Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dürbün ve Red Dotlar
Sevgili Dostlar...

Şu Yaban Tv açıldığından beri..Tüm avcıların hayali hatta avcı olmayanların bile hayali dürbünlü yivli tüfekler oldu çıktı...MKEK yivli tüfekleri satış rekorları kırıyor...Fiyatların müthiş şişirilmiş olmasına karşı....Dernekde, köylerde hep duyduğumuz '' Ne olacak adamın elinde yivli tüfek var dürbünde var...500 mt.reden vuruyor keçiyi '' Big Grin Aslına bakacak olursak o '' ne olacak '' kısmı çok zor ...Yıllardır yivli tüfek kullanan birisi olarak çok samimi söylüyorum....Tüfeği aldın, üstüne mesafeyi yaklaştıracak bir şeyler takman gerekir... Takacağın dürbüne en iyi ve ayar bozmayan bir ayak takman lazım... Açıkcası lazımm, lazım, lazımmm...

Bir de efsaneler vardır '' Yivli tüfek bizim ormanlarda iş yapmaz '' Big Grin
Yivli tüfek, kısa mesafede yivsiz tüfeklerden de çok daha iyi iş yapar...Çok hızlı çıkan domuza yivliden başkası yalandır...Neden dersek yivli tüfek mermileri çok hızlıdır...Domuzun hızını yakın mesafede de yivli çözer...Buradaki karmaşa ise dürbünün zoom derecesidir...Eğer ayar 5 kat ve üstündeyse, yakın mesafede artıyı domuzu sokmak zorlaşır....

Bunun içinde bizim Amerikalılar ve Avrupalılar kafayı yormuş..Ama ilk olarak Amerikan Ordusu ve polis teşkilatlarının, gece ev baskınlarında kullanması için ytasarlanmışlardır. Biz onlara '' RED DOT '' diyoruz...
Hareketli hedeflere, ayrıca sık ormanlık ve çalılık arazilerde müthiş işler çıkarırlar. Bu ürünler dürbün gibi kapalı tüp şeklinde olabilir yada plazma cam şeklinde olanlarıda mevcuttur...Ben herzaman plazma cam şeklinde olanları tutmuşum ve kullanmışımdır (REFLEX SIGHT yada HOLO SIGHT diye adlandırılırlar....)

Tüfek dürbününe geri döndüğümüzde kısa, orta ve uzak mesafe olarak 3 gruba ayırabiliriz..
Avcı olarak bu işin bizi pek ilgilendirmeyen kısmı da tüfek dürbünlerinin taktik kısmıdır..(askeri dürbünler)
Tüfek dürbünlerinde her zaman artı mevcuttur..Bu artının merkezi magnum çaplarda 200 mt, magnum olmayan standard kalibrelerde 100 mt.ye sıfırlanır...
İşin karıştığı yerde burası. 300-400 mt.gibi mesafelerde bu artının ne kadar üst tutulacağıdır....Bu da avcının kullandığı fişeğinin balistiğini çok ama çok iyi bilmesini gerektirir..Fakat taktik dürbünlerden esinlenerek geliştirilen BDC artılar üretilmiştir. ( bdc; mermi yolu düzeltici ) Bu tip artılar merkeze sıfırlanır...Merkezden sonra her 100 mt.rede kollar yada halkalar mevcuttur...Bunlarla uzun mesafe atışları çok büyük pratiklik ve rahatlık sağlar.

Selamlar...

[Resim: 20301910.jpg]

[Resim: 73172811.jpg]

[Resim: 38733256.jpg]

[Resim: 76209209.jpg]

[Resim: moascalebk9.jpg]

[Resim: steyrmannlicher2kz6.jpg]

[Resim: 19117959.jpg]

Alıntı

Sn Ansamselçuk güzel paylaşım ellerinize sağlık...

Alıntı

Sn.ansamselçuk ve kıymetli arkadaşlar, yukardaki yazıda da bahsedildiği üzere yivli tüfek sayısı ülkemizde hayli arttı. Haliylede dürbün, montaj ayağı vs. malzemelere olan ihtiyaçta buna paralel olarak arttı. Bu konu beni uzun zamandır düşündürüyordu ve bugün forumda gezerken Sn. ansamselçuk'un açtığı bu topiğe yeniden göz atınca burdan devam ettirelim konuyu dedim.

Ben dahil bir çok yivli sahibi arkadaş dürbün, dürbün seçimi, montaj ayakları, bu malzemelerin temini, montajı yada tamiri konusunda kısıtlı bilgilere sahip. Örneğin ben forumumuzda ve bulabildiğim tüm kaynaklarda yukardaki konu başlıklarının tamamını defalarca okudum araştırdım. Belkide bir teste tabi tutsanız 10 üzerinden 6- 7 alırım (Şaka yapıyorum sakın yapmayın Smile) Ama tabiki teorik bilgi pratikle pekişmedikçe pek bir işe yaramıyor ve bir çok arkadaşımızında benim durumumda olduğunu düşünüyorum. Neyin iyi neyin kötü olduğunu az çok herkes öğrendi. Ama kötünün ne kadar kötü, yada kötünün iyisi ne kadar performans verir bunları kullanan kişi biliyor. Biz bilmiyoruz.
Soru:Şu çapta tüfeğim hangi dürbünü takayım abi?
El cevap: Zeiss yahut Swarovski. Ama Z6i olsun.
Soru: Peki hangi ayağı takayım?
El cevap: Badger, Eaw.Leupold da olabilir. Ama başkasını takma, ayar turmaz.
Soru: Ya ben Nikkon düşünüyordum 350-400 $ gibi,
El cevap: Ya sıfır tüfek almışsın. Hemde magnum. Böyle tüfeğe Zeiss yakışır, almışken bir defa al. Magnum kalibre artıkıl içinde oynar. ayar bozar. bla bla bla.

Gibi gibi gibi misaller uzar gider. Bende biliyorum hangi markalar en iyi hangileri daha az iyi ama bütçe öyle demiyor. İş daima paraya bakıyor. Bekle babam para biriksinde Git Z6i al. Çevremde bu soruları kime sorsam benzer cevaplar alıyorum. Kimse Bushnell yada nikon yada başka bir şey söylemiyor. Ben diyorum ki bu konulara hakim olan bir arkadaşımız yada arkadaşlarımız bildiği yada kullandığı markaları mukayese eden, kullanım alanlarını ve sınırlarını ortaya koyan bir çalışma hazırlasa, ülkemizde satılan markaları ve satıldığı bayileride yazsa hem forumumuzdaki büyük bir eksikliği kapatmış olur hemde büyük sevaba girer Smile. Tabanca Konusunda yazılmayan hiç birşeyin kalmadığı forumumuzda optik konusunda neredeyse hiç birşey yok. Bilmem önerim nasıl karşılanır ama böyle bir çalışma olsa gerçekten çok güzel olur.
En derin saygılarımla arz ederim. Smile

Alıntı

Optikler konusunda genel bir sıralama yapayım; eksiklerim olabilir, sıralandırma kendi fikirlerime göredir.

Üst sınıf:
Swarovski, Schmidt Bender
Gerçekten ustalaşmış, bütçe sorunu olmayan arkadaşlara...
Uzun menzil atışına niyetli değilseniz, her durumda fuzuli harcama.
Bu modellerde yurtdışı fiyatlar genellikle 3.000 Euro üzeridir.

İyi sınıf:
Nightforce, Leupold, Millett, Zeiss...
Ustalaşmış, bütçeden fazla sıkıntı çekmeyen, ya da bir kez alayım bir daha belki değiştirmem diyenlere...
400+ m menzile niyetlenenlere bu sınıf uygundur.
Bu modellerde yurtdışı fiyatlar genellikle 1.000-2000$.

Orta sınıf:
Bushnell, Kahles...
Yeni başlıyorum, zaten bütçeden yana da sorun yaşıyorum diyenlere... Özellikle menziliniz 200-400 olacaksa bu sınıf fiyat/performans olarak idealdir.
Bu modellerde yurtdışı fiyatlar genellikle 600-1.000$.

Ucuz sınıf:
Tasco vb...
Bu sınıfta birçok dürbün bulunabilir. Havalı tüfekler dışında bu modellere girilmesini tavsiye etmiyorum. Zaten en az 3.000$ ödenen yivliye, 2.000 TL üzeri ruhsata, bi zahmet 1.000-1.500$ optik parası harcansın...

Bushnell (Millett dahil) temsilcisi MEND. Bu yıl içerisinde Bushnell dürbünlerden bir-iki model glockmarket.com üzerinden parekende satışa sunulacak.
Kahles'in temsilcisi MAK.
Leupold temsilcisi TARGET (sanırım parekende satmıyor).
Nightforce ile ben ilgiliyim ama distribütörlük şartları Türkiye için lüzumsuz maddi külfet içerdiği için getirmiyorum.
Tasco'yu Meydan Av ithal ediyor.
Bunun dışında münferit ithalat ve tedarikleri birçok av bayiinde ve internet üzerinden satışlarda bulabilirsiniz.
Kendiniz yurt dışından getirtmek isterseniz, silah dürbünlerinin ithalinin EGM iznine tabi olguğunu untmayın. Gümrüğe takıldığında çekmesi biraz zahmetli.

Dürbün kadar ayakların ve dürbün montajının da başlı başına çok önemli olduğu unutulmamalıdır. İyi (dolayısıyla pahallı) dürbün ayağı alınmalı; ya bilene dürbün-ayak montajı yaptırılmalı ya da iyice araştırıp bu konuda kendinizi iyice eğitip montajı yapmalısınız. Aksi taktirde sıfırlamanız tutmaz veya birkaç atışta bozulur, hiçbir zaman tatmin edici atışlar yapamazsınız. Bu konu belki dürbün kalitesinden daha önemlidir.

Alıntı

Teşekkürler Sn.harun, biraz yüzeysel olmuş, ama sağolun.

Alıntı

Bir av belgeselinde izlemiştim linkte geçen ürünler dürbün olmamakla beraber bakılan alanı olduğundan biraz fazla büyüten bir özelliğe sahip olduklarından hedefe çok daha çabuk atışa sebebiyet verip avcılar domuzları yere tek tek döküyorları.
Linkk:> http://www.aimpoint.com/hunting/products

Alıntı

Bu konuda naçizane hasbelkader bir kaç tüfek atmış,biraz eli silah tutan bir dostunuz olarak bir kaç satır yazmak isterim.Şu ana kadar diyebilirimki ilk anda aklınıza gelebilecek bütün kalibreleri,Türkiyedeki bütün markalı veya custom made birçok tüfeği,ve adını hemen sayabileceğiniz tüm dürbünleri ve çok çeşitli marka ve tipte çekirdekleri atma ve kullanma imkanım oldu,birazda işten dolayı herhalde,yoksa köydeki olmayan tarlaları satsak yetişemezdik.En baştan başlayalım, ki doğru olan budur.önce tüfeği çoğunlukla ne tür bir avda kullanacağımıza karar vermeliyiz ki burda çap seçimi devreye girer.daha sonra genel olarak ne tür bir arazide avlanacağımızı iyice düşünmeliyiz ki burda da dürbün kuvveti seçimi devreye girer.Yaklaşık ne mesafelerde atış yapacağımızı ortalama olarak hesap etmeliyiz ki burdada kullanacağımız dürbün ölçüsü (eğer bulabilirsek istediğimizi)çekirdek seçimi devreye girer.tüfek ve dürbün markası sonra düşünülecek şeylerdir ki burdada cepteki tansiyon devreye girer.Şimdi bir sistem oluşturalım.genel olarak domuza gideceğimizi varsayalım.uygun çaplar 8*57-30*06--300 win mag-9.3*62(308 bazı durumlarda yetersiz kaldığı için kategori harici bıraktım)300 win mag mermisi çok pahalı olduğundan dışarda kalsın.9.3- 62 domuzda nefis olmasına rağmen sıkıştığınızda bir dostunuzdan bulabileceğiniz bir çap olmadığı için dışarda kalsın.30-06 ve 8-57 bize en uygun olanlar.ikisindende 8*57 daha yıkıcı ve hantal bir çekirdek olduğu için domuza daha uygundur.ve rakamı da ucuz ve çokça bulunabilir bir çaptır.(7.9).Bunun üstüne orta halli bir vatandaşın bütçesine göre sistem kuralım.Tüfekten başlayalım.Türkiyede bulunabilecek, kullanımı pratik mekanizması seri çalışmaya uygun birçok tüfek var.ancak sauer 202 yaprak kol,bu kategori dışında kalmalıdır. Bence şeklinden dolayı reflex atışlarda kavrama sıkıntısı yaratıyor.heym sr 30,brovning acera,remington 700 bdl(malesef 8*57 seçeneği yoktur),MAUSER 98,SAKO 75 HUNTER,(RAKAMINDAN DOLAYI BLASER VE STEYR MANNLİCHERİ SAYMIYORUM).Uygun seçenekteki tüfeklerdir.Gelelim optiğimize.markaya çok takılmamak gerektiği kanaatindeyim 5 para etmez zeisslerde gördüm,100 paralık bushnell lerde.Avrupa dürbünleri domuz avı mantığına daha uygun ölçülerdir aslında, sebebide aynı avlanma şartlarına ve sistemine sahip olmamızdır.ancak rakamlarını düşününce hemen vazgeçiyorum.Amerikan dürbünlerinin güç artınca artıkılının kalınlaşmaması düşük ışık şartlarında bir dezavantajdır,ancak uzun mesafe atışlarında olmazsa olmaz bir özelliktir.son dönemde birçok avrupa markası bu tarz dürbünler yapmaya başladı ancak bunlar domuz avına uygun ölçüler olmadığı için sınıfdışı bırakıyorum.uygun ölçülerimiz.1.1-4*24,...1-5*32...2-8*32,1.5-6*42 son rakam 10 u aşmamak kaydıyla domuzda kullanabileceğimiz ideal ölçü dürbünler dir.Tabi bir tepeye oturup 500 mtr den koşan domuzlara atıp yaralamayı ,can çekişerek ölmelerine sebep olmayı avlanmak sayıyorsanız zaten konuşacak birşeyimiz yoktur.YİVLİ TÜFEK SAHİBİ OLMAK GARANTİ OLMAYAN, APTALCA RİSKLİ MESAFELERDEN HAYVANLARA MERMİ ATIP, ONLARIN YARALANMALARINA VE UZAKLARDA CAN ÇEKİŞEREK ÖLMELERİNE SEBEP OLUP,KÖRÜN TAŞI MİSALİ VURDUĞUN BİR HAYVANLA ÖVÜNMEK DEĞİLDİR.

Alıntı

Dürbün ölçümüzü bulduğumuza,tüfeğimizi seçtiğimize.uygun kalibreyede karar verdiğimize göre marka takıntımıza gelelim.sanıldığı gibi ucuz sayılabilecek dürbünler o kadarda kötü değildir.burdaki ucuzluk kriteri swarovski,zeiss,schmidt&bender,us optic,kahles gibi markaların yanındaki biraz daha düşük fiyatlı ürünlerdir.her markanın kendi içinde sınıfları vardır.örnek bir tasco titan çok iyidir,bir bushnell elite 6500 çok iyidir,bir vortex çok iyidir,burris,Weaver extrem,leupold vx serisi,meopta.rakamına göre çok iyi seçeneklerdir.bu Swarovski,zeiss vb hastalığı bize özgüdür.Almanlardan fazla mercedes ve bmv ye bineriz.Buna bizim köyde öküzüm büyük olsun çifte gitmesin derler.Bir z6 nın kalitesini konuşmam bile ama dediğim gibi orta halli vatandaşa sistem kurucaz.bu durumda yukarda saydığım markalar çok çok iyi iş görür .Sahip olduğum bir 1.5-6*42 titanla dünyanın domuzunu vurdum.leupolt la dağlarda çok gezdim.Hiçte başım ağrımadı.gelelim dürbün ayağı kısmına bakın burası çok önemli ve üstüne çok konuşulabilecek bir konu.schevenk sistem avrupalılara özgü bir durumdur. Sebebide aynı tüfeği farklı koşullarda kullanabilmek için farklı dürbünler takabilmek veya zaten çok pahalı olan dürbünlerini dağ avlarında taşırken korumak ve taşıma kolaylığı sağlamaktır.Bunun dışında hiçbir amaca hizmet etmez.Sanıldığının aksine schevenk sistemler uzun mesafe atıcılığını uygun değildir.ve ayar bozma ihtimali çok yüksektir.bir montajda yaklaşık 4 tane fazladan ayar vidası vardır ve yeterince stabil değillerdir(einhakmontage hariç).tüfeğe çok iyi sabitlenmiş çelik mamulu geniş bilezikli bir sistem bizim avcının işini rahat rahat görür.Fazladan 400 euro para ödemek çokta gerekli değildir.Hatta insafsız ve bu işi bildiğini iddia eden bir satıcıya düşerseniz çok daha fazla paralar ödersiniz.sonuç olarak diyorumki internet avcılarının yazdıklarına kulak asmayın.bu konuda atıp tutanların çoğusu inanın konuştuğun malzemeyi canlı olarak görmemiştir bile.Saygılar...SELÇUK AYDIN..

Alıntı

Sn.Selçuk Bey,
Samimi ifadeleriniz için teşekkürler, merak ettiğim bir husus var ki arkadaşlarla hep tartışıyoruz, 300 winmag çaptaki bir silaha bir iki değişik dürbün taktık ama iki dürbünde de ayar tutturamadık. Ama aynı dürbün 7,9 Steirda çok güzel randıman veriyordu. Magnum çapta geri tepme kuvvetinden dolayı merceğin içerde oynadığını düşündük. Bu konudaki fikriniz nedir ve magnum çaptaki bir silaha dürbün seçimi nasıl olmalıdır. Birde MAK (Ali Kılıç) ayaklar konusunda ne düşünüyorsunuz ben CZ için almıştım ama daha kullanma fırsatım olmadı. MAK la CZ nin kendi getirdiği ayakları karşılaştırırmısınız. Teşekkürler.

Alıntı

Bir keskin nişancıyı sniper yapmak 3 aylık yoğun bir çalışma ve atış gerektirir. Öncelikle mekanik gez ile atışlarda yapılan vuruşlar önemlidir. Keskin nişancılık durumuna uyuyormu? Sonrasında optik eğitimi ve atışları gelir.
Dış balistik zaten başlı başına bir beladır bu konuda. Maalesef balistiğin sadece B sini öğrenen çoğu kişi hemen yetişmiş bir atıcının durumuna gelmek istemektedir. Sn.yivlici'nin belirttiği gibi optik markasına takılmak en büyük handikaplardan birisidir.

Sn.Yavuzhan, 100 metrede mekanik nişangahla yaptığınız grupman kaç moa dır? Kullandığınız kalibre elit bir kalibredir. Mümkünü varsa, 100 metre atışlarınızın hedef kağıdının resmini çekip eklerseniz sevinirim. Destekli ve desteksiz olarak iki grup halinde olması daha hoş olacaktır.
Sevgiler...

P.S: Hedef kağıdınız, A4 kağıdına 2.5 cm aralıklarla çizilmiş kareler içermelidir, tam ortasına denk gelen nişan noktası olarak kullanacağınız kareyi istediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Gez ve arpacık kullanarak yapacağınız bu atışların vuruş noktalarıda resimde tam görünmelidir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi