Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İZLİ MERMİ YAPABİLİR MİYİZ?
#1
Helikopter kazası olayından çok etkilendim. Benzeri kaza yada avda kaybolma gibi durumlarda. Yanımızda tabanca varsa yada tüfek. Bunu yerimizi belli etmede kullanmak için ilk yapacağımız şey havaya ateş etmek olacaktır. Ancak bu da çığ düşmesi gibi bir tehlike yoksa yapılabilir. Ses ile yerimizi belli etmeden ziyade asıl etkili olan ışık yani görüntü aracılığı ile olacaktır. Namlu ağzından çıkan alev, görüş müsaitse uzak mesafelerden görülebilir. Fakat bu da kısa süreli bir ışık kaynağı olacaktır. İkinci olarak ise izli mermiler kullanılabilir. İzli mermi havada ilerlerken daha uzun süreli ışık kaynağı olacaktır. Bu kadar laftan sonra soruya geliyorum:

Evde kendi imkanlarımızla izli mermi yapabilirmiyiz?
Bir tür fosfor içerikli boya ile kaplanmış mermi olarak bildiğim izli mermiyi, tabanca çekirdeğini özel bir boyayla vs ile boyayarak yapabilir miyiz ?
Diyelim ki yaptık, namluya zararı olur mu?
Fabrika çıkışlı izli mermiler namluya zarar verir mi?
 
Alıntı

#2
Sn Zorbey,

Büyükçe bir ateş yakmak daha kolay olur gibi geliyor bana ama...Smile

İzli mermi ile ilgili olarak ise, "yapmak, yasal mıdır acaba?" sorusu aklıma geliyor ilk olarak...

Sevgiler
 
Alıntı

#3
Tamam, siz yasalmı değilmi derken ben hemen söyleyeyim... UCUNA fosfor süreceksiniz.. yolda giderken sürtünmeden ısınıncada yanma dolayısı ile ışık yapacak... Ayrıntısını kimyager arkadaşlar vereceklerdir.

Merminin ucunda olduğundan ilgili bölüm namluya teması söz konusu değildir.

Kanun dışı derseniz, lütfen editleyerek siliniz.

Saygılar.
 
Alıntı

#4
Fosfor kendi kendine sürtünme ile alev alabilen tehlikeli bir maddedir, kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca izli mermilerde ışık çıkaran madde ucunda sürülü bulunmaz, mermi çekirdeğinin içinde, geriye bakan bir açıklıktan alev verecek magnezyum gibi yüksek sıcaklıkta çok ışık veren maddeler kullanılır. Evde yapılacak bir malzeme değildir genelde.

Hazır satılan işaret mermileri var, bulamazsanız, 9mm kurusıkı mermi ile ateşleyebileceğinizi namluya takılan aparatlar var, bunlarla aluminyum işaret fişeklerini atabilirsiniz. Tüfekte zaten kolay, ben 12lik kalibrede fişekliğimde her daim 2-3 adet işaret fişeği taşırım, aynı söylediğiniz sebeplerden dolayı.
 
Alıntı

#5
Sn.Bariş, bilgi için teşekkür ederim. Benim incelediklerimde çekirdek içerisine inen herhangi bir bölüm- kanal vs. bulunmuyordu. sadece dış etmenlerden koruyan plastik gibi bir boya altında, bir katmandı. Hatta geyiklik yapıp kazımışlardı...Big Grin

Yanlış bilgi verdi isem forum ahalisinden özür dilerim.
 
Alıntı

#6
Tabancaların gez ve arpacıklarında kullanılan fosforlu boya aynı madde olabilir mi, o boya ile mermiyi boyarsak izli mermi mi olur. O boyayı nerden bulabiliriz ?
 
Alıntı

#7
izli mermilerin normal mermilerden farkı iç dolgu mlzemesi kurşun maddesi yerine, patlama anında tepkimeye giren çok yüksek ısı ve ışık veren madde ile doludur, nasıl çalıştıgına size biraz ipucu vereyim kovan içerisindeki patlama ile harekete geçen tapa (bu tapa genellikle cekirdegin içinde arka tarafına yakın ve esnek bir maddeden olur) mermi çekirdeginin içindeki harekete duyarlı kimyasalı tetikler, (kimyasal dedigime bakmayın bildigimiz termit ama ışık veren ve yanıcı kimyasallarla modifiye edilmiş ve birazda metal tuzları ile seyreltilmiş hali)...

izli mermi yapmak isteyene basit birde ev yapımı tarif vereyim kovandan çekirdegi zarar vermeden ayırın, çekirdegin kurşun döküm kısmı size bakacak şekilde sabitleyin elinize havya (elektronikçiler kullanır) alıp kursunu eritin erimiş kursunun içine çok az kısmı dışarıda kalacak şekilde iki yada üç tane çakmak taşı gömün ve donmasını bekleyin, malzeme soguduktan sonra çıkarttıgınız kovana aynı hizaya kadar geri gömün, merminizi ateşlediginizde standart izli merminin yaptıgı ışık oyunu kadar olmasa bile gece vakti merminin nereye gittigini görebilecek kadar arkasında bir ışık izi bıraktıgını göreceksiniz

alıntıdır orjinal metin aşşağıdadır eğer hukuki bir sorun teşkil etmesi durumu var ise mod.lar tarafından siline bilir saygılarımla...

http://www.tahribat.com/forumdisplayfold...erid=42832
 
Alıntı

#8
Arkadaşlar fosfor maddesi sonderece tehlikeli bir kimyasaldır. Hatta bazı bileşikleri ikinci dünya savaşında işkencelerde kullanılmıştı.(PCl5 gibi)

Diğer bir özelliği ise hızlı yanan kimyasal olmasıdır bu da istenen tipte bir etki yaratmayacaktır.

Magnezyum yüksek ısıda yüksek miktarda ışık yayarak yavaş yandığı için izli mermi için en uygun materyallerden biridir.

Ancak izli mermilerde bunlardan hangisinin kullanıldığını bilmiyorum..

Saygılar...
 
Alıntı

#9
Izlı mermı ıcın, mermı cekırdegını dıkkatlıce kovandan ayırdıkdan sonra cekırdegın arkasına 3mm lık matkapla tam ortaya 3-4 mm lık delık deldıkden sonra buraya kuru sıkı tabancalarla atılan havai fısek tarzı ısaret fıseklerınden alıp ufak bır parcasını buraya yerlestırerek yapabılırsınız.
Ama cekırdek havada ılerlerken onun ordan dusmeden yanmasını saglamak ıcın nasıl tutturursunuz bılemem.
Aklıma gelen yontem bu.
Cakmak tasıyla falan olacagını hıc sanmıyorum.
 
Alıntı

#10
Beyler,
Tamamen zararlı şeyler yapmayı düşünüyorsunuz. Yapacağınız ürün sonuçta vücudunuzda kalıcı zarar verebilecek durumlar oluşturabilir.
Bu tür şeylerle yüzyüze gelebileceğinizi düşünüyorsanız, daima yanınızda acil durum çantası taşımayı adet edininiz ve içinede 2 tane işaret fişeği yerleştirin.
Saygılar....
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi