Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ghost Geri Bildirimleri? Bekliyoruz...?
Arkadaşlar, ana forumun alt başlıklarında, üretici firmadan resmi test sonuçları dahil, her türlü feedback desteğini alıyoruz. Ayrıca sağ olsunlar firma yetkililerinden, firma ile ilgili gerek teknik, gerekse de lojistik ve müşteri hizmetleri ile ilgili olarak da her türlü desteği alabiliyoruz. Ancak forumdan bu konulardaki her türlü desteği ve yardımı alan kullanıcılardan, bir istisna dışında doğru dürüst bir feedback alamıyoruz.

Eğer arkadaşlarımızın silahlarını deneme veya değerlendirme fırsatları olmayıp da bu konularda paylaşım yapamıyorlarsa söyleyecek bir sözümüz yok. Ancak tüm arkadaşlarımızın özellikle kullanıcı elinden çıkmış yazılara, hiç olmazsa da kullanıcıların kendi doğal ortamlarından gönderdikleri resimlere ihtiyaçları var. Çünkü çoğumuzun gördükleri, ideal olmayan şartlarda, alel acele elde edilmiş görüntüler. Hiç bir firma katolog görüntüsü veya resmi firma testleri, sahada kullanan ve paylaşan silah sahibinin sağladığı feedback kadar değerli olamaz.

Ghost modellerinden birisine sahip olan arkadaşlardan, silahla ilgili olarak aklıma takılan bazı konularda yardım rica ediyorum. Özellikle silahın koruyucu yağ ve çevresel kirlerden arındırılmış iç-dış yüzey ve parça resimlerini bizlerle paylaşırlarsa çok memnun oluruz. Diğer yandan özellikle kullanım ve fonksiyon ile ilgili olarak da aklıma takılan bazı ayrıntılar var, eğer bu konularda da katkıları olabilirse çok emnun oluruz.

1. Silahı boş olarak elinize aldığınızda, gövde sürgü dengesi kendisini ne yönde hissetiriyor, ağırlık hissedilir bir şekilde sürgüden yana mı, yoksa özel bir dikkat sarf etmedikçe, gözünüzü kapattığınızda elinizde polmer gövdeli bir silah olduğunu anlamayacak kadar silah dengede mi?

2. Dolu bir şarjör takıldığında silahın dengesi nasıl değişiyor? Atış yapıldıkça ve şarjör boşaldıkça, silahın dengesinde bir değişiklik oluyor mu? Oluyorsa bu değişiklik silahın kontrolünde bazı değişikliklere de neden oluyor mu? Değişen ağırlık dağılımı ve denge, sürgü ve üzerindeki nişangahların hedef takibindeki salınımını da değiştiriyor mu?

3. Silah, gevşek kavramalarda '' limp wrisiting '' yani kavrama zaafiyetine bağlı tutukluk olaylarına yatkın mı? Şarjörün doluluk oranı ve ağırlık dağılımı ile bu konudaki performansı ve güvenilirliği değişiyor mu?

4. Silahın sürgü ve nişangah takımının, özellikle mükerrer atışlarda salınımı nasıl? Şahlanma doğal ve tek düzlemde mi meydana geliyor, yoksa silah ve nişangahlar avucunuzun içerisinde geziniyor mu? Geziniyorsa daha çok hangi yönlerde oluyor? Şahlanma sonrası hedef hattına dönüş doğal olarak vuku buluyor mu, yoksa özel bir gayret gerekiyor mu? Nişangahlar hem hızlı atışta, hem de hedef atıcılığında kullanışlı mı?

5. Silahın mekanik güvenilirliği nasıl? Tüm fişekleri sıhhatli bir şekilde sürüp, patlatıp, boş kovanları tahliye edip, fişeklerin bitmesini müteakiben her seferinde sürgü olması gerektiği gibi geride kilitleniyor mu? Sürgü yakalama manevelasının çalışma sıhhati, tutuş tekniği ve parmakların pozisyonundan etkileniyor mu?

6. Silahın kabza kavrama özellikleri nasıldır? Her ele uyum sağlayabilmekte midir? Tetik erişim mesafesi her ele uygun mudur?Değiştirilebilir kabza sırtlarının ergonomik adaptasyona gerçek manada etkili katkısı var mıdır? Kabza önü parmak izleri genel olarak her el yapısına uygun mudur?

7. Şarjör değişimi kabza kavrayışı bozulmadan, direk sağ el başparmağı kullanılarak yapılabiliyor mu? Yoksa kavramanın atıcının el yapısına göre bozulması gerekebiliyor mu? Gerekiyorsa hangi oranda gerekmektedir, dolumu müteakiben silahı sanki en baştan kılıftan yeni çekmiş gibi mi kavramak gerekmektedir? Ghost 02' nin değiştirilebilir kabza sırtlarının bu konularda yaşanan sıkıntıların çözümüne katkısı var mıdır?

8. Silahın sökülürken, Glock gibi tetiğin düşürülmesi gerekiyor mu? Gerekiyorsa bu konuda her hangi bir güvenlik huzursuzluğu yaşanıyor mu? Sökümü müteakiben kirlenen yüzeyler kolay temizlenebiliyor mu? Özellikle silahın namlusu, özellikle de yiv-seti, kendisi gibi konvasiyonel yiv-setli silah namlularına oranla kıyaslandığında ne kadar kir ve tortu tutuyor, bunların temizlenmesi muadilleri ile kıyaslandığında daha zor mudur, daha kolay mıdır?

Ghost serisi ile ilgili, kişisel olarak yakından test etme ve inceleme imkanım olsa, ilk aşamada dikkat edeceğim konular bunlar olurdu. Arkadaşlarımızın da aklına takılan, gerçek manada kullanıcıyı sahada ilgilendirebilecek soruları ve katkıları olursa memnun olurum. Umarım sadece Akdal Ghost modellerinin sahibi olan arkadaşlarımıza değil, diğer silah sahibi arkadaşlarımıza da silahlarını değerlendirmede genel bir algoritma şeması sunmuş oluruz.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn Dr Akdal, acaba burada bir sponsorluk soz konusu olabilirmi? Sn Lupus sizin modelleri test edebilirse eminim uretiminiz icin cok faydali paylasimlarda bulunabilir. Bir test silahi ve belli miktarda muhimmat sunmaniz mevzuata uygunmudur ve Sn Lupus boyle bir test icin musaitmidir bilemeyecegim ama faydali yorumlar getireceginden eminim...

Alıntı

Sabit bir başlık oluşturup tabanca ve tüfeklerde genel olarak nelere ve nerelere dikkat edileceği hakkında bilgi yazılırsa çok faydalı olcağına inanıyorum.
Hem silah veya tüfek alacaklara hem de eline geçtiği tabanca ve tüfeklerde incelediğinde bizlere sunup kaynak olması açısından (biz çömezlere Smile ) kolaylık sağlayacaktır.

Örneğin başlık ismi "Tabanca (Tüfek) alırken dikkat edilmesi gerekenler" gibi.
Mesela yukarıda yazdığınız bir nevi kılavuz niteliğinde olmuş.

Alıntı

Alıntı: Lupus :
Ghost serisi ile ilgili, kişisel olarak yakından test etme ve inceleme imkanım olsa, ilk aşamada dikkat edeceğim konular bunlar olurdu. Arkadaşlarımızın da aklına takılan, gerçek manada kullanıcıyı sahada ilgilendirebilecek soruları ve katkıları olursa memnun olurum. Umarım sadece Akdal Ghost modellerinin sahibi olan arkadaşlarımıza değil, diğer silah sahibi arkadaşlarımıza da silahlarını değerlendirmede genel bir algoritma şeması sunmuş oluruz.
+10
Alıntı: ilksurfer :
acaba burada bir sponsorluk soz konusu olabilirmi? Sn Lupus sizin modelleri test edebilirse eminim uretiminiz icin cok faydali paylasimlarda bulunabilir. Bir test silahi ve belli miktarda muhimmat sunmaniz mevzuata uygunmudur ve Sn Lupus boyle bir test icin musaitmidir bilemeyecegim ama faydali yorumlar getireceginden eminim...
+10 Ustamız kabul ederse bizim için şeref olur.Mevzuatta sıkıntı olmaz.Sonuçta biz test için binlerce mermi atıyoruz.Galiba Ustamızın İstanbul ziyareti şart olduSmile
Muhabbetle bekliyorum Smile Smile Smile

Alıntı

Nihayet bir ghost tr 1 ele geçirdim.İlk izlenimlerimi şimdi kısaca sizlerle paylaşmak istedim resim ve atışla ilgili ayrıntılar akşama inşallah.
Silahın ilk izlenimi bence çok olumlu.İşçilikte göze batan bir kusur görünmüyor.Daha önce gelen resimlerle kıyasladığında bence bir hayli yol almış firma.laylon olan aksamı gayet güzel.daha çok detaylı incelemedim ama çapaktır döküm kalıntısıdır gibi bir şey göremedim.tetik sağım mesafesi sanki glückten biraz daha uzun gibi geldi ama daha atış yapmadığım için keesin bir şey söyliyemiyeceğim.Tetikte kıtırtılar mevcut.ama beklediğimden daha az gibi geldi.sürgü boyasına gelirsek bence kesinlikle tenifer değil.daha hiç atış yapılmamasına rağmen sürgü içinde boyada bir hayli aşınma gözledim.fotolarınıdaçektim zaten.gelelim kabzeye,tr01 olduğu içim sırtlık değiştirme gibi bir şansınız yok.bu yüzden benim gibi küçük elli insanlar için tr01 pek uygun değil.tetiğe erişimde sorun yaşamıyorsunuz ama kavramada bana kabze büyük geldi.şarjör çıkartmak için kabze tutuşumu bozmak zorunda kaldım.çünkü başparmağımla erişemedim.ama silahın sahibi olan arkadaşım bir sorun yaşamıyor.kabze tam eline oturdu.silahın dengesine gelince boşken ağırlık merkezi önde.ama öyle çok fazla hissettirmiyor.dolu şarjörle denge biraz kabzeden yana,yarım şarjörle tam orta noktasındaymış hissi veriyor.şarjörde bir sorun yok gayet rahat takılıp serbest düşüyor.atış yapmadan önce izlenimlerimi yazmak istedimki atıştan sonra fikirlerimde bir değişiklik olursa nelerin değiştiği ortaya çıksın.şunu söyliyebilirimki ilk izlenimlerimde sürgü içindeki ve namludaki boya kalitesi dışında kabzenin elime tam oturmadığınıda göz önünde bulundursamda,gayet olumlu.Ben sevdim bu silahı......saygılar.(arkadaşımı çamur ve kum testine iknaya çalışıyorum ama zor görünüyorSmile)

Alıntı

Testten sonra Sn.Dr.Akdal'a danışır tabancayı yeniden boya ve temizliğie sokarız:d

Ellerinize sağlık Sn Radius. teşekkürler.

Alıntı

Sn.RADIUS,

'' Oh be, nihayet ! '' dedirten mesajınız için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık.

Tabii adamını bulmuşken hemen sorulara başlayalım, Big Grin ;
TR 01 ' in kabza konturu Glock ile kıyasladığınızda ne hissediliyor?
Kabza açısı ve kalınlığı hangisinde daha konforlu ve doğal?

Saygılar.

Alıntı

sn lupus kabze açısı glückle kıyaslandığında daha doğal.bunda walthere benzemesinin faydası var galiba.ama kabze kalınlığı ve kabze kontürü için aynı şeyi söyliyemeyeceğim.ben bir fark hissetmedim.hep söylediğiniz gibi parmak izsiz olsa daha mükemmel olacak.sürgü tutucu mandalınıda daha etli yapsalarmış daha güzel olacakmış.ilk anda zayıf olduğu gibi bir hisse kapılıyorsunuz.ama çalışması güzel ve rahat...devamı akşama..saygılar

Alıntı

lupus demiş ki:Sn.RADIUS,

'' Oh be, nihayet ! '' dedirten mesajınız için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık.

Tabii adamını bulmuşken hemen sorulara başlayalım, Big Grin ;
TR 01 ' in kabza konturu Glock ile kıyasladığınızda ne hissediliyor?
Kabza açısı ve kalınlığı hangisinde daha konforlu ve doğal?

Saygılar.

üstadım Ankara MKEK de bende bu silahı elime alıp kurcalamıştım kabze elime büyük geldiği için tam olarak ergonomi konusunda bişey diyemeyecem ama en azından arpacık gökyüzünü göstermediği gibi g21 sf den dana rahat olduğu kesin di, eli biraz büyük olanlar için g19 dan da daha rahat olacağı kesin, fakat kabze g19 dan daha büyük...

Alıntı

Sevgili Radius!
Paylaşımınız için benden de bir adet çok şükürSmileSürgü yüzeyi tenifer değil sadece namlu iç yüzeyi tenifer,satış yapan arkadaşlar yanlış söylemiş olabilirler.
Silah sahibi arkadaşı ikna edip kum ve çamur testini yapın.Silahda doğacak bütün problemlere ben kefilim arkadaşa tekrar cillop gibi yapıp isterse ismini de üzerine yazdırıp gönderirim.
Atış testi ve resim paylaşımlarınızı bekliyorum.
Emeğinize sağlık.
saygılar....

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi