Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Heckler & Koch P7
Arkadaşlar,

HK denince benim aklıma gelen makinalardan birisi budur.
Makina diyorum, çünkü gerçekten makinadır.

[Resim: p7m8muzzledv1.th.jpg]

[Resim: 357of500agx9.th.jpg]

[Resim: p7m8na6.th.jpg]

[Resim: p7m13leftca4.th.jpg]

Alıntı

Sayın Admin,

Şu anda kafayı kırıp, bir P7 almak üzereyim.
Ama M13 olmasından dolayı kabze konforunda biraz problemim var, ama bu tabancayla atış yapıp, bir kez de tamamen sökme imkanım oldu ( Gene kendim geri toplayabildim, ABD'de daha önce Virginia'daki merkez, şimdi de Alabama Trusville'deki merkez paso benim gibi meraklıların P7 lerini toplamakla meşgulmüş ), inanın bu silahı görünce diğer silahlara ödenen paralara acır oldum.

Aşağıda da HK P7 nedir ne değildir ayrıntılı açıklamasını bulacaksınız.

Saygılar

Alıntı

Dünyadaki en iyi perdahlama işlemini H&K firması yapmaktadır. Öyleki şuan Walther ve Sig firmalarının ürünlerinin perdahlanması işleminide H&K yapmaktadır. Ve çok ilginç bir bilgi daha; Tüm dünyadaki silah firmalarının silah üretim tezgahlarını da H&K firması kurmaktadır... H&K bir ayrıcalıktır.

Alıntı

Dünyada en iyi yüzey perdahlaması olan tabancalardan birisinin HK olduğunu kesindir.
Ancak en sert ve korozyon dayanıklılığı en iyi olan yüzey perdahı kesinlikle Glock'tadır.
Yurt dışı sitelerdeki yazılardan takip ettiğim kadarı ile hem HK, hem de Glock marka tabancası olan tüm kullanıcılar bunda hemfikirdir.
HK, Dow-Corning adı verilen, aslında Tenifer'in bir başka formu olan, nitro karbürizasyon tekniği ile yapılan bir yüzey perdahı kullanmaktadır.

SigSauer, karbon çelik, bükme ve kaynaklı kızaklarında ( folded stamped steel, örneğin P228 ), son derece dayanıksız ucuz bir fosfatlama tekniği kullanmaktadır.
Siyah renkli, paslanmaz blok çelik kızaklarında ise '' Nitron '' adını verdiği, aslında PTFE / Teflon bazlı bir kaplama olan yüzey perdahını kullanmaktadır.
Daha önceleri ise, bazı silahlarında opsiyonel olarak, K-Kote tabir edilen resin bazlı püskürtme bir fırın boya da kullanmışlardı.
Alüminyum alaşım gövdelerinde ise, klasik anodlanma ile yapılan eloksel kaplama kullanılmaktadır.

Walther, artık yeni modellerinde, Tenifer'in bir başka formu olan yüzey perdahlama işlemini kullanmaktadır.

HK'nın kendi fabrikalarında, yine tamamen kendi üretimi olan makina parkını kullandığı doğrudur. Tarihi zaten yüksek teknoloji ürünü ağır sanayi makinaları üretimi ile başlayan bir firma için bundan daha doğal bir şey olamaz.

Sayın Green,
Ancak gerek Walther, gerekse de Sauer'in makina parkını HK'dan tedarik ettiklerini ve tabancalarının yüzey perdahlarını da HK'a yaptırdıklarını ilk defa duyuyorum. Ulm'daki Walther, Eckenforde'deki Sauer tesislerini gezme imkanım olmadı maalesef, ama bu tesisleri gezen kişilerin çektiği son derece ayrıntılı fotoğraflarda, üzerlerindeki
logo ve yazılardan, kesinlikle HK menşeli olmadığı belli olan pek çok makina ve tezgah gördüm. Prestij kaybını engellemek için HK logoları yerine fason firma logoları kullanılmışsa onu bilemem.
Eğer bu konuda isbatlanabilir bir kaynağınız varsa, bu bizim için son derece yeni ve kıymetli bir bilgi olacak. Biz HK hayranlarının, HK sevgisinin daha bir pekişmesine yardımcı olacak.

Saygılarımla.

Alıntı

P7' ler zaten klasik '' Blue '' , yani meneviş, yani en dayanıksız boyalardan birisi.
Tabiiki oldukça dayanıklı olabilen '' Belgian Rust Blue '' gibi meneviş türlerini tenzih ederim.
Çok az miktarda P7 ise fosfat boya ile, Alman polis teşkilatları için üretilmiş.
P7' lerde kızak yanları, metal sertliğinden dolayı menevişin nüfüzuna çok müsaade etmediğinden, terle temas zonucu zamanla tam patlıcan moru '' Purple '' rengine dönüyor.

Glock'daki Tenifer'e gelince, gerçekten piyasadaki hiç bir benzer boya, ne Dow-Corning, ne Melonite, ne QPQ bu yüzey perdahının yerini tutmuyor. Tenifer aslında bir boya değil, bir çeşit yüzey sertleştirme işlemi. Kendi rengi koyu gümüşi bir renk, ancak bu işlemden sonra kızaklar karartılıyor. Kullanımla beraber siyah renk zamanla açılsa da, Tenifer yüzey perdahı hala orada kalıp, koruma görevini yapmaya devam ediyor.

Bir ara MKEK'de, dernek bünyesinde çalışan bir birimde silah bakımı ve boya hizmeti veriliyordu.
Orada adının '' Ağah '' olduğunu bildiğim, ama soyadını bilemediğim birisi, bir seferinde bana SigSauer'lerin P228 gibi modellerinde kullanılan, kendisinin Tenifer olduğunu iddia ettiği, ki bu boya Teniferle alakası olmayan fosfat boyadır, boyayı yapabildiklerini söyledi.
Ben de bunun üzerine, yüzlerce derece ısıda kaynatılan siyanür / siyanid kazanlarına ihtiyaç duyulacağını, bu kimyasalları nasıl tedarik edip, bu sistemi nasıl kurduklarını, ayrıca Teniferden sonra yüzeyin karartılmasının çok zor olduğunu, bunu nasıl başardıklarını sorduğumda bozulup bana, '' Kardeşim sen tenifer yaptıracak mısın, yapacak mısın? '' demişti.
İşte size ülkemizdeki şarlatanlığın boyutları.
Adam MKEK'nin içinde yalancılık ve dolandırıcılık yapabiliyor.
Güler misin, ağlar mısın?

Saygılar.

Alıntı

Bu arada, ilk defa küçük harflerle '' HK Sidearms Gmbh / Made in Germany '' yazılı bir kızak görüyorum.
Ya da gördüm dikkatimi çekmedi.

Normalde burada büyük harflerle '' HECKLER&KOCH GMBH ; OBENDORF / N MADE IN GERMANY '' ibarelerinin olması lazım.

Üretim yılı kodu kaç acaba M8'inizin? Siz 2007 olduğunu, son 500'den birisi olduğunu söylemişsiniz, yani '' xxx of the 500 '', bu nedenle mi farklı bir yazı formatı kullanılmış?

Alıntı

yok bence silah cin malı. cakma....
zaten 9mm yazısının altındada cizik varSmile)

Alıntı

Rolleyes 
Gümüşhane veya Ardeşen işi olmasın sakın ? Rolleyes

Biliyorsunuz bu bölgelerden yetişmiş, dünya silah kültür ve tekniğine mükemmel vakıf olan silah ustaları var, hatta bunlar artık Colt'un bile üretemediği Colt Python'un neredeyse daha mükemmelini üretiyorlar, en azından kendi iddiaları ve bu silahları kullananların iddiaları böyle. Big Grin

Alıntı

Sayın LUPUS sayesinde bu silahı inceleme şansım oldu aşık oldum mükemmeliğin ötesi bence

edinmek isterim ama şehirli züppe işi Smile VIP silahı bizim gibi işi pislik içinde olan insanlara göre deil...

Alıntı

Sevgili Glock,

Tabancalar için kesinlikle '' makina '' tabirini kullanmam.
Ama bu alet gerçekten İsviçre saati gibi bir '' Makina '', gerçekten.
Parmaklarım çok kısa olmasaydı yada bize de M8' i gelmiş olsaydı, tereddütsüz bir '' VIP şehir züppesi '' olurdum.Cool

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi