Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabanca Atıcılığında Tetik Kontrolü
xlcod3r demiş ki:Sn. Radius,
Yakın alan savunmalarında çok çalışarak tetik hakimiyetini kuran kişiler için bu tetiği bir kerede sert çekmek geçerli olabilir. Ancak hedef atıcılığında bu yöntemi hiç tavsiye etmem. Kendileride denemezler zaten.
İkinci olarak bu forumda yer alan arkadaşların profesyonel atıcılar olduklarını sanmıyorum. Bu arkadaşlar önce yürümeyi sonra koşmayı öğrenmeliler. Özel eğitilmiş kişilerin taktik atışlarının bu arkadaşlar için şimdilik çok fazla olduğu kanaatindeyim.
Saygılar....

Sn Xlcod3r,

Tabi ki forumdaki birçok arkadaşımız meslekleri gereği silah kullanmıyor..Smile
Mesajınızla bir çelişki içermemekle birlikte, izninizle ben bu atıcılık ve eğitim konusuna yeri gelmişken başka bir açıdan bakmak istiyorum...Çünkü bana biraz da insanların "koşmasına" izin verilmiyormuş gibi geliyor...

200 mermi sınırlaması, silah bulundurma mevzuatındaki trajik durum (silahı her dışarı çıkartmaya emniyetten izin istenmesi, açık hava poligonlarına izin verilmemesi...vs vs vs) insanların koşmasına izin vermiyor zaten. Şahsi kanaatim bu...
Yine şahsi kanaatim, biraz da "atıcılığın, silah kullanmanın" bu mevzuatların arkasına sığınılarak insanlara "çok zor-çok özel" bir şeymiş gibi gösterilmeye çalışıldığı...

Ben böyle olduğunu düşünmüyorum.
İşi silah ihtiva etmeyen bir birey olarak görüşlerimi ne kadar ciddiye alırsınız bilmiyorum ama yaşadığım, kısıtlı da olsa tecrübem ve "şu an için" var olan görüşlerimi biraz açmam gerekirse...

Bugün artık, her tabancanın tetiğine alışılabilineceğini, her tetiği parmağın farklı noktalarıyla ezmek gerekebilineceğini ve buna da kolayca alışılabilineceğini (pek de "burasıyla ezmek doğrudur" gibi bir genelleme olmayabileceğini), atış yapmadan nefesini tutmak gerekmediğini, ayaklarının açısının pek de bir anlam ifade etmediğini..vs vs...düşünüyorum..
Sanıyorum geçerli olabilecek tek "ana kural", yani şu kesinlikle doğrudur denilebilinecek tek şey... Kullanıcının kendi silahına muhakkak alışması gerektiği...

Bunun haricinde bu işin de her işte olduğu gibi, belli bir dereceye kadar; öyle özel bir yetenek de gerektirmediğini düşünüyorum.

Özetle insanların atıcılığın her türünü çalışmak, (kendi başına veya kursuna giderek ne ise) imkanı olsa, bu anlamda "yürümekten koşmaya geçmenin" en fazla birkaç ay alacağını "atla deve" gibi bir durum olmadığı kanaatindeyim.
Konunun bir de bu yönüne de dikkat çekmek istedim...Smile

Sevgiler

Alıntı

polemik yaratmak gibi bir niyetim yoktu ama sanki konu başka bir yöne doğru kaydı.kusuruma bakmayın sn xlcod3r.saygılar.

Alıntı

Beyler,
Yazdıklarımdan koşmayı ben iyi bilirim,koşmayı da öğretebilirim gibi bir anlam çıktı galiba. Hiç kimse bulunmaz Bursa kumaşı değildir. Ben sadece işe yeni başlayanların aşama aşama ilerlemesi gerektiğini vurgulamıştım.

Sn. Ekeke,
Fişek kısıtlamasının tabiiki atıcılığın gelişmesi ile ilgili önemli bir handikap olduğunu kabul ediyoruz.Bahsettiğiniz gibi her atıcı kendi stilinide geliştirebilir. Nefes kontrolü yapmadan atış da yapabilir. Benim bahsettiğim parmak ve nefes kontrolü bu işin olmazsa olmazları bana göre. Bir çok kişiye görede aynı. Ayakların duruşu denge için önemlidir ama isteyen istediği gibi atabilir. Ancak ben kendi tarzımı oluşturacağım diyen arkadaşlar çok çalışarak tarzlarını oturtup başarılı olabilir. Bu iş tabiiki atla deve değil. İşin sırrı başarmayı istemekte. Bu şekilde düşünen arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.

Sn. Hakan44,
Atıcılığın temel esasları ile ilgili geniş bir yazı yazmamakla beraber, vermiş olduğum bir iki püf noktasını da Sn. ekeke'ye katılmakla pek de önemli olmadığını savunduğunuz anlamını çıkardım. Ben silahıma hakimim ancak savunma tekniklerinide öğrenmek istiyorum diyorsanız öncelikle bu işin yazarak olacağını sanmıyorum. ABD de çekilen videoları incelerseniz badi sistemi ile çalışıldığını göreceksiniz. Kısacası uygulamalı öğretim lazım. Ancak yinede elimden geldiğince ilk fırsatta bir yazı hazırlamaya çalışacağım. Bu arada forumun paylaşım forumu olduğunu hatırlattığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Bu arada gözümden kaçmış, arkadaşların ayrıntılı açıklamaları var zaten.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=308

Sn.Radius,
Yazınızdan bir polemik çıkmasına benim yazım sebeb oldu sanırım. Siz benim kusuruma bakmayınız lütfen.

Saygılar...

Alıntı

xlcod3r demiş ki:Sn. Ekeke,
Fişek kısıtlamasının tabiiki atıcılığın gelişmesi ile ilgili önemli bir handikap olduğunu kabul ediyoruz.Bahsettiğiniz gibi her atıcı kendi stilinide geliştirebilir. Nefes kontrolü yapmadan atış da yapabilir. Benim bahsettiğim parmak ve nefes kontrolü bu işin olmazsa olmazları bana göre. Bir çok kişiye görede aynı. Ayakların duruşu denge için önemlidir ama isteyen istediği gibi atabilir. Ancak ben kendi tarzımı oluşturacağım diyen arkadaşlar çok çalışarak tarzlarını oturtup başarılı olabilir. Bu iş tabiiki atla deve değil. İşin sırrı başarmayı istemekte. Bu şekilde düşünen arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.

Sn Xlcod3r,

Tabi ki haklısınız. Ayrıca "size" bu işi öğretmek veya konuda ahkam kesmek gibi bir durumum olamayacağını, yazışarak anlaşmaya çalıştığımızdan dolayı; kimi arkadaşlarımız yanlış anlayabileceği için bir kere daha belirteyim.

Ben yalnızca iki noktada nacizane fikrimi söylemeye çalıştım.

1. Öğretiler yılların tecrübesi sonucu ortaya çıkmıştır, ve işe yaradıkları için devam ederler ama; her konuda biraz da genelin dışına çıkmak sınırları keşfetmek insana yeni ufuklar da açabilir...İnanın bütün dürüstlüğümle söylüyorum maksat eğer "nokta atıcılığı değilse" gerçekten nefes tutmakta kendi adıma bir anlam bulamadım. (Tutmazsam da 2 cm yana gidiyor ve bu altını çiziyorum "benim için" birşey ifade etmiyor..Big Grin)
2. Mevzuatın rezaletinden dolayı.. "evet eğitim ama nasıl?"

Big Grin

Sevgiler

Alıntı

Beyler tabanca kullanımı üzerine yazılmış bir kitapda, tabanca sürgüsünün üzerine madeni paranın yatay olarak dengeli bir şekilde yerleştirilmesini ve tetiğin çekilmesini bunun sonucunda para sürgünün üstünde düşmeden kalıyorsa tetiğin doğru şekilde sarsıntısız çekilmiş olacağını idda edilmiş.
Sizce böyle bir kuru tetik çalışması yeterli ve gerçekçi midir ? Doğru bir tetik çalışması mıdır ?

Alıntı

Tabancamın sürgüsünün üstüne parayı yerleştirdim bırakın tetiği çekmeyi kolumu pervane gibi çevirince bile para düşmüyor Smile

En iyisi snapcap lerle kuru tetik çalışması yapmak, bir tutuş geliştirmek ara ara gerçek tabanca atışlarına gidip pekiştirmek ülkemizde maalesef yapabileceğimiz en iyi şey bu olur, video yu izleyin küçücük çocuk atış okulunda biz ancak önümüzdeki milenyumda görürüz bunu.

Alıntı

Hazır konusu açıkken; FrontSight newsteller ile gelen bir yazıyı sizlere aktarayım. İngilizce ile şimdilik idare etmeye çalışın. Bütünleme sınavımdan sonra çevirmeye çalışacağım, zira güzel bir yazı.
Keyifle okumanız, faydalanmanız dileğiyle,
TT

Whether I am watching students shoot who are attending Front Sight for the first time, or observing John Q. Public shooting at a gun range, or inspecting law enforcement and concealed weapon permit applicants shoot for qualification, there is one thing that 99% of them do to a lesser or greater degree that negatively affects their marksmanship in a very dramatic way.

This week, I have a very enlightening video to show you, that demonstrates the single most common flaw in shooting technique (that I’ll bet you do, but don’t even know you are doing it) and then I will tell you how to fix it without having to come to Front Sight…

This is a video of a cute little kid I estimate is about 6 years old. Clearly, he has a great parent who introduced him to shooting at a very early age and works with him regularly. Unfortunately, this youngster has developed a bad case of what 99% of the gun owning population has, and most don’t even know they have it.

Watch the video and note what happens EVERY TIME he presses the trigger on an empty chamber.

Did you see the gun dramatically dip every time he pressed the trigger on an empty chamber. You see it when the gun is empty because there is no recoil to mask a serious trigger control problem. This causes shots to hit LOW left or LOW right depending on your gun hand, grip and stance. (Is this starting to remind you of your target the last time you went shooting?)

If you noticed, he was shooting numerous times at the same target attempting to score proper hits. Someone even tells him “front sight” but from watching the video, I’ll bet his shots were low. In fact, if he was shooting at anything past 10-15 yards his shots were likely off the target, low. At 25 yards his shots would be hitting in the dirt, a few feet in front of the target!

There are three things that cause the gun to dip like that.

Mashing the trigger, slapping the trigger, or pushing the gun in anticipation of the recoil which is also known as “pre-ignition push” or a combination of one of more of these three trigger control flaws all occurring at the same time.

These flaws all stem from the shooter “making” the gun fire, instead of taking the slack of out the trigger, pressing the trigger until a surprise trigger break occurs, the hammer falls and the gun fires, then simply re-setting the trigger until it clicks and pressing again until a surprise break occurs and the hammer falls again.

The common mistake is to line the sights up, focus on the front sight and mentally say “NOW” as your brain makes the gun fire by mashing the trigger, causing the muzzle to dip and drive your shot low. The next mistake that happens is the trigger finger comes completely off the trigger during recoil and slaps back down on the trigger for the second shot (dipping the muzzle even more) all while you are pushing the gun forward to control the recoil. YUCK! No wonder those shots are low!

No, it is not the sights that need adjustment.

So how do you fix this problem that 99% of the shooting population has to a lesser or greater degree?

Stop shooting so much and DRY PRACTICE. Do lots of PERFECT Dry Practice.

95% of your practice should be dry (gun unloaded) and every time you press the trigger you want to take the slack out and press smoothly and evenly until the hammer falls without the muzzle (focus on the front sight) moving or dipping. This reflexively trains your brain, nerves and trigger finger muscles to allow a surprise trigger break and this results in super accurate shooting. After 20 minutes of dry practice you shoot a few live rounds to verify the great dry practice you have done. You will be amazed at the results.

Alıntı

Tetik ezmede sıkıntı yaşayan arkadaşlara sürpriz atış uygulamasını tavsiye ederim.

Peki nedir sürpriz atış çalışması?

Sizin yüzünüz hedefe dönükken nezaretçi arkanızda sürgüyü çekerek silahı atışa hazır halde size verir. Ancak siz arkanızdaki nezaretçinin sürgüyü çekerken silaha şarjör takıp takmadığını bilmezsiniz. Dolayısıyla silahın dolu mu boş mu olduğunu bilmeden elinize alırsınız.

Atıcı silahın boş olduğu zamanlarda dahi kendisine dolu silah verilmiş zannıyla kafasını ileri doğru tabir-i caizse pusuyorsa, tetiğin düştüğü esnada gözünü kapıyorsa ve namlu aşağıya doğru istikamet değiştiriyorsa atıcı kurşun sesinden ürküyor ve nişan hattını bozuyor demektir.

Bu yöntem özellikle patlama sesinden ürken atıcıların kendine güven sağlaması ve daha isabetli atışlar kaydetmesine yarayan atıcıya olumlu özellikler kazandıran bir yöntemdir.

Tetik düşürmede sıkıntı yaşayan bütün arkadaşlarıma güvenilir bir nezaretçi gözetiminde uygulamasını tavsiye ederim.

Alıntı

Geçen gün, daha önce rastlamadığım bir teknik duydum. Tekniği kullanan arkadaş,baskın elin kavramada kullanılması,diğer elle tetiğin çekilmesi şeklinde daha verimli sonuç alındığını söylüyordu. Kendi ifadesiyle, sağ gösterip sol vurmak. Böylece baskın elin daha iyi kavrama sağladığını,diğer elin ise kullanılmasının aynı zamanda atış öncesi refkleksleri de azalttığını iddia ediyordu. Ben yapmadım ama deneyenler beğendi. Daha önce buna benzer bir teknik duyan var mı? Yoksa bu da,sağ oldukça daha ne taktikler göreceğiz kategorisinde midir Smile

Alıntı

Sn.sandeman, tam olarak sizin bahsettiğiniz gibi olmasa da, bendeniz de benzer bir tekniği kullanıyorum. Silahı daha ziyade sol elimle kavrayıp, atışta silahı sol elime taşıtıyorum, sağ elim ve parmakları daha gevşek ve rahat kaldığından, tetik parmağımı daha kontrollü olarak kullanabiliyorum. Özellikle Glück gibi silahların tetiklerini çekerken çok yararlı bir teknik olduğunu söyleyebilirim.

Saygılar, sevgiler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi