Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EN İYİ NAMLU ÇELİĞİ HANGİSİDİR?
#1
Arkadaşlar bazen 32crmov1210 yada 4140 gb çeliklerin adını duyuyoruz. Bu ve bizim bilmediğimiz namlu üretiminde kullanılan hangi çelikler var ? En iyi namlu çeliği hangisidir? Kim üretiyor ?
bir ara lothar walther adını duyduğumu hatırlıyorum. namlu üretiminde en iyi teknik hangisidir? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
EmrahEray
#2
Lothar Walther şu anda güzel gruplama için en çok tercih edilen namluları üretiyor. Onun dışında Sauer ve HK gibi firmalar da kendi namlularını kendileri üretiyorlar.
Lothar walther'in yüksek basınçlı namlularda kullandığı Krom Molibden alaşımlı çelik LW50/17-4 , paslanmaz namlularda LW6, düşük kalibrelerde ve havalılarda LW19. Tam kompozisyonunu ticari sır olarak saklıyorlar tabi, ama bazı edinilebilen patentlerde kompozisyon detayları mevcut.

Namlu üretiminde HK poligonal şekilde soğuk dövme ile bayağı başarılı üretiyor, ama yüksek hassasiyet ve namlunun vibrasyonlara en yüksek direnci için Lothar Walther konvansiyonel buton ile yiv açma yöntemini benimsemiş, ve yaptıkları namlular gayet değerli, iyi gruplar veriyorlar.

Ben de bir adet .22 Lothar Walther namluya (ve bağlı silaha) Smile sahibim, ve gerçekten bench rest üzerinden gruplaması inanılmaz. Dürbün sıfırlar iken, deneme amaçlı 25 metreden aspirin (kutusu değl, kendisi) vurabildiğimde çok şaşırmıştım.
 
Alıntı

#3
verdiğiniz bilgiler için sağolun.
 
Alıntı

#4
Ben sahip olduğum namluda biraz takılmışım şimdi farkettim, tabii ki Lothar Walther tek iyi namlu üreticisi değil, Remington, Sako, Tika, H&K, Steyr, ve Sauer gibi çok başarılı üreticiler var, adını anamadığım bir çok tabanca ve yivsiz tüfek namlusu üreticisi var.

Materyal olarak ta genel çelik kompozisyonlarından gidersek 4140 chrome moly en yaygın olarak yüksek dayanım gerektiren parçalarda, misal olarak kamyon aksları ve buldozer parçaları gibi üretimlerde kullanılan bir çeliktir.
Bir diğeri ise 416 paslanmaz (stainless) çeliktir, hem yüksek dayanım, hem sülfür içeriğinden dolayı işlenebilirlik, hem de içindeki %10 krom sayesinde korozyona direnç özelliği vardır. Çelikte sertlik kadar işlenebilirlik ve denge önemlidir, sertlik arttıkça kırılganlık ta artar, darbe direnci azalır. Rockwell sertlik skalasında 25-32 arası çelikler namlu amacına uygun olarak 100.000 Psi civarı basınç kaldırabilirler, ki normal bir fişek namlu içinde bu basınçların yanına bile yaklaşmaz (ya da yaklaşmamalıdır) Smile . Sertlik ayrıca ısıl işlem ve yüzey işlemleri ile de manipüle edilir. Tabii burada namlu et kalınlığı (ve tabii ki karşısında da ağırlık) devreye girer, kalınlıklarda optimizasyon da önemili bir dizayn ayrıntısıdır.

Biraz daha genel bilgi olsun diye eklemek istedim, materyal bilgisi dersi alalı bir 15 yıl olmuş ama silah merakımdan beynime kazınmış olanlar bunlar...
 
Alıntı

#5
Namlularda kullanılan çelik ve nihai sertliği, kullanılan namlu tipi ve amacına göre farklı kombinasyonlarda tercih edilebilir. 4140, 4150, 416 gibi materyallerden 40-45 RC nihai sertliğe kadar tabanca namluları üretilebilir. Ancak iş göründüğü kadar basit değildir. Yukarıda kodlarını saydığımız çelik alaşımlarının kombinasyon içerikleri ve oranları artık üç aşağı beş yukarı herkesin bildiği şeylerdir. Ancak ne hikmetse, her firmanın ürettiği her çelikten aynı yoğunluk, elastisite, gerim dayanımı, sıkıştırılabilirlik, ısıl işlem özelliklerini alamıyorsunuz. Müteakiben de çeliğin işlenmesinde benzer faktörler gündeme geliyor. İşte işin bu kısmında gerçek manda know-how ve tecrübe işin içine giriyor ve gerçek anlamda kaliteyi belirleyen temel faktör de bu oluyor.

Çeliği kimin üretiğine gelince, işte işin o kısmı çok daha çetrefilli bir konu, çünkü halihazırda bildiğim kadarı ile dünyadaki en büyük çelik ihracatçıları Çin, Ukrayna ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler ve son yılların yükselen trendi olan maliyetleri düşürüp, bunu tüketiciye yansıtmadan kar marjını mümkün olabildiğince yükseltme teammülü, en tanınmış üreticileri bile ucuz alternatiflere yönlendirebilmektedir. Son yıllarda en tanınmış markalarda bile gözleyebildiğimiz kalite erozyonunun altında yatan temel faktörlerden birisi de budur.

Örneğin Sn.barış' ın değindiği Lothar Walther, bir süredir SW bazı modellerin namlu tedarikçisidir. Ancak yine SW resmi sitesinde, tedarikçinin kullandığı alaşımdan kaynaklanan sorunlardan dolayı verilen geri çağırma ilanı mevcuttur. Yani konusunda kendisini kabul ettirmiş üreticilerle ilgili bile artık bu tür haberler çok sık duyulmaya başladı.

Eskiden olsa belki Sn.ERDAL' ın sorduğu soruya kesin netlik içeren cevaplar verebilirdim, ancak son zamanlarda kişisel olarak da yaşadığım bazı tecrübeler, artık kimin neyi, nereden, hangi kalitede tedarik ederek işlediği konusunda fikir yürütmenin pek de bir anlamı kalmadığını gösteriyor. Çünkü artık herkes her şeyi yaptığını iddia ediyor ve piyasa şartlarından dolayı da bu konu artık pek de sorgulanmıyor. Ancak arada sırada çıkan bazı kusurlu ürünlere rağmen, yine de kendisini ispatlamış üreticilerin, belirli bir kalite düzeyini korumaya devam edecekleri, en azından korumaya çalışacakları düşünülebilir, ancak HK gibi bir üreticinin bile son 10 yılda iki kez el değiştirmek zorunda kalması, insanı gerçekten umutsuzluğa itiyor.

Saygılar.
 
Alıntı

#6
Haklısınız, özellikle çelik hammaddesinde namlu üreticilerinin alış miktarı da kısıtlı olduğu için, çok ta büyük seçim yapıp parça seçimi mümkün olmuyor. Büyük fabrikaların normal üretimleri, bir namlu üreticisinin çok büyük sipariş saydığı misal 10-20tonluk miktarları önemsiz kılıyor. Buna ayrıca dökümü yapılan işlenmiş silindirlerin içeriğindeki heterojeniteler, karbid kristalleri , nodüller, sert veya yumuşak bölgeler, moleküler boyda tutarsızlıklar ve tabii gördüğü ısıl işlem ve gerilim azaltma ayrıntılarını da eklediğinizde, gelen her lot aynı olmuyor.

Lothar Walther -S&W örneğinde olduğu gibi, siz bir materyali ne kadar iyi işlerseniz işleyin, hammaddeden kaynaklanan bir sıkıntı var ise, hele ki bu misal alınan 20 tonluk lotun tamamında mevcut ve fabrika testlerinde değil de, gerçek kullanımda ortaya çıkıyor ise, yapabileceğiniz tek birşey var; o da tüm ürünleri geri çağırıp, müşteri kaybetmemek adına bedelsiz yenilemek. Bunun şirkete olan maliyeti sadece namlunun fiyatı değil, S&W Performance Center gibi çok el üstünde tutulan bir bölümün bütün prestijini kaybetmesi olduğu unutulmamalı.
 
Alıntı

#7
Yıllar yılı aynı tedarikçi firmalardan beslenen istikrar abidesi firmaların çağı galiba geçti , globalizm denen olgu milyonlarca dalırslık kritik ürünlerin dahi internet üzerinden spot satışının görülebildiği bir dönemi yaşatıyor insanlığa..

Fakat ben ısrarla ''bireysel silah'' denen ürünün hızlı tüketim maddesi olmadığını, kişisel zevklerin, rafine seçimlerin etkin olduğu bir piyasası olduğunu iddia ediyorum..Fonksiyonel anlamda ise ''insan hayatı'' veya ''ülke savunması'' gibi çok çok kritik bir vazgeçilmezliği olduğu gerçeğini saymıyorum bile.

Benzetmek ne kadar doğru bilmem , mesela geri dönüşüm maddeden imal plastik sandalyeyi ve üzerindeki maliyet endişesini anlarım fakat girdileri düşüreceğim diye nalburdan aldığı duvar yağlı boyasını kullanan ressamı döverler diye bilirim.
 
Alıntı

#8
Sayın nurikilligil olaya boyle zarrifane sanatçı ruhuyla bakan üreticeler olsa her halde Türkiyede 20 000 dalır dan aşagı tabanca alamazdık Big Grin

Saygılar...
 
Alıntı

#9
nurikilligil demiş ki:......

Benzetmek ne kadar doğru bilmem , mesela geri dönüşüm maddeden imal plastik sandalyeyi ve üzerindeki maliyet endişesini anlarım fakat girdileri düşüreceğim diye nalburdan aldığı duvar yağlı boyasını kullanan ressamı döverler diye bilirim.

Sn.Nurikıllıgil; bu denli katıldığım bir cümle pek azdır. Zannedersem Silah endüstrisini maliyet yönetimi bazında "Gaston"dan öncesi ve sonrası olarak değerlendirmek gerekli.

Tabanca sanayisine verdiği uzun vadeli zararları gördükçe dahada fazla soğuyorum Glock'tan.
 
Alıntı

#10
NorthWolf demiş ki:
nurikilligil demiş ki:......

Benzetmek ne kadar doğru bilmem , mesela geri dönüşüm maddeden imal plastik sandalyeyi ve üzerindeki maliyet endişesini anlarım fakat girdileri düşüreceğim diye nalburdan aldığı duvar yağlı boyasını kullanan ressamı döverler diye bilirim.

Sn.Nurikıllıgil; bu denli katıldığım bir cümle pek azdır.
Zannedersem Silah endüstrisini maliyetler bazında "Gaston"dan öncesi ve sonrası olarak değerlendirmek gerekli.

Tabanca sanayisine verdiği uzun vadeli zararları gördükçe dahada fazla soğuyorum Glock'tan.

+1.

Arkadaşlar ortalıkta resmen ciddi ciddi BHP üretiminin bile duracağı söylentileri dolaşmaya başladı.
Glock, HS / XD, M&P gibi modellerle rekabet etmek artık neredeyse imkansız gibi bir şey.
Sanırım FN de yoluna FNPro ile devam etmeyi düşünüyor.
Yazık.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi