Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dürbün ve Red Dotlar
Sayın loclu;
Öncelikle o firma avrupadaki en sağlam firmalardan. O ürün için gümrükte sorun yaşanmayacağını düşünüyorum. Daha önce tabancam için reddot almıştım;vergisini ödeyim teslim aldım.

Alıntı

(30-11-2019, 10:27 AM)loclu demiş ki: Sn xııı İlginize çok teşekkür ederim. Ben ürünü sipariş verip sizden de o aparatı almayı isterim. Ancak tecrübeli arkadaşlardan öğrenmek istediğim gümrükten geçme problemi yaşarmıyım?  Nasıl bir süreç beni bekliyor?

Bu ürünlerin ithalinde kısıtlama yok, Emniyet izni gerekmiyor. Yurta vardığında değeri nedeniyle gümrük işlemi uygulanacak. Bireysel ithalatlarda gümrük vergisi ve KDV karşılığı olarak götürü bedel olarak bir miktar var (sanırım %20); bunu ödeyerek malınızı alırsınız. 

Eğer kurye şirketi ile gelirse (FedEx, UPS, DHL), onlar sizden bazı evrak ve bilgileri aldıktan sonra gümrükleme işini yapıyorlar. Ancak posta ile isterseniz, PTT dağıtım merkezindeki gümrük bölümüne gidip işlemleri sizin halletmeniz gerekiyor; ancak bu da çok sıkıntılı bir süreç değil. 

Gümrükte optik cihaz olarak bildirimde bulunabilirsiniz. PTT'de meraklı sorularla karşılaşırsanız, "kadastro ve parselasyon işlerinde kullanılıyor" dersiniz.  Wink

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, 1905sss, loclu, lenduha
Sn. Harun
Optik ithalatında Özel Güvenlik Daire Başkanlığından izin gerekiyordu. Bu izin mecburiyeti kaldırıldı ise son durumu bilmiyorum. Ancak;
Sözkonusu firmadan bir Aimpoint Pro siparişinde bulunmuştum. Ürün gümrüğe takılmış, gidip almak istediğimde ürünü gökyüzü gözlemi için teleskop üzerine monte edeceğimi söylemiş, ancak gümrük memuru bu ürün silah optiği, izin gerek deyince ürün gerisin geri gitmişti. Beni şok eden ise memurun ürünü görür görmez " Bu hem de gece görüş uyumlu" demesi olmuştu.
Geçen sene Çinli siteden bir magnifier sipariş etmiştim. O da geri gitti ikinci kez gönderildi bu kez farkedilmedi. Vergi muafiyeti henüz kaldırılmamıştı.
Açık red dotlarda memur farketmeyebilir. Ancak kapalı red dotlarda hele ki Aimpoint denince marka farkındalığı nedeniyle ürün büyük ihtimalle gümrüğe takılacaktır diye düşünüyorum. Özellikle son zamanlarda vergi sınırı kalkınca daha sıkı kontrol var. 
Tabi ürün ithalatı ile ilgili bahsettiğim izin kaldırılmadı ise.
Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
loclu, 1905sss
(30-11-2019, 08:01 PM)SSSalih demiş ki: Optik ithalatında Özel Güvenlik Daire Başkanlığı'ndan izin gerekiyordu.

Tebliğde yazdığı şekil "dürbünler ve silah dürbünleri"dir, silah optikleri değil. Gece görüş cihazları ile kullanılabiliyor olması, onu gece görüş cihazı yapmaz, çünkü ithali yasak olan "gece görüşlü dürbünler ve termal görüntüleme cihazları".

Bu ürün dürbün değil, silah parçası da değil, aksesuarı. Aslında tebliğe göre izne tabi değil. Ama bunu anlatabilir misiniz, o ayrı hikaye... Çok açık ve net yazılmış durumlarda bile sorun çekebiliyoruz. Normalde teleskoplar da izne girmez, ama yoruma tabi. Örneğin periskoplar, denizaltı periskopu kastıyla "harp silah araç gereçleri" sayılıyor. Sütre üstü gözlem için offset dürbün tarzı optik gereçler de periskop olarak nitelendirildiği için, numune bile sokamadık. Biz bu nedenle ithalat yaparken, parti içinde izin gerektiren ürünler de getirttiğimiz için, sorun çıkmasın diye ne var, ne yoksa izin dosyasına koyuyoruz.  

İzin isterlerse, Emniyet izni biraz zahmetli, zaman alıcı, ama alınmasında sorun yok. Mal faturası, fatura tercümesi, Türkçe broşürü ekinde olacak şekilde dilekçeyle izin için başvuruyorsunuz. Yazıyı verdiklerinde gümrüğe iletebilirsiniz (artık sekiz-on gün sürüyor, eskiden üç gündü). Bireysel ithalat olduğu için sanırım TPS - Tek Pencere Sistemi'ne girmez, emin değilim. TPS gerekirse, ne yazık ki bir gümrük komisyoncusunun işe dahil olması gerekir. 

Tüm bunlarla uğraşma riskine girmek istemeseniz, 3-5 fazlasını ödemeye katlanıp, bizim gibi, her daim bu işin zahmetini çekenlerden satın alacaksınız.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
SSSalih, tirendaz, mimaslan, alpercuhaci, California, 1905sss, loclu, alpago, Xlll
Sn. Harun,

Eotech, Aimpoint, Trijicon ... Vb  ürünleri getirmeyi düşünüyormusunuz ?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
loclu
İş yerimden izin alıp gümrük vs işleri ile uğraşacak vaktim yok maalesef.. sipariş vermeyeceğim. İthal edip satışa çıkaracak firmaları takip edeceğim..

Alıntı

Uçar av Aimpoint Türkiye distribütörü, ne yazık ki Stokta bir çok ürün yok. Arayıp bi görüşün derim.

Zamanın da Uçar Av ile Aimpoint T1 ve T2 ile ilgili görüşmüştüm. Bu modellerin askeri Ürün olduğunu, sivile satışlarının olmadığını söylemişti. Gece görüş cihazına uygun olan bir ürünün sivile satışının neden yasak olduğunu o zaman da, şu anda da anlamış değilim. Gece görüşü kullanımı yasak bir ülkede bu cihazı kullananlar için yaptırımlar kanun da belli, uyumlu olmasının ne gibi bir sakıncası var?, maalesef bu belli değil.

Alıntı

(01-12-2019, 06:33 PM)Xlll demiş ki: Sn. Harun,
Eotech, Aimpoint, Trijicon ... Vb  ürünleri getirmeyi düşünüyor musunuz ?

Eotech'in Türkiye'de kısmen üretim de yapan ortağı var - Norbo. Sivil kullanıcı için ürün ithal etmiyor, sadece askeri müşteriye çalışıyor.
Aimpoint sivil satışlarını Uçar Av yapıyor. Fiyatları normal. 
Trijicon bir garip firma. İsrail firması, Amerika ağırlıklı çalışıyor. Pazar ona yetiyor ki diğer ülkelere pek ilgisizler.

Bizde sivil pazar için Leupold var. Yeni reddot dürbünleri çıktı, ısmarladık, yıl başı gelecek. 400$ seviyesinde bir reddot özellikli dürbün. Miniklerde DeltaPoint Pro iyi bir ürün. LCO ise çok iyi bir reddot. Fakat tasarımı ısmarlayan müşteri SEAL timleri olduğu için 70 metre su geçirmezlik, çok yüksek darbe dayanımı gibi fazla askeri özelliklerinden dolayı pahallı bir ürün.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, Xlll
Lco 1 moa, 65 moa nın içerisinde 1 moa lık değer (Eotech), kullanıma göre artıları olacağını düşünüyorum. Kaldır at atışları için bence efsane, tek sıkıntısı pil ömrü. Lco pil ömrü ile Eotech ten çok daha iyi. Eksi yönü, 1 moa lık nokta kaldır at atışları için pek uygun değil, bir çok makale de paralaks ile ilgili sıkıntıların olduğunu da okumuştum, veee en önemlisi fiyat,baya yüksek.

Aimpoint comp m4 veya en kötü ihtimalle m3, keşke alabilme imkanımız olsaydı.

Saygılar.

Alıntı

(01-12-2019, 10:31 PM)Xlll demiş ki: Lco 1 moa, 65 moa nın içerisinde 1 moa lık değer (Eotech), kullanıma göre artıları olacağını düşünüyorum. Kaldır at atışları için bence efsane, tek sıkıntısı pil ömrü. Lco pil ömrü ile Eotech ten çok daha iyi. Eksi yönü, 1 moa lık nokta kaldır at atışları için pek uygun değil, bir çok makale de paralaks ile ilgili sıkıntıların olduğunu da okumuştum, veee en önemlisi fiyat, bayağı yüksek.

Bu 65 MOA daire, CQB için kullanışlı olduğu iddia ediliyor. Ancak CQB "point blank" atışların yapıldığı mesafelerdir. Bu durumda da hedefin daireyi doldurması gibi durumlar bence anlamsız. Artıkıl seçimi tamamen kullanıcının alışkanlıklarına ve keyfine kalmıştır. 65 MOA artıkıl seçimi bana göre uygunsuz. Her ne kadar yazdığınız gibi nişan noktasının bulunmasını kolaylaştırıyor olsa da, çevresindeki daire bana göre hedefin tespit ve takibini engellemekte ki yine bu bence daha önemli bir sorun. Bunun yanı sıra 1 MOA'lık kırmızı nokta uzun mesafelerde daha net nişan alma olacağı tanısa da, ortam ışığına göre nisbeten yüksek parlaklıkta kullanılmadığı sürece kolaylıkla bulunamayabilir. Kişisel tercihim 2 MOA'lık bir orta noktadan oluyor. 

LCO'da paralaks sıkıntısını ben de gördüm, ancak aşırı değil. Fark ediliyor ama ciddi bir paralaks kayması yaptığını düşünmüyorum. Aksi taktirde zaten SEAL ürünü kabul etmez ve almaya devam etmezdi. 2019 için 909$ fiyatı da benzerlerinden yüksek.

LCO birçok yönüyle iyi bir askeri ürün. Dürüstçe yazmak gerekirse, bana göre Aimpoint T1/T2'nin ardından ikinci gelir. Ben EoTech'i hiç beğenmem, hele içini açtığınızda ürüne karşı çok ciddi güvensizlik duyabilirsiniz. Sivil bir kullanıcı olarak ilk tercih edeceğim ürün 2 MOA noktalı bir Aimpoint Micro H2 olabilir.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Xlll, Carbon12, Alphawolf, tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi