Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Custom Zig 1911
Sayın tatarian yeni tabancanız çok hoş görünüyor güzel günlerde kullanın. Acaba degişen parçaların detaylarını ve toplam maliyeti paylaşmanız mümkün müdür?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tatarian
Muazzam olmuş Sayın tatarian. Dursun usta'da bütün renk seçenekleri var mı? Yoksa hangileri var?

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tatarian
Haklısınız Sn.Flobert ve Sn.Lkt yapılan işlemlerle ilgili detaylı bilgi vermem gerekirdi fotoğrafları yüklemek biraz vakit alınca atlamışım kusura bakmayın.

Öncelikle şunu belirteyim, hiç plastik gövdeli tabancam olmadı. Belki eski kafalı diyebilirsiniz ama benim fikrim silah çelik olmalı buradan yola çıkarak tamamen kendi beğenime ve zevkime ( kozmetik ve performans ) göre yeni bir tabanca sahibi olmak istedim ve önümdeki marka-model seçeneklerini araştırmaya başladım.

Sonunda 1911 modeline karar kıldım. Bu modelin uzun yıllardır birçok kullanıcı tarafından ağır hizmet ve performans amaçlı kullanılması 1911 modelinin modifiye konusunda en çok tecrübe edilen olduğunu, gerek kozmetik gerek mekanik olarak sayılamayacak kadar çok zevke beklentiye uygun uygulama ve modifiye parça imkanı sağlaması tercih nedenimdi.

Modele kararı verildikten sonra yolun sonunda artık iki ihtimal vardı; Ya ortaya bizi tatmin eden bir sonuç çıkacaktı ya da tabanca kırıma uğrayacakt. Bunun için gerektiğinde parça değişimi ve maliyet avantajıyla yerli modellerin içinden Dursun Usta' nın seçimi ile malzeme ve işçilik kalitesi, ebatı günlük taşımaya da bizim için en uygun olan TİSAŞ 1911 M45' i seçtik.

Şunu da belirteyim herşeyden önce böyle bir projeye başlamak için işindeki tecrübesi, bilgisi ve ustalığı ile size güven veren işini severek tutkuyla yapan Oflu Dursun Usta gibi bir ustaya ihtiyacınız var. Allah ona uzun ömür, sağlık versin onun gibi daha çok ustalara ihtiyacımız var.

*DEĞİŞEN CUSTOM PARÇALAR:*

* TETİK: Ed Brown-1911 trigger: ( brownells-20$ )
* SÜRGÜ DURDURMA / SALMA MANİVELASI: WILSON COMBAT - 1911 EXTENDED SLIDE RELEASE: ( brownells-33$ )
* KABZA KAPAĞI: MAGPUL - 1911 GRIPS: ( brownells-14$ )
* MEGAR 8 FİŞEK KAPASİTELİ YEDEK ŞARJÖR: ( Tisaş İstanbul/Üsküdar satış ofisi-72 TL X 2)

* HOROZ: Wilson Combat-1911 ultralight hammer: ( Sn.Alpsaral' dan aldım fiyatını hatırlamıyorum, o da Brownells'ten temin etmiş)
* KABZA KAPAK VİDALARI: Wilson combat-1911 hex head grip screws: (Sn.Alpsaral'dan aldım fiyatını hatırlamıyorum oda Brownells'ten temin etmiş)
* ŞOK TAMPONU: WILSON COMBAT - 1911 SHOK-BUFFS: ( Sn.Alpsaral'dan aldım fiyatını hatırlamıyorum o da Brownells'ten temin etmiş)
* ŞARJÖR: COLT - 1911 45ACP MAGAZINES-7'li: ( Sn.Alpsaral'dan aldım fiyatını hatırlamıyorum o da Brownells'ten temin etmiş)

OFLU DURSUN USTA TARAFINDAN YAPILAN İŞÇİLİKLER:

( NOT: Şarjör, şok tamponu, kabza ve vidaları hariç diğer tüm parçalar yerine takılması için torna-tesfiye, işçilik ve yerine alıştırma gerekiyor.)

* Tetik ve tetik yuvasının tesviyesi, alıştırması, ayarlanması ve işçiliği.
* Sağ taraftaki horoz emniyet mandalının iptali yuvanın tesviyesi, lazer kaynağı, işçiliği ve solda tek kalan horoz emniyet mandalının küçültülmesi hatlarının düzeltilmesi
* Şok tamponunun takılması için irca yayı milinin sökümü
* Kabza emniyet mandalının deseni için işçilik
* Kabza sırtının tıraşlanması ve balık pulu deseni işçiliği ( bu aşamada makinada 2 Elmas uç kırdı Dursun Usta en riskli işlemdi fazla girildiğinde tetik yayı yuvası bozulabilir ya da kabzada çatlama riski de vardı ayrıca  parça hazır işlenmiş olarak brownellsten satın da alınabilirdi ama işin zevki de burada... İşin başında İyi bir ustan olunca sonuç hatasız mükemmel tekrar şahit oldum ustalığına Dursun Ustam Saygılar.)
* Namlu Ucuna Barrel Crown açılması işçiliği ( bu işlemde sizi deneyimsiz ellerde silahın namlusunu bozup telafisi çok zor bir durumda bırakabilir neyse ki Dursun Usta var ustam Saygılar.)
* Silah üzerindeki marka model yazı ve simgelerinin silinmesi ve tüm parçaların kumlanması işçiliği (bu işlemde usta ellerde yapılmazsa kozmetiği bozabilir ve kaplamadan sonra silindiğini düşündüğünüz yazılar tekrar ortaya çıkabilir ama neyse ki Dursun Usta var ustam Saygılar.)
* Tabancanın tetik yuvasının bitiminin altından kavramayı arttırmak için kabzanın önden tıraşlanması ( hassas bir işlem Dursun Ustam Saygılar)
* Tabancanın tüm parçalarının keskin kenar ve çıkıntılarının yumuşatılması işçiliği (dikkatsizlik parçalarda ve silahın hatlarından simetrinin bozulmasına sebep olabilir Ustam Saygılar)
* Kabza emniyetinin kupuzu atış esnasında kavramada elimi ısırıyordu giderilmesi için çıkıntı ve keskin kenarların düzeltilmesi işçiliği.
* Sürgü icra yayı kılavuzunun namlu ağzı altında dışarda kalan başlığına balık pulu desen işçiliği.

KAPLAMA VE DESEN İŞLEMLERİ:

* Namlu titanyum kaplandı ( bronz renk-Bu senenin modası Smile ) tabancanın tetiğini titanyum kaplama yapmadık tetiğin ağırlığını ve özelliğini bozmamak adına.. Dursun ustam ellerine sağlık.
* Tabancanın sağ yan tarafına kozmetik amaçlı Colt' un fabrika yazılarının yazılması Dursun Ustam Saygılar.( ben klon tabancalarda sonradan yazılan büyük marka logolarını istemedim. Daha önceden belirlediğimiz yerine " Devlet-i Ebbed Müddet " Dursun Ssta tarafından konuldu.
* Cerakote kaplama için seçilen renk ( graphite black ve midninght blue ) karışımı Cerakote işlemi yapıldı.
* Dursun Usta' nın özel yaptığı " Kayı Boyu " armalı kabza kapağı takıldı.
* Son olarak tabancayla poligonunda test atışları yapıldı. Sonuç benim için harikaydı.

Çok şükür işimiz düzgün gitti ve bu süreci sorunsuz bir şekilde sonladırmak bize nasip oldu.

[Resim: image1.jpg]

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
heisenberg, kut4, FRD, Fruktoz23, Flobert, lupus, Tonyukuk ÖTUKEN, Kıraç Ata, ismicey
Tekrar ellerine sağlık Dursun ustam sen olmasan bunların hepsi hayalden ibaret kalacaktı.
Şahsen ben tt forumdan çok faydalandım hala da faydalanıyorum umarım aklında Custom 1911 projesi olan Sayın tt forum üyelerine de benim faydam dokunursa ne mutlu bana.
Küçüklere sevgiler büyüklere Saygılar.

Alıntı

Sayın tatarian, yeni tabancanızı güle güle kullanın.

Merakımdan soruyorum, neden tabancanın sağ kabza üst kısmına ecnebice bir şeyler yazdırma ihtiyacı duydunuz?

Saygılarımla...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
heisenberg, Tongel, tatarian
Ülkemizde yapılan titanyum kaplamaya dair;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=14105

Doğru ve usülüne uygun yapılırsa sorun olmaz, ama her zaman usulüne uygun yapılma garantisi olmayan bir kaplama tekniği. Matkap uçları ile aynı şartlarda kaplama işlemine tabi tutulup ray / kızaklarının gönyesi kayan, ısıl işlem / sertlik evsafı bozulduğu için çatlayan sürgüler görmüşlüğümüz vakidir.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
orpeus, pasa_7676, zarif_, heisenberg, tatarian, Vefasiz
Sayın tatarian, tekrar güle güle kullanın ancak soruma cevap vermemişsiniz. Smile

Dursun Usta'da Titanyum ve Cerakote kaplamalarda hangi renk seçenekleri var, bilginiz var mı?

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tatarian
Kusura bakmayın haklısınız Sn.Lkt atlamışım sorunuzu renk seçeneklerinde bildiğim kadarıyla çok sıradışı renkler dışında her renk mümkün eldeki renklerin farklı oranlardaki karışımları size katalogda olmayan yeni bir renk seçeneğinde verebilir. Kaplama rengi için mat-parlak seçimiyle başlayabilirsiniz.

https://www.cerakoteguncoatings.com/gallery/

Bu sitede kaplama renk kodları mevcut yardımcı olur fikir edinmenizde.
Dursun ustada renk örnekleri mevcut son karar için Cerakote türkiye temsilcisi İsmail beylede Dursun usta aracılığıyla temasa geçebilirsiniz. 

Sn.orpeus Gövdenin yanındaki ecnebice yazıları Dursun Ustamın "ha buraya ben fabrika yazısıNı yazayum hiç yazı yazu yazamadum" diyince senin canın sağolun aklında kalmasın yazalım ustam dedik benim aklımda yazı yoktu ama ben son halini beğendim.Tekrar ellerine sağlık ustam.

Sn.lupus evet bu risklerin başlarken farkındaydık. Tabancada herhangi bir kırım ya da mekanik problem yaşamadan tamamladık çok şükür. Böyle bir uygulamaya girmek için herşeyden önce çok iyi bir usta gerekli eğer iyi bir ustaya ulaşma imkanınız yoksa hiç bu riske girmeyi bende hiç tavsiye etmem.

Açıkcası projeye başlarken custom amaçlı zengin modifiye parça çeşidi imkanı için 1911 modelini, 
Namlu ve gövde de yaşanabilecek Kırımda yedek parça ve değişim imkanı için seçtiğimiz modelde malzeme ve işçilik kalitelisi içinde yerli Tisaş'ta Dursun ustayla karar kılma nedenimizdi.

Bu custom da amacım risk alıp alışıla gelmiş model ve uygulamaların dışına çıkıp tabanca customında silah severlere ülkemizde doğru usta, amaç uygun doğru marka model seçimiyle, biraz kafa yorarak ve risk alarak yapılabilecekler hakkında ülkemizde rutinin dışına çıkılabileceğini fikrini vermekti. 
Umarım forum üyelerine faydamız olur.
Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
orpeus, LKT
Ben kendi adıma bu kadar zahmete ve maceraya giremezdim doğrusu. Fakat sonuçta gerçekten çok yakışıklı bir tabanca ortaya çıkmış. Bu açıklamaların özetini kısaca bu tabancayı alın ve Dursun ustanın kapısını çalın olarak anladım. Belki yapılması gerekenlere Dursun beyle birlikte karar vermişsinizdir ancak sizin benim için olmazsa olmazdı dediğiniz modifiye nedir ? Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tatarian
(18-08-2017, 12:07 AM)Flobert demiş ki: Ben kendi adıma bu kadar zahmete ve maceraya giremezdim doğrusu. Fakat sonuçta gerçekten çok yakışıklı bir tabanca ortaya çıkmış. Bu açıklamaların özetini kısaca bu tabancayı alın ve  Dursun ustanın kapısını çalın olarak anladım. Belki yapılması gerekenlere Dursun beyle birlikte karar vermişsinizdir ancak sizin benim için olmazsa olmazdı dediğiniz modifiye nedir ? Saygılar.

Sn.Flobert teşekkürler.
Evet bu tabancayı alma nedenimiz bu maceraya girmekti. 
Benimle birlikte 3 arkadaşım daha Zig M45 aldı custom için şimdi onların tabancalarına başlıyoruz inşallah. Benimkinden aldığımız cesaretle onların customlarında daha değişik bişeylerde denemeyi düşünüyoruz.Kısmet.

Sorunuza gelirsek benim olmazsa olmaz diyeceğim modifiye tabancanın eli ısıran tüm keskin çıkıntılarının yumuşatılması ve cerakote kaplama uygulaması olur.
Modifiye edilen diğer parçalar değişen parçalar onlarda çok fark yaratıyor fakat iyi yapılan Cerakote kaplama tabancayı çok farklı hale getiriyor.
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Flobert

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi