Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Al Capone Bıçağı
Stiletto tarzı çakıların kanuna aykırılığı mekanizma yapısı ile ilgili olabilir.Eğer sustalı niteliği taşımayan bir çakıysa belki de kanunlara uygundur. Cold Steel paradox modellerinin aslında bir kelebek olmadığı gibi, Stiletto tipi taşıyan bir çakı da farklı özellikte olabilir.

Sanıyorum bu konuda hepimizi rahatsız eden şey, öldürmek için üretildiği söylenen, zehirli bir çakıya hayranlık ve övgü cümlelerinin yazılması.
Sözüm meclisten dışarı ama bu özelliklerde(zehirli, ölümcül...) bir bıçağı almak isteyen varsa önce psikolog tedavisi alsın.

Saygılar.

Alıntı

(08-12-2013, 04:11 PM)sarp kılıç demiş ki: Stiletto tarzı çakıların kanuna aykırılığı mekanizma yapısı ile ilgili olabilir.Eğer sustalı niteliği taşımayan bir çakıysa belki de kanunlara uygundur. Cold Steel paradox modellerinin aslında bir kelebek olmadığı gibi, Stiletto tipi taşıyan bir çakı da farklı özellikte olabilir.

Sanıyorum bu konuda hepimizi rahatsız eden şey, öldürmek için üretildiği söylenen, zehirli bir çakıya hayranlık ve övgü cümlelerinin yazılması.
Sözüm meclisten dışarı ama bu özelliklerde(zehirli, ölümcül...) bir bıçağı almak isteyen varsa önce psikolog tedavisi alsın.

Saygılar.

Stiletto larla ilgili bir yazı hazırlıyorum Sn. Sarp. Birde çeviri yapmaya çalışıyorum. Sizin bahsettiğiniz normal hançer benzeri stilettolar günümüzde pek üretilmiyorlar. Üretilenler İtalian stiletto veya switchblades adında ve genelde sustalı - otomatik. Bu tarz çakıların kanuna uygun olması imkan dahilinde değildir. 6136 sayılı kanunun 4. ve 5. maddesi bunları kapsar. Cold Steel paradox modelinin yasalara uygun olan bir model olduğunu biliyorum çünkü iki elle açılıyor sn. Sarp. tabiri caizse çakma bir Balisong.

Bu konuda bende size katılıyorum Sn. Sarp. Böyle özelliklere sahip bir çakının övülmesinden yana değilim. Sadece ben şuna da karşıyım 4 parça Cold Steel çakı sahibi olan birisi olarak yazıyorum. Çakı tanıtmak için bir firmanın çengele taktığı domuzu parçalara ayırması da hoş değil. Bu konuda Cold Steel firmasına bir mail bile gönderdim. Birini savunup diğerini görmezden gelmek ironidir. Saygılarımla.

Alıntı

Sn.tr.en, domuzlar canlı olmadığı sürece o tür kesme işlemlerinden şahsen rahatsızlık duymam.O açıdan bakarsak eli satırlı her kasaba mail atmamız gerekir.Ancak medyada paylaşım küçük çocuklar için zararlı olabilir.Bu düşünceler ''Kasaptan et alırken de çocukları yanımızda götürmemeli miyiz?'' tipinde sorularla uzaar gider.
Önce, insan ciğeri yiyen, insan kafası kesen vahşilerin görüntüleri ile başa çıkalım da o reklam videolarına sıra gelsin...

Konu gittikçe dağılmaya başlamadan Stiletto tarzı bıçaklara dönsek iyi olacak. Cold Steel Ti-Lite modelleri de sanki stiletto izleri taşıyor...

Saygılar.

Alıntı

(08-12-2013, 06:40 PM)sarp kılıç demiş ki: Sn.tr.en, domuzlar canlı olmadığı sürece o tür kesme işlemlerinden şahsen rahatsızlık duymam.O açıdan bakarsak eli satırlı her kasaba mail atmamız gerekir.Ancak medyada paylaşım küçük çocuklar için zararlı olabilir.Bu düşünceler ''Kasaptan et alırken de çocukları yanımızda götürmemeli miyiz?'' tipinde sorularla uzaar gider.
Önce, insan ciğeri yiyen, insan kafası kesen vahşilerin görüntüleri ile başa çıkalım da o reklam videolarına sıra gelsin...

Konu gittikçe dağılmaya başlamadan Stiletto tarzı bıçaklara dönsek iyi olacak. Cold Steel Ti-Lite modelleri de sanki stiletto izleri taşıyor...

Saygılar.

Söylemek istediğim o değildi Sn. Sarp bıçakların amacı bellidir. Kesmek. Her amaç için farklı bıçaklar vardır. Bu yüzden bıçaklara anlam yüklemek yanlış. Her bıçağın bir alıcısı vardır. Ben Stilettolara tamamen sanatsal yönden bakıyorum. Forumdaki bir arkadaşımızın yazdığı bir cevap üzerine bende bilgilendirme amaçlı bir cevap verdim.

Daha önce Ti-Lite modelini inceleme şansım olmadı. Gördüğüm kadarıyla tip olarak benziyor. Mekanizma olarak otomatik bir çakı switchblade' dir. Ti-lite thumb stud ile açılıyor. Buda stiletto olmadığı fakat izlerini taşıdığı anlamına geliyor.

Saygılar Sn. Sarp

Alıntı

Al Capone'nin kaldığı hapishaneyi gördünüz mü? Hakkında her şeyi buradan öğrendim: https://paratic.com/al-capone-kimdir/

[Resim: al-capone-atlantadaki-hapishane-odasi.jpg]

Alıntı

(08-12-2013, 07:45 PM)tr.en demiş ki: Daha önce Ti-Lite modelini inceleme şansım olmadı. Gördüğüm kadarıyla tip olarak benziyor. Mekanizma olarak otomatik bir çakı switchblade' dir. Ti-lite thumb stud ile açılıyor. Buda stiletto olmadığı fakat izlerini taşıdığı anlamına geliyor.

Bu bilgide bir hata olduğunu belirtmek isterim. Stiletto geleneksel bir bıçak şekli ismidir. Otomatik olup olmaması stiletto olarak anılıp anılmamasını etkilemez. Ti-lite stiletto dan esinlenilerek yapılmış stiletto-gibi bir bıçaktır, ama otomatik olsaydı da stiletto olmazdı. 

Bir çok firma halen otomatik olmayan stilettoları geleneksel olarak üretmektedir. (Kriegar, Kissing Krane, Falcon vb)

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Altuğ, 1905sss
Bir ara Frank Beltrame'e kafayı takmıştım fakat pek mümkün olmadı getirtmek. Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi