Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
John Blanch & Son, 1890-1914
Sn. Lupus,

İki çift namlu olduğuna göre ve birisinin altında "14" diye çap verildiğine göre diğer namlu acaba nedir? J.T.nin ne olduğunu bulamadım maalesef.

alikozanoglu

Alıntı

Doğmakta geç kalmışızSmileMükemmel,insan bakmaya doyamıyor.Bir iki gün içerisinde günümüze kadar hiç kullanılmadan saklanmış bir Darnenin resimlerini çekerek paylaşmayı düşünüyorum.Heleki çok değerli bir abimiz varki inanın bana elinde bulunan silah koleksiyonunun resimlerini çekmeye kendisini bir ikna edebilsem emin olun Sn.ilksurfer bile Amerikalardan kalkıp rakibini görmeye,tanışmaya gelirSmileSaygılar...

Alıntı

lupus demiş ki:Arkadaşlar size ilginç bir şey söyleyeyim, sahibinin silahın gerçek değeri hakkında hiç bir fikri yok. Sn.Göktuğ İstanbul'daki bir kaç antikacı ile irtibat kurdu, ancak bu eksperler üzerinde çok özel bir işleme olmayan ya da özel bir şahıs için üretilmemiş olan hiç bir silahın ne olursa olsun antika statüsünde olamayacağı yönünde görüş belirtmişler. Sn.Göktuğ' un, yıllarını Franz Sodia için tüfek yaparak geçirmiş '' Ustaların Ustası '', ama artık diabete bağlı göz hasarları nedeni ile çalışamayan babasından, silahın ihtimali gerçek değeri ile ilgili bir miktar bilgi alınca, nette küçük bir araştırma yaptım ve yukarıdaki bilgilere ulaştım. Bu silahların bazı modellerinin durumuna göre 8000 Sterlinden daha yüksek fiyatlara alıcı bulabildiği bildiriliyor. Halihazırda bu silahların alım-satımı ve revizyonu gibi işlerle uğraşan bir firmaya göndermek için bir dosya hazırlıyorum, eğer bir cevap alabilirsem bunu da sizlerle paylaşacağım.

Saygılar.

Ülkemizde bu silahı pazarlayabilecek bir kaç antikacı tanıyorum. İrtibata geçmeye çalışayım mı? Yanlız fiyat olarak 5 te biri bir fiyat verip muhtemelen 15 katı civarına satmaya çalışırlar.

Alıntı

1637 yılından beri İngiltere kanunları, üretilen veya ithal edilen her silah namlusunun "proof" testinden geçirilmesini zorunlu kılmaktarır. İngiltere'de bu testleri yapan, biri Londra'da diğeri de Birmingham'da olmak üzere iki tane "Proof House" tabir edilen müessese mevcuttur.

Bahse konu silahın namlularında bulunan "proof mark" işaretleri şunu ifade ediyor. Üzerinde taç olan V işareti, "view mark" denilen ve namlunun ilk üretim aşamasında yapılan birinci testin işaretidir. Daha sonra namlu üretici firmaya geri gönderilerek üretim ve tesfiye işleri tamamlandıktan sonra tekrar test edilmiştir. Bunu da üzerinde taç olan P harfine benzer işaretten anlıyoruz. Yapılan test sadece kara barut (black powder) için geçerlidir.
Her iki işaret de Sn Lupus'un dediği gibi "London Proof House" a aittir. Zaten silah bir Londra üreticisi tarafından imal edildiği için böyle olması doğaldır.

14 ve J.T. işaretlerinin ne anlama geldiğini bilmiyorum fakat sanırım silahı üreten ustayı veya testi uygulayan şahsı belirten kodlar olma ihtimali yüksektir.

Fiyat konusunda Sotheby's, Christie's veya benzeri müzayede kuruluşları yardımcı olabilir sanırım.

http://www.sothebys.com/app/live/dept/De...dept_id=52

Saygılarımla,

Alıntı

"Yaptığı işe saygı gösteren ve seven insanların özenle imal ettiği silah" Ben yivsizlerden pek anlamam ama, Bu tanımlama bu silahın görünen ve anlatılan her ayrıntısıyla örtüşüyor.
Saygılar.

Alıntı

Sn. Zaim,

Proof damgaları arasında bulunan "14" silâhın çapını gösterir. Yani 14 adedi 1 libre (453.6 gram) gelen saf kurşun küre (misket) çapında. Bugün kullandığımız 12, 20, vb numara av tüfeği çapları da aynı hesaba göre 12 veya 20 adedi 1 libre gelen misketlerin çapındadır.
:Belçika standartlarına göre 12# = 18.4 - 18.2 mm ; 14# = 17.6 - 17.4 mm ; 16# = 16.8 - 16.6 mm ; 20# = 15.6 mm çaplarındadır. Kullandığım kaynak 12, 14, 16 numaralarda 0.2mm tolerans tanımış olmasına ramen 20 numara ve daha ufak çaplar için sadece tek çap vermiş. Artık bunu siz ne manaya çekersiniz bilemem. Ben; verilen çap +/- 0.1 veya 0.05 mm gibi düşüneceğim.
Meselâ aynı kaynak 1 libreyi 453.9 gram olarak vermiş. Yani ufak tefek farklara "AHA, İŞTE BURADA ÇUVALLAMIŞ" diye atlamamakta fayda olabilir.

alikozanoglu

Alıntı

Sayın Lupus, hikayenin devamı var mıdır acaba?

Alıntı

Konu hortladı, dolayısı ile fotolara bir daha bir daha bakıp iç çektim... Smile

Alıntı

Maalesef tüfeğin akıbetini takip etme şansım olmadı Sn.Filinta...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi