Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optik ve Balistik Yaklaşımlar
Sn. Ansamselçuk,
Alıntı: 28 cm. ? Bu 28 cm kısmını etraflıca anlatın lütfen. Lens - göz mesafesindenmi bahsediyorsunuz.

lens göz mesafesi olabilirmi sizce...?les dipçik mesafesi 28cm...Bunu nasıl bilmiyorsunuz ilginç geldi...27-28 cm 1.75-1.80 herkesi kurtarır hemen hemen...

Biraz anlamakta zorlandığım için kusura bakmayın. Optiğinizi takarken dipçik tabanı - lens başı ölçüsüne göremi takıyorsunuz? Göz lens başı aralığı kaç cm tekabül ediyor o zaman.

Alıntı: 150 fişeğe dönersek...bir vadide atıyorsak eğer bence çok kötü hava akımından olsa gerek çekirdek uçuyor nereye gittiği belli olmuyor..

s&bnin çıkış hızı 500 mtredeki hızı çıkış gücü ve 500 mtredeki gücü
Bir remingtonla yada federalle kıyaslanmıyacak kadar düşük....Şöyle söylemek gerekirse
960 ila 1200 mt/sn ye markadan markaya değişen hızlara sahip olan amerikan fişeklerinden
s&b 895mt/sn bu herhalde açıklayıcı olmuştur...yani uzakara olamaz....300 mt.176cm düşer
ayrıca bir 500 mtrede federal 150grn.93,2 cm remington daha ilginç 300 win.mag. balistiği eğer 150ye sıfırlarsan 300 mtrede 10 cm alt atar...ama longrange sıfırlaması yapar 250 mt..ozaman 500 mtrede 37 cm düşer....Burda çok ufak bir nüans var....Diğerleri 200 mt sıfırlamayla...yani kötüler...

Burada benim bütün havsalamı altüst ettiniz. 300 metrede -176 cm vuran fişeğin herhalde balistiğinide verirsiniz. Yada kullandığınız fişeğin marka ve modelini verinizki bendenizde elimdeki verileri tekrar gözden geçireyim.

150 grain merminin vadi atışlarında uçuşuna gelince, vadi atışlarında anenometre kullanmıyormusunuz? Rüzgar hesaplamaları vadide dahada önem kazanır diye biliyorum.

Optiğinizi güle güle kullanın. Sıfır duruşlu bir optik değil zannedersem. Avcılar için büyük kolaylık.

1000 metre mesafede İtalyan arkadaşın elindeki tüfek ve optikle o vuruşu yapması gayet normal.
Saygılar...

Alıntı

xlcod3r başta olmak üzere kusura bakmayın ben işin avcılık kısmında olduğumdan valla sizi ve bazı şeyleri anlamakda zorluk çekiyorumSmile

Sıfır duruşlu bir optik değil zannedersem..bunu anlamadım mesela...

300 winle kullandığım fişekleri daha önce yazdım...

remington core-loct 180 grn.
s&b spce 180 grn..
federal 150 grn...

s&b nin balistiğini istiyorsunuz herhalde...

SPCE
grs 180
g 11,70

hız (m/s) 895
100 786
200 691
300 607
Enerji (J) 4686
100 3616
200 2791
300 2154

düşüş (cm) (m) 50 -0,8
100 0
200 -11,0
300 -42,6

pardon ben yanlışım bu konuda 500 mt...olacak..düşüm diğer saydığım markalarla yarı yarıya...
Kötü tarafı S&Bnin 300 win.mag çapa göre most recommended distance denen komik bir metre vermesi...

Vadi atışlarında zorlanmamak için 300 win.mag aldım..daha önce kullandığım 308 win.ve 30-06 spr.lerin çok fazla açığını kapadı....Fakat 150 grn.federalle değil....200 mt.reye kadar ondada sorun yok fakat uzakara olunca...Çekirdeğin nereye gittiği belli olmuyor...

Selamlar

Alıntı

Bu arada resmi buldum.....Resimde 2 ayrı marka 300 win.mag ile atışlar var iki mühümmatda s&b 180grn....
1cmlik grubu yapan remington...diğer tüfek sauer..
Şöyleki sauer tüfeği sıfırlamaya gittik....bende bir kaç el attım...Sonuç Smile

imageshack çalışmıyor...başka resim yükleyebileceğim yer varmı?

RASTGELE

Alıntı

Sn. Ansamselçuk,
Hedef kağıdını tam boy çekip yollarsanız daha iyi olur diyorum. Kağıt üzerinde nişan noktanız lütfen belirtiniz ve vuruş noktalarınızın nerede olduğunu görmek istiyorum. Mümkünse tabi. Yakın planda bir şey anlaşılmıyor.

tabanca atış kağıdının ortasında çapı 4cm olan kırmızı daire var...200 mtredeki bu kağıdın o 4cmlik yerine tutum..Fakat yanlış anlaşılmasın....Benim tüfek masada bağlı değildi..arabanın kaputunun üstüne temizleme kiti üstünden attım....

Alıntı

sn.xlcod3r,
programı mail ile gönderemedim. Ya beceremedim ya da büyüklük nedeniyle olmadı. Bilgisayar benim için bir nevi daktilo.
Dilerseniz CD kopya gönderirim.

Alıntı

Cool 
Sn. Ansamselçuk,
Bu işe gönül verdiğiniz kanaatine vardım. Keskin nişancılık apayrı bir gönül sevdasıdır. Atmayan bilmez.

Sıfır duruşlu optikten kastım (İngilizcesini bilmiyorum) tüfeğinizi ve optiğinizi 100 metrede sıfırladıktan sonra optiğin çapına göre 100 metreden 1000 ve üzeri mesafeler için moa ayarlarını kullanarak optiğin ayarını atış mesafesine göre ayarlayıp, atış sonrasında tekrar 0 konumuna alınabilen optikleri kastetmiştim. Bu optikler mil dot artıkıl ile mücehhez olup çok hassas atışlara imkan sağlamaktadır. Ayrıca mesafe skalası içermeyenler varsada mil yardımı ile mesafe tahmini yapılabilmekte ve hareketli hedef atışlarında çok büyük kolaylıklar içermektedir.

Mesafe, rüzgar düzeltme ve parallax ayar tamburu çoğunda standart iken artık optiklere mesafe ölçüm özelliğide konmaktadır.

Bu arada bir konuyu düzeltmek isterim. Longrange boyutu normalde 500 metrede başlar ve üzeri mesafelere devam eder. 200 metre üzeride sorun olmamalı. Çekirdeğin nereye uçtuğu belli olmuyor yazmışsınız. Çekirdek, sizin kontrolünüzde olarak ateşlenen bir silahta istediğiniz noktaya gider. Buda external balistik hesaplamalarını doğru yapmanızla ilgili olan bir konu.

Ancak sahip olduğunuz dürbünde 600 metreye kadar artikel ayarı var ama yan ayarları için neler nasıl yapılır optiğin manualini incelemeden bir fikir yürütmek istemiyorum. Çekirdek isabet noktasının tespit edilememesi sorununun yan ayarlarla ilgili olduğuna kesin emin olduğumu söyleyebilirim.

100 metre mesafede 1 inçlik daire mükemmeldir. Daha küçük daireler çok daha mükemmeldir.
200 metre mesafeden araba kaputu üzerinden yaptığınız grupmanınız gerçekten güzel.

Bu arada optiğinizin av için ideal bir optik olduğunu söylemek isterim.

Karşılıklı bilgi alış verişi ile dahada faydalı bilgi sahibi olacağımıza inanıyorum.

Saygılar...

P.S:Bu arada imza kısmına e-postanızı yazacağınız günü bekliyorum. Resimleri photobuckete atabilirsiniz.

Alıntı

Merhabalar..Uzun zamandır siteyi takip ediyorum. Bilgilendirici mesajlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür eder saygılar sunarım. Umarım aşağıdaki pc programı işinize yarar.

Long Range Shooting 2 -

The popular long-range shooting, mil dot ranging training simulation. On CD for PC's or Mac's. Realistic controls, including a 20 power zoom, sound effects and scenery make this a simulation as close as you can get to field practice at home on your computer. All without wasting a single round of ammunition.

Nothing else like it
Three calibers. Along with the standard .308, 175 grain, also practice with a Windrunner .338 and 50 caliber. The
calculations for the .338 are based on a 250 grain bullet loaded and recommended by Black Hills Ammunition. Knock down
targets out to 2000 yards with a 50 caliber Windrunner.

Mil Dot Ranging
Practice Mil Dot ranging on three target sizes. A 12" X 12" swinging plate, a 30" X 18" knock down plate and a
regulation 72" X 19" knock down plate. Each caliber has 70 different range exercises, plus an advanced stage for each
caliber with 25 different timed hold-offs and moving targets.

Add in different atmospheric extremes and you get almost 300 different ranging scenarios.

Not a game
This a training simulation. The result of each shot is exactly calculated to show where the bullet hits on the target.
This simulation graphically displays how wind, altitude, and temperature affect the bullet in flight. The results for
distance are given in both meters and yards.

Bonus Stages
The CD has five bonus stages. There are two .308 stages, one with a 168 grain bullet and one 190 grain out of a 300
WinMag. In addition, there is a .223 (5.56) , a .264, and an experimental .408 based on the Chey Tac bullet. Each bonus
range has ten stages and three different target sizes.

Interactive Classrooms
Learn how to mil dot range, scope the wind, how to use a range card and engage moving targets in Classroom modules.
Every shooter should understand minute of angle and exterior ballistics. These subjects and more are also explained
with interactive tests.
Realistic controls, including a 20 power zoom, sound effects and scenery make this a simulation as close as you can get
to field practice at home on your computer.

Practice at home on your computer.
Three calibers
Three target sizes
Realistic interface
Over 250 stages
Expanded and improved classroom sections
Custom stage available

http://rapidshare.com/files/212654525/Lo...ve.net.rar

Alıntı

Sn. Darkled,
İlginize teşekkürler,ancak bu program simülasyon daha önce verildi. Keskin nişancılık ile ilgilenen arkadaşlarımızın hemen hepsinde var. Bilinmesi gereken bir konuda işin temelini anlayamayan arkadaşlar bu programda zorlanabilir. Taktik olarak ağırlıklı.
Saygılar....

Alıntı

bezoaribex demiş ki:sn.xlcod3r,
programı mail ile gönderemedim. Ya beceremedim ya da büyüklük nedeniyle olmadı. Bilgisayar benim için bir nevi daktilo.
Dilerseniz CD kopya gönderirim.

Sn. Bezoaribex,
Programı doğrudan ekleyemeyebilirsiniz. Eğer program 10 MB tan küçükse rar yada zip ile sıkıştırıp zipli dosyayı ek olarak yollayabilirsiniz. Eğer 10 MB den büyükse rar yada zipte parçalayarak sıkıştırıp dosyalar oluşturabilirsiniz. Ancak her parça 10 MB olacak.
Bu arada Cd kopya size zahmet olmazsa sevinirim.
Saygılar.....

Alıntı

sn.xlcod3r
Kusura bakmayın farketmemişim. Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi