Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BDC Artikelli Optik
[Resim: 1001551.jpg]

[Resim: 1001558.jpg]

Alıntı

[Resim: dscf0054sj5.jpg]

[Resim: bdcka1.jpg]

[Resim: 10997690bk9.png]

Alıntı

ansamselcuk demiş ki:
lupus demiş ki:Sn.ansam bir de 2007'de Ohio'da Tom Sarver tarafından yapılmış bir 1.403'' lük bir grup var.
Bu arada dürbün artikelinizin, oldukça pratik ve kullanışlı, tam bir avcı işi olduğunu belirtmeliyim.
Mili Dot sistemlere nazaran bir avcı için gerçekten çok daha pratik.
Güle güle kullanın, Rastgele.

Sağolun...
Bu dürbün 2 sene oldu galiba kullanmaya başlıyalı...Etrafımda ne kadar yivlici varsa hepsine önermişimdir...Dünya paralar dökmeye bence gerek yok...Zeiss-swarovski-kahles vs...markaların yaptığı işi daha ucuza yapabilecek hatta daha iyisini yapacak ürünler var..bunlardan biride BDC artılı japon malı Nikonlar...Yada diğer artı türleriyle.....

Alıntı

peki BDC nedir....Bullet Drop Compensation Dürbünün patent etiketinde açılımı diyorki
mermi yolu düzeltici...resimlerdende anladığınız gibi...Nikon firması 2 yıldır en iyi ürün ödülünü alıyor bu ürünlerle....
testleri...standartlarda 308-30/06...magnumlarda 300 win.mag.338 ve 300 rem ..
Türkiyedede en çok kullanılan çaplar olduğundan tomarla parayı bence dürbüne dökmeye gerek yok....

Alıntı

Ben BDC, TDS, BR, Boone Crockett, Shepert gibi dürbün içinde taksimatlı ve neticede hepsi BDC olan bu sistemlerin Mil-Dot gibi sağlıklı sistemler olduğuna inanmıyorum.
Nikon BDC ile tecrübem yok ancak Swarovski TDS ile Leupold BC den istediğim verimi alamadım.
İlk defa Mil-Dot kullanıyorum ve hepsinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Kullandığınız mermi cinsini değiştirip hızını ölçtükten sonra atış yapıp denemenize dahi gerek yok. Ufak bir hesapla hangi mil noktasının nereyi vurduğu hatasız ortaya çıkıyor. Gerisi size kalmış.
Saygılarımla..

Alıntı

bezoaribex demiş ki:Ben BDC, TDS, BR, Boone Crockett, Shepert gibi dürbün içinde taksimatlı ve neticede hepsi BDC olan bu sistemlerin Mil-Dot gibi sağlıklı sistemler olduğuna inanmıyorum.
Nikon BDC ile tecrübem yok ancak Swarovski TDS ile Leupold BC den istediğim verimi alamadım.
İlk defa Mil-Dot kullanıyorum ve hepsinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Kullandığınız mermi cinsini değiştirip hızını ölçtükten sonra atış yapıp denemenize dahi gerek yok. Ufak bir hesapla hangi mil noktasının nereyi vurduğu hatasız ortaya çıkıyor. Gerisi size kalmış.
Saygılarımla..

Katılıyorum hocam. Her fişeğin kendine özgü yörüngesi var, göstergeler bir kalibreye uysa diğerine uyması imkansız. Nightforce'nin mildot benzeri ama moa ölçekli dürbünleri var. İkisinden birini (moa ölçekli veya mildot) tercih edip ona alışmak en iyi çözüm bana göre.

Alıntı

Mildot doğru eğitim ve tablolar ile kullanıldığında çok daha efektif bir icat, ama sadece belirli bir kalibre-fişek ile kabaca "holdover" yapacak, yani namluyu yükseltecek bir atıcının BDC tipi artikeli kullanması çok daha rahat.
BDC'ler hızlı nişan ve atış için de mil-dotlara göre avantajlı, (tecrübeme göre en azından 250m'ye kadar böyle), sonuçta mermi düşme telafisi için tahmini devreden çıkarıp, belirli bir noktaya yönlendiriyor.

Alıntı

RE: BDC Artikelli Optik

bezoaribex Yazan:
Ben BDC, TDS, BR, Boone Crockett, Shepert gibi dürbün içinde taksimatlı ve neticede hepsi BDC olan bu sistemlerin Mil-Dot gibi sağlıklı sistemler olduğuna inanmıyorum.
Saygılarımla..

Katılıyorum hocam. Her fişeğin kendine özgü yörüngesi var, göstergeler bir kalibreye uysa diğerine uyması imkansız. Nightforce'nin mildot benzeri ama moa ölçekli dürbünleri var. İkisinden birini (moa ölçekli veya mildot) tercih edip ona alışmak en iyi çözüm bana göre.

Sevgili dostlar...Federal ve Remington fişekler arasında ne kadar fark vardır...?Konunun başındada yazdım Türkiye için çok uygun ..neden ...artıkıl 308-30/06--300 win.mag gibi çaplarla kalibre edilmiş...Her zaman diyorum...Orta boy bir avı durduracak yer 40 cm..
BDC 600 yrda kadar iş yapıyor...Bu sadece benim denemelerim değil....TDS evet...kesinlikle tutmuyor....zeissında z600 leri tutuyor..Fakat getiricisi bu tarz artıkılları getirmiyor Türkiyeye..

Alıntı

Bu arada kötü fişekle BDC ne olur....S&B 180 grnle..400 mt.artıkıl tutuyor...

Alıntı

baris demiş ki:Mildot doğru eğitim ve tablolar ile kullanıldığında çok daha efektif bir icat, ama sadece belirli bir kalibre-fişek ile kabaca "holdover" yapacak, yani namluyu yükseltecek bir atıcının BDC tipi artikeli kullanması çok daha rahat.
BDC'ler hızlı nişan ve atış için de mil-dotlara göre avantajlı, (tecrübeme göre en azından 250m'ye kadar böyle), sonuçta mermi düşme telafisi için tahmini devreden çıkarıp, belirli bir noktaya yönlendiriyor.

+1

Bu arada mildot bölüntülü artıkıl, mesafe tahmini, vuruş düzeltmelerde profgesyonel anlamda kesinlik sağlar. Düzeltme oranları (Klik değerleri) ya metriktir yada açısal. Genelde moa yada mrad olarak ayarlanmışlardır. Moa ların daha hassas olduğunu belirtmek isterim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi