Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optik ve Balistik Yaklaşımlar
Cool 
Sn. Fatih Bey,

Alıntı: İlk olarak şunu söylemek istiyorum.500 metreye kadar atmosferik şartların pek bir önemi yok.

Bu konuda sizinle aynı fikirde değilim. Mermi yoluna etki eden faktörler olarak incelenen etmenler aslında 500 metrenin çok altında da etkililer. Biliyorsunuz rakım atmosferik hava basıncının değişmesi ile doğrudan ilintili. Ancak siz av için atış yaptığınızdan hassas ölçütler aramamak lazım.

Alıntı: Atışları deniz seviyesinde,rüzgarsız bir ortamda ,düz bir hatta, atış sehpasında,180 ve 185 grain(çekirdekleri Berger ile değiştirdiklerim )Core-Lokt PSP lerle , beşli grupmanlarla yaptım.

Buradan anladığım kadarı ile fişeklerinizi kendiniz dolduruyorsunuz. Yada değişik marka mermilerde çekirdek trampası yoluna gidiyorsunuz. Beşli grupmanınızda isabet noktalarınız + gerçek vuruş noktası kaç cm lik daire içinde kaldı?

Alıntı: Optik 3-12X50 ve metrik sistem yani 1clik1cm.Ancak 3-12 kuvvet aldığıma pişman oldum.3 kuvvette artıkıl görünmüyor bile.Yani tam sniper işi.Zoom 4,4.5 tan sonra güzelleşiyor.

Bu durumda bu modelin option 1 tipini kullanıyorsunuz. Tavsiye etmiş olduğunuz diğer model ile optiğiniz arasında afaki yakınlaştırma değerleri bulunmuyor. Nacizane olarak size optiğinizi 6 büyütmede sabitlemenizi öneririm.

Alıntı: Fakat 700 ün kendi tetiğindeki ayar da en azından av için yeterince hafifletilebiliyor.Bu ayarı yaparken çok dikkatli olmak lazım çünkü bazen mekanizma kurmayabiliyor.Tetiği ayarladıktan sonra dipçikten yere hafifçe vurup tekrar tekrar kuruyor mu diye test etmek gerekiyor

Silahı bu durumda test ederken tetik düşürüyor mu anlamında mı kullandınız?

Alıntı: Burada iddialı ve tahminimce tartışma yaratacak " 300 metreden ötesine atış yapmak isteyenler için schvenk ayak saçmalıktır" gibi bir sözüm olacak

Burada optik sabitleme ayakları hakkında biraz ayrıntılı irdeleme rica etsem. Çok iddialı bir yazı yazmışsınız. Biraz teknik ayrıntı lütfen..

Saygılar....

Alıntı

Sn.xlcod3r,
Atmosferik şartlar konusunda ölçütüm mermi hayvanın koltuğuna değmezse 20 cm gerisine değer bu da bana yeter şeklinde kaba bir ölçüt değil. Namlu çıkış hızını ölçüp 100 metreye sıfırlama yaptıktan sonra balistik programlar yardımıila atış yapıyorum.1cm bile benim için önemli.
Diğer tüm parametreler aynı olmak kaydıyla; 180 gr.PSP ile 1000 metre rakım 2 derece sıcaklık düşme 500 metrede 187 cm. 100 metre rakım 10 derece sıcaklık 500 metrede düşme 185 cm.
Yani 900 metre rakım ve 8 derece ısı farkında 500 metrelik bir atıştaki fark 2 cm.
500 metreden sonra kısmen 700 metreden sonra ise anormal değişimler yaşanıyor.
Evet bazen tetik kurulmuyor bazende kurulsa bile en küçük sarsıntıda düşüyor anlamında kullandım.
Şu an sakladığım atış kağıdını çıkarıp ölçtüm.Mermilerden ikisi üst üste olmak üzere beş mermi 5.5 cm içinde.
Optik sabitleme ayakları ile ilgili az yukarıda biraz detaya girdim.Basitçe durum şu:Sentetik kundağı yataklanmış EAW schvenk ayaklı sauer 90 sabit tactical ayaklı Rem 700 den daha kötü grupman yapıyor.

Saygılar...

Alıntı

Alıntı: Namlu çıkış hızını ölçüp 100 metreye sıfırlama yaptıktan sonra balistik programlar yardımıila atış yapıyorum.1cm bile benim için önemli.

Sn. Fatih bey,
Çok geniş ekipmanlara sahip olduğunuz anlaşılıyor.

Bahsettiğiniz alet de bu yanılmıyorsam.

[Resim: na8.jpg]

Saygılar...

Alıntı

Cool 
Alıntı: Namlu çıkış hızını ölçüp 100 metreye sıfırlama yaptıktan sonra balistik programlar yardımıila atış yapıyorum.1cm bile benim için önemli.

Alıntı: Şu an sakladığım atış kağıdını çıkarıp ölçtüm.Mermilerden ikisi üst üste olmak üzere beş mermi 5.5 cm içinde.

Sn. Fatih bey,
Pardon gözümden kaçmış. 100 metre mesafede 5.5 cm lik daire vuruş dağılımınızın 2 moa olduğunu gösterir.
Saygılar...

Alıntı

Sn.xlcod3r,
Belki sizde de vardır ancak şayet yoksa Sierra veya Night Forcenin balistik programlarını gönderebilirim.
Night Forcenin PC versiyonu değil de el bilgisayarı versiyonu güzel. Clik sayısını da veriyor.
Bu programı destekleyen cep bilgisayarları piyasada bolca var. Sierranın PC programı da gayet iyi.
Bunlar olmadan 500 ün üstü hayal.

Saygılar..

Alıntı

bezoaribex demiş ki:Sn.xlcod3r,
Belki sizde de vardır ancak şayet yoksa Sierra veya Night Forcenin balistik programlarını gönderebilirim.
Night Forcenin PC versiyonu değil de el bilgisayarı versiyonu güzel. Clik sayısını da veriyor.
Bu programı destekleyen cep bilgisayarları piyasada bolca var. Sierranın PC programı da gayet iyi.
Bunlar olmadan 500 ün üstü hayal.

Saygılar..

Sn. Fatih bey,
Balistik programları tabiiki büyük kolaylık. PDA mız olmadığından Steyr SSG P 69 ile bazen kartotex kullanmak zorunda kalıyoruz. Zorda kaldığınızda 500 ve üstü de atılıyor.
Bu arada sierranın programını incelemek isterim. E postama atabilirseniz sevinirim.
Saygılar...

Alıntı

Cool 
Sn. Ansamselçuk,

Alıntı: ..Benim standartım 28 cm...omzada değmese patlasa..göze hiç bir zarar veremez..

28 cm. ? Bu 28 cm kısmını etraflıca anlatın lütfen. Lens - göz mesafesindenmi bahsediyorsunuz.

Alıntı: taktik avcılık yapan varmı Türkiyede bilmem....Ama bende BDC artılı bir dürdün mevcut..Amerikanın en iyisi seçiliyor 2 senedir...magnum çaplarda mermi yol düzelten artıkıl sayesinde 600 yrda net atış yapılıyor....Fakat şöylede bir komiklik var..
Bunu neden söylüyorum...Tactical olmayan bir silaha .....hele 30 cal.bir tüfekle avrupada bir avlağa giderseniz baya dalga konusu oluyor...Geçen haftalarda yaşadık...Avlakçı şöyle dedi tüfek sauer o dürbün o tüfeğe çok çok fazla...
Ayrıca 30mm olmayan hiç bir dürbünü kullanmam.

Seçici olduğunuz anlaşılıyor. Bu BDC artılı dürbünün taksimat görüntüsünü bizimle paylaşabilirmisiniz. Ayrıntılı kara kalem çizimde yeterli olur.

Alıntı: longrangede remington biçilmiş kaftan....Açıkcası mühümmat ve silah 200 mt.rede 1 cm grup yapıyor...Fakat iş avcılık olduğunda orta boy tüm avlar 40 cm lik ön kol bölgesinden vurulduğunda düştüklerinden ....merminin o 40 cmnin üstünede altınada gitmesi 2 mermi arasında 20 cm olmasıda pek benim için önemli değil

federali kesinlikle tepeden tepeye atmayın..Özellikle longrange...çekirdek uçuyor...(150grn)

s&b balistiği on para etmez...Yanlış anlamayın grupmanı değil balistiği....

federal ve remington hızlarıyla ve kuvvetleriyle ve düşümleriyle longrangede nerdeyse 2 katı daha iyiler....

s&b lerden 5mtreden-400 mtye domuz fişeği olur....Başkada bişey olmaz

Longrangede uzman birisi ile aynı forumda olmak. Heleki 200 metrede 1 cm lik grup yapabilen biri ile. Bayım siz klas üstü bir atıcısınız. Yalnız sizden ricam fişekler ile ilgili tavsiyelerinizi kısa kesmeyinizki anlayabilelim.
Federali neden tepeden tepeye atmayalım.
S&B nin grupmanı iyi ise balistiği neden kötü.
Federal ve remingtonu longrangede bu kadar iyi kılan hangi özellikleri.
Bunlar izahatlı yazınızki ilerde bir gün biz bu konuyu klas bir atıcıdan öğrendik diyebilelim.

Alıntı: Hiç bir av tüfeği yivli-yivsiz remington namlusu kadar iyi grup yaptıramıyor....
Kusura bakmayın forumda yeniyim sadece avcılar değil silah meraklılarıda var...Steyr tactical bir tüfek ..Bence ben grupda remingtonda hala ısrarlıyım...Bende çok fazla tüfek denedim...Yurt içinde ve dışında...

Birde bu tüfeklerin markalarını yazarsanız Sn. Ansam, kofik bir tüfek almayalım, sayenizde..

Saygılar...

Alıntı

bezoaribex demiş ki:Sn.Ansam,
Klavuzu baştan sona inceledim, gözümden mi kaçtı acaba Sporter Barrel ibaresi yok.Namluda da dediğiniz gibi bir emare yok. Yani en azından daha kalın ve ağır bir namlusu yok.
Custo Delüxe sanırım 5 tane gelmişti. Diğer ikisi Sivas Suşehri ve Trabzon merkezde arkadaşlarımda. Biri nerde bilmiyorum.
Avrupa avlaklarında avlanmadım ama Artvin ve memleketim Tunceli'de çok sayıda yabancı dağ avcısıyla muhatap oldum ve bir kısmıyla dağda beraberdik.Daha 200 metreden öteye tereddütsüz atış yapan Avrupalı avcı görmedim. Demem o ki onlar kendilerine gülsünler.
Saygılarımla..

Tamamen haklısınız ...Bir ava 200mtden sonrası çok büyük cesaret ister....

Bu arada benim tüfek namlusu..kundak bana özel oldu diyelim..

Alıntı

28 cm. ? Bu 28 cm kısmını etraflıca anlatın lütfen. Lens - göz mesafesindenmi bahsediyorsunuz.

lens göz mesafesi olabilirmi sizce...?les dipçik mesafesi 28cm...Bunu nasıl bilmiyorsunuz ilginç geldi...27-28 cm 1.75-1.80 herkesi kurtarır hemen hemen...

Sayın xlcod3r ....Cevap alacaksınız...Kısmetse akşam..resimleride ..bdc...1cm grup gibi....
Çok işim var
selamlar

Alıntı

longrange taktik değil av. ilk önce kullandığım dürbünde av için 200 mt.300 win.mag çap için heleki remington için çok kısa bir mesafe biz bu mesafeye longrange demiyoruz ....400 üstü mesafeler uzakara atışdır....200 mt.reye elimdeki 2 remington ve rifled slug barrellarlada iş yapıyor..

Federalde anlayamadığım rifled slug namlu sabotlarıda aynı şekilde aşırı üst vuran ürünler...
150 fişeğe dönersek...bir vadide atıyorsak eğer bence çok kötü hava akımından olsa gerek çekirdek uçuyor nereye gittiği belli olmuyor..

s&bnin çıkış hızı 500 mtredeki hızı çıkış gücü ve 500 mtredeki gücü
Bir remingtonla yada federalle kıyaslanmıyacak kadar düşük....Şöyle söylemek gerekirse
960 ila 1200 mt/sn ye markadan markaya değişen hızlara sahip olan amerikan fişeklerinden
s&b 895mt/sn bu herhalde açıklayıcı olmuştur...yani uzakara olamaz....300 mt.176cm düşer
ayrıca bir 500 mtrede federal 150grn.93,2 cm remington daha ilginç 300 win.mag. balistiği eğer 150ye sıfırlarsan 300 mtrede 10 cm alt atar...ama longrange sıfırlaması yapar 250 mt..ozaman 500 mtrede 37 cm düşer....SmileBurda çok ufak bir nüans var....Diğerleri 200 mt sıfırlamayla...yani kötüler...

son yazdığınızı anlamadım...Ama ilk önce bilinmesi gereken Amerikada yivli-yivsiz tüfek mühümmatları yivsizlerde test atışı 870 pompalıyla...yivli mermi testleride 700 ile yapılır..Bu kanundur...Ayrıca en iyi grup yapan fişekler ki...en iyi av fişeği core-lok gibi yada dünyanın en uzağa atan yivsiz tüfek fişeği wingmaater hd(60 yrd.) buna örnekdir...Mühümmatı yapanda tüfeği yapanda aynı firma Smile..... y.oto yada pompalıda hala tek parça namlu yapan tek firma remington...monoblock...

Resim nasıl yüklenir kısmını inceliyim resimler geliyor...

SELAMLAR

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi