Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SABOT
Dostlar, açıkçası bu kurşun işi çok yazıldı çizildi… Fakat hala av bayiilerinde Copper Solid, Buckhammer yada Barnes Sabotları görünce ürkmüyor değilim. Bir de Remington Core lokt yada Winchester Supreme Gold yada Platinium olduğunu memlekte hiç düşünemiyorum. Mazallah diyorum ki, konu şöyledir; Bu mühümmatlar ilk bakışda 100 mtrede 30-06 yivli ile aynı görünse de, balistikleri 30-30 yivli ile aynıdır… Yivli şok tüpü ile dahi atılamazlar.. Bu ürünlerin distribitörleri, düz namlu ile atacaksa müşteriye bu ürünleri vermiyor. Fakat yurdumun bayiisi çok rahatlıkla hatta, '' Ayı vurur Abi bu '' diyerek gönül rahatlığıyla satabiliyor.

Sabot mühümmatların hepsi yivli namlu yada yivli şok tüpü ile atılacak şekilde dizayn edilmiştir.
Bu kurşunları düz namluyla kullanmak silaha olduğu kadar atıcıyada tehlike arz eder.
'' Ee, biz atıyoruz bişey olmuyor '' diyebilirsiniz.. Tamam, ama sadece şimdilik olmuyor..
Kısacası '' Atıyorum bir şey olmuyor '' u bir kerena bırakalım derim..Bugün olmadı peki yarın...
Bu ürünü üretenden daha çok şey bildiğimizi iddia etmeyelim lütfen…

Diğer yandan düz namlu ile sabot atmak hiçbir şey ifade etmez.
Sabotun istenen etkiyi yapabilmesi için namlu içinde yada namlu ucundan itibaren dönerek çıkması lazımdır.
Bunu yapan da namlu içindeki yada ucundaki yivlerdir….

Dünya kuantum fiziği üzerine kuruludur.. Bu kuram der ki, '' Dönerek giden cisim kuvvet kaybetmez '' . Tepkiye uğradığında ise çok büyük etki yaratır…Silahlarda yivin temel mantığı da budur..Kısaca görünen ve görünmeyen balistikden söz edebiliriz…Bir foster ile sabot arasında, ette yaptıkları tahribat açısından çok, hem de çok büyük farklar vardır.

Sabotlara uygun namlu ile dakikada 50-100 bin arası kadar tur attırabiliyorsunuz.
Bü yüzden de 100 m ve üstündeki etkisi ve durduruculuğu çok fazla oluyor…
Bu özellik ayrıca vuruş dağılımı ve grupmanda da çok fark ediyor.

Normal foster a gelirsek, genelde düz namlu ile kullanılırlar . Namlu içinde dönmezler.
Namlu dışına çıktıkdan sonrada sanıldığı gibi çok fazla tur atmazlar..
Bu yüzden fosterlar genelde yumuşak malzemeden yapılır ki, ava vurduğunda ezilsin ve enerji ortaya çıksın…

Sevgilerimle..

[Resim: barrel20completeviw5.jpg]

[Resim: ultralightsrdett2sy8.jpg]

[Resim: 1000879sj7.jpg]

[Resim: expanderslugfamilyie3.jpg]

[Resim: sabot20slugfi3.jpg]

Alıntı

[Resim: albumsff248petricafloriza9.jpg]

[Resim: albumsff248petricafloricb2.jpg]

[Resim: albumsff248petricafloriaa3.jpg]

REMINGTON ACCU-TIP BONDED SABOT

Alıntı

Sn Ansamselçuk güzel paylaşım ellerinize sağlık...

Alıntı

Selçuk abi bilgilendirmen için teşekkürler.
Sabot' un düz namlularda kullanılmasının tehlikeli olduğundan bahsetmişsin. Brenneke türü fişeklerde de aynı tehlike varmı. Ben Yivsiz av tüfeğimde sürekli Brenneke kullanıyorum ve çok memnunum

Alıntı

Bişey olmaz.....Düz namlu ile atılsın diye var bir çok modeli

Alıntı

Ben bu fişeklerden arayıp bulamadığımda, av bayyim bana senin tüfekler ile atılmaz vs laf söylemişti.

Yurt dışında SLUG namlular için tavsiye ediliyor bu tüf sabotlar. Ancak ille yiv şarttır ibaresine rastlamadım.

Baba yadigari Mossberg m882im de bu remington geyik fişeğini kullanmayı çok isterim. Ama bulamıyorum...o ayrı.

Alıntı

Sayın NorthWolf...bence sabot kutularının üstünü iyi inceleyin....Ayrıca full rifled-fully rifle-paradox yazısınıda okuyun derim...
SELAMLAR
İstediğiniz tüm sabotları-namluları ve şokları temin edebilirim...

Alıntı

Hiç görmediğim için kutusunu okudum diyemem sn.ansamselcuk, peki tehlikesi nedir bu tüf fişeklerin?

bu arada bulabileceğiniz eşyalar ile ilgili, mailim "n******@gmail.com"

saygılar.

Alıntı

full rifled-fully rifle-paradox yazısınıda okuyun

Alıntı

Sn. Ansamselcuk,winchester 1300 7+1 için full rifled namlu bulabilir misiniz?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi