Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
John Blanch & Son, 1890-1914
Arkadaşlar, sizlerle oldukça ilginç bir çakmaklı tüfek paylaşmak istiyorum. Üretici firmaya adını veren birinci John Blanch, 1784 yılında doğmuş. 16 yaşında Londra'nın hatırı sayılır tüfek üreticilerinden olan Farriers firmasında çalışmaya başlamış. 1807'de yine ünlü bir silahçı olan John Manton için çalışmaya başlamış. 1809'dan sonra da kendi işletmesini kurmuş. Zaman içerisinde konusunda tekamül ederek '' Master '' ünvanını almış. 1826' da da firmanın yaklaşık olarak 89 yıl faaliyetine devam edeceği, aşağıdaki silahın kutusunda da yazılı olan, 29 Gracechurch Street, Londra adresine taşınmış. İlerleyen yıllarda çocukları ve torunları işi devam ettirmişler. Üretici firma bu gün hala faaliyettedir.

Aşağıdaki silahın kutusundaki yazılı poster, 1890-1914 yılları arasında üretilmiş olan silahların kutularına konulan bir marka nişanıdır. Silah önden doldurulan, çakmaklı, çift tetikli bir çiftedir. Kutudan 76 ve 71 cm uzunlukta iki ayrı namlu çıkmaktadır. Namlu çeliği bir tür '' Damascus '' dur. Her iki namluda da Londra deney evlerinin sanayi kodları mevcuttur.

Silahın üzerindeki boya çok aşınmış. Yer yer korozyon mevcut. Ancak tetiklerini menüpüle ettiğinizde inanasınız gelmiyor. İnanılmaz derecede akıcı ve yumuşak tetikleri var. Bu gün için pek çok tüfekte böyle bir tetik bulmanız neredeyse imkansız diyebilirim, yerlilerde ise kesinlikle olmadığını, ya da en azından şahsen şimdiye kadar hiç denk gelmediğimi söyleyebilirim. Namluların içi çok iyi durumda. Ancak silahın üzerine yer yer çok kalın tabaka oluşturan koruyucu bir gres sürülmüş, bunun çok itinalı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Bu nadide parçayı sizlerle çok daha kaliteli resimlerle paylaşmayı isterdim.
Ama benim fotoğrafçılık yeteneklerimle, ışık şartları birleşince ancak bu kadar oldu. Cool

[Resim: resim185.jpg]

[Resim: resim187.jpg]

[Resim: resim193.jpg]

[Resim: resim190g.jpg]

[Resim: resim203i.jpg]

[Resim: resim200.jpg]

Alıntı

[Resim: resim223.jpg]

[Resim: resim220rhe.jpg]

[Resim: resim227.jpg]

[Resim: resim238w.jpg]

[Resim: resim208.jpg]

[Resim: resim229.jpg]

[Resim: resim231b.jpg]

[Resim: resim204.jpg]

Alıntı

Damascus namlunun güzelliğine diyecek birşey bulamıyorum, başka bir çağdan gelen ve artık bulması çok zor bir işçilik, tüm işlemeleri ve tekniği ile bir sanat eseri. İnsan bakmaya doyamaz... Sahibi çok şanslı bir insan, bunu da biliyordur tahminimce.. Wink

Alıntı

baris demiş ki:Damascus namlunun güzelliğine diyecek birşey bulamıyorum, başka bir çağdan gelen ve artık bulması çok zor bir işçilik, tüm işlemeleri ve tekniği ile bir sanat eseri. İnsan bakmaya doyamaz... Sahibi çok şanslı bir insan, bunu da biliyordur tahminimce.. Wink

+1...
Buna silah diyeceksek Glick e nasıl silah diyeceğiz Sn Arkadaşlar...Big Grin
Şöyle 600 yıl önce doğamadık gitti...Big Grin (Pazarlıkla 300 yıla düşerim..Big Grin Big Grin Big Grin)

Sn Lupus,
Bu buram buram tarih kokan güzellik için çok teşekkürler...
Nefis gerçekten....

Sevgiler

Alıntı

bazen tarihte geriye gidip böyle çakmaklı tüfekleri,has revolverleri,winchesterleri ve pek çok silahı o günün şartlarında ve coğrafyasında kullanmak geliyor içimden..paylaşım için teşekkürler Üstad emeğinize sağlık...

Alıntı

Diyecek söz bulamıyorum... gerçekten güzel bir makine...

Alıntı

Arkadaşlar size ilginç bir şey söyleyeyim, sahibinin silahın gerçek değeri hakkında hiç bir fikri yok. Sn.Göktuğ İstanbul'daki bir kaç antikacı ile irtibat kurdu, ancak bu eksperler üzerinde çok özel bir işleme olmayan ya da özel bir şahıs için üretilmemiş olan hiç bir silahın ne olursa olsun antika statüsünde olamayacağı yönünde görüş belirtmişler. Sn.Göktuğ' un, yıllarını Franz Sodia için tüfek yaparak geçirmiş '' Ustaların Ustası '', ama artık diabete bağlı göz hasarları nedeni ile çalışamayan babasından, silahın ihtimali gerçek değeri ile ilgili bir miktar bilgi alınca, nette küçük bir araştırma yaptım ve yukarıdaki bilgilere ulaştım. Bu silahların bazı modellerinin durumuna göre 8000 Sterlinden daha yüksek fiyatlara alıcı bulabildiği bildiriliyor. Halihazırda bu silahların alım-satımı ve revizyonu gibi işlerle uğraşan bir firmaya göndermek için bir dosya hazırlıyorum, eğer bir cevap alabilirsem bunu da sizlerle paylaşacağım.

Saygılar.

Alıntı

Gerçek bir sanat eseri. Evladiyelik bir silah. Namlusu apayrı bir şahaser, sarma damaskus namlu hala hatlarını bariz koruyabilmiş.
Sn. Lupus,
Eğer mümkünatı varsa mekanizma resimlerinide görmek isterim.
Saygılar...

Alıntı

Sn.xlcoder, her vidası ve parçası için birebir boyut ve derinlikte, çok kaliteli ağzı olan tornavida, takım ayarlamadan ve yurt dışından gelebilecek cevabı da görmeden, silaha elimizi dahi sürmeyeceğiz. Eğer firmadan bir cevap alabilirsem, temizlik vs için bile her kimyasalı tek tek danışıp, silahın bakımı öyle yapmayı düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı

sayın lupus, emeğinize sağlık.

"tarihten sayfalar"başlığı açtıracak kadar,Smileklasik bir, baş yapıt.

saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi