Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çok Çok Eski Bir Çifte ... (?)
Antalya'da görüp dayanamayıp resmini çektiğim bir tüfek ... Ve sahibinin bile kaç yıllık olduğunu bilmediği kadar eski bir tüfek (: ... Üzerinde hiç bir yazı yoktu zaten aşınmadan namlunun ucu incecikti ... Kundak telle tutturulmuştu ... Bu kaç yıllık bir tüfektir ? Hangi ülke yapımıdır ?

[Resim: eskiy.th.jpg]

[Resim: eski2.th.jpg]

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Bu aralar bir çifte av tüfeği modası başladı... haydi hayırlısı..Big Grin

Teşekkürler paylaşım için... Sorduğunuz soruları bilebileceğimi zannetmiyorum Big Grin

Saygılar.

Alıntı

Big Grin 
NorthWolf demiş ki:Bu aralar bir çifte av tüfeği modası başladı... haydi hayırlısı..Big Grin

Teşekkürler paylaşım için... Sorduğunuz soruları bilebileceğimi zannetmiyorum Big Grin

Saygılar.

Cevaplarını bildiğim sorular değil , neyazık ki değil Big Grin

Bir bilen çıkacaktır mutlaka Smile

Alıntı

NorthWolf demiş ki:Bu aralar bir çifte av tüfeği modası başladı... haydi hayırlısı..Big Grin

çiftenin modası ne zaman geçtiki ? Big Grin sonradan yeni yetme pompalı, y.otomatikler çıksada çifte her zaman zirvededir ama bakımsızlık ve ilgisizlik bu tüfeğide tarihe gömmüş ne yazıkki Sad

Alıntı

Buradaki çifte gördüğüm kadarı ile çakmaklı tabir edilen çiftelerden. Eski teknoloji. Çakmakların önüne kapsül takılan cinstense daha da eski ki bana öyle görüntü daha da eski olabilir.

Alıntı

Sn. cz75,

Resmini vermiş olduğunuz dolma çifte ana tip olarak 1830-1870 arası revaçta olan bir tip olup yurdumuzda 1974 yılında dahi köylerde kullanıldığını gördüm. Hatta 1970-74 arası ben de 20 numara çapında bir örneğini bıldırcın avında kullandım. Afrika'da, Asya'nın, Arabistan'ın bir çok yerinde de kullanımı aynı şekilde uzun yıllar sürmüştür.
Üretim yerini anlamak için namluların kubuz altında bulunan damgaları görmek gerekir. Yurdumuzda çok kaliteli İngiliz, Fransız, Alman, Belçika, İspanyol imalâtları bulunduğu halde çok büyük çoğunluğu sıra Belçika üretimidir.
Rastgele,

alikozanoglu

Alıntı

cz75 demiş ki:Antalya'da görüp dayanamayıp resmini çektiğim bir tüfek ... Ve sahibinin bile kaç yıllık olduğunu bilmediği kadar eski bir tüfek (: ... Üzerinde hiç bir yazı yoktu zaten aşınmadan namlunun ucu incecikti ... Kundak telle tutturulmuştu ... Bu kaç yıllık bir tüfektir ? Hangi ülke yapımıdır ?

[Resim: eskiy.th.jpg]

[Resim: eski2.th.jpg]

Tüfek çok hırpalanmış ve artık antika sıfatını kaybettiği açıkca gözüküyor.
Buna benzer veya kondisyonu bu tüfekten biraz daha iyi olan tüfekler 150 ytl ile 300 ytl arasında değişiyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi