Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luger P08 Restorasyonu
evrenay demiş ki:Sayin lupus, bu Luger Eskisehirli midir acaba?
Evet Efendim, kendileri Tatar Böreği yağı ile yağlanmış, Porsuk'un kokusunu almış bir '' makaralı '' dır...Big Grin

Alıntı

lupus demiş ki:Sn.Göktuğ yaklaşık olarak bir haftadır başka bir Luger' in üzerinde çalışıyor. Bu silahı nasip olursa kaynatma meneviş değil, '' rust blue '' yapacak. İlk fırsatta onu da paylaşmayı düşünüyorum.

Saygılar.

Üstadım bu "rust blue" olayını biraz açarmısınız...

Alıntı

Sn. lupus,

Umarım Sn. Göktuğ bu "rust blue" yapacağı Luger'in tetik, emniyet ve sökme mandalını da ısıl işlemle saman sarısı yapar. Çok güzel oluyor iki rengin kombinasyonu.
Siz de bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

melihaga demiş ki:
lupus demiş ki:Sn.Göktuğ yaklaşık olarak bir haftadır başka bir Luger' in üzerinde çalışıyor. Bu silahı nasip olursa kaynatma meneviş değil, '' rust blue '' yapacak. İlk fırsatta onu da paylaşmayı düşünüyorum.

Saygılar.

Üstadım bu "rust blue" olayını biraz açarmısınız...

Sn.Melihaga,
Sazanlık kartımı kullanmak istiyorum Smile Rust blue, özet şekilde geçecek olursak; uygulanan kimyasalın ardından paslanan yüzeyin fırça ya da benzeri mamul ile parlatılması olayıdır.

http://www.akfiles.com/forums/showthread.php?t=31594

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...3#pid11373

Alıntı

turan tactical demiş ki:
melihaga demiş ki:Üstadım bu "rust blue" olayını biraz açarmısınız...

Sazanlık kartımı kullanmak istiyorum Smile Rust blue, özet şekilde geçecek olursak; uygulanan kimyasalın ardından paslanan yüzeyin fırça ya da benzeri mamul ile parlatılması olayıdır.
Yapılan işlem kabaca Sn.TT ' nin tarif ettiği gibidir. Söz konusu Luger ' in bazı aksamları halihazırda beşinci seans boyayı almalarına rağmen hala hafif sarımsı aşamadadır, özellikle de üst mekanizma sertliğinden dolayı kimyasaldan çok zor etkilenmektedir. Küçük parçalar ise tam Sn.Alikozanoğlu' nun tarif ettiği orijinal sarımtrak tonunu almış durumda.

Bu boyanın ülkemizde artık çok yaygın olarak yapılmamasının nedeni ise gerçekten çok meşakkatli olmasıdır.

Alıntı

Teşekkür ederim üstadım, peki usta biraz zorlarsa şu mavi meneviş işini yapabilir mi?

Alıntı

melihaga demiş ki:Teşekkür ederim üstadım, peki usta biraz zorlarsa şu mavi meneviş işini yapabilir mi?
Halihazırda elinde bunun için gerekli solüsyon yok. Bunu tedarik edebiliriz, ancak her metalin ne kadar ısıya dayanıp, özelliğini koruyabileceğini bilmeden bu işi rastgele yapmak tehlikeli olur. Çünkü bu solüsyon uygulanırken sıradan kostik boyadan çok daha yüksek ısılarda kaynatılıyor ( takriben 400 derece ) . Bunun için mevcut solüsyonun uygulanma sıcaklığında tek tek denenmiş parça ve silahları çok iyi bilmek lazım. Tabii bu dediklerim düz mavi renkli meneviş için geçerli.

Bir de '' eskitme meneviş '' tabir edilen, '' colored case hardening '' var ki, bunu da yapacak adam var, ancak yine metal özelliklerini ve metalin işleme nasıl yanıt vereceğini tam olarak bilemeyeceğimiz için, bunu sonradan hiç bir silaha yapmayı tavsiye etmem. Çünkü bu işlem esnasında malzemeye tekrar bir nevi ısıl işlem uygulanıyor.

Alıntı

Biraz geç görmüş olsamda bu paylaşımı görmeme vesile olanlara teşekkürler. Vaktin bana göre evvelinde, herhalde 1998 veya 1999'da, 1914 yılı Erfurt yapımı bir P 08 restore ettirmiştim. Değer yargım "P08'im olsun da isterse çürük olsun idi." Çok methedilen bir ustaya, zamanına göre oldukça hatırı sayılır bir ücret ödeyerek elden geçirttirmiş ve kostik boya yaptırmıştım. Üzerindeki taç zorla görünüyor ve damgalar hayal meyal seçiliyordu. Bütün keskin kenarlar yumuşatılmıştı. Hakkını yemeyeyim, boya iyi olmuştu. Kısacası hayallerimi yıkmıştı. Sn. Göktuğ, ellerinize sağlık, ustalık ortada.

Selamlar

Alıntı

Pinus yazan : ''P 08 ' im olsunda isterse çürük olsun ''
Rahmetli babamın sözü aklıma geldi.'' Bunun ( barabelli ) en kötüsü bile sevilir ''derdi.
Bence silahların en yakışıklısı.

Alıntı

Sn. xhmyt,

Barabelli yalnız silâhların in yakışıklısı değil, tüm dünya silâhseverlerinin KÜLT silâhıdır. Yamuğu bile güzeldir namıssızın. Ortaokul, lise defterlerimin bir çok sayfa marjinlerinde (her türlü imkân varmış gibi) "Alacağım 10 Tabanca", "... 10 Tüfek" listeleri filân bulunurdu. Tabancalarda P08/Barabelli/Makaralı(Luger hep liste başı olurdu. O zamanlar, 1957-61 filân gibi, ABD silâh dergilerinde $40 civarında P08, $10 civarında sıradan eski askeri tüfekler satılırdı. İÇİM GİDERDİ.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi