı ölçerler kullanıldığı gibi, aparata entegre edilmiş ibreli yada, üzerinde açıların yazılı olduğu cetvelli modeller de mevcut. Özellikle Rus coğrafyasında  bu aparatların  envai çeşidi kullanılıyor. Basit sayılabilecek modellerin yanı sıra öyle düzenekler var ki görüp de şapka çıkarmamak mümkün değil.

Açı ile ilgili ben de genele uydum, Çin den aşağıdaki  dijital açı ölçerden temin ettim.

Önce aparatın konulduğu zeminin düzlüğünü kontrol ediyorum, peşinden hareketli kafa üzerindeki düz bölümden yada bileyeceğim bıçağın yanak eni kurtarıyorsa, kıskaçlara takılı haldeyken bıçağın üzerinden  sıfırlama yapıyorum. Peşinden  taşı mafsallı kola  taktıktan sonra,  bıçağın  ağzına yaslayıp, açı ölçer vasıtasıyla yaklaşık açıya getirip, en son   arka dikme üzerindeki vidalı düzenekten +/-  hassas açıyı ayarlıyorum. 

[Resim: kXlyBJ.jpg]

[Resim: NO7RAg.jpg]

Saygılarımla,

C.E

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Yasin06, Tonyukuk ÖTUKEN, madenci08, 1905sss
Merhaba değerli forum üyeleri , sormak istediğim bir soru var. Elimde bir adet lansky deluxe kopyası bileme seti var bu seti kullanırken biley taşlarının gözenekleri çok çabuk tıkanıyor neredeyse 7-8 sefer taşı sürtmem ile gözenekler dolmuş oluyor, su ve yağ ile de denedim ancak sonuç değişmedi sizce ne yapabilirim? Uygun fiyatlı biley setleri ya da bileme taşları önerilerine de açığım. İyi güler.

Alıntı

Sayın absc42
Yağ ile yapılan bilemede, yağ  taşa nüfuz  edince bir daha su ile bileme fonksiyonu kalmıyor. Bu sebeple aynı taşla yağlı bilemeden  sulu bilemeye geçtiğinizde sağlıklı netice almanız pek mümkün değil. 

Yukarıda yazdığım hataya düşmediğinizi var sayarsak,  ilk aklıma gelen bileme esnasında taşa sürdüğünüz yağ miktarı az olabilir. Bileme de kullanılan yağın / yada suyun aşınmayla oluşan parçacıkları taştan uzaklaştırma vasfı var. Bileme esnasında taşınızı ara, ara yağlayıp  kağıt peçete veya tüy bırakmayacak bir bez ile silmenizi,  ardından tekrar yağlayıp bilemeye devam etmenizi tavsiye ederim. 

Aklıma gelen bir olasılıkta, şayet çok yüksek gritli taşla bileme yapmaya çalışıyorsanız,  örn.1500 üzeri gritlerde ki taşla bıçağınızı biliyorsanız  bu olayı yaşamanız olası. Malumunuz bileme esnasında bıçağınızın ağız durumuna göre, düşük grit li taşlarla başlayıp  yüksek gritlere sıra ile çıkmak,  daha kısa sürede,  daha  iyi netice veriyor.  Yüksek giritli taşları  son aşamada  kılağı ve polisaj maksatlı kullanmak daha sağlıklı.

Uzak doğuda satılan biley aparatı ve taşlarda taklidin de taklidi olan ürünler mevcut.   Bu sebeple alım yaparken satıcı hakkındaki değerlendirmeler, ürüne ait müşteri yorumları ve satış adetine dikkat etmek gerekiyor.  Riske etmek istemiyorsanız mevcut aparatınızda orjinal ürün kullanmanız daha doğru olur. 

Ben bilemede kullandığım aparatlara uygun, uzak doğudan temin ettiğim  elmas taşlı setleri kullanıyorum. Aparatınızı değiştirmeniz halinde fiyat fayda açısından bu üçlü seti tavsiye ederim. 

[Resim: d71oWV.jpg]

Saygılarımla,
C.E

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Yasin06, S@riyerli, alpago, tirendaz, madenci08, 1905sss, sem, xf7er
Merhabalar, D2 çeliğinden cold steel leatherneck sf modeli var elimde. Uzun süredir uğraşmama rağmen başarılı bir şekilde bileyemedim. Eski bir girit taşı, 1000grid su taşı ve masatla denedim ama istediğim keskinliği yakalayamadım. Bıçağı daha fazla mundar etmeden İstanbul'da nerede hangi atölyede bileyletebilirim yada kime danışabilirim. Youtubeda tonla video var lakin bu iş birinci elden öğrenilmesi gereken birşey ve yüzyüze öğretecek kimse yok etrafımda. Tekniğimde ne yanlış yada hangi ekipmanlarım yanlış doğrusu nedir vs gibi soruların cevabını nerede bulabilirim?

Alıntı

(26-03-2021, 03:26 AM)Tartarus demiş ki: Merhabalar, D2 çeliğinden cold steel leatherneck sf modeli var elimde. Uzun süredir uğraşmama rağmen başarılı bir şekilde bileyemedim. Eski bir girit taşı, 1000grid su taşı ve masatla denedim ama istediğim keskinliği yakalayamadım. Bıçağı daha fazla mundar etmeden İstanbul'da nerede hangi atölyede bileyletebilirim yada kime danışabilirim. Youtubeda tonla video var lakin bu iş birinci elden öğrenilmesi gereken birşey ve yüzyüze öğretecek kimse yok etrafımda. Tekniğimde ne yanlış yada hangi ekipmanlarım yanlış doğrusu nedir vs gibi soruların cevabını nerede bulabilirim?

Lansky sistemine ait bu videoyu izleyebilirsiniz. Ağız açısını tutabilmek önemlidir. Bu veya benzeri açı kontrollü bileme sistemlerini kullandığınızda, bıçağınızın ağız açısını bozmadan (veya yenileyerek) temiz bileme yapabilirsiniz. Başarılı olmama ihtimaliniz neredeyse yok diyebilirim. 

Ne olduğu tam belli olmayan bileme aletleriyle çok iyi bir kesinlik elde edemezsiniz. Yukarıdaki yazılarda da paylaşıldığı üzere, öncelikle düşük gritli (kaba) taşlarla hızlıca bıçak ağzını iş görür temel keskinliğe kavuşturursunuz. Sırayala grit incelterek daha keskin bir ağız elde edersiniz. En son safir parlatma taşları ve deri ile ağzı tam düzeltir ve ustura keskinliği verebilirsiniz. 

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Yasin06, Sabri, alpago, mk39, sparus, Tartarus, Mr.Wayne
Ağzı tamamen körelmemiş bir bıçağı en hızlı şekilde seramik masat ile bileyleyebilirsiniz. Seramik masat biraz pahalı ve darbe dayanımı çok zayıf. Fakat muadilleri de iş görüyor. Örneğin akvaryum iç filtre motorlarının mili seramik. Benzer şekilde civalı sokak lambalarının içinde de var seramik bir çubuk. Bunlara küçük bir sap takıp cepte de taşınabilir.
Ağız açısı bozulmuşsa mecburen açılı bileyleme aparatı kullanmak lazım.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
harun, Sabri, tirendaz, Tartarus

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi