Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dürbün ve Red Dotlar
Sayın xlcod3r,
Forumda paylaşımlaarınızı çok beğenerek takip ediyorum, teorik ve pratik donanımınıza her zaman hayran kalmışımdır. Bu yüzden sizin gibi bir büyüğüm tarafından yanlış anlaşılmaktan çekinirim. (Eminim ki benden büyüksünüzdür, yaşım 27)

Ben 4-5 yıldır yivli silah kullanıyorum. 1 yıl öncesine kadar Steir marka7,9 kalibreli bir silahım vardı dağda yaklaşık 25-30 metreden düştü ve 4-5 parçaya ayrıldı. 2009 aralık ayında CZ marka 300 wimmag bir silah aldım. Kendi halinde av meraklısı her türlü uçar ve kaçar avına giden bir kişiyim. Yivli silahlara biraz fazla merakım var ama amacım sadece ve sadece 250 metredeki bir hedefi vurmak. Keskin nişancı değilim, olmak isterim ama yılda 200 mermiyle keskin nişancı olamam. Bunun bilincindeyim. 100 meteredeki hedef dağılımını bilmiyorum,bahsettiğniz gibi hiç ölçmedim. Ama mutlaka deneyip paylaşacağım. Tek sıkıntım bana lazım bile olmayacak belki ama, iyi kötü bir silah aldım, bunun üzerine bir dürbün takmak. Ha takmışkende 250-300 metreye atsında bari bir işe yarasın. 500-600 $ verip bir dürbün alırım işe yaramaz ondan korkuyorum. Benim gibi birkaç arkadaşım var onlarında derdine tercüman oluyorum biryerde. İlginiz için teşekkür ederim, optik konusunda iyi ve kötü tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız bilgileniriz memnun oluruz. Teşekkürler.

Alıntı

Sn yavuzhan; bir arkadaşımız 7mm mag tüfek vede nightforce optik almıştı aşağıda videosu var. Optikten gayet memnundu alex'ten aldı vede fiyatı 2000 $. Şuan askerde marksman arkadaşımız..

Not: Arkadaşımız heyecandan 5.5 21 diyor optik için ama sanırım o 5.5 - 25 olacak.

Alıntı

Sn yavuzhan.montajda hata yapıyor olabilirsiniz.size önemsiz gibi gelen birşey aslında altında çok sıkıntılara sebep olabilecek şeyler taşıyor olabilir.7.9 un patlama basıncı hafife alınacak bir değer değildir.eğer cz nizin üstüne mak veya cz nin getirdiği veya her ne ise ayakları taktıysanız ve bunlar tüfeğe vidalı değilse asla sağlıklı sonuç alamazsınız.mak marka schevenkmontage adı altında takılan ayak çok sağlıksız bir işleyişe sahip.Bunu test etmiş birisi olarak söylüyorum.diğerlerindede sadece arkadan sıkıştırma mantığındaki ayaklar asla ama asla sağlıklı sonuç vermez.Aldığınız değerler geçicidir.TÜFEK PATLADIĞINDA BÜTÜN KIYAMET ÖN KISIMDA KOPAR.ÖN KISMI KAZIKLA ÇAKMALISINIZ.bAHSETTİĞİNİZ SİSTEMLERDE BU İMKAN OLMADIĞINDAN ASLA UZUN VADELİ KESİN SONUÇ ALAMAZSINIZ.Kimse sirkem ekşi demez. Ayağı aldığınız satıcı birazda sahtekar ruhlu ise onu size ÇAKABİLMEK adına kırk türlü numara yapar,kesinde ikna olursunuz.Ne zamana kadar?..atmaya başlayıncaya kadar.Sonra şemsiye misali kucağınızda patlar.Tüfeğinizi deldirmekten korkmayın.Orjinalliği bozulur saçmalığına takılmayın.tüfekle bütün olmayan hiçbir sistem asla uzun vadeli çalışmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazzz.... ..300 win mag için özel dürbün diye bişey yok.Okuduğunuzu düşündüğüm yazımdaki dürbünlerden herhangi biri işiniz çok rahat görür.swarovskinin servetine 2000 euro daha katmanız gereksiz bir harekettir.Ekonomik gücünüz var ve almak isterseniz takdir sizin tabiki. saygılar ..SELÇUK AYDIN.

.

lütfen bu linki izleyin ve atış anında oluşan yaklaşık olayı görün.burdaki tüfek bir 50 bmg ama genel düzen aynıdır.

Alıntı

loclu demiş ki:Not: Arkadaşımız heyecandan 5.5 21 diyor optik için ama sanırım o 5.5 - 25 olacak.

Önemsiz bir bilgi ama, Nightforce dürbünlerinde 5.5 iki ölçüde gelir:
5,5-22x50 ve 5,5-22x56

Alıntı

harun demiş ki:
loclu demiş ki:Not: Arkadaşımız heyecandan 5.5 21 diyor optik için ama sanırım o 5.5 - 25 olacak.

Önemsiz bir bilgi ama, Nightforce dürbünlerinde 5.5 iki ölçüde gelir:
5,5-22x50 ve 5,5-22x56

Teşekkürler sn harun. Bir düzeltme yapılacağını biliyorumda rakamlar konusunda tam emin değildim.

Alıntı

loclu demiş ki:Sn yavuzhan; bir arkadaşımız 7mm mag tüfek vede nightforce optik almıştı aşağıda videosu var. Optikten gayet memnundu alex'ten aldı vede fiyatı 2000 $. Şuan askerde marksman arkadaşımız..

Sn loclu, Marksman arkadaşımızın bu ve bütün videolarını izledim, sanırım yivli tüfeklerle ilgili bir blogu vardı. Silahıda dürbünüde nefis gerçekten. Smile

yivlici demiş ki:Sn yavuzhan.montajda hata yapıyor olabilirsiniz.size önemsiz gibi gelen birşey aslında altında çok sıkıntılara sebep olabilecek şeyler taşıyor olabilir.7.9 un patlama basıncı hafife alınacak bir değer değildir.eğer cz nizin üstüne mak veya cz nin getirdiği veya her ne ise ayakları taktıysanız ve bunlar tüfeğe vidalı değilse asla sağlıklı sonuç alamazsınız.mak marka schevenkmontage adı altında takılan ayak çok sağlıksız bir işleyişe sahip.Bunu test etmiş birisi olarak söylüyorum.diğerlerindede sadece arkadan sıkıştırma mantığındaki ayaklar asla ama asla sağlıklı sonuç vermez.Aldığınız değerler geçicidir.TÜFEK PATLADIĞINDA BÜTÜN KIYAMET ÖN KISIMDA KOPAR.ÖN KISMI KAZIKLA ÇAKMALISINIZ.bAHSETTİĞİNİZ SİSTEMLERDE BU İMKAN OLMADIĞINDAN ASLA UZUN VADELİ KESİN SONUÇ ALAMAZSINIZ.Kimse sirkem ekşi demez. Ayağı aldığınız satıcı birazda sahtekar ruhlu ise onu size ÇAKABİLMEK adına kırk türlü numara yapar,kesinde ikna olursunuz.Ne zamana kadar?..atmaya başlayıncaya kadar.Sonra şemsiye misali kucağınızda patlar.Tüfeğinizi deldirmekten korkmayın.Orjinalliği bozulur saçmalığına takılmayın.tüfekle bütün olmayan hiçbir sistem asla uzun vadeli çalışmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazzz.... ..300 win mag için özel dürbün diye bişey yok.Okuduğunuzu düşündüğüm yazımdaki dürbünlerden herhangi biri işiniz çok rahat görür.swarovskinin servetine 2000 euro daha katmanız gereksiz bir harekettir.Ekonomik gücünüz var ve almak isterseniz takdir sizin tabiki. saygılar ..SELÇUK AYDIN.

Sn.yivlici
valla şimdi ne desemki, inanırmısınız ben bu cahil halimle MAK ayağı ilk görüp elime aldığımda bunun randıman vermeyeceğini iddia etmiş birşeylerin ters olduğunu düşünmüştüm. Beni doğrulamış oldunuz içimdeki kuşkudan kurtardınız. Halbuki bu ayağı çok güvendiğim ve bu sitedeki birçok yivlicinin tanıdığı biri tavsiyesiyle aldım, onada şüphelerimi dile getirdim ama CZ için en iyisi bu dendi. Ne yapalım sağlık olsun. Tavsiyeleriniz doğrultusunda Meopta yada getirtebilirsem Nikon alacağım. Ama diğer ultra lux modelleri unuttum zaten. Ayak konusunda CZ için en iyi tavsiyenizi yaparmısınız. Yada MAK ile bir süre idare edebilirmiyim? Ha birde unutmadan hani banlanan bir arkadaş vardı, 300 Winmag CZ yi meopta dürbünle 7000 TL istemişti. O EAW ayak takmıştı. Sanırım sabit bir ayaktı. EAW hakkında ne düşünüyorsunuz CZ için. Teşekkürler.

Alıntı

Sn. Yavuzhan,ayak konusunda CZ nin kendi tüfekleri için sitesinde satışa sunduğu ayakları neden düşünmüyorsunuz?

http://www.czub.cz/en/catalog/87-accesso...-1220.aspx

Bu linkten anlaşıldığı üzere ayak yatakları kırlangıç geçme. Bu ayakların iş göreceğine inanıyorum. SSG 69 lar da kırlangıç geçme ayaklar var ve bu güne kadar ayaklardan mütevellit hiç şikayetim olmadığı gibi duymadım da. Özellikle yekpare gövdeli olan işinizi görecektir. Silahınızı deldirmenizede gerek kalmayacaktır. Optik konusunda Nightforce yada Kahles markaları arasından kesenize uygun bir model düşünebilirsiniz.

Sn. yivlici, .50 cal. tüfeğin geri tepmesi ile .300 Win. MAg. geri tepmesi arasında kıyaslanamayacak kadar afaki farklar olduğunu düşünüyorum.

Sevgiler...

Alıntı

Sn.xlcod3r,SSG 69 lardaki dürbünün tam modelini biliyor musunuz?Sanırım 1" tüp lü bir dürbün ama net ve güzel gösteriyor.Tavsiye eder misiniz?Rem 700 üme alaminyum bedding blok lu aramid bir kundak temin etmeme ramen dürbün sorununu çözemedim.Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar...

Alıntı

m16a2 demiş ki:SSG 69 lardaki dürbünün tam modeli?

Yeniler ZF95 10x42 BDC
eskileri 6x42 TT

[Resim: imported.jpg]

Alıntı

Sn xlcod3r,

[Resim: makmountsjpg.jpg]

Elimde mevcut olan ayak bu, ben bunu aldığımda bana ikisininde aynı olduğunu söylediler, şekillerine bakınca da aynı sandım. Yanıldım yani,
Gerçi henüz kullanma fırsatım olmadı ama Sn yivlici memnun kalmadığını belirtti. En sonunda dediğiniz gibi olacak sanırım. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi