Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabanca Atıcılığında Tetik Kontrolü
#1
Arkadaşlar aşağıdaki yazı ABD'de süreli olarak yayınlanan bir silah dergisinden özet bir derleme olarak hazırlanmıştır. Orijinal makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;


http://www.handgunsmag.com/tactics_train...index.html


[Resim: hgtrigger1209a.jpg]Alıntı: Good hits are made with perfect trigger control, not perfect sight control. Align the sights and have a perfect sight picture, but yank the trigger and you miss. why do we put sights first in our teaching? The instructor's mantra is invariably, "Front Sight. . .Press. . .Front Sight." I suggest it should properly be, "Trigger Press. . .Let the Sights Wobble. . .Trigger Press."
Güzel ve etkili vuruşlar mükemmel nişangah kontrolü ile değil, mükemmel tetik kontrolü ile başarılır. Nişangahları hizaya getirip, mükemmel bir nişangah görüşü yakaladığınızda bile, tetiği rastgele çekerseniz, hedefi kaçırırsınız. Pek çok eğitmenin klişe sloganı '' Arpacık, Tetik, Arpacık '' iken, benim önerim '' Tetik, Nişangahları kendi halinde bırak, Tetik '' dir.

Alıntı: Why make trigger press the first priority? Because correct trigger manipulation is, in my opinion, the reason for a well-placed shot.

Sure, having the sights lined up properly, as well as a having good grip and stance are all part of the well-aimed shot, but correct and consistent trigger manipulation is the heart of the shot.
Peki tetik çekişi neden önceliklidir? Kişisel görüşüme göre olması gereken yere yapılmış bir vuruşun temel nedeni doğru yapılmış tetik manüpülasyonudur. Şüphesiz nişangahların doğru hizalanması, düzgün bir duruş ve kavrayış da isabetli vuruşlar kaydetmenin gerekli aşamalarındandır, ancak etkili ve isabetli bir vuruş için gerekli en hayati konu doğru, akıcı ve süreğen bir tetik çekişidir.


Arkadaşlar burada şahsi bir saptama yapmak istiyorum. Yerli silahlarımızda en çok eleştirdiğimiz konulardan birisi de kalitesiz tetik çekişleridir. Yerli firmalarımızın aklı evvel avukatları da sürekli olarak bu tür kaliteli, ezberlenebilir tetik çekişlerinin sadece müsabaka atıcılığında kullanılan silahlarda elzem olduğu, savunma amaçlı silahlarda ise bunun gereksiz bir ayrıntı olduğunu tezini işler dururlar. Bu kültürsüz, bilgisiz, tecrübesiz ve ard niyetli kişiler, silah sahipleri ve bunların silahlarını kullanmak zorunda kalabileceği ortamlardaki kişilerin hayatları ile oynadıklarının farkında bile olamayacak kadar cahil ve gafil insanlardır. Eğer bu iddialarının altında sadece gaflet ve cehalet yoksa, yaptıkları sadece ihanettir. Sonuç itibari ile her ikisi de aynı kapıya çıkar.[Resim: hgtrigger1209c.jpg][Resim: hgtrigger1209b.jpg]

Alıntı: To get good hits on this B-27 humanoid target quickly and accurately at realistic self-defense distances, good trigger control is needed, using the sights simply to verify that the gun is centered
B27 insan hedefine, gerçekçi savunma mesafelerinde hızlı ve isabetli vuruşlar yapabilmek için, iyi bir tetik kontrolü gereklidir, nişangahlar ise sadece hedefin merkezinde kaldığınızı tespit için kullanılır.Alıntı: I had previously observed a more scientific approach to this while visiting the FBI Firearms Training Unit in Quantico, Virginia. One instructor, explaining his remedial training work, had me use his electronic training device, a multi-thousand-dollar video-trigger pressure setup hooked into a split-screen computer, all on a live-fire indoor range. With this, the instructor sees what the shooter sees and the computer displays a graph of trigger pull and pressure.It was demonstrated to me that at 10 yards, burying the front sight to the left, right and down--but coupled with a good trigger press--bullet strike varied but four inches from point-of-aim. This proved to me that trigger pull is much more critical to marksmanship than sighting.
Yazar FBI' ın eğitim merkezine yaptığı bir ziyaret esnasında, konunun çok daha bilimsel bir zeminde irdelendiğine şahit olmuş. Atıcının nişangahlardan ne gördüğünü, atıcının tetik çekişi ve bu esnada uyguladığı kuvvetin dökümlerini veren, oldukça pahalı bir simulasyon sisteminden elde edilen verilerin üzerinde yapılan analizlere şahit olmuş. Sonuç olarak 10 yarda mesafede arpacık sağa, sola veya aşağıya dalsa bile, düzgün bir tetik çekişi yapılırsa, nişan ve vuruş noktasının en fazla 4 inch değiştiği gözlenmiş. Bu da atıcının yetkinliğinde tetik çekişinin, nişangahların kullanmından çok daha kritik bir rolü olduğunu göstermiş.
Özetlemek gerekirse, hızlı ve mükerrer savunma atışlarında yapılan tetik çekişlerinin, rahat bir pozisyonda, hedef atıcılığı esnasında yapılandan teknik olarak hiç bir farkı yoktur. Sadece vuruş kalitesini mümkün olduğu kadar bozmadan, mümkün olduğunca daha hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Hız uğruna teknikte yapılacak hatalar, hedefi ıskalamnızdan başka bir şeye yaramayacaktır. Bunun ülkemizde en yakın zamanda yaşanan örneği, geçen yıl bir park meselesi sırasında, oldukça yakın mesafede yaşanan bir mimar-polis düellosudur. Yapılan toplam 9 atıştan sadece iki tanesi hedefini bulmuş, bunlar da polis memurunun silahından çıkan 4 atıştan ikisidir.

Bu nedenle ilk öğrenilmesi gereken şeylerden birisi, iyi bir tetik disiplinidir. Daha sonra zamanla bu disiplin korunarak, tetik çekişi hızının arttırılmasıdır. Savunma atıcılığında isabet kaydedilemediği müddetçe, hızın ve ortalığa saçılan çekirdek adedinin hiç bir önemi yoktur. Bu tarz bir disiplin hedeften ziyade çevredekilerin ve kendinizin hayatını tehlikeye atmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Saygılarımla.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Antiterör, Naz, fatih KK
#2
üstad öyle yazıyla falan kurtuluş yok birdahaki görüşmemizde bana uygulamalı olarak anlatırsınız..:d

teşekkürler üstad ellerinize sağlık...
 
Alıntı

#3
Sn. Lupus,
Atıcılıkta çok önemli olan konulardan birini irdelemişsiniz. Bildiğiniz üzere kişiler adlandırıldığı gibi davranmakta ve tetiği çekmektedirler. Tetik asla çekilmez ezilir. Tetik parmağı tetik üzerine konduğu zaman tırnak kökünün altına denk gelen etli kısım tetikle temas etmeli ve parmak üstten ikici boğumdan 90 derecelik meydana getirmelidir. Tetik ezilirken bu açı bozulmadan tetik namlu hattı boyunca hareket eder ve düzgün atış sağlar.

İkinci olarak tetik ezilirken istinadı alma esnasında istinat bitmeyecekmiş gibi tetiğe gittikçe artan baskı yapılmasıdır. Aslolan baskının aynı oranda devam etmesidir.

Yakın mesafe savunma atışlarında kolunuzu uzatıp atış pozisyonu aldığınızda sürgü hattı üzerinden hedefi görmeniz yeterli olacak ve gez arpacık ilişkisi sizi oyalamayacaktır.

Tetik çalışması bence çok elzem olup, kişinin düştü düşecek beklentisini izale etmek için mutlaka çalışması gereken bir konudur.

Her hareketin oturması ve bilinç altına işlemesi için defalarca çalışılmalı ve hareket refleks halini alana kadar devam etmelidir.

Saygılar...
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Antiterör, fatih KK
#4
Ufak bir ekleme yakın mesafe savunma atışlarında bel üstü atışların çalışılması hayati idame için çok öenmli bir husus bence hele hele çoklu hedeflerde extra zaman ve ikincil hedefe dönmede daha hız kazandırır ve örtme atışını daha hızlı yaparak savuşturmayı daha öne çeker
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
#5
Çok güzel bir konu, kesinlikle kullanımda en çok çalışılması gereken konu olduğu fikrindeyim,bir çok kullanıcı tetiği çekkerken(ezmesi gerekirken) istemsiz olarak çok güzelde olsa tutuşlarını ve nişan noktalarını son anda bu sebepten bozmakta.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
#6
özel görevlere katılan bir abimin söylemiş olduğu bir söz var halen aklımda.bu tetik çekiş konusunda.tetik ezmeyi fln boşver bir kerede çekeceksin ne kadar sert çekersen senin için o kadar iyi demişti.tabi onun atışlarında tetiği çekerken namlunun oynama gibi bir ihtimali yoktu gördüğüm kadarıyla.iyi bir trap atıcısı olarakta uçar hedeflere yaptığımız atışları,kullandığımız tüfeklerin tetiklerini ve vuruşlarımızı göz önüne aldığımda bu silahlarda anlık tetik çekişlerimizde gerçektende boşluk almaymış tetiği ezmekmiş gibi hususları ciddiye almadığımızı düşünüyorum.ilk anda bütün inanışlarımızın aksi gibi görünsede,bu şekilde bir atış tarzının gerçektende var olduğu gibi bir inanca sahibim.saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Antiterör, Ahmet Özalp
#7
Sayın Lupus; Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. İyiki varsınız...
 
Alıntı

#8
RADİUS demiş ki:özel görevlere katılan bir abimin söylemiş olduğu bir söz var halen aklımda.bu tetik çekiş konusunda.tetik ezmeyi fln boşver bir kerede çekeceksin ne kadar sert çekersen senin için o kadar iyi demişti.tabi onun atışlarında tetiği çekerken namlunun oynama gibi bir ihtimali yoktu gördüğüm kadarıyla.iyi bir trap atıcısı olarakta uçar hedeflere yaptığımız atışları,kullandığımız tüfeklerin tetiklerini ve vuruşlarımızı göz önüne aldığımda bu silahlarda anlık tetik çekişlerimizde gerçektende boşluk almaymış tetiği ezmekmiş gibi hususları ciddiye almadığımızı düşünüyorum.ilk anda bütün inanışlarımızın aksi gibi görünsede,bu şekilde bir atış tarzının gerçektende var olduğu gibi bir inanca sahibim.saygılar.

Sn. Radius,
Yakın alan savunmalarında çok çalışarak tetik hakimiyetini kuran kişiler için bu tetiği bir kerede sert çekmek geçerli olabilir. Ancak hedef atıcılığında bu yöntemi hiç tavsiye etmem. Kendileride denemezler zaten.
İkinci olarak bu forumda yer alan arkadaşların profesyonel atıcılar olduklarını sanmıyorum. Bu arkadaşlar önce yürümeyi sonra koşmayı öğrenmeliler. Özel eğitilmiş kişilerin taktik atışlarının bu arkadaşlar için şimdilik çok fazla olduğu kanaatindeyim.
Saygılar....
 
Alıntı

#9
xlcod3r demiş ki:Sn. Radius,
Yakın alan savunmalarında çok çalışarak tetik hakimiyetini kuran kişiler için bu tetiği bir kerede sert çekmek geçerli olabilir. Ancak hedef atıcılığında bu yöntemi hiç tavsiye etmem. Kendileride denemezler zaten.
İkinci olarak bu forumda yer alan arkadaşların profesyonel atıcılar olduklarını sanmıyorum. Bu arkadaşlar önce yürümeyi sonra koşmayı öğrenmeliler. Özel eğitilmiş kişilerin taktik atışlarının bu arkadaşlar için şimdilik çok fazla olduğu kanaatindeyim.
Saygılar....

Bu ifadeler tüm üyeleri kapsamıyor herhalde.Smile
 
Alıntı

#10
beni kastetmediğini düşünüyorum
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi