Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optik ve Balistik Yaklaşımlar
Malzeme konusunda en güçlüsü çelik ayaklar doğal olarak. Ancak ağırlık farkı ciddi. Bu nedenle Aluminyum ayaklar revaçta, performansları da gayet iyi. Satış grafiklerinden örnekleme yaparsam, bugüne kadar kendi markam veya dağıtımını yaptığım markalardan, çoğunluğu Nightforce, 3 bin kadar dürbün sattım. Bunların hemen hepsi, Unimount tipi yekpare ayaklar veya dürbün bilezikleri ile istendi. Ama hiç kimse çelik ayak satın almadı. Mağazamızda 4 yıl öncesinden ithal edilen NF çelik ayaklardan ya hiç satılmadı, ya da belki bir tane satılmıştır. Yani eski, güvenilir çelik sizlere ömür diyebiliriz. 

Badger (Nightforce Xtreme serisi) ayaklarda 7000 serisi Aluminyum (genelde 7070) ve çenelerde Titanyum kullanılıyor. 7070 Aluminyum malzeme dayanma gücü yaklaşık 70.000 PSI. 6000 serisi Aluminyum yaklaşık 40.000 PSI. Bizim kullandığımız polimer ise 30.000 PSI civarıda. Bu çok büyük bir fark gibi görünebilir. Ancak sertlik iki ucu keskin bıçaktır. Çok sert 7000 serisi Aluminyum'un esnekliği zayıf. Örneğin bu malzemeden taktik silahların el kundakları başarılı olmuyor, 6000 Aluminyum daha uygun malzeme olarak kabul ediliyor. Aluminyum yüksek atış adetlerine namludan ısındığı için el yakıyor, eldiven kullanımı gerektiriyor, be nedenle yakında 350 derece C dayanıklı polimerden taktik el kundağı üretmeyi planlıyorum - konu dışından saplama... 

Bu polimer malzemenin yeterli mukavemete sahip olduğunu, esnekliği nedeniyle, kırılmaya, darbe sönümlemeye ve titreşime karşı daha etkili olduğunu değerlendiriyoruz. Doğrudan güç uygulama durumunda (örneğin tüfek düşürüldüğünde) zaten öncelikle dürbün aksamı hasarlanacağız için, bu tip mukavemet senaryolarında polimer ayaklar sıkıntı yaratmıyor. 

Polimer ayakları ucuz ve etkin bir seçenek olarak piyasaya çıkaracağız. Ancak bir sonraki aşamada 7000 serisi ve mümkünse Titanyum veya Titanyum destekli ürünleri kendi bünyemizde üretmeyi planlıyoruz. Yani müşterilerimize polimer ve metal seçeceği sunacağız. Aluminyum malzemenin bazı uygulamalarda henüz vazgeçilmez olduğunu değerlendiriyorum. 

ZeroStop veya benzeri uygulamaları aslında çok faydalı buluyorum. Ancak masanın diğer tarafına geçince, sağlamlık (fail-safe operation) bazı özelliklerden ağır basıyor. Daha önce yazdığım gibi, güvenilir bir ZeroStop uygulaması bulduğumda kullanmayı düşünüyorum. 

Yazdığınız gibi 8-power dürbün ürettirebiliyoruz. Bir sonraki planımda 1-8x var. Bence 5.56, 7.62x39 ve hatta 7,62x51  için mükemmel bir dürbün olabilir. Balistik artıkılı en verimli kullanma şekli F1. Bu nedenle yine F1'den devam etmek gerekecek. Bu da FOV daraltıyor. Sivil pazara yaygın olarak ürün vermeye başlarsak (örneğin ABD iç pazarı) o zaman farklı bir artıkıl ile daha geniş açılı 1-8x F2 ürettirilebilir. 

Şu an prototipini bitirmeye çalıştığımız NS130 modeli 1-3x24 F1 dürbün "Long Eye Refief" olarak ve azami geniş açıyı verebilecek şekilde tasarlandı. Asıl üretim amacı 7.62x54 makinalı tüfekler ve 7.62x39 AK platformları üzerinde kullanılması üzere tasarladık. Göz uzaklığı (eye relief) yaklaşık 20 cm. Balistik reticle 1x modunda reddot gibi kullanılabilecek gündüz görünebilen ışık şiddetine sahip. 3x büyütme için 7.62x39 ve 7.62x54 mermi yolu menzil işaretleri var. Yani tamamen özel amaçlı bir tasarım. Artıkıl son durumu aşağıdaki gibi:

[Resim: RETICLE_NEW_WITHOUT_DIM_2_Model_kopya.jpg]

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Zemre10, SSSalih, PersonalDefence, kut4, tirendaz, alone61, ilksurfer, m16a2, ardenne, sem, Ahmet Özalp, xlcod3r
Mevcut polimer teknolojisi hakkında fazla bilgim yok, o zaman ringleri merakla bekliyoruz Sn Harun.

1-3 Reticle çok guzel, ortada dot yerine ok/chevron kullanmanızda çok isabteli olmuş. 20 cm FOV'a ise soylenecek birşey yok. Kahles 16i ile yarışacak yerli bir optiğimiz olacak o zaman. Tebrikler.

F1 x1-8 için reticle tasarlayacaksanız gavurların, biliyorsunuzdur belki buyuk olasılıkla, Primary arms firmasının ACSS 'inden esinlenebilirsiniz diye düşünüyorum.

Ekranı gereksiz kalabalıklaştırmadan gerek 800m ye kadar BDC tarzı nişangah sunan, gerek yuruyen ve kosan bir insan için onleme verebilen, gerek 5-10 mph ruzgar için kabaca onleme imkanı ve uzak menzilde buyuklugu bilinen hedefe göre kabaca mesafe tahmini için cubuklara sahip olması ile bircok seyi tek bir sistemde basitce sağlayan zekice tasarlanmış bir reticle gibi gorunuyor. Tabii ki son karar sizin.

https://ibb.co/j25cPU

Tekrardan emeklerinize sağlık.

Selamlar, saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(07-10-2018, 07:42 PM)ardenne demiş ki: F1 x1-8 için reticle tasarlayacaksanız gavurların, biliyorsunuzdur belki buyuk olasılıkla, Primary arms firmasının ACSS 'inden esinlenebilirsiniz diye düşünüyorum.

Ekranı gereksiz kalabalıklaştırmadan gerek 800m ye kadar BDC tarzı nişangah sunan, gerek yuruyen ve kosan bir insan için onleme verebilen, gerek 5-10 mph ruzgar için kabaca onleme imkanı ve uzak menzilde buyuklugu bilinen hedefe göre kabaca mesafe tahmini için cubuklara sahip olması ile bircok seyi tek bir sistemde basitce sağlayan zekice tasarlanmış bir reticle gibi gorunuyor. Tabii ki son karar sizin.

https://ibb.co/j25cPU

[Resim: reticle_bdc_wc.jpg]

Önerdiğiniz artıkılı da yukarıya yükledim.
Güzel bir sistem geliştirmişler. Bizim artıkıl sadece BDC kısmıyla ilgili bilgi vermekte. Yan rüzgar / hareketli hedef kestirmelerini veya menzil kestirmesini eklemek iyi bir fikir olabilir. "Ters at nalı" denilen daire kısmını pek uygun bulmuyoruz. Ama bir başka tasarıma yatay kestirmeler ve insan boyu kestirmesi konulabilir.

Teşekkürler,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ardenne

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi