EAW Shevenk (Pivot) ayak montajı
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EAW Shevenk (Pivot) ayak montajı
Merhaba,
Ülkemizde dürbün montajı yapan ve bu işi bildiğini sananlar tabanların altına Loktite 415 gibi yapıştırıcıları ince bir tabaka halinde sürdükten sonra vidaları sıkıyorlar.
Ne kadar ince olursa olsun, iki metal arasında bir tabaka oluşmakta ve hem ayağın hemde tüfeğin montaj vidası deliklerinin özellikle son dişini bozmaktadır. Hele Loktite 415 birde vidaya bulaştı mı unutun artık yeniden sökebilmeyi.
Yivli alıp dürbün monte edeceklere hatırlatmak istedim.
Saygılarımla..

Alıntı

Sauer kullanıcı klavuzunda yapıştırıcı da sürün yazıyor. Vidalarla birlikte yapıştırıcının da kullanılmasıyla montaj belki daha sağlam olur ama sökerken problem olabilir. En azından vidalara temas etmeyecek şekilde yapıştırıcı uygulamak faydalı olabilir.

Alıntı

Eaw montaj sevgili AHMET BAĞCI getiriyor...Bence kendisi bir sanatçı...Dürbünü fabrika ayarında bırakıp..Sadece ayaklardan tüfeği 200mt.sıfırlayabilir...İlginç...Nasıl diye sormayın...

Alıntı

ansamselcuk demiş ki:Eaw montaj sevgili AHMET BAĞCI getiriyor...Bence kendisi bir sanatçı...Dürbünü fabrika ayarında bırakıp..Sadece ayaklardan tüfeği 200mt.sıfırlayabilir...İlginç...Nasıl diye sormayın...

Buraya yazdığınıza göre sormamız lazım Sn. Ansamselçuk,
Bahsettiğiniz konu gerçektende ilginç. Kullandığı dürbünün markası nedir? Genelde fabrikalar optiklerini sıfırlama yaptıktan sonra satışa sunarlar diye hatırlıyorum.

Alıntı: Merhaba,
Ülkemizde dürbün montajı yapan ve bu işi bildiğini sananlar tabanların altına Loktite 415 gibi yapıştırıcıları ince bir tabaka halinde sürdükten sonra vidaları sıkıyorlar.
Ne kadar ince olursa olsun, iki metal arasında bir tabaka oluşmakta ve hem ayağın hemde tüfeğin montaj vidası deliklerinin özellikle son dişini bozmaktadır. Hele Loktite 415 birde vidaya bulaştı mı unutun artık yeniden sökebilmeyi.
Yivli alıp dürbün monte edeceklere hatırlatmak istedim.
Saygılarımla..

Optik sabitleme vidalarının yuvalarına yapıştırıcı sürmek adetten olmuş artık. Ben loctite değil ama çok az miktarda uhu damlatıyorum. Sökmek istediğinizde de sorun olmuyor.

Saygılar..

Alıntı

xlcod3r demiş ki:
ansamselcuk demiş ki:Eaw montaj sevgili AHMET BAĞCI getiriyor...Bence kendisi bir sanatçı...Dürbünü fabrika ayarında bırakıp..Sadece ayaklardan tüfeği 200mt.sıfırlayabilir...İlginç...Nasıl diye sormayın...

Bahsettiğiniz konu gerçektende ilginç. Kullandığı dürbünün markası nedir? Genelde fabrikalar optiklerini sıfırlama yaptıktan sonra satışa sunarlar diye hatırlıyorum.

Yakın bir dostumun 30.06 Antonio Zoli marka yivli tüfeğine Schwenk montaj dürbün takarken, Huğlu' daki bir usta da aynı işlemi yapmış, biz de çok şaşırmıştık. Ancak sanırım bu işin sırrı, fabrika dürbün ayarlarının bozulmadan, ayakların sıfır hata ile monte edilebilmesinde yatıyor. Usta dürbünü monte ettikten sonra, nişan ve vuruş noktasının 175 ila 200 arasında sıfırlandığını söylemişti. Müteakiben yaptığımız denemede de sonucu pratik olarak gözledik.

Saygılar.

Alıntı

lupus demiş ki:
xlcod3r demiş ki:

Yakın bir dostumun 30.06 Antonio Zoli maraka yivli tüfeğine Schwenk montaj dürbün takarken, Huğlu' daki bir usta da yapmış, biz de çok şaşırmıştık. Ancak sanırım bu işin sırrı, fabrika dürbün ayarlarının bozulmadan, ayakların sıfır hata ile monte edilebilmesinde yatıyor. Usta dürbünü monte ettikten sonra, nişan ve vuruş noktasının 175 ila 200 arasında sıfırlandığını söylemişti. Müteakiben yaptığımız denemede de sonucu pratik olarak gözledik.

Saygılar.

Bu durumda da işi bilen kişilerin bu ameliyeyi yapabilecekleri bir gerçek. Demekki tek sanatçı Ahmet bey değilmiş.

Alıntı

Ben vida deliklerinden bahsetmemiştim.
Vida delikleri dışında kalan yüzeylere sürülen yapıştırıcı ayrı bir katman oluşturup iki metalin tam örtüşmesini engelliyor.Bu da zamanla vida ve deliklerinin dişli kaydırmasına sebep oluyor.
Vidalara ise yeniden sökmeye imkan tanıyan Locktite 242 şart.

Alıntı

Yakın bir dostumun 30.06 Antonio Zoli marka yivli tüfeğine Schwenk montaj dürbün takarken, Huğlu' daki bir usta da aynı işlemi yapmış, biz de çok şaşırmıştık. Ancak sanırım bu işin sırrı, fabrika dürbün ayarlarının bozulmadan, ayakların sıfır hata ile monte edilebilmesinde yatıyor. Usta dürbünü monte ettikten sonra, nişan ve vuruş noktasının 175 ila 200 arasında sıfırlandığını söylemişti. Müteakiben yaptığımız denemede de sonucu pratik olarak gözledik.

Saygılar.

O ustaya selamlar...Gerçekden çok zor..Öyle 5-10 dakika değil 2 saat falan sürüyor...
Ayaklar sıfırlanıyor..Dürbün fabrika ayarıyla takılıyor...Atışa gidiyorsun tüfek vuruyor....Smile

Alıntı

Sayın xlcod3r Ahmet beyi söleme nedenim EAW getiren ve satan kişi olması...
Hem satıp hemde sanat yapması...

Alıntı

ansamselcuk demiş ki:O ustaya selamlar...Gerçekden çok zor..Öyle 5-10 dakika değil 2 saat falan sürüyor...
Ayaklar sıfırlanıyor..Dürbün fabrika ayarıyla takılıyor...Atışa gidiyorsun tüfek vuruyor....Smile

Sn.ansamselçuk, gelen ayak ölçüleri Antonio Zoli'ye tam olarak uymadığı için, ayaklara uygun yeni vida yataklarının açılması dahil olmak üzere tüm yapılan işlem, yaklaşık olarak yarım saat sürmüştü. Cool

Bu usta benim için de Browning BAR'a çatlayan bir parçanın yerine tarif ettiğim ölçülerde yenisini, eskiden kullandığım bir BHP' ye de tarif ettiğim çentik ölçülerinde ve sertlikte horoz ve tulumbası da yapmıştı. O silahın tetiğini BHP hastası arkadaşların görmesini isterdim. Bir arkadaşımın eski nesil bir BHP' sine MKIII için nişangah yatakları açıp, yeni gezi ve arpacığı takması da sadece 15 dakikasını almıştı.

Özellikle arpacık takıldığında hemen altını kontrol ettim, sürgü ile arada zerre kadar boşluk yoktu. Müteakiben de boyaya baktım, gez geçerken boyaya zerre kadar dokunmamıştı. Usta bu işleri yaparken tamamen mekanik tezgahta iki eli ile birden çalışmasını seyrederken çalışmasından ve sonuçtan aldığım keyfi kelimelerle anlatamam, ancak tüm silahsever dostların ne demek istediğimi anladığından eminim. Hele hele silah fabrikalarında çalışan usta lakaplı kabzımallardan bu konularda aldığım cevaplardan sonra...Cool

Saygılar, hürmetler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi