Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M16 mermisinin insan vücudunda yol alışı
Arkadaşlar çok ilginç bir video buldum animasyon olarak yapıldığı için bana biraz saçma geldi ..M16 mermisi insan vücuduna giriyor ve takla atmaya başlıyor dengenin bozulmasıylada parçalara ayrılıyor..Bu merminin girdiği gibi çıkması gerekmezmi çok ilginç..Yoksa farklı bir mermimi kullanılmış? http://www.youtube.com/watch?v=d_m8omH47...i/2006-m16

Alıntı

valla arkadaşım gavurcam çok iyi olmadığından söyenenlerin hepsini anlamadım ama burada ya özel bir mermi kullanılmış yada istisnai bir durum var yoksa insan vücuduna giren mermi özellikle bazı kemiklere falan gelince deforme olur ama bu kadar parçalanması mümkün değil, bence bu merminin özelliği...

Alıntı

Evet bu mermi farklı bi mermi olmalı . Bide diyorlar 5,56 adam öldürmüyor diye valla adamı delik deşik ettiSmile

Alıntı

Smith benden daha iyi bilir ama uzun namlulu tüfeklere ait çekirdekler genelde parca pinçik olur. G-3 ve AK- 47 çekirdeklerinin atiş sonrası hallerinin fotolarını çekmiştim. Ancak pc ye atamam şimdi . Kısacası elmde bir avuç metal vardı. ama ben bile çekirdek olduguna inanmadım.Bu sebeplede bu fişegin özel bir yapıya sahip oldugunu düşünmüyorum.

Alıntı

Arkadaslar bu .223 merminin genel ozelligi. Parcalanarak insan vucuduna zarar veriyor. Yoksa kullanilan ozel bir mermi degil. Gene ayni ozelliginden dolayi bariyer arkasindaki kimselere fazla zarar vermiyor. 7.62x39 kalashnikov mermisi ise bariyer arkasinda durani da devirme ozelligine sahip...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc
yok arkadaşlar uzun namlulu silahların mermileriyle alakası yok bu olayın.
balistik ve fizik sel olarak burda kullanılan merminin kıçı ile başının arasında ağırlık farkı var ve bu iki parça yı birleştiren unsur merminin kıçındaki ham kurşun.
şimdi mermi vucuda girdiği anda merminin başı yavaşlamaya çalışıyor. fakat kıçının ağırlığı fazla olduğu için haraket etmek istiyor. böylelikle ne oluyor?? merminin hızı sabit olmasına rağmen kütlesel olarak kıçı ile başının kütle hız ilişkisi yani momenti farklı oluyor ve eğer merminin kıçı kendini kurtarabilirse mermiyi parçalayıp yoluna devam etmek istiyor.
bu bizim forumdaki arkadaşlara anlatabileceğim en basit yoldu....
eğer bunu başka birine anlatsaydım vereceğim örnek;
"kasasında çelik yüklü bir tır saatte 80 km ile çarptığı zaman tırın kafası dursa bile kasası devam eder ve savurulur" olurdu.

ayrıntıya gelince bu merminin çekirdeği
1: hallow point
2: boattail
3: scanner
olduğunu düşünüyorum.
ha olayı farklı bir boyutta incelersek; bu mermi ile sadece sivil insanları öldürebilirsiniz.çünkü bu mermi en zayıf zırhı bile delebilecek güçte değil.yani savaş sırasında en eski dandik bir çelik yeleği bile delemez.merminin hızlı olmasının yanında balistik özelliği itibarıyla delicilik "0"

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc
normal piyade tüfeğinin mermisi(harp mühimmatı) m 16 dahil çelik başlıklı ve delici özelliğe sahiptir.
bu mermiler içinde yani standart mermiler içinde en delici güce sahip mermi g-3 mermisidir.
yani .308 win.

Alıntı

Sayın smith ,gerçekten çok güzel açıklamışsınız teşekkürler...G-3 mermisinin delici özelliğine bir çok kez şait oldum gerçekten dehşet verici..Askerliğimi yaptığım yerde atış alanın arkasında beton elektirik direkleri vardı 20 cm çapındaki beton direklerin arkaları koca koca deliklerle doluydu..Bir insana geldiğini düşünmek bile istemiyorum..

Alıntı

Sıcaktan dolayı yükselen sıcak hava dalgasını merminin yarışı ne kadarda belli görünüyor ilgimi çekti paylaşayım dedim...

Alıntı

Sn. Smith,
Bu konuda size katılmıyorum. 7.62x51 mm lik fişeğin çekirdeği durdurucu güç olarak çalışır. Delici gücü sıfırdır demiyorum yanlış anlaşılmasın.

Delme konusunda sıradan bir M118 5.56x45 mm fişek bile bu konuda 1. sıradadır. 100 metre mesafeden 5.56 fişek çekirdeğini ancak seramik takviyeli çelik plakalar takılmış çelik yelek durdurabilir.
Saygılar..

P.s: Ekte ilk hızlarına göre çekirdeklerin vücutta parçalanma oranlarını gösteren bir döküman yolluyorum.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi